Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

lubkaj
27. jún 2011

@renab Presne to Stabilo Easy mame - v prvej triede ho mali nakazane. Podla mna je velmi dobre, Adrianka vsak aj nim dokazala pisat tak, ako som to popisala vyssie... Pise nim doteraz, aj ked obcas frfle, ze ostatni uz pisu gulickovym, ale trvam na nom, lebo sa da zmizikovat - kazdu ulohu po nej prejdem a mazem vystavacne ciary tak, aby to vyzeralo zrozumitelne, Adrianke nerobi problem napisat dlhe a tak, ze vyzera ako d...

@syslica U nas bol s pisanim kriz od zaciatku, hoci ako malicka si rada kreslila. Ze je mimoriadne nadana, sme netusili, mysleli sme si, ze je normalne, co vie... Az ked sme isli k psychologicke, lebo sa na vyucovani nesustredila (nudila sa), ta nam povedala, cim to je. A vo vsetkych oblastiach jej vysiel vysoky nadpriemer (v jednej dokonca extremny), iba v grafomotorike mierny podpriemer. Tiez nam povedala, ze ked jej to robi problem, mohla by pisat tlacenym, ale podla mna by mala vediet pisat pisanym pismom... Tak sme sa trapili dalej a ako hovorim, uz je to ovela lepsie, aj ked zdaleka nie take, ako by sme chceli. Ked sa dozviem, ze je domaca uloha z pisania (samozrejme, musi ju mat zaznacenu, lebo ze nejaku ulohu maju, si nikdy nepamata), hned viem, ze mame o zabavu postarane do vecera... A potichu zavidim rodicom, ktorych dieta si ulohu napise same a netreba pri nom sediet a pripominat mu, ze ma tu ciaru tahat sikmo, vyssie, atd. Esteze uz nejaku dobu ulohy z pisania nemaju 😀

renab
27. jún 2011

@lubkaj u nás na škole môžu integrované deti písať tlačeným písmom. ak ti to bolo navrhnuté, porozmýšľaj nad tým, veď písané písmo je náročnejšie a okrem toho ho dcérka, keď vyrastie, ani hádam nebude potrebovať. ušetríš nervy sebe aj dieťaťu.

maria112
27. jún 2011

@lubkaj ahoj nš druháčik je natom podobne .aj ked psichologička povedala ,že aj ked sa bude snažiť ako chce nikdy to písmo nebude také pekné ako u iných detí...no ale našej pani učitelke je to zrejme jedno.dieťa z nadpriemerným IQ-má solovu dvojku zo SJ koli písmu...a nezájem že to mal povedané aj od odborníčky.tak to IQ je mu asi na dve veci...

renab
27. jún 2011

@maria112 tak to sú sto rokov za opicami ☹ u nás ani v "normálnej" škole nik písmo do úvahy pri známke neberie. napíšu deťom: vieš to aj krajšie, ale týmto to asi končí. a keď to po nich učiteľky nevedia prečítať, píšu tlačeným.

maria112
27. jún 2011

@renab novydíš.čo sme sa doma nakričali,naprosili,nasedeli nad ulohami.kolko krát aj 3 hodiny prepisoval všetko čo robyli v škole...nie len na písaní,len aby bola spokojná pani učitelka.a nič z toho.teraz ho tak zarazila,že už nemá chuť sa ani snažiť.vie toho menej ako ked šiel do školy.lebo od 3,5 roka čítal,písal tlačeným,počítal aj násobilku v poho a teraz ho nič nebavý.ked nosil samé 3.za písmo a pokazila mu celu žiacku a aj vysvečko.neviem ako mu to teraz mám vysvetliť,že je stále šikovný,?

renab
27. jún 2011

@maria112 my sme mali podobný problém v prvom polroku (syn je prvák) asi v tom zmysle, že učiteľka sa všemožne snažila dokázať, že nie je nadaný. (je totiž introvert a nemá za potrebné ukazovať svoje vedomosti celému svetu) po pol roku som ho preradila do vedľajšej triedy, učiteľka je s ním maximálne spokojná a ja dúfam, že sa to, čo tá prvá pokazila nejako napraví a že si ku škole vzťah nájde. Inak v piatok mi oznámili, že v druhom ročníku budú mať zas inú učiteľku ☹ , lebo ju musia zobrať, vracia sa po materskej. tak ostáva len dúfať, že to bude OK.

maria112
27. jún 2011

@renab no moja my sme zmenili aj školu v prvom ročníku nám tiež učitelka šla pomali nahovoryť,že je dokonca po zadu od iných....koli písaniu.teraz chodí do inej školy ale má fakt bl.. učku a je aj hrozne prísna.učila ešte mojeho brata a ten má 34 rokov...

renab
27. jún 2011

@maria112 môj starší mal takú, nedokázala prežiť to, že dieťa vie viac, ako ona. priznala sa mi, keď sme sa stretli v autobuse, keď už bola na dôchodku.
Niektoré učiteľky by mali najradšej deti ako z kopiráku a bez starostí. Keď dieťa vytŕča z priemeru, (hore alebo dole - ja hovorím doprava alebo doľava) je to ukrutný problém.

syslica
27. jún 2011

@lubkaj Jerguško bol u psychologičky prvýkrát zhruba ako trojročný, ale IQ sme neriešili, len skonštatovala, že je mentálne asi o 3 roky dopredu, potrebuje ale kontakt s rovesníkmi, aby sa normálne "detsky" vyvíjal... odmalička bol náročný, ale keďže prvorodený, nemala som to s kým porovnávať, všetci sme sa mu intenzívne venovali a zdedil aj čo-to po rodičoch (intelekt po ockovi, jazykové nadanie a výrečnosť snáď po mne 😉 ), takže som vedela, že inteligentný je - ale že až tak! (podobne ako Aďka) to bol pre mňa šok.

Teraz po prečítaní skúseností @maria112 sa moje obavy zo školy len zväčšili. Maria, u vás sa integrácia zjavne nevydarila a tá učiteľka si ani nevie predstaviť, koľko zla napáchala. Možno by pomohlo, keby si sa so synom porozprávala, že pekné písmo nie je všetko a že vedomosti, čo má v hlave sú omnoho dôležitejšie ako nejaké číslice v žiackej. Sa mi dobre radí, keď ešte nie sme v takej situácii ... pritom viem aký háklivý je syslík na kritiku, ak sa to prihodí aj jemu, tuším pôjdem po radu k tej milej pani psychologičke...

atrami
29. jún 2011

Normálne sa desím. 🤐 Moje skoro 3 ročné dieťa pozná písmená a čísla do 10. Je to normálne?

rybenka79
29. jún 2011

@atrami je to normalne, na lekarskej prehliadke u pediatra v 3 rokoch sa prave pytala lekarka ci vie ratat aspon do 5 a niektore pismenka...

hajanka
29. jún 2011

@atrami a coho sa desis? Ze mas sikovneho synceka? 🙂

susik77
29. jún 2011

@atrami - ja myslim ze je to dost bezne....

susik77
29. jún 2011

@rybenka79 - to mi pripada prehnane v 3 rokoch aby vedelo dieta pismena...to si jej asi hovorila ze mas nadane dieta, nie?tak asi ho chcela vyskusat...ale u priemerneho by sa to podla mna v tom veku absolutne nemalo skusat... 🙂

susik77
29. jún 2011

Ja som myslela ze Terezka ( 22 mesiacov ) je nadana ale ako citam o kolko rokov su tu deti dopredu tak mi pride skor tabulkova-ona je dopredu v niecom max. o 3-5 mesiacov 😎
Ale aj tak mam radost ze je sikovna, krasne sa uci rozpravat, skoro vsetky aj tazke slovicka vie zopakovat, sklonuje a tak...

atrami
29. jún 2011

@susik77 , ono to bola náhoda. Má knižku kde boli na jednej strane písmena, len som mu ich prečítala a viac som sa tomu nevenovala. Potom začal sám. Čísla začal prvé. Sledoval 4 svadby na Markíze a vykrikoval ,,štyri". Tiež som našla na nete, že aj mladšie deti poznajú písmenka.

@rybenka79 , Najstarší syn je veľmi dopredu, je druhák a už lúska knihy z chémie. Ale v 2,5 roku písmenka nepoznal, on vynikal v inom. Písmena mu nešli vobec. Prostredný je predškolák a ešte si ich pletie. Vyniká veľmi v kreslení, modelovaní.
Skor ma zaujíma, ako to bude pokračovať ďalej.
My sme ešte vo februári riešili jeho nerozprávanie ☹ Teraz sa mu puska nezastaví, tešíme sa z jeho pokrokov, ale toto sme nečakali 😉

hajanka
29. jún 2011

@susik77 urcite to nie je tak ze musi vediet, to nie. Ale niektore deti to vedia. Nasa dr. tiez neskusala ani sa inak nevypytovala a tiez vedel. Ale je pravda, ze ja som jej to ani nijak neoznamovala, neupozornovala som na to. Ja som nemala moznost porovnavat s inymi detmi v jeho veku, tak som to brala ako normalne. Ja nemam rada ak niekto v takom veku dava inym mamickam alebo detom otazky typu "ukaz co vies" a pod... aj tak vacsina deti schvalne nic neukaze 🙂

kaja73
29. jún 2011

Moj starši syn poznal vsetky velke pismena ako 2 a pol ročny ,citat zacal ako 4 rocny,cisla tiež poznal myslim v 3 rokoch- do 20 vedel prečitat- a ratal v podstate do kolko ho bavilo.Bicykloval bez pomocnych koliesok od 2r a 7m,na korčuliach jazdil fakt slušne od 3 rokov,super plave od 4rokov.Vo vetach hovoril plynule od 18m.Prečo to pisem? Dnes je prvak na 8r gymply-čiže akoby siestak na zakladke,ma sice ciste jednotky-zvladol to absolutne samostatne,ale.....v triede ja dalsich 10 co budu ma ciste jednotky ,v matike je sice nadalej dobry, ale na tych geniov co maju v triede sa nechyta-dvaja vyhravaju okresne kola a zucastnuju sa celoštatnych.Sport robi tenis-aj to len preto, že trvame na hocakom sporte-on si vybral tenis-inak by sedel cele dni za počitačom.Proste mam pocit,že ked bol maly sa nam, ale aj okoliu zdal nadpriemerne nadany-ci už vedomostne-fakt vela vedel z roznych oblasti,nielen pismenka a cisla, alebo motoricky. Teraz je sice fakt sikovny,ale o dakom super nadani nemože byt reč.Neviem,kde sa vsetko pominulo.Teraz je to proste uplne NORMALNE sikovne chalnisko,bez dakych zvlastnosti a takych deti je v jeho okoli dost vela.Mam pri nom pocit,že mu chyba snaha,odhodlanie. Neviem, či sme spravili chybu my-rodičia,alebo sa to udialo v skole-vinou učitelou,alebo to tak proste malo byt,alebo len caka na svoje znovuzobudenie v dospelosti.Ved uvidime.

susik77
29. jún 2011

@hajanka -presne, ani veru. poznala v 3 rokoch kopec basniciek a pesniciek, na poziadanie nic nepovedala a len tak si ich zacala vsetky spievat ked sme boli na ihrisku na hupacke 🙂

lienockaa
29. jún 2011

@rybenka79 -to fakt sa toto dr. pytala na trojrocnej prehliadke? 😕 sa dost cudujem, podla mna to nie je bezne, aby dieta v takom veku poznalo pismena, ani ratat nemusi..nasho sa pytala len farby..ratat vobec, ani nic ine..a k pismenkam sa jej priznal sam, ked mu isla skusat zrak, lebo mala dve tabulky podsvietene-jednu s tvarmi a jednu s pismenami a on tie tvary nechcel citat, pytal si tu pismenkovu..🙂 inak nasa dr. o synovi skoro nic nevie, lebo on lekarov neznasa a okrem placu jej nikdy nic nepredviedol, toto citanie tabule bola prva normalna vec, ktoru u lekarky spravil.. 😅

hajanka
29. jún 2011

@kaja73 zakladnu skolu navstevoval (1-5) pre MND alebo klasicku? Bol niekedy v PPP? Testovali ho? Nie som psycholog, ale ja si myslim, ze stagnuje na jednej urovni a jeho intelekt sa jednoducho bez motivacie prestal rozvijat. Chyba mu motivacia aby sa posuval dalej. Pominut sa to nemohlo, ono to je stale tam, v nom, len potrebuje nakopnut. Ja som o tom uz niekde pisala. Take nieco ze clovek (dieta) je intelektovo nadany a o par rokov uz nie je neexistuje, kazde dieta, kazdy clovek ma inu uroven intelektu, schopnosti myslenia, nie je mozne aby skocil o dva stupne nizsie ak sa nachadza v nejakej rovine, jedine ze by utrpel nejaku formu psychickej poruchy alebo ochorenia. Tu uz ide uz iba o rozvoj tohto intelektu, bud bude dieta stagnovat na jednej urovni (co sa moze stat aj bude zaclenene do bezneho kolektivu, bez motivacie), alebo bude svoje nadanie este rozvijat a posuvat este dalej. Moze to byt ako pises aj chyba skoly, ucitelky. Chodi do klasickej triedy na Gympli? Alebo do nejakeho programu? Ucia ho bezni ucitelia alebo specialne vyskoleni pre pracu s nadanymi? Hovorila si o tom s niekym? S ucitelom, s psychologom...

atrami
29. jún 2011

@kaja73 ,nemyslím, že by ste niekde urobili chybu. Najstarší syn sa ako dieťa prejavoval rovnako. Všetci len otvárali ústa. Teraz je z neho normálny chalan. Má síce atypické záľuby- chémia, fyzika..Ale inak je to utiahnutý chlapec, takže nemá nejakú ambíciu sa prejavovať. Je na normálnej škole a od 5. ročníka chceme ho dať na 8. ročný gympel. Tak uvidíme.
Najmladší bol do februára ešte dieťa, ktoré odmietalo hovoriť. Za 4 mesiace urobil obrovský skok. Je inej povahy, má rád ľudí, je vo svojom živle ak je stredobodom pozornosti.
Prostredný je rovnako priebojný, je šikovný a vyniká skor po umeleckej stránke.
Každého syna berieme takého aký je, bez nátlaku. Len ich podporujeme v tom, v čom sú dobrí a len trošku postrčíme, ak máme dojem, že márnia svoj talent.

kaja73
30. jún 2011

@hajanka navstevoval experimentalnu bilingvalnu triedu-5 rokov-mal 7 krat do tyždna anglinu,plus mal v angline aj ine predmety-najskor to boli vychovne predmety a prvouka,potom biologia,matika.Zobrali sme ho odtial ,lebo sa mi nepačil priebeh napr matiky-kde sa doraz kladol na anglinu a nie na matiku ,a v triede bolo strašne malo chlapcov-okrem neho len 3- uplne povahovo odlisny chalani-no proste mu to vadilo.Tak siel na gympel-tu je matika a slovina na uplne inej urovni.U psychologa som s nim bola len raz-ked mal 6 rokov-kvoli zaradeniu do bilingvalky-a vtedy mi bolo povedeane, že je nadane dieta,ale silny introvert,s problemom pri sebeapresadzovani,ale potom sa to cele zvrtlo na sposob jeho porodu-je cisar-a že ma mnoho problemov prave pre toto-planovane vybraty,porod este nezaca,nebol pri mne prvych 12h atd-ako dost ma to ranilo,tak sme tam už potom ani nesli-to už predsa nezmenim.Milovany bol vždy,akceptovany tiež,podnetov mal dost a intorvert je dodones.Ako hovorim sikovny je aj dnes,len nie je vobec ambiciozny-ale jednotky sa mu paci, že ma.doteraz kym ml.syn nebol som mu stala vždy za zadkom,mal stale ciste jednotky,ale vždy som ho kontrolovala-on vsak neprotestoval-možno to bola chyba-ale odkedy je na gymply,je uplne samostany,v podstate bez kontroly-za cely rok som mu snad 2 krat przrela ci ma napisanu ulohu,ci je naučeny.Takže teraz je na seba hrdy,že to zvladol uplne sam.Aj chalanov ma v triede dost-19,tak vidi ako funguje chalansky svet-to doteraz nemal možnost vidiet v starej triede.Na gymply je v klasickej triede-inu tu ani nemame.
@atrami Sranda aj moj druhy syn je ine kafe-je tiež sikulo-keca už o stodvesto,od 16 a pol m je bez plienok-ale je to ine sidlo-ma rad ludi,tiež chce by stredobod pozornosti,už teraz sme z neho bldomodry-z jeho naročnosti.Tiež si myslim, že to znasilnovat netreba,ked to v nom je,tak sa to možno prejavi na vyske,alebo neskor v živote.Teraz ma hlavne milujuce rodinne prostredie a nerobine na neho natlak, aby stale behal s detmi-jeho to nebavi.Tiež nema ambicie sa prejavovat v kolektive,nie je rad davany za priklad-hanbi sa pritom.Je to fakt zlaty chlapec-len tichy,utiahnuty.

kaja73
30. jún 2011

este ma napadlo-ked ho na plavarni videli v 5 rokoch plavat,tak na oslovili,že nech ho dam na plavanie-mal v kraule lepsi cas ako 7r chapci čo plavali sutažne-chodil plavat 5 krat do tyždna so mnou-on odmietol,že nikam na sutaže chodit nebude,ani len na plavecky nebol ochotny chodit. 😒 To iste bolo na klzisku-tiež tam jazdil ako diablik a chceli ho vziat na treningy-zas odmietol.Ako dost ma to stvalo.Jediny sport, čo je ochotny robit,je ten kde je v podstate sam s trenerom-tenis-dari sa mu,ale tiež nerad chodi na sutaže a teraz posledne 2 roky to odmietol uplne sutažit-pritom poražal aj o 2 roky staršich chlapcov.On ma normalne nenormalne nervy z takychto akcii.Iny chalani sa tešia na zapas ,on ma nervy.Tak to nesilime a sme radi že aspon pravidelne sportuje.

erinnuska
30. jún 2011

@kaja73 a možno ten vývoj v ranom veku vôbec nie je o intelekte detí. Možno je to o zrelosti CNS, o chcení či nechcení, príroda je veľký čarodej a asi jej nikdy cvelkom neporozumieme. Aj môj syn je nadpriemerne nadaný, rozprával skoro, šikula atď, áno má vysoké IQ, ale nikdy nebol dravý typ, uspokojil sa s dvojkami, učiť sa nemusí takmer vôbec zatiaľ mu stačí jeho bystrá hlava. Naša najmladšia ešte nerozpráva - 25 mesiacov a ne´myslím že je hlúpa, jednoducho nie je zrelá. Človek časom zistí čo je v živote dôležité a čo nie, vysoké IQ je možno občas aj na obtiaž 😝

kaja73
30. jún 2011

@erinnuska ja jednoznacne teraz vidim,ze snaha je ovela viac ako dake vrodene danosti.Tu vedla nas byva chlapec,ktoreho moj syn lavou zadnou poražal v tenise-cca do 9 rokov.moj vsak ambicie nema,on ano-chalanisko chodi teraz 7 krat do tyždna na kurty,žije zapasmi a už mojho prečiural.Prito to vrodene mal moj syn lepsie,no padlo to na snahe, vytrvalosti a ambiciach.Ozaj sa neda predpovedat podla toho ci dieta pozna pismenka už v 2 rokoch,ci keca ako 15m a podobne ako to s nim bude vyzerat o par rokov.Vsetko sa bude lamat na povahe,snahe,vytrvalosti.

jarus1
30. jún 2011

súhlasím s tebou kaja73, mám takmer 2,5 ročnú dcérku, ktorá už dávnejšie pozná písmená...neriešim nič, neučím ju, iba ked sa spýta...je veľmi bystrá, vnímavá a všímavá aj na detaily..avšak ako píšeš, je to veľký introvert, síce dosť trvá na svojom a ide si za tým aj cez mrtvoly ako sa hovorí, ale v kolektíve (chodí do jaslí) je utiahnutá, sama sa hrá, nemá rada spoločné akcie a hry, netúži sa presadiť...možno je to príliš skoro na také vyjadrovanie, ale v porovnaní s inými deťmi, ktoré sa práve "derú! vpred, sa už dá niečo z nej vyčítať.
Myslím, že u introvertov ich nadanie či talent často stroskotá na snahe prevalcovať sa s tým dopredu

renab
30. jún 2011

@kaja73 ono to môže byť aj tým, že je introvert. ja mám doma dvoch takých. jednoducho nepotrebujú nikomu dokazovať, že niečo vedia. alebo ako povedal môj starší, načo rozprávať o niečom, čomu okolie nerozumie (viď profesori, rodičia, spolužiaci). v škole sa prejavil len vtedy keď chcel dostať do úzkych profesorku. najmladšieho syna učiteľka považovala skôr za "hlupáčika" ako naopak. museli sme ho aj preradiť k inej učiteľke, lebo stále vyžadovala, aby bol aktívny a on sa jednoducho predvádzať nemusí. ale keď otvorí ústa, tak to stojí za to.

atrami
30. jún 2011

@renab , u nás je to isté. Učiteľka vie, že syn to vie. Ale najakú dravú aktivitu neprejavuje. On rád kreslí a v tom sa mu veľmi darí, tam sa može plne prejaviť. Jednoducho nakreslí, čo cíti . Nás tešia jeho úspechy, ocenenia, len on trpí, že si musí ísť pre cenu.
Ale hovorím si, že to má po mne a vyrástla som z toho, tak aj on to zvládne.
Neviem, či je to, že je prvorodený, ale na najmladšom je vidieť v porovnaní s jedináčikmi, že má ostré lakte a dokáže si urobiť poriadok a miesto.

@erinnuska , mne lekárka povedala, že do 2 roko a 4 mesiacov musí povedať prvé slovo, potom sa nejako uzatvára rečové centrum a bude to ťahšie. U nás to bol oskoro na deň presne. Prvé slovo bolo Kia a auto. Teraz je to 4 mesiace a ústa sa mu nezavrú. Sú ho ešte skomolené slová, ale už spája vety a vidieť pokrok. Najprv hovoril, haba, chacho, teraz žaba, šašo.
Teším ako blázon z každého jeho pokroku.