Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

ada32
20. mar 2016

@mimiri ja som mala to stastie ze nam testovanie odporucila synova ucitelka na zs. Otestovali sme nedali sme ho tam a niekedy som to aj lutovala. Hlavne ked som chodila na 8r. Gymnazium na kobercek ako na klavir, nie preto lebo by sa spraval extrem nepatricne ale bol proste nesustredeny. Hlavne bol problem napr. Na matematike kde po hospitacii skolska psychologicka - bola vyborna a specializovala sa prave na tieto poruchy, mi popisala ako hodina prebiehala, sme rozhodli o zmene skoly. Dieta sa dostalo z 3 na 1 z predmetu, je jeden z najlepsich a ide v tejto drahe aj dalej VS. Z povodnej skoly ho chceli poslat stale naspat na zs s tym ze na gymnazium nepatri. Napriek vysledkom testov z Teplickej . Skoda ze ucitelky nie su stagndardne pripravovane na tento typ deti uz na VS.

ada32
20. mar 2016

@mimiri len trosku citam dozadu tak ti napisem ako sme to nakoniec vyriesili my....od druhej triedy chodil do skoly s ITV a mal naozaj fantasticku ucitelku. Jednu z najlepsich ktore dodnes poznam.

odm3
20. mar 2016

@mimiri Ak máš možnosť ho ešte dať testovať na Teplickej tak to ešte skús. Ja som si myslela, že kritériom sú testy z CPPaP – potom načo chcú od nich všetky tie údaje, keď aj tak si deti testujú sami? Je možné že tam dostane iný typ testu – viac zameraný na logiku a tým pádom to napíše oveľa lepšie. Je zarážajúce, že v podstate dve psychologičky ho označili ako nadané dieťa a napriek tomu test mu vyšiel celkovo len ako vyšší priemer. Ja tým testom v CPPaP moc neverím, ako som už spomínala – testujú všetko a vlastne nič poriadne. Kolegyňa má chlapca siedmaka, ktorého nezobrali a je úspešný riešiteľ matematických olympiád a v iných matematických súťažiach patrí medzi 5% najúspešnejších riešiteľov každý rok (Klokan, iBobor). Podobne ako tvojmu synčekovi mu namerali len vyšší priemer – pretože niektoré schopnosti mal priemerné alebo podpriemerné (rýchlosť, pozorovacie schopnosti), iné ako logika, priestorová orientácia, pamäť, vedomosti ako vysoko nadpriemerné. A keď si všimneš výsledky ktorými sa na Teplickej chvália na svojej stránke – tak majú tam pekné výsledky ale úprimne mne sa to zdá na školu s takým názvom a takými kritériami na prijatie, málo. Prečo majú napríklad len 9 úspešných riešiteľov matematického klokana? Veď to je súťaž pre širokú verejnosť – nemali by byť na takej škole všetci úspešnými riešiteľmi? A aj výsledky matematických olympiád – sem tam sa nájde medzi víťazmi aj niekto z Teplickej ale zase sa mi to zdá málo na to aká je to škola. Skrátka podľa objektívnych výsledkov školy tam nemajú až taký supervýber nadaných detí a buď nie sú dobré tie testy alebo sa nejako dajú obísť. Preto som Ti aj radila radšej iné kvalitné školy za ktoré hovoria ich výsledky. Na druhej strane prístup deťom je na Teplickej asi výborný – všetky baby čo tam majú deti to chvália a deti sa do školy tešia a to je asi najdôležitejšie.

annaanna
20. mar 2016

@odm3 aj mňa napadlo, že prečo nemajú viacej úspešných riešiteľov... atď, ale tie deti nie sú všetky zamerané len na matematiku, sú aj inak zamerané deti a sú nadané. Niektoré si z matematiky ani neťuknú a pritom vynikajú v iných predmetoch.

mimiri
20. mar 2016

@odm3 presne, ten moj je taky pomaly, aj to povedala, ze na vsetko potrebuje svoj cas. Ktovie nad cim premyslal ked to tam riesil, ked stihol este sledovat hodiny, aby stihol odist presne v tu minutu kedy si zmyslel. Na Teplickej ho uz testovat nebudu, plne akceptuju tie testy. A aj tak je to pre mna hrozne daleko, tak skor ratam, ze sa tam nedostane..A uvidim, skusame aj Kosicku, aj ked psychologicka si mysli, ze na to je moc pomaly...neviem preco ho oznacili ako nadaneho. Prva co nas poslala do skoly pre nadane deti bola pracovnicka pedagogickeho centra, ta druha hovorila ze robila s nadanymi detmi a on k nim patri...tak uvidim, aj keby som najradsej vedela hned teraz. Akurat tiez tu niekde som citala ako jedna mamicka hladala riesenia pre dcerku, ktoru nevzali do triedy pre nadane deti a je velmi demotivovana a nudi sa...To ak ma toto prist, tak asi mu radsej zaplatim tu sukromu skolu pre nadane deti, kam ho vzali. Sa mi zda, ze je hrozne vela sikovnych deti, ktore sa v skole nudia...je to velka skoda

mimiri
20. mar 2016

@odm3 pripada mi to, ze ide len o to ako kto veci nazve. Pre niekoho je aj jednostranne nadane dieta nadane, aj ked prepadne zo zvysku. Pre niekoho az ked celkovy vysledok je nadpriemerny.... To, ze je pomaly ma po mne...ja vyriesim skoro vsetko, ale potrebujem vela casu. tak to vrodene bude, ale tie verbalne schopnosti, to som si myslela, ze to je trening... a este nieco: mozno mu pridalo to, ze ma velmi dobru pamat a velmi vela toho vie a je zvedavy. Z encyklopedii a map uz precital take veci, ze ja som o tom nevedela. Zistila som, ked mi o tom povedal.

annaanna
20. mar 2016

@mimiri no ja už končím s touto konverzáciou, ale nedá mi nenapísať, že tí veľkí a ešte väčší velikáni... maliari, fyzici, matematici... športovci, skutočne vynikali len v jednom, v tom čo ich preslávilo. Ostatné mohli mať nadpriemerné, priemerné alebo podpriemerné. A to je nadanie, že vynikali. Ak si prečítaš nejaké ich životopisy alebo informácie, tak to zistíš 🙂

myslím, že je naozaj plytvanie času to tu vysvetľovať, je veľa kníh, článkov a pod.

odm3
20. mar 2016

@annaanna presne tak. plne súhlasím. Ako by asi Einstein dopadol v sociálnom správaní? Preto sa mi nepáčia tie testy na CPPaP - lebo v pohode označia niekoho s evidentným nadaním na matematiku za priemerne inteligentného. Ale škola na Teplickej sa mi páči - deti sa do školy majú tešiť a to im darí. Aj keď výsledky školy skôr naznačujú, že ten výber nadaných detí "poněkud pokulhává". Napríklad čo sa týka toho klokana - tak je to súťaž pre širokú verejnosť - môže sa tam prihlásiť aj štvorkár. Za úspešných riešiteľov sa pokladá až 20 percent najlepších riešiteľov čo je pomerne nízko nastavená latka - to by mali deti z Teplickej s IQ 130 a viac zvládnuť ľavou zadnou a s prstom v nose aj keď majú väčšie nadanie na iné oblasti.

odm3
20. mar 2016

@mimiri inteligencia sa nedá presne zadefinovať - existuje mnoho typov IQ testov - stačí zagoogliť. Len niekto raz niekde rozhodol, že tieto sú tie pravé a správne - no a používajú sa. Pre niekoho výhoda a pre iného nevýhoda - ale aký má výsledok tých testov reálny dopad na život? Žiadny - je jedno do akej školy syna dáš - ak raz má byť z neho vedec tak bude - svoju cestu si nájde tak či tak.

mimiri
20. mar 2016

@odm3 dakujem, uz som si ujasnila vsetko co som potrebovala. Len nechcem aby ho nuda v skole demotivovala. A chcem aby chodil do skoly s radostou. Len to, kym rozhodujem za neho ja. Bude v skole dlhe roky, a tak aby mal dobry start.

odm3
20. mar 2016

@mimiri presne - aby chodil do školy s radosťou - o to teraz ide najviac - tak nech vám to vyjde..

modra1
20. mar 2016

Klokan (a iné známe) je komerčná súťaž. To, že je určená pre všetkých, je priamo úmerne tomu, že na nej niekto pekne zarába. V škole Dajú možnosť prihlásiť dieťa na klokana, ak rodičia chcú, pošlú zápisné. My sme mu tento rok eurá nedali, pritom ako prvák mal 100% (prváci nemajú oficiálneho klokana, asi, že ešte nevedia čítať, na Teplickej prváci riešia druhackeho klokana). Maks detto, úlohy su velmi ľahké, zadania nepresné.
Len pre zaujímavosť uvediem tohtoročnú úspešnosť školy v piatackom monitore: matika 87,91% (národný priemer 61,99), slovenčina 86,92% (národný priemer 66,62).

modra1
20. mar 2016

A úplne súhlasím, že najdôležitejším kritériom pre vyber školy je spokojnosť dieťaťa.

mimiri
21. mar 2016

@modra1 preco ste zvazovali ci syna dat na tu Teplicku? Kvoli vzdialenosti?

odm3
21. mar 2016

@modra1 Ja nepíšem o prvákoch – týka sa to celej školy a nielen klokana -- to bol len príklad kde má škola zarážajúco málo úspešných riešiteľov. Alebo sa prihlásili len 9? Na stránke sú aj iné súťaže – informatické , recitačné, angličtina a áno majú tam pekné úspechy ale znova opakujem na to aký má škola názov a kritériá na prijatie sa mi to zdá jednoducho málo. To sa týka presne aj toho monitora – dobre, že si tie čísla sem dala – prečo majú priemer LEN 88 a 87? Ja by som čakala od detí s IQ 130 a viac lepšie výsledky. Ako môžeš porovnávať výber mimoriadne nadaných detí s celonárodným priemerom – je jasné že musia mať viac, keby mali rovnako bol by to už prú...takto je to len - naozaj na zamyslenie...Od mimoriadne nadaného dieťaťa by som čakala, že sa aspoň v jednej súťaži dostane aspoň do krajského kola – potom by tá ich výsledková listina celkom ináč vyzerala...
Ja tie ich výsledky v žiadnom prípade nechcem znevažovať a som si istá, že tam chodia šikovné deti, aj sa mi páči alternatívny spôsob výučby na škole a spokojnosť detí, ktoré tam chodia – len by som jednoducho čakala viac od školy s takým názvom. A nepíšem to sem preto aby som provokovala – len sa snažím poradiť mamičkám, ktoré uvažujú kam dať dieťa ako svoje postrehy a názory, nech majú viac uhlov pohľadu. Skrátka, že keď dieťa prejde resp. neprejde nejakým testom nemusí to nič znamenať – všetko má svoje úskalia.

modra1
21. mar 2016

Asi tu pôsobím ako propagátor školy 🙂, no omyl, nie som, skôr naopak. Píšem len môj celkom subjektívny názor, že pre moje dieťa bola táto škola dobrou voľbou.

@odm3 môžem porovnávať výber mimoriadne nadaných detí len s celonárodným priemerom, lebo iné čísla nemám. Teda synove mám, v matike mal 97,1. AK dobre rátam, tak priemer školy pri 30 bodoch znamená, že deti dosiahli v priemere 26 bodov. Znamená to, že tie nadané to vytiahli aj za deti reprezentatívnych rodičov. Okrem toho, dosť detí má poruchy učenia a v testoch nemali úľavy.

Minule som pozerala výsledky nejakej súťaže, už neviem ktorej, ale bola to taká všeobecne známa (všetkovedko?). Najlepší riešitelia za predchádzajúci rok. Tri alebo štyri deti z jednej školy v nejakej obci dosiahli 100%. Skvelý výsledok, až na to, že dosť podozrivý.

Je super, že výsledky nejakých súťaží sú rozmanité, veď šikovných detí je ako maku.

Ani moje dieťa, ani jeho spolužiaci nie sú roboty, alebo chodiace encyklopédie, sú to deti ako iné, takmer 😉. Niekedy je to o ambíciách rodičov, toto my máme fakt v paži, je mi jedno či ide na nejakú súťaž alebo nie. Ak uspeje, poteším sa, ale neprežívam. Neprežívam ani známky, ani ambície ostatných rodičov. Celkovo nepatrím k tým, ktorí by sa chválili, že dieťa chodí na spmndag. Tu nemám problém prispieť, nevieme kto je kto 🙂 a snažím sa poskytnúť informáciu, alebo radu, ak niekto potrebuje. V práci o mojom synovi vedia len kolegovia, ktorí sú mi zároveň priateľmi, ostatným, ak trvajú na odpovedi na otázku kde chodí do školy a nestačí im, že blízko, poviem, že na špeciálnu, a bavím sa na sústrastných pohľadoch.
Niekto tu písal, že mať doma také dieťa, pokiaľ nie je extrémne aj svojou poslušnosťou, je pre rodičov pecka. Asi autorka vedela o čom píše, ja tiež viem. Koliesko naviac totiž asi niekde inde chýba 😉

odm3
21. mar 2016

@modra1 no veď dobre...tie čísla monitora hovoria jasne 88 a 87 - dá sa z toho urobiť približná predstava -- pre niekoho WAW pre niekoho LEN. Ja hovorím, že pekný výsledok ale čakala by som viac, celkom bez emócií ako svoj racionálny úsudok. 97,1 je super. Mám pocit, že to berieš moc osobne...

david93
21. mar 2016

@odm3 častokrát sa nedokážu dosť dlho sústrediť a preto ak má test veľa príkladov, jednoducho zvyšok "odfláknu", mám takého jedného doma, tak viem posúdiť...
nie je to preto, že by nevedel, zvládol by aj na 100 percent, ale to by som musela sedieť vedľa neho a eliminovať rôzne rozptýlenia 🙂
podľa mňa nie je dôležitý školský prospech ani nejaké percentá, ale to, že tieto deti sú tvorivé a môžu pre tento svet priniesť niečo nové, toto by sa v nich malo podporovať, tá tvorivosť, inovácie, dychtivosť po nových poznatkoch a nie ich ubíjať stereotypmi a bifľovaním

mimiri
21. mar 2016

@david93 a tento sposob ucenia by mali skusit vsetky deti, Na vsetkych zakladnych by sa tak malo ucit, a keby to nezvladali, tak oni by isli do specialnych skol a tried

mimiri
21. mar 2016

@modra1 co sa tyka tej neochoty psychologov posielat deti na Teplicku, tak musim povedat ze nasa psychologicka je uzasna. Po tom ako maleho odporucila do sukromnej skoly pre nadane deti, s tym ze ide o specificke nadanie, som zacala rozmyslat o statnej - o Teplickej. A s odstupom par tyzdnov od posledneho stretnutia, som ju cez mail poziadala o radu ci sa hodi ho tam prihlasit. Hned ako sa k tomu dostala mi zavolala a povedala mi, ze to je v poriadku - skusit to mozme a ze sice su tam prisne kriteria ale uvidime. Vysvetlila mi preco mu podla nej bude dobre tam kam ho poslala a zvazila aj moje stanovisko (dat ho najprv na obycajnu skolu a pripadne casom prejst na tu pre nadane deti) a uznala ze aj to je dobre riesenie.

annaanna
21. mar 2016

@odm3 tak by si čakala... že nadané dieťa by malo mať všade 100%... ale to je človek, to je dieťa 🙂

lucka188
21. mar 2016

@odm3 ak je pre teba dolezity vysledok skoly v monitore a sutaziach, potom Kosicka je ta spravna skola pre tvoje dieta. Mam tam dve neterky a to je stale vsetko len o sutazeni, porovnavani, zbierani bodov do prijimaciek na 8r gymnazium. Mladsia je z toho taka frustrovana ze odmieta ist aj do skoly v prirode lebo tam stale len sutazia. Starsia zas je schopna preplakat pol dna lebo nevyhrala clovece. Podla mna pri nadanych detoch je dolezite sutazivost skor potlacat ako podporovat, takze mensi pocet riesitelov sutazi je pre mna skor bod k dobru pri pohlade na skolu.

david93
21. mar 2016

všetky deti sú súťaživé, len treba aby pedagóg nezosmiešňoval alebo naopak nevyzdvihoval stále tých istých a aby v súťažiach dokázali postupne uspieť všetci

annaanna
21. mar 2016

@lucka188 no des prečítať... chúdatká dievčence

mimiri
21. mar 2016

@lucka188 je pravda, ze vsetko sa hodnoti podla vysledkov sutazi a testov, vsetky skoly, ale ze je to tak hrozne...Ked su tam tie dievcata take nestastne, preco ich nedaju na inu skolu? ja by som to asi urobila. Aj ked je pravda zas ked sa tam dostali, tak by sa asi na normalnej skole nudili...co uz? Tazko vyberat

odm3
21. mar 2016

@mimiri Presne tak – žiadne dieťa si nezaslúži ubíjať stereotypmi a bifľovaním – preto sa mi spôsob výučby na Teplickej páči a mal by taký byť všade. Ale neboj nie je to inde také hrozné, náš najstarší zvládol Grosslingovu ľavou zadnou. Tuším som ale pichla do osieho hniezda, tak sa radšej zdekujem. Ja som len poukázala na reálne dostupné čísla, o ktoré sa dá oprieť a z ktorých som si vyvodila názor. Ale všimni si tie protiargumenty – že vlastne tie testy nie sú dobré, že im sa vlastne nechce súťažiť, že sa nevedia sústrediť, že percentá nie sú dôležité, že by som čakala u všetkých všade 100%, že u týchto detí treba súťaživosť potlačiť – no takú kopu nepresvedčivých argumentov na jednom mieste som ešte nevidela – to hovorí samo za seba...

odm3
21. mar 2016

@annaanna Nie nečakala by som, že budú mať všetci 100, ale čakala by som, že dosiahnuté percento v testoch bude zodpovedať perentilu, ktorý bude približne korelovať s percentilom ktorý zodpovedá príslušnému IQ dieťaťa. Ak má teda dieťa IQ 130 – čo je na Teplickej minimum, a zodpovedá to asi 98 percentilu (teda len 2% ľudí majú IQ vyššie), tak očakávam, že v teste (monitor, komparo, klokan...) dosiahne taký počet bodov, ktoré bude zodpovedať 98 percentilu. A ten spomínaný priemer 88 a 87%, teda vlastne ako keby priemerný žiak, určite 98 percentilu nezodpovedá, keďže celonárodný priemer bol 66%. Ak je na škole priemer 88 %, určite sú tam deti s vyšším, ale aj nižším percentom – povedzme +- 10% a dieťa, ktoré napíše na 78% má len o 12% viac ako je celonárodný priemer – to určite nedá nazvať mimoriadnym nadaním. Keď písala dcéra komparo, celonárodný priemer z matematiky bol 50% a jej 96 % (až o 46 % viac ako celonárodný priemer) zodpovedalo 98 percentilu, čo koreluje s výškou jej IQ a tiež je človek. CPPaP testuje všetky oblasti, stačí ak dieťa „pohorí“ v dvoch a hneď to má vplyv na celkové IQ – teda predpokladám, že väčšine detí na Teplickej vyšli všetky oblasti minimálne ako vysoký nadpriemer. Teda argument že oni sú vlastne nadaní len v určitej oblasti ma v tomto prípade vždy zarazí. A tým chcem povedať len to, že ten výber nadaných detí nemusí byť najlepší – má svoje úskalia a môže sa pokojne stať, že niektoré nadané neprejde alebo naopak testom prejde dieťa, ktorého výsledky potom nameranému IQ nezodpovedajú – je až také ťažké toto pripustiť? Písala som to pôvodne maminke, ktorej dieťaťu namerali IQ v pásme vyššieho priemeru a súčasne jej dve psychologičky radili školu na Teplickej a nevedela čo si má myslieť.

odm3
21. mar 2016

@lucka188 Mne o žiadne súťaženie nejde – len si na základe dostupných faktov na internete vytváram obraz o škole. Prístup sa mi páči – dieťa by som tam určite dala.

annaanna
21. mar 2016

mamičky, pani riaditeľka Laznibatová z Teplickej je nominovaná na Slovenku roka... tak ak máte pocit, že treba vyjadriť svoj názor, dávam do povedomia.

odm3
22. mar 2016

@david93 Ano, ako individuálny problém to beriem – niekto sa nevie sústrediť, niekto nie je testový typ, niekomu nesadne test, nemá svoj deň...ale tieto faktory sú všade, na všetkých školách. Ja sa sústredím na celkové výsledky, ktoré by individuálne zlyhania nemali zásadne ovplyvniť...Ja tie ich výsledky nechcem znevažovať - majú pekné výsledky - len sa mi to zdá menej než by sa dalo čakať na základe kritérií na prijatie..Som si istá, že sú tam naozaj nadané deti, ale podla tých výsledkov to vyzerá, že aj deti prehnane ambicióznych rodičov..