Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bets
27. apr 2012

@moni73
moja dcera tiez nechcela ist od kamaratok zo skolky, chcela ist s nimi do skoly. kedze mam aj starsieho syna, tak sla s nim do SvP a teda prostredie uz poznala. o to som to mala jednoduchsie.
ale rovnako ona skryvala svoje nadanie v skolke, pred detmi a to tak, ze sama som mala pochybnosti, ci na to ma. do skoly prisla s nizkou sebadoverou. 3/4 roka jej trvalo, kym ju ako tak ziskala. a teraz na rodicku ju ucitelka chvalila,ze akonahle si zacala trosku verit, dosahuje vyborne vysledky, niezeby predtym nepisala testy na 100%, ale teraz sa zucastnuje aj sutazi a postupuje dalej. stale si vsak dostatocne neveri. sledujem dianie v triede, v beznej ZS, kde by chodila, myslim, ze by tam nebola spokojna.
myslim, ze toto je hlavne specifikum dievcat, chcu za kazdu cenu zapadnut aj tym, ze potlacaju vlastne ja.

bebel
27. apr 2012

@lienockaa my sme boli vo VUDPape cez prázdniny, ale objednali nás na konkrétny termín podľa dotyčného naplánovaných dovoleniek....

bebel
27. apr 2012

@moni73 náš Bruno napríklad absolútne netuší, že je na nejakej špeciálnej škole, myslí si, že všetky sú také - vie síce, že ho raz testoval psychológ, ale nepovedala som mu prečo, bral to ako zábavné stretnutia 😀 .....

lienockaa
27. apr 2012

@bebel dakujem..mame problemy v skolke..tak uz som konecne rozhodnuta ist a nechat ho pozriet,lebo to uz ine nebude..ma zase taky skok vo vyvoji a on je vtedy taky odlisny,ze sa to neda nevsimnut si..a vsetko si logicky zdovodnuje,cim budi dojem,ze je drzy..napr.si nechce obliect kostym dopravnej znacky,lebo ludia sa nemozu stat znackami..a nechce hovorit basnicku,ze je maly chlapec,lebo on si mysli,ze nie je maly..
A tak..ja ho chapem,ale ini nie..
Zacal vela stavat sevu,vymysla rozne konstrukcie z nej,sam..vylepsuje aj tie ich predlohy..a stale rozprava,pusa sa mu nezavrie,pyta sa neustale..zasa kresli,technicke veci,auta,domy..
Ale zato..ma fobiu ist sam po schodoch napr..netusime preco..

sofia17
10. máj 2012

Ahoj babenky, nastupuje niekomu dieťa od septembra do Aprogenu v Banskej Bystrici?

moni73
12. máj 2012

Ahojte! tak uz mam papier o prijati.... a stale ma neosvietilo... Mala debatovala s riaditelkou, ze v ktorej skole je lepsie ihrisko a odchadzala celkom presvedcena, ze teda ide na teplicku, ked maju dobre ihrisko (museli sme sa zastavit na tom, co je pod skolou) a to, ze tam bude viac chlapcov 🙂 ju tiez celkom potesilo, ale na druhy den rano mi este v posteli hovori, ze "ked ja sa neviem rozhodnut...." - to bude mat asi po mne 😒 .
A stale mi chybaju prakticke info, napr. by som chcela vediet rozvrh, ze kolko maju prvacikovia hodin (na internete sa mi rozvrh neotvori), ci mavaju domace ulohy (ak ano ci ich pisu v druzine), ci je v tiedach dobry kolektiv, ci si vase deti nasli "spriaznenu dusu".... Este by ma zaujimalo, ci sa napr. neplanuje skolsky autobus - to by som asi chcela vela?! Tiez som sa dozvedela, ze sa nieco plati, ale presnu info som nedostala (kolko a za co?). Tak by som Vas este poprosila o nieco v tomto zmysle, dakujem pekne.

modra1
12. máj 2012

@moni73 Ihrisko a vôbec vonkajšie priestory sú otrasné, nič tam nie, iba ak kliešte v tráve. To ihrisko pod školou asi myslíš také pri panelákoch, tam nechodia, cez prestávky a po vyučovaní sa hrajú najmä na ihrisku, kt. patrí škole - to kde nič nie je 😉
Rozvrh: 3 dni 5 hodín, 2 dni 4 h. Domáce majú z písania, čítanie, občas matematika, projekty z prírodovedy a obohatenia, píšu sa doma, obsahovo primerané, žiadne také, že 12x čítať článok či 5 strán z písania.
V družine sa hrajú, zriedka niečo vyrábajú, majú krúžky, na kt. sa prihlásia (syn má 4 krúžky v škol e). Platí sa dosť veľa na začiatku roka, za všeličo, ale to asi na každej škole, mesačne okrem družiny a obedov sa platí 20€ tzv. triedny fond, to ich školné.
Syn má kamarátov, je tam rád, vo všeobecnosti sme spokojní 😉.

moni73
24. máj 2012

@modra1 - dakujem este raz!!!!!!!

modra1
24. máj 2012

@moni73 🙂 Tiež som pred rokom zháňala informácie, rozhodli sme sa až koncom prázdnin. ZAtiaľ sme spokojní všetci 😉, podľa ihriska by som sa nerozhodovala, i keď je to škoda, že to tam tak vyzerá. ALe majú kopec aktivít, takže sa nenudia.

cey
6. jún 2012

Dobry den, syn je prijaty na Teplicku,ale stale nevieme, ci ho tam chceme dat. On je dost temperamentny, a mam obavy, aby to pri tej ich volnosti nebolo este horsie. Este by som sa chcela opytat na sumu toho udajne vyssieho vstupneho poplatku. Dakujem vopred.

moni73
7. jún 2012

... sa tesim, ze viaceri ste vahali v minulosti alebo vahate tento rok. Bola som s malou v sobotu na teplickej na takom stretnuti pre predskolakov a tam mi vsetci rodicia vyzerali straaaaasne presvedceni, ze ich dieta do inej ako tejto skoly chodit nemoze. Ja som sa pytala riaditelky na nasej zs, ze ci je lepsie prechadzat z klasickej zs na teplicku alebo naopak a povedala mi, ze ona by volila skusit teplicku a ked nebudem spokojna, do nasej spadovej skoly ju musia zobrat. A tak teda skusim, myslim, ze keby som ju po roku zobrala, zase pride len medzi svoje skolkarske deti - takze by to nebol celkom novy kolektiv. Nebojim sa, ze to nebude zvladat mala, skor sa bojim, ze to nebudem zvladat JA. 😠 Tiez by ma este zaujimalo, co je dovod, ze niektore deti sa z teplickej vracaju na normalnu skolu. Nestihaju deti? Alebo?
Bojim sa, ze tam nebudu rodicia ako ja... S malou som nebola na jedinej vystave, nekupila nijaku vynimocnu encyklopediu, neskladala s nou puzzle, neboli sme v muzeu ani na koncerte, nemame predskolske pracovne zosity, nekupujeme logicke hry, nepozerame spektrum, nechodime na anglictinu helen doron.... Mam sa hanbit???
Cey, pokial som to spravne pochopila, tak nie je ziadny vstupny poplatok. Preboha, ved je to statna skola! Ja som pochopila tak, ze na zaciatku budu vyssie vydavky, lebo bude treba doplatit nieco mozno na ucebnice alebo tak. A celkove vystrojenie prvacika do skoly nieco stoji. Alebo sa mylim? ZS bajkalsku - nadanu mam blizsie ale je sukromna a preto vypadla z mojho rozhodovania. Nieco malo priplatim, ale platit nebudem.

renab
7. jún 2012

@moni73 dávaš svojej dcérke lásku? počúvaš ju, keď ti chce niečo povedať? zaujímajú ťa jej problémy? hráš sa s ňou? ....... tak prečo by si sa mala hanbiť?

to, že ste neboli na výstave, v múzeu a nechodíte na Helen Doron - to nič neznamená. že nedrilujete predškolské zošity a dcérka to zvláda aj bez nich - tak to tiež o niečom svedčí. 😉 nemusíš dieťa vodiť kade-tade a na milión krúžkov. robte to, čo ju zaujíma, to, čo ju baví. držím dcérke palce.

moni73
7. jún 2012

@renab dakujem. Az mi to vohnalo slzy do oci. Snazim sa....

renab
7. jún 2012

@moni73 vieš, kedysi som mala podobné pocity, myslela som, že nerobím dosť pre svoje dieťa. zháňala som krúžky, učiteľov, literatúru - to bol prvák, druhák. keď bol tretiak, už som mu vôbec nerozumela - zaujímal sa o elektrotechniku, ktorá je dodnes pre mňa španielska dedina. a potom som prišla na to, že nemusím vedieť, čo mi hovorí - stačí počúvať. dnes má 19 rokov a ja stále len počúvam, hoci rozumiem možno každé 20. slovo. synátor vie, že nechápem 90 % vecí z toho, čo mi hovorí, ale dôležité je, že mám záujem.

mummy01
7. jún 2012

Ahojte maminky,priznam sa necitala som celu diskusiu,nemam tolko casu ale chcela by som vediet ako ste prisli na to ze vase dieta je nadane...mozno sa vam bude zdat cudna tato otazka ale ja som nikdy nestretla nadane dieta,ani len netusim ako sa to da zistit.Mam skoro 6 rocnu dcerku,priznam sa ze vidim na nej ze je trochu ina ako ostatne deti...nieje hyperaktivna ani nema poruchu spravania,to viem na 100% ale uplne inak sa sprava...neviem to ani vysvetlit.Ma velmi bohaty vnutorny svet,myslim ze v tom jej svete akoby sa jej zilo lahsie a lepsie,ma velmi nizke sebavedomie aj napriek tomu ze ju vsetci velmi chvalime a to aj ucitelky v skolke.....bola som aj u psychologicky no dcerka odmietla spolupracovat,tak mi akurat poradila nedavat ju do velkej skoly ale do malej kde bude rodinnejsie prostredie a trocha iny pristup ucitelov....no mne sa to cele nejako nepozdava,vidim ze dcerka akoby trpela a pritom nema na to dovod.Aj v skolke sa uz naucili k nej pristupovat trocha inak,ona potrebuje byt stale motivovana inak s okolim nekomunikuje a nespolupracuje na aktivitach v skolke.Poradite mi ak viete?

renab
7. jún 2012

@mummy01 neviem, čo ti poradiť. asi bude ozaj najlepšia zo začiatku škola s menším počtom detí. moji synovia tiež v MŠ nespolupracovali, nezapájali sa do aktivít. ale to bolo z toho dôvodu, že im tie aktivity boli "trápne". pre nich to bolo moc detské - radšej sedeli v kúte a čítali knižky alebo riešili nejaké hlavolamy. ale doma sa teda prejavovali. boli strašne nároční na informácie už od malička.

mummy01
7. jún 2012

@renab vdaka za odpoved,este asi navstivim ineho psychologa lebo tazko dnes najst skolu s malym poctom deti.U nas je taka mala dedinska ale chodi tam vela romskych deti,takze si myslim ze tade cesta nepojde.....

renab
7. jún 2012

@mummy01 skús, možno iný psychológ si nájde k dcérke cestu a bude vedieť poradiť.

bets
7. jún 2012

@moni73
pochybnosti ma kazdy rodic. aspon kazdy, s ktorym som sa na tu temu bavila. a co sa tyka rodicov, tak ani nemusis zistit, aky maju pristup. velmi zalezi od samotnej konstelacie. napr. v dcerinej triede je ZRPS take neosobne, rodicia sa tvaria, ze sa nepoznaju. a v synovej uplny opak, pravidelne sa stretavame na oslavach deti, volame si, ked nieco potrebujeme a tak. a vzdy ten pristup bude v niecom iny rovnako ako je aj iny pristup jednotlivych rodicov v beznych triedach.

a co sa tyka poplatkov, tak je jeden rocny (a ten sa tusim plati len v 1. rocniku) a potom mesacne do triedneho fondu a inak bezne ako SKD a strava. a na zaciatok nejake pomocky. najlepsie pockat na rodicko, lebo odporucane pomocky sa menia, podla zvazenia uciteliek.

inkinka
7. jún 2012

@mummy01 ako odmietla spolupracovat? Odmietla aj rozhovor?

mummy01
7. jún 2012

@inkinka ona odmietla aj pozdravit,nieto este rozhovor....nedostali sme z nej ani hlasku.... 😒

inkinka
7. jún 2012

@mummy01 skus kontaktovat http://www.nadanie.sk/index.php?ID=12, urcite ti poradi, co dalej, nam velmi pomohla.

mummy01
7. jún 2012

@inkinka vdaka moc....

inkinka
7. jún 2012

@mummy01 potom daj vediet, ako ste dopadli 🙂

sharkaa
7. jún 2012

@moni73 moni a preco si myslis ze vsetci rodicia co boli na tej teplickej v sobotu si myslia to co si napisala? Rozpravala si sa s nimi? Lebo ja som tam tiez bola so synom a nikto za mnou nebol... 😉 a veru nemyslim si ze to je jedina skola na ktoru moze ist...prave naopak, ja by som bola velmi rada keby sa vedel prisposobit v klasickej skole, keby mu tam vedeli dat to co potrebuje a co ho zaujima. ked budem vediet ze je spokojny budem, najstastnejsia na svete. Na tom stretnutii sme boli na odporucenie psychologicky a brali sme to len ako taky program na sobotu.
Jeho caka este rok v skolke a pocas toho roka budem zvazovat co s nim dalej, pojdeme na dalsie stretnutie na teplicku atd.... a uvidi sa.... ide mi len a len o jeho dobro, chcem aby z neho bol v buducnosti kvalitny clovek ale zaroven aby nechodil do skoly s nechutou...
Ospravdlnujem sa ak som sa ta mojimi slovami dotkla. Mna sa tie tvoje trochu dotkli, lebo mozno som sa tam citila prave tak ako ty... 😉

moni73
7. jún 2012

@sharkaa nechcela som byt zla a tiez som sa nechcela niekoho dotknut. Tiez mam ale z tvojej reakcie pocit, ze si sa teda snad citila podobne a potom "na tom" asi nieco bude. Ak si tam teda bola, tak si pocula, ze so psychologickou sa rozoberalo v podstate len to, ze by mala byt skolka pre nadane deti... Nechcem sa tu nejako rozpisovat a rada by som zasla s niekym z vas "pochybujucich" na kavu... Platim 🙂 Ked nam davala riaditelka papier o prijati, tak mi dala "za ulohu" doucit malu pisanie cisiel. Povedala som jej, ze ju to nedoucim, a to nie preto, ze by som zo zasady nechcela, ale preto ze moje dieta ma ako "pedagoga" totalne odmieta... Mam pochybnosti v tom, ze ak sa v skole nieco nenauci, ja ju to nedoucim. A mam pocit, ze ostatnym rodicom sa to podari. A tuto skolu som vybrala zrovna preto, ze si myslim, ze maju snad dobrych ucitelov a mna doma potrebovat nebude. Sorry, neviem to spravne sformulovat. Ked mala dcera 2,5 roka zacala citat, vsetko bolo strasne rychle, v roku a pol velka abeceda, farby, geometricke tvary, vlajky... potom ju snad do dvoch rokov zaujimali len uvodzovky 😒 a zrazu po tom, co som si myslela, ze si uz nepameta pismena zacala citat. To bolo obdobie mojich vycitiek, ze som ju nic z toho co vie vlastne nenaucila. Vtedy sme isli (info z internetu) za spominanou dibarborovou, ktora rozhodne neodporucala skolku, iba dlhe diely teda cenadu a predcasne zaskolenie. Mala stravila 3 roky s rovesnikmi na sidlisku v skolke. Za 3 roky nikde nepokrocila, ale podla mna znie otazka ze keby bola predcasne zaskolena co by sa tym vyriesilo? Mozno keby jej to islo velmi dobre, skoncila by o 2-3 roky skor. A??? Nikto v skolke nevie, ze cita, pise, pocita a bojim sa, ze by to pokracovalo aj v skole. A bojim sa toho, ze by mohla v klasickej zs skoncit v stvrtom rocniku mozno s trojkami-stvorkami. Ona sa podla mna uci to co "potrebuje", nema ziadne hlboke vedomosti z nicoho, zaroven povrchne snad zo vsetkeho. Je strasne "zenska", chce sa malovat, obliekat, tancovat, gula ocami ako 14tka. V 5tich rokoch si objednala cez internet umele mihalnice 😀 , platbu kartou uz vsak zrealizovat nevedela, chvalabohu. V pondelok zapnem ipod a na youtube bolo hladane "hovna ruoznich farieb"... a takto mi fungujeme.
Tak predsa som sa rozpisala a vlastne som nic nepovedala 😖
Pozvanie na kavu plati!!!!

moni73
7. jún 2012

@bets vlastne mas pravdu. Aj v skolke sme rozlicni rodicia. Zle je, ze ja som na vsetky rozhodnutia sama...

cey
7. jún 2012

@moni73 ..ja som napriklad ta velmi pochybujuca a vahava. Akurat sme opacny pripad, cisla a hlavolamy miluje, citanie mali vsetci zakazane ho poucat, tak len slabikujeme. Ale ziadne anglictiny a pod. Dcera z normalnej ZS skoncila na prijmackach na 8.roc. gymnazium (Grosslingova) ako 4. v poradi. Ale temperemanetom je uplne inde. Preto myslim, ze svojim sposobom sa nadanie sa nestrati nikde.Btw. na tej beznej ZS sme boli vyborna partia par rodicov, spolocne vylety, opekacky apod.
Poplatky v statnych organizaciach sa daju pomenovat aj ako triedny fond, resp. dobrovolny prispevok do nadacie skoly a pod. Udajne sa skolska rada, resp. rada rodicov dohodla na novych poplatkoch od buduceho roka.
Tak neviem.

sharkaa
7. jún 2012

@moni73 Za Dibarb. sme boli aj my ked mal 1,5 roka, tiez nas posielala do toho centra nadania, ja som k nej isla koli uplne inej veci, tak som bola prekvapena ked mi zahlasila po nejakom teste ze IQ 131 kedze nerozprava, keby rozpraval tak ovela viac, vraj aby sme prisli ked zacne rozpravat. Lenze co viem kazdy kto u nej bol ma mimoriadne nadane dieta, tak som to ponala tak, ze takto pomasiruje ego mamickam a vlastne to koli comu sme prisli sme uz ani neriesili. Tak som k nej uz potom nesla. V 2 rokoch zacal zrazu rozpravat a vsetko a to uz valil vsetky znacky aut, farby, cisla pismena...vsimla som si ze vie viac ako ine deti, ale ja som to nejak extra nerozvijala, vzdy som mu odpovedala na otazky, snazila sa s nim robit co ma rad. V skolke tiez nevedeli co vsetko vie, on je prave ten typ ktory ide s davom, v skolke robi co mu je povedane, sam od seba ani usta neotvori, je veeelmi hanblivy, trva mu hadam tristvrte roka kym sa aklimatizuje v novom prostredi a kolektive ale aj tak je velmi rezervovany, skor len pozorovatel. neodviaze sa, spolocne besiedky su prenho utrpenim.... Preto sme isli na tu Teplicku pozriet (a este dufam pojdeme) aby som videla ako prebieha vyucovanie na takejto skole, v com je ten pristup iny a prave to sa mi paci, ze oni tie deti beru inak, v podstate dost velke percento tychto deti a ludi, su prave taki uzavreti individualisti ako moj syn a tam s tym rataju. Ja mam obavy ze v normalnej skole ked by ho vytiahli pred tabulu, on od stresu ani usta neotvori... bude za hlupaka, na posmech atd.... ale mozno sa za ten rok este zmeni....

modra1
7. jún 2012

@moni73 asi len krátka rada: riaditeľku ber s veľkou rezervou, my sme dostali nejaké podobné múdre odporúčanie, lebo syn nevedel čítať, len poznal písmená. Je to normálna škola kde sú deti s oveľa menšími rozdielmi ako v bežnej, takže učenie je svižnejšie, lebo nezdržiavajp slabí a priemerní žiaci. Synova triedna je super, deti sú spokojné, môj syn ani raz nepovedal, že nechce ísť do školy (v škôlke každý deň). Deti na čítaní matike a cudzom predmete delia do skupín podľa vedomostí, teda ak vie tvoje dieťa čítať, nebude v skupine s deťmi, ktoré nevedia, ale to neznamená, že budú na čítaní rozoberať medzivojnovú literatúru 😉.
Pravdepodobne časť rodičov berie prijatie svojho dieťaťa na "nadanú" školu ako prestíž, ale určite veľa rodičov na tom stretnutí na teba len tak pôsobilo, lebo nepoznáš ich myšlienky a v cudzom prostredí sa každý zahalí maskou 🙂. Napr. my sme na nijakom stretnutí ani neboli, o tom, že syn pôjde na túto školu sme sa definitívne rozhodli dva týždne pred začiatkom šk. roka. Už som tuším písala, že zatiaľ sme spokojní. Nie 100%, ale je to v pohode.