Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

mooonika1975
18. mar 2016

@mimiri a teraz si si odpovedala, cele je to o ucitelke, nie, ja nie som z ba, my mame v skole triedu pre nadane deti, s tym istym programom, ako u vas v ba

odm3
19. mar 2016

@mimiri ahoj, podľa toho čo píšeš - celkove intelektove vykony v pasme vyssieho priemeru - nespĺňa kritériá prijatia na Teplickú. To sú práve úskalia týchto testov, ktoré sa teraz používajú – niekto môže byť aj matematický génius a nemusí testami prejsť lebo napr. sociálne a pozorovacie schopnosti ho stiahnu dole. Tie testy testujú všetko ale nič poriadne. V podstate sa dá povedať, že na Teplickej sú vyselektované deti na základe určitého testu. Ak by sa používali iné testy aj spektrum prijatých detí by sa zmenilo – aj keď asi nie nejako radikálne. Raz mi jedna psychologička povedala, že inteligencia sa nedá presne zadefinovať, existuje viac typov IQ testov a sama by preferovala iné testy, od iných autorov. Ja si myslím, že tvoj synček o nič nepríde ak bude chodiť do normálnej školy – veď jeho schopnosti mu nikto nezoberie. Ja si myslím, že človek sa má naučiť žiť v zmiešanej komunite. Zmiešaný kolektív rovesníkov najlepšie rozvíja vlastnosti ako tolerancia, empatia, porozumenie, schopnosť sa prispôsobiť. Vychádzať s ľuďmi s rôznymi názormi, záujmami a postavením je ten najlepší základ do života. Neskôr mu môžeš zabezpečiť kvalitné vzdelanie – je kopa iných možností – gymnáziá, vysoké školy. Podľa toho čo píšeš, tvoj synček je nadaný na matematiku - ak si pozrieš výsledky matematických olympiád niekoľko ročníkov dozadu zistíš že jednoznační favoriti medzi školami sú matematické gymnázium Grosslingova a gymnázium Jura Hronca – ja by som sa na tvojom mieste orientovala týmto smerom.

tamoulik
19. mar 2016

@nika.r mozes aj mna prosim pridat do sukromnej skupiny? dakujem

tamoulik
19. mar 2016

Ahojte, zaujimalo by ma, ci niekto aj odisiel zo ZS Teplicka, ze nebol spokojny, alebo ak su tu mamicky, ktorym realne tam deti chodia, ktore su negativne veci, ktore na skole nie su uplne ok. Moj syn chodi na klasicku ZS, na podnet triednej sme boli na testoch na Teplickej a teda dopadol ze vyborne a hned moze prestupit, co ma zaskocilo, skor sme chceli vediet, ako s nim dalej pracovat. Takisto ci niekomu dieta preskocilo rocnik v klasickej ZS alebo robilo dva rocniky naraz, co nam tiez navrhli v nasej ZS ako moznost. Dakujem za vsetky skusenosti a postrehy.

mimiri
19. mar 2016

@odm3 dakujem za rady. Asi to tak spravim. Nasla som skolu, kde je trieda a vedie ju ucitelka alternativnym sposobom. Bola som sa tam priamo na to opytat. Len mi je blbe ho tam teraz dat, ked ma ich psychologicka asi hodinu presviedcala, ze ona pracovala s nadanymi detmi a on patri na Teplicku...Ale zas ked ho nevezmu, nic s tym nespravi a budeme mat aspon blizko do skoly 🙂

given
19. mar 2016

@mimiri A prečo nejdete vyskúšať na tú Teplickú? Veď uvidíte, ako dopadnú prijímačky a rozhodnúť sa môžete potom.

kape
19. mar 2016

@odm3 - presne tak za vyskusanie nic nedate, ak ma predpoklady ist v BA do sukromnej skoly pre nadane deti, tak asi by mal byt vhodny aj pre Teplicku. Oni si vsak deti radi testuju sami. My sme mali tiey vysledok testu z ineho centra a musel nakoniec syn prest este ich testovanim nakomplet.
Co sa tyka Grosslingovej, mali sme snahu tam syna zapisat, ale tato skola je spadova a mohli sme mat aj posudok od psychologicky , na zapise ho ucitelky velmi chvalili aky je sikovny,nedostal sa tam pre nedostatok miesta. Oni musia prijat najprv deti zo spadu. Na Teplickej je fajn, ze v ramci tried ich este podelia podla urovne, citania , matematickych vedomosti a este AJ, takze tu sa urcite nudit na hodine nebude. Oni, ak by sa na tuto skolu dostal si ho spravne potom zaradia. Na Tvojom mieste by som tam isla a do septembra sa potom mozete definitivne rozhodnut ak by ste mali vaicej moznosti na vyber.

mimiri
19. mar 2016

@kape ano, ja som mu dala prihlasku na Kosicku a aj na Teplicku. . Neviem co vsetko sa testuje, bol vyrazne nadpriemerny v matematike, logike a tvorivosti...zvysok slabota. Jeho celkove hodnotenie je vyssi priemer, a to nie je nadpriemer, na Teplicku maju urcite prisnejsie podmienky ako na sukromne skoly. Este zvazim aj sukromnu, kedze je to najblizsia skola v celom okoli.

modra1
19. mar 2016

@mimiri alebo nemá rada (psychologička) Teplickú. Ja som išla so synom do CPPAP kvôli správaniu, v škôlke učiteľky mali problem, že sa nechce zapájať do učenia pesničiek a basniciek. Po 10 minútach sa ma psychologicka opýtala, ci môže testovať nadanie. Boli sme tam 3x, povedala, že je v pásme vysokého nadpriemeru a keď som sa zmienila, že bývame blízko Teplickej, zmenila rétoriku, povedala, že ho mame dat do klasickej školy, "oni ho tam uz naučia poriadku", a odmietla mi vydať správu. Nuž ale dovolila som si prihlásiť ho na testovanie na Teplicku, samozrejme ho prijali. Zvažovali sme až do augusta, nakoniec sme sa rozhodli ho tam dat a bolo to dobre rozhodnutie.

mimiri
19. mar 2016

@modra1 Tak tomu nerozumiem, ako tak rychlo moze zmenit nazor. To bola divna psychologicka. Ta nasa bola cely cas mila a ustretova. Aj ked jej maly asi dal zabrat. My sme tam boli 4 krat. Lebo na treti krat jej povedal ze tam bude do 10:55 a ako prisiel ten cas, tak jej povedal, ze uz koncime. Ze ide domov. Sme sa doma smiali, ze taky krpec a diktuje si

mimiri
20. mar 2016

@modra1 Posielala som prihlasku na Teplicku a nepochopila som spravne ich mail, kde pisali ze syna zapisali do systemu prvakov na buduci rok. Tak som s nimi volala a vysvetlili mi, ze oni potrebuju kvoli hodnoteniu vytiahnut od pedagogickych centier vsetky udaje a ze to su natahovacky na dlho.
....tak ja teda chapem, preco ich v pedagogickych centrach nemaju radi. Sukromnej skole stacilo to hodnotenie co som priniesla.

annaanna
20. mar 2016

ďakujem za prijatie do skupiny

Len v skratke, dcéra sa nám narodila v 35 tt s veľmi nízkou pôrodnou váhou a možnosťou "mentálnej retardácie". Nastal veľký strach a obavy, u psychologičky sme boli ako dovŕšila jeden rok, aby vylúčila predpovedanú dg. Našťastie vylúčila a vyjadrila sa, že je veľmi bystrá na svoj vek.
Nám - rodičom, sa javila ako veselé milé dievčatko, bystré ale nie nadpriemerné. V škôlke v strednej si nás zavolala pani učiteľka a vyjadrila sa, že by sme mali uvažovať nad predčasným zaškolením dcérky. Ja som toto ihneď zavrhla, nejako som sa s tým ani nezaoberala. Učiteľka a dcéra mali veľmi pekný vzťah, myslela som si, že je to skôr o sympatiách. Vo veľkej triede škôlky sa pani učiteľka vyjadrila, že by sme mali intelekt u dcéry nechať posúdiť, nakoľko jej sa javí vysoko nad. Odporučila školu na Teplickej. Pri predstave, že ju ako jedináčika vytrhneme z kolektívu, na ktorom bola dosť závislá, mala veľké kamarátky v škôlke, a budeme ju dennodenne voziť do BA do školy, sa mi do toho moc nechcelo. Muž rozhodol, ide sa testovanie. Boli sme u p. Vrankovej následne u p. riaditeľky, hneď dcéru prijali, prišla aj s rozhodnutím. Rozhodli sme sa, že teda pôjde na Teplickú do školy a ak to nepôjde tak sa vráti naspäť. Dcéra je tam šťastná a veľmi sa jej v škole páči, my rodičia sme zase spokojní, že jej sa dobre darí a je spokojná ona.

Ako dieťa, tak ako som spomenula, zdala sa nám len bystrá. Dokonca som spochybnila úvahy pani učiteľky zo škôlky 🙂. Začala som na nete vyhľadávať informácie o nadaných deťoch. Terezka spávala veľa a spí veľa, nezaujímajú ju encyklopédie, je extrovertné priateľské dievčatko, správanie v škole ma veľmi dobré, doma troška tvrdohlavá, ale dobrá. Takže jej správanie nám nenasvedčovalo žeby sa priemeru vymykala.

Podľa vyjadrenia pani psychologičky a môjho názoru, má vysokú mieru vrodenej inteligencie. Po manželovi, nie po mne 🙂)))))

tak prajem všetkým Vašim detičkám spokojnú školu a Vám mamičky dobrý výber

mooonika1975
20. mar 2016

@annaanna tak tak, ma to byt vrodena inteligencia, nie naucena 😉

mimiri
20. mar 2016

mna by zaujimalo, ze ci poznate aj niekoho kto psychlogickymi testami ohladne nadania nepresiel. Lebo ako citam, tak vsetky deti co su poslane k psychologovi s problemovym alebo divnym spravanim , aj ked na nich nic nevidno, vyjdu ako nadane. Poznate niekoho, koho poslali k psychologovi s problemovym spravanim a nadanie nenasiel?

mimiri
20. mar 2016

zacinam mat pocit, ze nadane su vsetky deti, ale testuju sa len deti, ktore maju problemy, alebo sa proste spravaju divne...vynimocne, ako bolo spomenute, ze je dieta chytre...Mojho zo skolky hodnotenie neposlal nik, lebo je bezproblemovy a poslusny.Len ked som pracovnicke, pri zhodnoteni jeho schopnosti pri navsteve skolky, povedala ze vie plynule citat, pisat a pocitat, navrhla to hodnotenie..Asi aj ludia v skolke to tak beru, ze skola pre nadane deti je vlastne pre problemove. Na to som prisla po rozhovore so synovou ucitelkou.

maslenka47
20. mar 2016

@mimiri samozrejme, pretoze naozaj inteligentnemu decku dokazes vysvetlit, ze ma 40 minut ticho sediet na riti a nevyrusovat, pripadne si kreslit, ked uz sa teda prenho na hodine neuci nic nove. Pre mna je "skola pre nadane deti" to iste, ako "skola pre deti, ktore sa nedokazu zmestit do koze".

annaanna
20. mar 2016

@mimiri teraz z mobilu, poznám tři případy kedy rodicia chceli a dieta nezobrali pretoze nesplna. Kritéria. Taka mamicka to tu asi nenapise

annaanna
20. mar 2016

@maslenka47 nie je to pravda, nasa dcera je skutocne disciplinovane dieta či v skolke škole a aj doma

mimiri
20. mar 2016

@annaanna , to je trosku ine. Oni nevezmu aj nadane deti, volala som s nimi. Kriteria im splni hrba deti a mozu zobrat menej ako polovicu. Islo o to, ci poznate niekoho, koho poslali zo skolky s problemovym spravanim k psychologovi a odisiel BEZ papiera potvrdzujuceho nadanie a odporucenim na skolu pre nadane deti.

mimiri
20. mar 2016

@annaanna alebo ste to mysleli tak, ze tie deti prihlasili na testovanie na Teplicku, a zistili ze vobec nie je nadane? alebo len nesplnilo kriteria? Moj ich zrejme tiez nesplni, hoci je odporucany do skoly pre nadane deti. Ma siroke spektrum hodnotenia jeho vykonov...od podpriemerneho (orientacia v socialnych vztahoch) az po extremne nadpriemerne a vysledne hodnotenie je "vyssi priemer". Takych deti je vela. Akurat sa to prejavuje tak, ze je poslusny 🙂

annaanna
20. mar 2016

@mimiri tak toto nesledujem, nezaoberám sa s tým... 🙂

annaanna
20. mar 2016

@mimiri ja sa s týmto nejako nezaoberám Totiž si myslím, že prvý stupeň je jedno, kde dieťa navštevuje, je to o učiteľovi. Napriek tomu chodí naša dcéra na T. Moja bývalá kolegyňa dala dcéru testovať, nezobrali ju, lebo bola na hranici 130, by zaostávala a nebolo by to pre ňu dobré. Dievčatko chodí do normálnej školy a je asi piatačka a vyhrala nejaké kolo v matematickej olympiáde. Potom mojej kamarátke nezobrali syna, hovorí plynule anglicky.... tiež sa mi zdá šikovný, povedali jej, že nemá vysokú vrodenú I, len získanú.
Tretí prípad neviem prečo nezobrali....
Tak ako som písala, mne sa moja dcéra vôbec nezdá nad... a vraj je. Dokonca mamička jej spolužiaka si na môj účet zavtipkuje, že šikovné dieťa a mama ju tam nechce voziť... 🙂. Zo školy chodí veľmi spokojná, teší sa tam. Teraz ma napadlo, že jedným z prvkom jej I asi je, že neakceptuje autoritu. Počujem teraz ako vyjednáva s manželom, neustále vyjednáva...... 🙂 ale inak vzorová. Dávajú im tam body za správanie a tých má z celej triedy najviac .

koniarova
20. mar 2016

@mimiri Môjmu diagnostikovali mierny nadpriemer. To je vlastne vyšší priemer? Spadá to do kategórie nadaných detí?

given
20. mar 2016

Vraj na Teplickej majú ako kritérium IQ aspoň 140. Hovorila mi to jedna učiteľka, čo tam učí. A takisto som videla u riaditeľky papier, kde mala zoradené deti, ktoré pozvali na pohovor a najmenej tam bolo 140 (ale tých čo mali viac bolo len pár, väčšina mala práve 140).

paris3
20. mar 2016

@maslenka47 to sa teda velmi mylis. Inteligencia neznamena, ze dieta pochopi,ze ma 40 minut sediet ticho a nic zaujimave nerobit. Asi s nadanymi detmi nemas skusenosti. Tak sa cudujem, ako vies prist k takym jednoznacnym zaverom.
Napriklad aj moje dieta je zive, vyzaduje stale nejaku zaujimavu cinnost. Ale nema to nic spolocne s tym, ze by bola nevychovana.

mimiri
20. mar 2016

@koniarova ja neviem, chcem to zistit,lebo by som rada vedela aka je sanca...ja uz nerozumiem tym vyrazom...moj tam ma mierny podpriemer, vyssi priemer, priemer, vyrazny nadpriemer, vysoky nadpriemer (posledne 2 by som si myslela ze je to iste), a extremny nadpriemer. Celkovo vyssi priemer. Mierny nadpriemer je asi viac, ale ci to staci, netusim.

mimiri
20. mar 2016

@annaanna No ano, ja som skusala zapisat na zakladnej, ale chcela som sa poistit triedou aj ucitelkou. Preto som im povedala co vie a ukazala aj vysledky...Nechcem cakat ci bude mat stastie na ucitela. Poslali ma k ich skolskej psychologicke a ta mi venovala dost casu aby ma presvedcila, ze tam nepatri, ze ho mam prihlasit na Teplicku. Tak som skusila a radi sa vratime na skolu, odkial nas poslali prec 🙂. Je to blizko

ada32
20. mar 2016

@maslenka47 no neprajem ti aby si take dieta raz mala doma. Ja som napriklad mala dieta nie hyperaktivne ( ktore je podla teba nevychovane) ale dieta s poruchou sustredenia. Jedna dg. Je ADHD a druha ADD , velmi casto idu ruka v ruke naraz alebo hranicia a miestami sa prelinaju. Casto su spojene s nadpriemernym IQ , a zial velmi casto s poruchou vyjadrovania a inymi komplikaciami .Napr. znizenou schopnostou nadvazovat socialne vztahy , alebo ti take dieta viac zabuda, je schopne odist v zime do skoly bez tepleho oblecenia.... atd. Ta skala posunuteho vnimania reality , odhadovania situacii je velmi siroka a mamina ktora ma take dieta doma to teda lahke nema. Je to klada a zatazkavacia skuska pre nervy celej rodiny. Vsetci musia mat nervy ako povrazy a s nevychovanostou to casto spajaju ludia ktori to nepoznaju. Viem ze su matky ktore proste nezvladnutu vychovu zvaluju na hyperaktivitu. Nie vsetky deti su take ale. Prave ked dieta ma iq nadpriemer, je super v niektorych veciach, v inych to ta priroda kompenzuje a je podpriemerne. Ja si aj myslim ze deti to vobec nemaju v zivote lahsie ako ich priemerni rovesnici, prave naopak. Nie je to take jednoduche casto hlavne s tym nadvazovanim vztahov a vela mam si veru poplace casto kym vyrastu. Takze okliestit to cele na schopnost vysvetlit dietatu ze ma 45 min. Sediet a sustredit sa je velmi velmi zjednodusene vnimanie .

mooonika1975
20. mar 2016

@maslenka47 ojojojoj, vela skresleny pohlad, ano, aj ja viem, ze je to tak, niekedy, ale napr. Moje deti su dobre, disciplinovane a pozorne. Ale ano, niektore deti su tam naozaj nezvladnutelne inde, sup presunute sem.....

david93
20. mar 2016