Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

geegee
2. máj 2016

@mimiri starsieho syna som si dala vysetrit uz v skolke, aby som donutila ucitelky pochopit to cele - ukazovali mi, ze nevyfarbi ani celu mrkvicku v pracovnom zosite a bla bla...nevyfarbi, ale keby ste mu dali take planéty, to by ste pozerali ako by ich vyfarbil...no nic, otestovany bol, utrpela som sama sok, kam az vyskocil...ucitelsky pohlad nemusi byt spravny - a to hovorim ako ucitelka v skolke a skolska psychologicka v jednom 😉

given
2. máj 2016

@mimiri Napíšem aj ja našu skúsenosť. Syn chodí na Teplickú, je prvák. Keďže je augustový, museli sme ísť minulý rok na testovanie školskej zrelosti do CPPPaP. Tam som len oči otvárala, mala som pocit, že pani psychologička hovorí o cudzom dieťati, nie o mojom (OK, niekto môže povedať, nekritické oko rodiča). Toto nevie, hento nevie. Keď som jej povedala, ako číta, píše, počíta, tak povedala, aby sme vyskúšali ísť na Teplickú (to sme aj mali v pláne). Ona si to však sama nevšimla, čo on všetko vie, testujú to tam podľa mňa rutinne a snažia sa odhaliť, čo to dieťa nevie a ktoré kritériá nástupu do školy nespĺňa. Napríklad on nekreslil, napriek tomu, že ja sama som chodila 10 rokov na výtvarnú a snažila som sa aj v ňom vzbudil nadšenie pre kreslenie. On to má na saláme a to bol dosť veľký hendikep, že vtedy nenakreslil postavu s krkom. To je bohužial taká optika niektorých, že pokiaĺ nenakreslí postavu takú a strom hentaký, tak na ZŠ ešte nepatrí (to ale zrejme nebude váš prípad). Ďalej sme boli na zápise v dvoch bežných ZŠ (podľa TP a na mieste, kde bývame) a na obidvoch, keď zbadali, že má 6 rokov, že je útlejšej postavy a že je chlapec (!), tak hneď začali hovoriť o odklade. Takisto ich nijako nezaujímalo, že vie čítať atď.
Mala som už vybavené všetky papiere na odklad, že reku, tak sa teda ešte pohrá jeden rok navyše v školke. Ešte sme ale šli na testy na tú Teplickú a do 10 dní sme mali papier o prijatí.
Syn je tam šťastný, spokojný a vôbec neľutujem, že sme ho tam dali.
Myslím, že každý rodič by mal kriticky zhodnotiť, na čo to jeho dieťa má alebo nemá, poradné hlasy (testy, hodnotenia...) vziať do úvahy (nad niektorými stačí ale len mávnuť rukou). Vy sa musíte rozhodnúť, poznáte ho predsa najlepšie.

marielik78
2. máj 2016

@given Ja si tiez myslim, ze tie nazory psychologov a pedagogov su pomocnou barlickou, ale rozhodnutie je vzdy na rodicovi, ktory si to dieta doverne pozna a teraz tiez myslim tym ten zdravy objektivny pohlad na schopnosti a emocnu ci socialnu zrelost...
O nasej malej v skolke vraveli aka je uzasna a predci deti aj starsie len do chvile, ako som spomenula, ze pojde teda do skoly skor (je septembrova),... to uz som iba pocuvala, ako je citliva a emocialne nezrela. Na testoch v CPPPaP pri testovani skolskej zrelosti som si ju sama nespoznala, isla na nove miesto, medzi cudzie deti, do cudzej miestnosti uplne pokojna (ziadne slzy), vsetko mala prve hotove a nudila sa tam pri tych "smiesnych" ulohach a jedine, za co jej strhli body, bolo kreslenie postavy - kreslila tatina. Jednoznacne ju do skoly odporucili, ale s tym, ze musi robit este IQ a EQ testy a chceli nas poslat s terminom na to dalsie testovanie (individualne) prec, ale ja som chcela vidiet tie testy skolskej zrelosti a ked som videla strhnute body za postavu, ktora mala hlavu, vlasy, oci, nos, usta, usi, pat prstov na rukach, oblek s kravatou (kedze dcerka chodi do umeleckej skoly na vytvarnu, vynikala v kresleni uz v skolke), tak som bola v miernom soku, ze preco jej prave tam strhli body... prislo mi to mimoriadne subjektivne a bola som v tom, ze dieta musi vediet cca. proporcne postavu nakreslit, prip. detial tvare a pod. A ked som sa dozadovala informacie, co na tej kresbe nesplna kriteria, tak to iba zahovorili, ze oni mi tie testy vlastne vobec nemaju co ukazovat, ze to je doverne... to ma pobavilo najviac, je to predsa moje dieta, no ale s pobavenim som teda odisla prec.
Ked bola dcerka na tych testoch IQ a EQ, tak tam ju trapila jedna psychologicka hodinu a pol, vraj aby odtestovali aj sustredenost dietata (ibaze v skole prvaci nerobia hodinu a pol vkuse nic, dokonca ani 45 minut, ale cca. 20 min.), vsetko mala nadpriemer, nieco vysoko, nieco mierne... odmietli nam ale ukazat tie testy, iba jednu grafiku s logickym uvazovanim, ktoru vraj mala ako patrocna na urovni 8-9 rocneho dietata, tu nam ukazala a ze ostatne nemozu davat rodicom. A napriek tomu teda, ze vynikala a ze sa im javila aj ako emocne silna osobnost (co teda dovtedy neplatilo ani omylom a ja som bola ako matka nazoru, ze emocne je naozaj citlive dieta, aj ked nie nezrele), tak povedali, ze je to na nas, konkretne ta psychologicka ze ma rovnako septembrovu dceru a ze ju dala neskor od skoly, ze ona je skor za odklady a pod. Ze sa nam mozno bude dcerka trapit, ze nebude stihat, ze bude unavena (aj napriek skole spava velmi malo hodin v noci) a pod. Zvazili sme, co uz vsetko vie a ako sa nudi v skolke a isli sme do toho a nelutujeme, skola ju bavi, neplakala ani raz, ani jedno rano nebolo, ze tam nechce (ako to byvalo v skolke obcas) a ze nestiha??? Nie, je daleko popredu (pricom ma v skole aj o dva roky starsich spoluziakov) a v skole je to skor nuda, lebo kvoli slabsim nemozu pocitat do 100/1000, nasobit a delit, citanie ma tiez na urovni 45-60 slov za minutu, kym niektori stale slabikuju...

Tak tiez som nazoru, ze vypocut si nazory inych odbornikov na vlastne dieta urcite treba, objektivne zhodnotit a nasledne rozhodnut. Intuicia vacsinou rodica nesklame.

bublinam
2. máj 2016

@geegee
stále to platí- IQ nad 130 - pri veľmi vysokej tvorisvosti a pod. môže byť hraničné IQ

mimiri
2. máj 2016

@mam33 na statnej ZŠ sme boli, nie pre nadané deti, ale dobrá škola.

mimiri
2. máj 2016

@marielik78 bolo to na štátnej ZŠ, spádová škola kam my nepatríme, ale dobrá. Zistila som, že sme neboli výnimka, proste majú veľa detí ktoré musia zobrať (patria k nim) tak sa nás chceli zbaviť. Tu pri nás ho zoberú do ZŠ.

mimiri
2. máj 2016

Ja som dostala do rúk akurát konkrétnejšie výsledky váženého skóre WISC-III Sk. Viete niekto či je plný počet bodov vo všetkých kategóriach rovnaký? Je tam 10 kategórii, že by bol v každej plný počet 20 bodov?

bublinam
3. máj 2016

@mimiri max. je 19 priemer 10

mimiri
3. máj 2016

@bublinam myslela som ze ked mal v jednej oblasti 19 a zvyraznene tucnym pismom, ze plny pocet je blizko, preto som myslela 20...dakujem, aspon viem v com je podpriemerny a co s nim cvicit. super

mimiri
20. máj 2016

prosim vas, dokedy sa mozu ozvat z Teplickej ohladne prijatia, neprijatia dietata? Od nas si vyziadali podrobnejsie vysledky - musela som osobne vyzdvihnut v nasom CPPPaP - a viac sa neozvali. Ani mi nepotvrdili, ze mail s dokumentom dostali.

moni73
20. máj 2016

@mimiri boli ste aj na pohovor u riaditeľky?

mimiri
21. máj 2016

@moni73 praveze na to cakam, neozvali sa nam odkedy sme poslali vysledky. Mali by aspon poslat odpoved, ze nevyhovuje. Len neviem dokedy mam cakat

moni73
21. máj 2016

@mimiri nečakaj, zavolaj tam. My sme mali výsledok (pred 4 rokmi) počas MS v hokeji. Pozvali k riaditeľke a tam nám hneď dali rozhodnutie o prijatí. Myslím ale, že sú radšej, keď si testujú sami.

kape
21. máj 2016

@mimiri - presne tak ako Ti pise @moni73, aj nasho syna si este sami pretestovali a presne tieto stresy som zazivala pred dvomi rokmi co sa neohlasovali. Radsej im tam brnkni.

mimiri
22. máj 2016

@kape a teda ste im zavolali? Asi napisem mail. Ja vlastne ani neviem, ci by sme boli schopni ho tam vodit. Byvame asi tak ako vy.

moni73
22. máj 2016

@mimiri nepíš mail, volaj. Ja viem o viacerých, čo mali problém sa dostať k výsledku. Bohužiaľ len negativnemu. Tak či tak je dobre vedieť, nech sa môžete zariadiť.

kape
22. máj 2016

@mimiri - volala som , ked sme sa nevedeli dostat na druhe kolo ku riaditelke. To sme nakoniec absolvovali az posledny junovy termin. Inak z nasich skusenosti deti co maju testovanie mimo si nechavaju nakoniec. Pri druhom synovi by som uz mimo testovat nedavala

moni73
26. máj 2016

@mimiri Ako? Už máte vyjadrenie?

mimiri
26. máj 2016

@moni73 áno, je málo inteligentný na Teplickú. Tak snáď bude možné na obyčajnej ZŠ aby nejaký ročník preskočil, keď pravdaže dozrie. Jediná nová vec čo ho čaká, okrem učenia sa samostatnosti, je písane písmo. Ak sa mi podarí, tak ho dám na nejaké prírodovedné krúžky pre druhý stupeň. Geografiu ovláda natoľko, že viac sa na ZŠ ani nenaučí. Pozná slnečnú sústavu, stavbu atómu, prvky periodickej tabuľky, anatómiu ľudského tela sčasti aj v latinčine...a rád počúva vážnu hudbu....Budeme musieť pohľadať zaujímavé krúžky.

kape
26. máj 2016

@mimiri To mi je luto, skoda, ze si ho neotestovali sami, podla mna by mali nanho iny nazor.

moni73
28. máj 2016

@mimiri za vas mi je luto, ale mozno sa dobre stalo.... som videla v inej teme, ze hladate mensiu skolu... okrem centra sa mne pacila medzilaborecka. A je dost sukromnych skol, ktore vyzeraju dobre, ja na ne zial nemam. Cenada, bajkalska, waldorf, paneuropska,....

geegee
28. máj 2016

stretli ste sa niekto s výsledkami vo WISC kde boliveľké rozdiely v subtestoch (až 17 bodov)?

Dieťa v škôlke šikovné, vždy prvá, ambiciózna, občas tvrdohlavá...ja ako učiteľka spolu s učiteľkou kde chodí na krúžok angličtiny, aj detsky lekar sme ju odporucili otestovat. DIeta otestovali, vratilo sa do skolky vystresovane, odmietalo o vysetreni hovorit...v triede v ten den absolutne nereagovala na bezne otazky - den v tyzdni, ake je pocasie a podobne veci ktore riesime v priebehu dna. Inokedy ruka hore prva a v ten den nic. Na WJ IE ju pozvali na druhy den, tam vyslo iQ 119, ale opat zaseknute dieta...az v treti den, kedy nesla na testy fungovala normalne. Nemam dobry pocit z tych vysledkov...mam blby dojem, ze nekoresponduju z nejakého dovodu so skutocnostou.

mimiri
28. máj 2016

@geegee moj nedava najavo ci je vystresovany. Vie toho velmi vela, takze som cakala ze vyjde ako nadpriemer, ale nevyslo. Aj psychologicke to bolo luto, lebo bola z neho nadsena. Tak ho aj napriek vysledku cca 120 odporucila do skoly pre nadane deti, kde ale nepresiel. A tiez bol schopny s nou spolupracovat az posledny krat. Na stretnutiach bol zakriknuty. Ja som to neriesila, lebo viem, ze v novom prostredi stale taky je. A tiez sa mi nepacia tie testy. Trosku som pochopila, ze u neho ho potopila pomalost. Lebo podla definicie - nadane deti su rychle. Pochopila som ze mu to uskodilo pri hodnoteni, ale aj tak nerozumiem

geegee
28. máj 2016

@mimiri ja nespochybnujem testy ako take - mam otestovane svoje 2 deti, sama som robila v rovnakej poradni kde testovali aj mojich chalanov, aj toto dievcatko. Ja ju poznám od 3 rokov...ked ju porovnam s inými predskolakmi v mojej triede, skutocne vynika...citim sa taka bezmocna...verbalna zlozka vo WISC 94...huba sa jej nezavrie, vsetko okomentuje, vie prerozpravat text, pribeh, zazitok, vymysla uzasne nove slova... je mi z toho smutno, citim sa bezmocna...

mimiri
28. máj 2016

@geegee netusim presne ake testy, ale videla som vysledky svojho syna a take velke rozdiely nemal. Neviem ci myslim to iste, lebo max bodov v jednej casti bolo 19, moj to mal rozne od 6 po 19. A myslela som si, ze ho v skolke ignoruju, ze ho neposlali sami na testovanie nadania a ani mi neodporucili skolu pre nadane deti. Ked som sa vsak rozpravala s ucitelkou v skolke, tak som pochopila preco. Kvoli ich postoju k skolam pre nadane deti. Je mi luto akurat, ze nebude moct byt v triede s detmi s ktorymi by si rozumel a nemusel by sa ucit citat pisat a pocitat. Ak by ho vedeli na obycajnej ZS zamestnat, mal dobru ucitelku, tak budem spokojna.

kofa77
29. máj 2016

@mimiri skus pockat rok a dat znova otestovat, ak mas zaujem.tie testy maju tusim platnost pol roka... Akurat som stretla psych.,kde sme robili testy my a asi ma zle svedomie😁, lebo nas lanarila na nich znova-syn robil pred rokom a daco. No ale to nepozna syna, jak sa ten zatne,tak s nim nehnu.tak odmietol. Inak my mame aj indivindy pristup od klin.psycholog., ale nudi sa furt. Uz len z principu 😣 😁.
A to mame pomerne fajn chapajucu ucku. V podstate na ucitelke vsetko stoji a pada, lebo pocuvak okolo seba vselijake,len nie moc dobre skusenosti.
Tak drzim palce. Ja som takto pred rokom mala trocha velke oci, co sa pristupu k takymto bystrym detom tyka, zial prax taka nie je v triedach na nasich skolach. A alternativy v mensich mestach nie su.

kofa77
29. máj 2016

Este dodam, ze nas syn ma problem so sebavedomim, resp. Ma na seba vysoke naroky a klasicka trieda mu dava pocit vynimocnosti, ak to tak mozem nazvat a pomaha mu v tom, aby si veril, kedze je bez debaty najlepsi... Buducnost ukaze,ci to bolo dobre,alebo nie

ingrid25
29. máj 2016

@geegee mali sme testovane dve deti, chlapcov. Tiez nezvladaju nove prostredie, ale nemali problem s otestovanim. Psychologicka bola vyborna, vedela to s detmi. Brali to skor ako hru, zazitok. Nevedeli preco tam idu, iba som im povedala ze to chodia vsetky deti ktore maju ist do skoly. Takze to nebrali nijako stresujuco a nemali pocit ze ked zlyhaju tak sa stane nieco zle. Mozno treba skusit ine CPPaP ak je moznost. Alebo nebolo to nahodou tym, ze mala vedela preco tam ide a keddze nezvladla vsetky otazky tak si uvedomila zlyhanie?

botka3000
4. jún 2016

Ahojte, nášho Maťa najskôr psychologička neodporučila, lebo je septembrový a chceli sme ho dať o rok skôr. Po roku keď tam opäť prišiel, tak jej slušne vynadal, že minule ste ma neodporučila 🙂
A potom ho už chválabohu odporučila.
Ten pocit výnimočnosti je naozaj dôležitý. Čítala som nejaké knihy, kde sa zdôrazňovalo to, že slabá škola tiež robí úspešných, lebo tam naberú sebavedomie. Napr. Jack Welch - jeden z najuznávanejších manažérov, tiež sa vraj našťastie nedostal na vytúženú univerzitu. Otázka potom je, v ktorej fáze života má nastať ten pocit výnimočnosti, či už na ZŠ alebo až VŠ. Keď bude mať slabú ZŠ, SŠ aj VŠ ten pocit výnimočnosti mu bude asi nafigu 🙂
Možno je najlepšie, keď práve v tom finále naberie človek pocit výnimočnosti. Ale to musí pracovať na ZŠ aj SŠ, aby mal aj niečo v hlave, keď pôjde na VŠ. My sa deti naozaj snažíme intenzívne rozvíjať. Máme chlapcov, ktorí sú matematicky orientovaní, lebo sme ich k tomu viedli.
Jedna z hlavných vecí, ktoré robia sú Smartbooks učebnice, ktoré sme im zakúpili, sú online. Je tam spracované všetko učivo perfektným spôsobom testovanie a učenie v jednom, tak presne vieme, kde majú slabiny a v čom sa majú zlepšovať. Učia sa tam denne cca hodinu. Veľmi dôležité je, že s nimi počítame súťaže, resp. ich k tomu motivujeme, lebo veríme, že hlavne tie matematické im rozvíjajú logické myslenie. Takže robia SEZAM, KLOKANA, PANGEU, olympiádu. No a ešte v sobotu chodia na konverzácie s angličtiny k native speakrovi. Gramatiku a slovíčka sa naučili v smartbooks ale hovoriť a počúvať je ideálne s lektorom. No a ked boli ešte maličkí bavil ich šach. Ten je tiež výborný na rozvoj myslenia.

moni73
20. sep 2016

Co je tu tak ticho? Ako zacal novy sk rok?