Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

barbora21
14. mar 2014

@moni73 ja viem o dievcatku, ktore rodicia zobrali z Teplickej a dali ho do Cenady

janickacrazy
14. mar 2014

@m.i.r.i No to cestovanie nebol jediný dovod, tak sa rozhodli, lebo nechceli, aby ich dcéra bola nejaká iná ako ostatné deti, proste si myslia, že takto to ju pre nu lepšie, že bude medzi ostatnými stále vynikat a v tej triede pre nadané deti by mohla mat možno horšie známky a nebola by hviezda triedy, no ktovie ako by to bolo, keby ju tam dali.

zuzkaanicka
15. mar 2014

@janickacrazy no, len toto prave mi pripada trochu cudne-ak je dievcatko sikovne, tak by sa malo rozvijat (hviezda, nehviezda) ... k tomuto co pises sa da napisat asi tolko, ze medzi slepymi je aj jednooky kralom ... aj ked teda ja nie som za triedy pre nadane deti, ale z uplne inych dovodov 😉

janickacrazy
15. mar 2014

@zuzkaanicka Hej, asi máš pravdu, no je to ich názor, nie moj. Ja si osobne myslím, že je to aj preto, že oni ako rodičia nie sú velmi vzdelaní, takže to zobrali zo svojho pohladu na svet po svojom. Ono je to dost tažké rozhodnút sa v tomto správne. Ja mám ešte trochen čas, ale tiež neviem, čo nakoniec vyhútam. 😀

dada2007
15. mar 2014

@janickacrazy to je pravda, že je to ťažké rozhodnutie...veľmi...proste to je bud alebo, možno tým zmeníme celý jej život......ja som si myslela, že po tých testoch to zo mňa opadne a budem vedieť čo a ako.......ale nejak to neprišlo 😅

mojdend
9. apr 2014

Ahojte, chcela by som sa opytat, kam mam ist s mojim drobcom na test, ci by sa do takej skoly / triedy pre nadane deticky hodil. Teraz ma 2roky a 8mesiacov, abecedu vedel uz v 17mesiacoch, teraz uz vie precitat aj vyhlaskovat kratke slova po slovensky aj anglicky, rozumie vsetko aj slov. aj ang., rozprava tiez, aj ked este nie vsetko, cisla pozna asi do 150, pozna vsetky tvary po slovensky aj anglicky, od kruhu cez lichobeznik az po desatuholnik, pismenka nas sprevadzaju kazdy den od rana do vecera, je to to, co ho najviac bavi, aj auta, ved je chalan, ale hlavne pismena, cisla a tvary. Vobec ho nenutime, to skor on nas 😀 . Nie ze by som si myslela, ze je mudrejsi, ako ine deti, len v tychto veciach vynika a nechcem, aby sa v skole / skolke nudil, ked ho zacnu ucit citat. O par mesiacov sa stahujeme zo zahranicia do Bratislavy, vobec ju nepozname a nemame tam skoro ziadnych znamych, tak sa musime najprv zorientovat, kde su ake skolky a skoly. Vie nam niekto poradit? Dakujem.

mojdend
9. apr 2014

A este som zabudla napisat, ze vie vsetky pismenka aj cisla napisat tlacenym velkym, ale pozna aj male pismenka. No co len z neho bude.... 😅

lilke
9. apr 2014

@mojdend Testy robia psychologovia v CPPPaP, ktore su v kazdom bratislavskom obvode. Ak by presiel, pre take male dieta asi len montessori skolka. Od styroch rokov beru do pripravnych rocnikov v Cenade. Skoly su pre vas este prilis daleko. 😉

mojdend
9. apr 2014

Alebo ak viete poradit nejaku dobru anglicku skolku, ale za normalnu cenu, ako sledujem, v Bratislave je vsetko az astronomicky drahe. Tak este raz vdaka 🙂

lilke
9. apr 2014

@barbora21 vies aj dovod, preco ho prelozili? lebo zvazujeme medzi tymito dvoma skolami.

digysa
10. apr 2014

@zuzkaanicka Tak to ma zaujima, preco nie si za triedy pre nadane deti?

zuzkaanicka
10. apr 2014

@digysa napisem Ti IP 😉

patricia231
16. apr 2014

...ahojte.....hladala som clanok v ktorom by som sa docitala nieco o nadanych detoch-ale ked citam o tych Vasich .....tak ten moj na nich nema...uz dlhsie mi to vrta hlavou-ci by som nemala niekam s nim zajst.......ale na drhuj strane ziaden pedagog mi to neodporucil.......syncek je prvacik-ked mal 2roky poznal znacky vsetkych aut-drzalo ho to asi rok...potom prsiel na dopravne znacky-kludne simohol urobit vodicak....potom nasledovali-hodiny,letaky,tv program....ked ma takuto fazu-nerozprava o nicom inom a na nic ine sa nevie sustredit-nonstop...ako predskolak sa naucil citat plynule-dodnes nechapem ako...ma velmi dobru pamat-vastne mi sa nikdy neucime-chce byt sam a vsetky ulohy si tiez robi sam-miluje pozet spravy...ucitelka ho velmi chvali a vravi ze je vseobecne rozhladeny-ze je na urovni 3-4taka....ale na druhej strane-----nevie si zaviazat snurky,obliekanie mu strasne dlho trva-a vzdy je cely-"rozgajdany"--vsade ma neporiadok,strasne zle znasa krivdu-akukolvek,vzdy sa snazi odpovedat tak aby nikoho neurazil a aby nahodou nikto nebol smutny........a to nevravim o tom ze ked od neho nieco chcem priniest alebo odnies-kym dojde na miesto-napr. do druhej izby zabudne co mal urobit.......chciet od neho dve veci naraz je nerealne.....vzdy je taky zamysleny-to mi vravia vsetci--akoby stale bol smutny....zle znasa ked sa mu nieco nedari-vzdy chce byt najlepsi---ako on hovori-chcem byt najlepsi pre SEBA!!! a vzdy sa porovnava s ostatnymi detmi-ale len v tom co oni robia lepsie--pritom my s manzelom to nikdy nerobime vzdy ho podporujeme a vysvetlujeme ze nemoze byt vo vsetkom nejlepsi...vacsinou je zo starsimi detmi--jeho rovesnici vravia ze je otravny vzdy sa nieco vypytuje-vsetko komentuje....niekedy povie take veci!!!!! napr.--keby si vedela co sa deje v mojej hlave-je to strasne zlozite-neda sa to povedat.....co si myslite?mala by som ho niekam zobrat?-alebo je to uplne normalne?...nechcem byt matkou co zo svojho dietata chce urobit NIECO-ale zda sa mi ze nie je uplne ako ostatne deti v jeho veku....prosim povedzte svoj nazor--nech je akykolvek....DAKUJEM

0silvia0
16. apr 2014

@patricia231 akoby som čítala o svojom synovi keď bol vo veku toho tvojho. Presne tie značky aút vo veku 2 roky, dopravné značky, rozgajdanosť, neschopnosť zaviazať šnúrky atď. Totálna kópia. Ale ten môj má teraz 12 rokov, chodí do tradičnej školy a máme problémy so správaním 😒 Mám pocit, že školský systém ho dorazil 😒 a udupal v ňom všetko čo ho v predškolskom veku zaujímalo

bodka70
16. apr 2014

@patricia231 , ja osobne si myslím, že podľa toho, čo o ňom píšeš, je určite nadaný - boli ste na nejakých testoch? ak nie, určite zájdite. A ja tam vidím aj nejaké znaky aspergera - aj keď len slabé. 😉

dai
16. apr 2014

@zuzkaanicka mozes aj mne? celkom ma zaujima nazor cloveka z praxe😉

patricia231
16. apr 2014

@0silvia0
@bodka70
...o aspergerovi som uz nieco citala a tiez sa mi nieco hodilo na toho mojho...no byvame na dedine a ked som nieco nadhodila na tuto temu svokrovcom-som skoncila ako matka co chce zo syna bud urbit-A. neviem co alebo po B. debila.................aj mne sa zda ze ked chodi do skoly akoby sa snazil prisposobit ostatnym detom....a ucitelom-pyta sa ich rozne veci ktore este nepreberali ale jeho zaujimaju-no a oni to beru ako vyrusovanie.......a stale staznosti ucitelky ze sa syn nestiha obliest-prezliest-zbalit........inak by ma zaujimalo ci aj Vas syn vsetko stracal...moj ma od septem. treti peracik...stratil nespocetne mnozstvo pier,farbiciek,ciapok...atd.........a-aby som nezabudla on sa zabuda najest a napit!!!!!!!!

inkinka
17. apr 2014

@zuzkaanicka aj mna zaujima, co je zle na alternativnom vzdelavani nadanych a ak mas relevantne argumenty, iste nebude problem napisat to verejne.

inkinka
17. apr 2014

@patricia231 ano, oni maju casto tendenciu prisposobit sa, niekedy az tak, ze deti, ktore nastupili do skoly plynulo citajuce, zacnu slabikovat, nastava regres. Stracanie veci, roztrzitost, precitlivelost, to je u tychto deti caste.
uz som to sem davala, je to tu pekne zhrnute:
http://centrumnadania.blog.sme.sk/c/301448/Ako-...

zuzkaanicka
17. apr 2014

@inkinka o tom, co napisem verejne a co uz nie, zatial rozhodujem sama 😉

inkinka
17. apr 2014

@zuzkaanicka vdaka za exaktne zdovodnenie 😉

patricia231
18. apr 2014

@inkinka ...dakujem za odpoved...vacsina tych veci na syna sedi...kam s nim?...k detskej psych.?potrebujem odporucanie od dets.lekarky?...DAKUJEM

zuzkaanicka
18. apr 2014

@inkinka Ty si cakala exaktnu odpoved? 😕 ... otazky pedagogickeho procesu neriesi ziadna exaktna veda 😉 ... co sa tyka mojich dovodov-tak ano, mam releventne, ale relevantne su pre mna ... totiz, kazdy rodic ma ine poziadavky na skolu a vzhladom na moje a manzelove skusenosti, sme otazku vyberu skoly vyriesili tradicnou skolou a sme doteraz spokojni ... Ty mas zrejme dieta v triede pre nadane deti a asi si spokojna a tak to ma byt ... horsie by bolo, keby sme neboli spokojne s rozhodnutim ... ja svoje dovody ochotne objasnim svojim kamoskam v sukromi, dokonca aj virtualnym kamoskam 😉 ... ale na to, aby niekto pochopil moje dovody, musel by poznat moje skusenosti, nazory atd. a to uz verejne nemienim rozoberat, myslim, ze toto sa da pochopit a normalny clovek to nemusi hned ironizovat 😉 V podstate mam takmer 20-rocne skusenosti s pracou s nadanymi detmi, ale nemam potrebu svoje nazory nikomu vnucovat ... je lepsie, ked si rodicia najskor ujasnia, co od skoly ocakavaju a potom si zistia, ako to funguje v tradicnej a ako v alternativnej skole a sami sa rozhodnu ... samozrejme, ak niekto slusne poziada, tak rada poradim-cez IP 😉

nika.r
26. apr 2014

Zdravím, mamičky! Listujem tému, nenašla som zatiaľ žiadne info o Krosnianskej 4 v Košiciach. Má niekto osobnú skúsenosť s touto školou? Ďakujem za každú informáciu.

gudulo
26. apr 2014

@nika.r ja mam, chalani tam chodili. Co potrebujes, kludne sa pytaj 🙂

nika.r
26. apr 2014

@gudulo ahoj 🙂 som rada, ze sa niekto nasiel 🙂
Sme vo faze rozhodovania, 13. Maja su prijmacie pohovory a my sme zistili, ze mame nadane dieta len tento tyzden. Pre mna dost malo casu na rozhodnutie. Dost sme sa s manzelom branili testovaniu, stale sme si mysleli, ze nase dieta ma len vela podnetov a je rozhladene vdaka mnozstvu knih a casu, ktory venujeme jeho nekonecnym otazkam. Vzdy ma ale trapila jeho velmi slaba zaclenenost medzi ostatne deti.
Asi sme ho podcenili, este psychologicka nema dokoncene cele testovanie, ale vyjadrila sa, ze nepredpoklada, ze by zvysok testov dopadol inak, ako ocakava. Zatial mame potvrdene to, co sme si aj mysleli, ze ma velmi dobre logicke a kombinacne myslenie, aj grafo-motoricke ulohy mal dobre. Psychologicka ocenila jeho schopnost spoluprace, sustredenia a preciznost, sice mal pomalsie tempo, ale ulohy vyborne splnene. Ocaril ju aj spontannostou a verbalnym prejavom. To je unho aj to, cim sa vyrazne odlisuje od inych deti, formuluje zlozite a dlhe vety s pouzitim cudzich a abstraktnych slov, preto mu deti nerozumeju a nema sa s nimi o com rozpravat.

Diagnoza nadane dieta mi sposobila velku ulavu, ale aj obavy, co teraz s tym. Skola pre ND ma oslovuje svojim sposobom vyuky a tym, ze bude medzi podobnymi detmi. Nerobim si velke iluzie, ze zrazu bude mat kopec kamaratov, ale predsa len verim, ze sa mu minimalne nebudu posmievat, ze je filozof a ze nejaku spriaznenu dusu, ktora s nim bude hrat sachy namiesto nas si najde. Ale mam aj obavy, stale sa mi akosi nechce verit, ze je az taky mimoriadny a obavam sa toho, ci nebude mat pocit natlaku. Predsa len, tam budu deti s roznym pomerom schopnosti, on napr. este nevie citat.
Ako ste boli spokojni Vy so sposobom vyucby? Nestalo sa, ze nejake dieta to nezvladalo a preslo naspat do klasickej skoly? Ak sa tak stalo, tak z akeho dovodu? Lebo to je to hlavne, coho sa bojim. Nechcem ho nijako traumatizovat, ani v nom vyvolat pocit, ze je nejaky vynimocny a iny. Snazime sa s nim bavit na jeho urovni, ale nikde sa nechvalime jeho vedomostami alebo danostami, vzhladom na to, ze ma problem s rovesnikmi, nechceme, aby sa este viac izoloval, ak by mal pocit ze je iny. Neviem si predstavit, co by s jeho sebavedomim urobilo, keby sme ho neskor presuvali na inu skolu.
Trochu saobavam aj ten velkej roznorodosti ND. Ci ho nebude trapit to, ze nie je vo vsetkom hviezda, ze su aj lepsi. Lebo neschopnost prehravat je unho velmi silna. Predpokladam, ze ak ste tam mali viac deti, asi rozhodnutie o navstevovani tejto skoly nelutujete. Este by som potom mala nejake otazky, ale nechcem Ta znicit na uvod. 😅 dakujem uz za precitanie mojich dusevnych vylevov. 😉

gudulo
26. apr 2014

@nika.r skusim odpovedat a dufam ze to bude jasne 🙂 chodili mi tam obaja chalani a obaja do tried pre nadane deti. Starsi tam prestupoval z "klasickej" skoly v druhom polroku 2. rocnika uz "pokazeny" a zrvalo mu kym nabehol na system v tirede, takze v jeho pripade sme lutovali ze sme ho tam nedali skorej. On bol v case zapisu do skoly mimo KE, prisiel iba na zapis a nevedeli sme ze sa da zapisat na tu skolu aj v inom termine. Mladsi nastupoval hned od prveho rocnika, on sa sam naucil citat a my sme to zistili v jeho 4 rokoch ze plynulo cita 😀 pred druhymi to nedaval najavo, cital si sam pre seba 😀 .
Ak aj pojdete na prijimacky do skoly a aj ked ho prijmu nemusite tam nastupit a pojde do skoly tam, kde ste ho v januari zapisali (predpokladam ze ste boli na zapise do skoly a je niekde prijaty). Takze na rozhodovanie mas este trosku casu.
V tiede mladsieho bolo par deti na "skusku" ci by sa im v triede pre nadane deti "pacilo" (hlupe slovo ale takto je to povedane polopate 😀 ) boli poslane z klasickych tried. Myslim ze jedno potom preslo, ale boli aj deti ktore sa rozhodli ostat vo svojich doterajsich triedach. Prechod je mozny oboma smermi.
Je tam forma vyuky trosku ina ako v klasickej triede, maju aj predmet navyse, vola sa Obohatenie, kde sa cely rok venuju nejakej teme - napriklad zvierata sveta, hrady na SK, a ine 🙂
Kludne sa pytaj co ta zaujima 🙂

nika.r
26. apr 2014

@gudulo sposob vyuky by sa mu urcite pacil, nastudovala som uz statny vzdelavaci program a som si ista, ze povahe mojho syna hude toto vyhovat. Nema problem s disciplinou ani autoritami, ale priestor pre tvorivost a nebazirovanie na detailoch bude prenho obrovske plus. Momentalne v skolke sa javi ako malo pedantny, resp az ako lahostajny. Tie pracovne listy, kde treba 10x napisat tu istu ciarku ho absolutne nebavia a pritom doma dokaze kreslit hodiny a aj psychologicka si vsimla, ze jeho vytvarny prejav je minimalne zaujimavy. Kresli velmi detailne a precizne, dokonca od 4,5 roka kresli s perspektivou a trojrozmerne, ale rovnu ciarku alebo pekny kruzok doteraz nevie urobit, to je prenho nepodstatne a ubijajuce, vzdy to odflakne. V tomto som bola pripravena na to, ze klasicka skola ho asi nebude bavit a bude mat horsie znamky. On tu ulohu urobi, aby mal pokoj a bola ucitelka spokojna, ale to je vsetko.
Mozu sa testy " zmylit"? Ze sa po case ukaze, ze naozaj to bolo len docasne vycnievanie nad priemer? Obavam sa hlavne toho, ze to nebude zvladat. Aka je tam medzi tymi detmi sutazivost? Resp. Je tam sutazivost podporovana, ci skor tlmena? Vsimla som si, ze socialne zrucnosti su tam podporovane hrami. Je tam este nieco zaujimave navyse oproti klasickej skole, co sa neda docitat v dokumentoch? V tom predmete obohatenie su temy urcovane alebo deti si ich volia? Napriklad tie hrady by nasho urcite velmi tesili, to je momentalne jedna z jeho top oblasti zaujmu.

nika.r
26. apr 2014

@gudulo a spomenula si, ze klasicka skola tvojho pokazila. V com presne? Lebo toto je zase moja najvacsia obava z klasickej skoly. Sama som ucitelka a viem, ze pre taketo deti je malo priestoru a casu a potreba venovat sa priemeru a slabsim nedovoluje tolko priestoru dat sikovnejsim. Myslim si, ze moj by sa v skole neucil dobre a zil by vo svojom svete knih a tem, ktore ho bavia. Viem, ze potreba nieco viackrat opakovat mojho syna nici, je doslova alergicky na to, ked sa nieco povie dvakrat. Nove veci sa uci rychlo, a preto si tiez myslim, ze v klasickej skole by rychlo chapal, ale trpel by neustalym precvicovanim az by sa mu to ucivo sprotivilo.

gudulo
26. apr 2014

@nika.r ci sa mozu testy mylit neviem, ale ked je otestovany odbornikom tak myslim ze nie. Mozno naozaj casom prestane stihat a zapadne do priemeru, to ale podla mna bude zalezat aj od neho.
Neviem co myslis - ci je tam nieco ine zaujimave oproti klasickej skole? Tie temy na obohatenie vyberaju ucitelky na zaklade aj zaujmov deti v triede, aj ked v prom rocniku je tema urcena. Viem ze ked mali v minulom roku tie hrady tak ucitelka spominala este nejake dve temy a ze sa rozhoduje co by bolo pre deti zaujimave.
Ci sa podporuje sutazivost mi je tazko povedat, v istom zmysle ano, deti sa hodnotia aj navzajom a aj same seba. Takze podporuju vyjadrenie nazoru. Ak sa aj niekto z jeho pohladu povedal ze nieco zvladol super a ostatne deti alebo ucitelka to videli inak tak mu to povedali.
Starsi v klasickej skole spohodlnel ☹ . On nastupoval do skoly s tym ze vedel ratat aj nad 100, nerobili mu problem prechody cez 10 pri scitavani a odcitavani - napriklad. Tam bol nuteny "ucit sa" do 10 😖 to ho nudilo a tak vyrusoval 😠 a bol zly lebo vyrusoval. Citat nevedel ked nastupoval do skoly ale poznal pismena a tam tiez vlastne nepracoval akoby mal, zo vsetkymi ulohami najprv cakal a ked bolo pred koncom terminu tak zacal pracoavt, ale potom sa samozrejme aj stacalo ze uz nestihal dokoncovat. A "carovna" veta bola, ked ucitelka povedala, ze co nestihnu v skole dokoncia doma - to pre neho znamenalo ze bude robit vsetko doma a potom bol doma zavaleny ulohami a tie sa mu moc nechcelo robit a ked ich odflakol tak som zas na neho tlacila ja, pretoze som vedela, ze je to odflaknute jeho nedbalostou 😖 a tak sme sa vlastne dostali do zacarovaneho kruhu 😝 . Vrchol bol ked mi ucitelka povrdala ze uz nevyrusuje ze si "v tichosti striha v zadnej lavici" to som ju citovala 😝 na tie slova nezabudnem 😠 a ja som doma na neho kricala a cudovala som sa, preco ma vsetky zosity a vsetky ucebnice pozastrihovane 😝