Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

lucka188
5. máj 2015

@moni73 Tak ja neviem, mame susedku dievcatko s aspergerom a podla mna tam su iste prejavy ktore su zrejme uz v utlom veku, alebo si teda neviem predstavit ze by sa dieta tak velmi zmenilo. Ta mala napriklad sa s tebou hocikedy pusti do reci a hovori velmi mudro ale nikdy sa ti pri tom nepozrie do oci, hovori si to akoby pre seba. Moja dcerka je ako som uz pisala velmi spolocenska a vyhladava spolocnost inych ludi, hlavne deti takze som si vcelku ista ze podobny problem mat nebudeme 🙂 Inak ona uz bude mat o mesiac dva roky, akurat ze je predcasniatko tak sa to cele tak inak pocita. A dieta ktore beha, skace, rozprava a ma svoju hlavu uz podla mna babatko nie je 🙂

moni73
5. máj 2015

moja ma as a podla mna, mozno okrem troska nevhodnejsieho spravania, by si na nej ako susedke nevidela nic. aj ja mam problem sa s tym stotoznit 🙂 .
ty sa na malu pozeras smerom dopredu, tak ju mas uz velku, ja musim pozerat spat, takze rozny uhol pohladu 😉 . moja vtedy tiez poskakovala, pritom spievala hymnu zssr 😀 a poznala celu abecedu... popritom mala plienku, v puse dudlik a ked dospievala, dosla si cucnut mojho mlieka 😉 skratka babatenko
hlavne, nech su vsetky deticky zdrave, nech maju stastne detstvo a nestratia sa v zivote 🙂

lucka188
5. máj 2015

@moni73 heh no mozno keby bola este dojcena tak by som ju tiez viac vnimala ako babo 🙂 alebo keby mala dudlik. Mne to skor pride take divne ked vylezie na trampolinu napr. a nejaka maminka povie svojmu dietatu ze pozor na babo 😀 ale tak to je skor otazka vnimania pojmov 🙂 a este aj je dost chuda takze nema take tie babatkovske krivky 🙂) zdravie si inak my obzvlast cenime vzhladom na jej tazsi start do zivota. A tiez vdaka tomu ako od zaciatku vsetko zvlada verim ze sa v zivote nestrati 🙂

kape
5. máj 2015

@given - syn je v tej najmladsej prvackej triede su tam letne a jesenne deti a spokojni sme, hlavne on chodi kazdy den zo skoly ze bolo super🙂 Momentalne prezivaju "velky tyzden" - maju tyzden prezentacii svojich rocnikovych prac 🙂. Normalne ze "VELKA VEC" na Teplickej 🙂, nemyslela som , ze tomu bude az taka vaznost dana. Ale super, nech sa ucia uz od mala 🙂.

kape
5. máj 2015

@lucka188 - ked je mala vnimava vrhni sa s nou na montessori aktivity, tym nic nepokazis. V BA je kopec kruzkov a tiez kopec moznosti doma. To jej k rozvoju len prospeje. A asi dalej to fakt extra netreba riesit este v jej veku.
To ze mame doma "nadane dieta" sme nevedeli az do chvile, ako nam psychologicka dala papier po testovani. A asi by sme to ani nikdy takto nezhodnotili, kebyze neprisiel cas riesit skolu. To co bolo pre nas k dispozicii ako spadova skola bolo nepripustne z nasho pohladu a to nas dohnalo ist za psychologickou. Asi kebyze mame super spadovu skolu nikdy nezistime, ze "mame nadane dieta". Stale by sme boli len v rovine , ze mame sikovne dieta. Ten pojem sme zacali fakt riesit az po psychologicke. Ani v skolke sme nikdy neriesili tento pojem, vzdy sme boli s ucitelkou v rovine ze je velmi sikovny. Teraz mame uz druheho syna a tiez ako Teba aj nas zaujima, ci bude na tom ako prvy, teraz ma 2 a pol roka, ale snazime sa tak ako pri prvom hlavne sa vela s nim rozpravat, ked sa pyta na vsetko odpovedat, jasne vela chyta uz od starsieho, ale ci bude alebo nebude "nadany" to tazko hodnotit v jeho veku. A je tiez sikovny vo vela veciach oproti rovesnikom popredu, ale oproti bratovi velmi odlisny.

mooonika1975
6. máj 2015

@lucka188 nooo, určite asp nespoznáš tak jednoznačne ako iné druhy autizmu

mooonika1975
6. máj 2015

@kape alebo veľký deň prezentácii prác rodičov 😝 😀 😉

moni73
6. máj 2015

@mooonika1975 mozem... kam chodíte do skoly? ty presne kopirujes moje pocity (teda mozno ja tvoje 😉 ) - mam na mysli tie rocnikove prace 😎
to bude asi tym nasim krasnym menom :D :D :D

3kvetka3
6. máj 2015

prosim Vas, trosku mimo temy, ale do akeho terminu musim dat info spadovej skole, ze moje dieta tam nenastupi? neviem, ci do konca maja alebo augusta? urcite budeme cakat, kedy nas zavolaju na Teplicku na 2kolo a uz zvazujem obvolat nejake ine skoly. dakujem.

moni73
6. máj 2015

@3kvetka3 ja som davala vediet v posledny augustovy tyzden a bolo to ok. dovtedy som zvazovala 😒

modra1
6. máj 2015

@3kvetka3 my sme dávali vedieť až koncom augusta, kedže až vtedy sme sa spoločne s dieťaťom rozhodli kam pôjde.

modra1
6. máj 2015

@moni73 kebyže sa mi aktualizuje priebeh diskusie skôr, ani by som neodpovedala, teraz to vyzerá tak, že opisujem ;)

3kvetka3
6. máj 2015

@moni73
@modra1 dakujem, mi odlahlo 🙂

mooonika1975
6. máj 2015

@moni73 žial, to je realita, my rodičia im naozaj musíme pomáhať, lebo sú to malé deti, musíme ich usmerniť, doplniť, otvorene , aj sme to pred učiteľmi povedali, že moje dieťa až v 6 ročníku dokázalo tú tému spracovať bez mojej pomoci, ani čiarku som mu nepomohla. Takže celý ten proces, to učenie ,trvá dosť dlho, ako áno, tie témy si vyberá on, ja samozrejme pomáham rada, vôbec ma to nezaťažovalo, len som tak podotkla, že naozaj je to aj pýcha rodičov, ale to by sme neboli rodičia, aby sme nepomohli a ak to teraz už vie spraviť sám, tak kus práce sme urobili, už nebude mať možno problém na strednej

... určite áno, je to tým krásnym menom, všetko najlepšie k zajtrajším meninám 🙂

kape
6. máj 2015

@mooonika1975 - no u nas je to prvy krat, to zatial bez pomoci neslo, ale zas odprezentovat si to uz musia sami a aj to je podstatne 🙂

vladka306
6. máj 2015

My tiež pracujeme na projekte.Malá je prváčka tak som zvedavá ako to dá.Hádam sa nezosype. 😀

mooonika1975
6. máj 2015

@kape áno, to máš pravdu, odprezentovať to, je kus práce - hlavne odvahy 🙂

moni73
6. máj 2015

@mooonika1975 aj tebe vsetko naj 🙂

ja sa snazim presadit pisanie rocnikoviek v skole. mozno 2 hodky tyzdenne pocas 2 mesiacov... no ale to je boj s veternymi mlynmi, asi poznas 🙂
1. trieda 100% moja praca, dokonca ceruzkou predpisane a dcera obtahovala perom...
2 trieda 90 % prace malej - uplne ju bavila tema, 90 % powerpointu mala - to som ale bola upozornena, ze tema nie je dostatocne "vzletna"
3. trieda 95 % moja praca (tema ma bavila 😉 ), 95 % powerpointu mala

tot doteraz nasa bilancia 😀

a siestu triedu uz snad skusat nebudeme...

kape
6. máj 2015

@moni73 - no to az tak 🙂 No asi je to potom aj o tom , ze rodicia sa tazko vyrovnavaju s tym, zeby to nebola dokonala praca. A inak este ak mozem mat otazku, ako ste spokojni s vyucbou AJ ? U VAs uz vo vyssom rocniku, chodi vela deti na AJ aj mimo skolu, alebo postacuje ? Ja som dost z AJ rozcarovana, ze na tejto skole nie je native speaker. A ja by som im urcite dala na druhom stupni jeden predmet v AJ. Z mojho pohladu , na dnesnu dobu jej maju malo.
A este mam otazku ak mozem. Ako je to s triednymi ucitelmi, ako dlho idu s detmi ? Dakujem.

nika.r
6. máj 2015

@moni73 a preco si jej az takto pomahala?

Priznam sa, ze ja som momentalne dost rozcarovana z tych prac. Nas si mozem zodpovedne a s cistym svedomim povedat, ze urobil pracu mozno aj na 70% sam a je prvak. Postrkovali smve ho k inym temam, lebo si vybral taku, ktora ho len zaujimala, ale este vela o nej nevedel. No ale chcel silou-mocou toto, vrhol sa na studovanie, tak sme uz neprehovarali. pomohli sme mu akurat s tym, ze som s nim sla do kniznice, ale aj knihy som ho nechala, nech si hlada sam, ked nevedel, poslala som ho za tetou knihovnickou, nech jej on sam vysvetli, co potrebuje. Vsetko si doma pracne z knih rucne vypisoval na papiere. Boli sme s nim aj v muzeu a urobili mu fotky, ale napr. popisy si na nich urobil sam. Projekt si zostavoval z vypiskov, ja som mu len navrhla osnovu, aby to malo istu postupnost, este aj texty si takmer sam urobil, opravila som mu len vo vypiskoch gramaticke a stylisticke chyby, odpisoval si sam z nich. Vyzdobu prace si urobil uplne sam, vsetko si sam nakreslil, ja som mu navrhla akurat este nalepit mapku stihanutu z internetu a dva mensie obrazky a miesto, kde ich nalepit. Vysledok? Ked som v skole videla prace ostatnych spoluziakov, presne som si povedala, ze to su prace rodicov, v com je vlastne zmysel? Nadherne pismo, ukazkove malovane, to nemohol napisat prvak, texty to iste. Nalepene obrazky, celkovy dojem, praca nasho bola na pohlad ako odflaknuta, vsetko bolo jeho pismo, jeho kresby, viac-menej jednoduche vetne konstrukcie.

Ale, povedala som si, ze som nanho hrda, velmi hrda, je samostatny, ukazal mi, ako sa vie za kratky cas vela naucit a makat na sebe. Je mi to luto kvoli nemu samemu, lebo viem, ze deti sa porovnavaju, ale zase viem, ze prenho to zmysel malo, urcite sa za tie dva mesiace, co na tom robil, vela naucil. Nielen teda fakty, ale hlavne hladat a spracovat informacie. Moji studenti stredoskolaci mnohi nie su schopni ponat komplexne nejaku temu tak, ako sa to podarilo jemu.

Ale teda tiez sa pytam, aky to ma zmysel, ked rodic dietatu estue aj predkreśi pismena a ocividne tu pracu dokresli, obrazky povytlacaju na farebynch tlaciarnach a len nelepia? Nas tu pracu rucne pisal a dokresloval niekolko vecerov.

Inak nas sa prezentacie praveze vobec nebal, s velkym zaujmom o tej teme doterza rad hovori, kedze nastudovane k nej ma ozaj kvanta informacii. Netusim, ako to aj v skutocnosti podal, pocuvali sme ho len doma, ale bol so sebou spokojny.

Neviem, ako to budem vnimat buduci rok. Mozno budem mat tendenciu viac mu zasahovat, ked uz viem, ze vklad rodicov je tolerovany a ze vysledny efekt asi robi viac ako mravencia praca, ktoru nevidno. No uvidime, pre tento rok mame hotove, hlavne, ze dieta je so sebou spokojne. 😝

moni73
7. máj 2015

@kape k rocnikovke... moja dcera ju skratka nenapise a spolupracovat sa neda 😝 . takze to nie je o dokonalosti ale o tom, aby vobec bola. pisem, ze by ma velmi potesilo, keby ich deti robili v skole
a aj? nam sa stalo , ze v prvej triede zacinali s jednotkou nepamatam ako sa volala, v druhej zmenili knihu a znova jednotka. takze uz zaciatok bol zly. pre mna je dost slaba, na malu sa jazyky lepia a mohla by ist rychlejsie, vlastne vsade by mohlo byt rychlejsie tempo 😒 . teraz ma mala naj anglictinarku, takze ok. neviem o tom, ze by chodili na aj kruzky. triednu menili teraz v trojke, vraj bezna prax. 🙂

kape
7. máj 2015

@moni73 - dik za info. Uvidime ako to bude u nas dalej.

moni73
7. máj 2015

@kape inak, este ma napadlo, ze ak pises, ze 1 predmet by neskor mohol byt v angline; aj toto som uz na rodicku spominala. bola by to super pridana hodnota. Ja som myslela, teda nie jeden predmet ale normalny bilingval. Trebalo by sa nejako spojit, dat dobre napady dokopy a predlozit vedeniu. Uprimne..., ja nemam uz silu ani chut bojovat tu za nieco, vo vyhlade mam 8rocny spanielsky gympel. 🙂

kape
7. máj 2015

@moni73 - a chodi mala na spanielcinu ?
No oni to spominali aj na DOD ze z ich pohladu nevidia potrebu bilingvalnej vyucby ale jeden predmet v rocniku by im neuskodil, len asi by bol problem s ucitelom si myslim. Ale bude teraz aspon u nas v maji rodicko, tak ja to dam nech to daju do zapisu a nech sa to skusi prejednat zo zastupcami rodicov a predlozit vedeniu.
A este k rocnikovej praci . Aj vo vyssich rocnikoch si vyberaju temu sami, ako je to v prvom , alebo potomje uz tema dana ?

kukulka17
7. máj 2015

@kape ja len k tej ročníkovej práci... syn je vo 4. ročníku... tému si vyberali sami ;)

kape
7. máj 2015

@kukulka17 - dakujem za info. Lebo nas si uz vybral ze co chce buduci rok robit, tak len preto ci nebude sklamany , ze nemoze o tom co chce🙂

mooonika1975
8. máj 2015

@nika.r tvoje dieťa je asi študovací typ 😉 moje nechce pri tom sedieť, aj učí sa pomaly v pohybe, kedy by stíhal kamarátov, futbal, krúžky, a neviem čo ešte a víkendy máme regeneračné 🙂

nika.r
8. máj 2015

@mooonika1975 to ano, on je ten typicky vedatorsky typ, ktory rad sedi v knihach. Obcas ho musime nutit do pohybu, ved preto sme ho aj presvedcili na sportovy kruzok, lebo chcel sach, ale to by zase len sedel a meditoval. 🙂 tak to mate vesele, ked neposedi.

lienockaa
9. máj 2015

@nika.r aj moj je prvak a pise si texty na rocnikovu sam..aj materialy si sam nasiel,aj obrazky..my sme len vytlacili obrazky-ma temu,kde sa neda kreslit..mne pripadalo zvlastne mu do prace pisat,ma to byt jeho projekt..aj sa mu to urcite lepsie vybavi,ked bude prezentovat..takze nema to super uhladne..som prekvapena teraz z tejto diskusie,ze to robia rodicia..tak si asi budeme pripadat podobne ako vy na prezentaciach..nam ani triedna nekazala pisat..tak sme sa podla toho riadili..

moni73
9. máj 2015

@kape ahoj, na spanielcinu nechodi... to 8rocne gymnazium nie je bilingvalne, teda neviem, co vo vyssich rocnikoch, len 1. je 5 hodin spanielciny, 2 anglictiny, to iste aj v druhej triede, v tretej 4 spanielciny a 3 angliny do tyzdna. dalej som zatial nepozerala. tipujem ale, ze by tam nemal byt velky problem prejst na bilingval.
som zvedava ako pochodis na rodicku, daj potom vediet.