Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

paris3
16. dec 2014

Ahojte! Chodi tu niekomu dieta do uvodneho rocnika v Cenade? Ake mate skusenosti? Ste so skolou spokojne? Neviem si predstavit, ze moje dieta pojde v 4 rokoch do skoly. Skolka nam nevyhovuje, tak rozmyslame nad touto alternativou. Dakujem za postrehy...

barbora21
1. jan 2015

@paris3 ahoj, neviem ci este zhanas info ale ak ano kludne sa pytaj, pripadne napis do IP 🙂

paris3
2. jan 2015

@barbora21 dakujem za reakciu. Napisem do IP 😉

arcadia
13. feb 2015

Moj drobec bude mat teraz koncom februara 3 roky. Co sa slovnej zasoby tyka, tak to nie je nic moc a az teraz sa lepsi jeho artikulacia. Bude to vsak tym, ze je skor doma a je taky introvertnejsi. Zato cisla su jeho vasnou. Ked bezi v telke keno10 ani nedycha 😉 . Pocitat vie do 100. To bol jediny sposob ako som ho donutila sediet na serbliku, ze sme ratali do sto. pamata si vsetko velmi rychlo. Ciastocne ovlada uz i hodiny.abecedu vedel celu uz ked mal 2,5 roka.a to vie velke i male pismenka. Nikdy sa nesnazil kreslit domcek, slniecko ci podobne. Vzdy to boli hlavne cisla. Vie napisat do 5.a bez problemov by ich vedel viac, mam vsak menej casu sa mu venovat, kedze mame male babo. a cisla uz zacina davat i po anglicky. Kalkulacka je jeho oblubena hracka,no a samozrejme vie tvary i farby. Po tej socialnej stranke je to vsak narocnejsie, to bude i tym, ze ma obdobie vzdoru a obcas ziarli na braska. Ach jo.

darcek5
15. feb 2015

Ahojte, viem ze sme sa spamatali neskoro, no netusili sme, ze mame az takeho genia 🙂 dali sme malu k psychologicke len preto, ze jej zle vychadzaju roky, a vyslo, ze je nadpriemerne inteligentna atd.a ze odporuca takyto typ skoly. Mate skusenosti s Bajkalskou? Ako velmi je draha? Teplicka je nam dost daleko. Boli ste niekto na individualnych testoch v Cpppap? Statne skoly uzbavaju posudky len od nich :o

kape
15. feb 2015

@darcek5 - my sme boli v sukromnom centre

dada07
16. feb 2015

@darcek5 Ad Bajkalska: velmi dobre skusenosti, dcerka tam uplne rozkvitla (nebola tam od 1. triedy). Ucitelia sa snazia, rodicia maju zaujem na tom, aby ich deti boli vzdelane, deti sa stretavaju s mnozstvom podnetov, vychovavatelky v druzine sa s nimi hraju, nielen na ne dozeraju. K dispozicii je vzdy vela knih, hier. Pride mi to tam take prirodzene slusne prostredie, ake by som dopriala kazdemu dietatu. Zial, nase druhe nesplna podmienky nadania. 😢 My nie sme nejak extra majetni, musime na skolu setrit, ale nemam pocit, ze by to bolo vidno, ked porovnavam dcerku s ostatnymi detmi. Mobily su na prvom stupni zakazane. Tato skola nie je najmladsia, funguje od 1991 (4r gymnazium, neskor 8r gymnazium, od 2005 9r ZS pre nadane deti) a viaceri ucitelia su tam od zaciatku - cize nejde o nejaky kratkodoby projekt. Ak by si mala zaujem, mozem poslat ss.

sofia17
17. mar 2015

Chcem Vás poprosiť o radu, hlavne mamičky, ktoré majú tiež chlapcov. Máme už staršiu dcerú nadpriemerne inteligentnú tretiačku - ta sa ako malá vydržala hrať s vkladačkami, kockami, maľovaním... No a teraz k problému: máme 19 mesačného chlapca, ktorý asi bude tiež veľmi šikovný, ale už neviem ako ho mám zabaviť. Zaujíma sa sám o písmenká niektoré už pozná, čítame, kreslíme, hráme sa pexeso, všetko chce poznať pýta sa na tvary, farby, zvieratka... pri tom vydrží aspoň nejaký čas, no vkladačky, kocky, puzzle, autíčka ... ho zabavia tak na 3 minúty a dosť. Mám ale pocit, že sa nudí a už neviem čo by som mu vymyslela za aktivity. Je neposedný, proste také šidlo. Viete mi niektorá poradiť ako ho zabaviť, aké aktivity s ním robiť aby sa rozvíjal?

paris3
18. mar 2015

@sofia17 ahoj! Moja dcera tiez nevydrzala robit jednu vec dlsie ako 3 minuty 😀 verne to poznam. Nam velmi pomahalo chodit von. Na prechadzky, ihriska, do mesta, na navstevy, nakupovat, atd. Mala tam stale nove podnety a velmi sa jej to pacilo. Stale sme boli prec z domu, lebo doma to bola nuda. Vsetko okukane, hracky, aktivity, rozpravky, nic z toho ju uz nezaujimalo. Aj tak som doma pri nej nic nespravila, lebo som sa jej musela stale venovat.
Je uz pekne pocasie, tak ak sa da, sup von kazdy den, rozne aktivity skusat. Ine ti neviem poradit. Nasa z toho musela vyrast. 😉

sofia17
18. mar 2015

@paris3
dakujem za radu, vonku aktivity mame tam to nie je problem, mna prave skor zaujimali aktivity, ktoré sa daju robit doma

paris3
18. mar 2015

@sofia17 chapem... tak to ti velmi neporadim, sama som s tym mala problem 😒 mozno montessori skusit? 😉

nika.r
19. mar 2015

@sofia17 tiez som Ti chcela poradit, ze vonku je uz super. S mojimi dorobcami sme sa nachodili, ale tak pozvolna, minimum detskych ihrisk, skor take ze na luky, do lesika, okolo potoka, pozorovali sme rastlinky, hmyziky, robili herbar, doma hladali, co sme vonku videli.
Vo vnutri sme sa vela vyhrali aj pri montessori aktivitach. vyslovene montessori pomocky som im nevyrabala, skor take tie sustredovacie aktivitky - prelievanie, presypanie, kopkovanie surovin, miesanie "cesta" z cohokolvek, co dom dal, hry so zelatinou, miesanie farieb na palete... Ked podrastli, robili sme pokusy, robime doteraz, ked vonku prsi, ale uz taky vyssi level, to uz musim aj nieco okolo nastudovat, lebo fyziku som v skole az tak nemala rada. 🙂 ale ked boli malicki, tak take jednoduche ze olej s vodou pomiesat, potom take ze co sa rozpusta, co nerozpusta v tekutine a uz ani neviem, je toho vela. Su aj knihy pokusov pre deti, jednu mame doma, odporucam, ak by Vas to bavilo. 🙂

sofia17
19. mar 2015

@paris3
@nika.r
dakujem za rady

lucka188
25. mar 2015

ahojte baby, chcem sa spytat - nemate aj nejaku skupinku? Ak nie, nechcete zalozit? Ja este neviem ci je moje dieta nadane lebo je este malinka (19 mesiacov) ale zatial sa javi velmi sikovna a vela ludi mi uz povedalo ze asi bude nadana tak by som sa preventivne pridala a precitala si vase skusenosti 🙂

mooonika1975
1. apr 2015

@sofia17 skús s ním robiť všetko čo robíš ty, umývať riad, ukladať riad, hrať sa vo vode, v hline ,vešali sme prádlo, proste aktivity bežhého života, tiež som pri nom strávila celý deň, lebo ja som bola najlepšia parťáčka do hry 😉

mooonika1975
1. apr 2015

@lucka188 no mňa v 19stich mesiacoch môjho dieťaťa ani nenapadlo, že môže byť niekto nadaný, veď to je len batoľa .-) , hrajte sa, smejte, schovávajte, neprežívajte 🙂 🙂 🙂

lucka188
1. apr 2015

@mooonika1975 na to som sa nepytala 😉 mimochodom mozes byt pokojna - hrame sa, smejeme, zabavame a neprezivame. mala rada pre teba - NESUD ked nepoznas..

mooonika1975
1. apr 2015

@dudkav
@dudkav v čom sú iné nadané ? no neviem, to sa dá špecifikovať až v tom predškolskom veku, mmoje dieťa vedelo v 4 rokoch čítať, naučila som ho písmena, on sa naučil čítať, nešlo len o to, mal proste úžasné logické myslenie, kde on pochopil skôr ako ja , doteraz to je tak, je veľmi šikovný, jeho prednosťou sú jazyky, má úžasnú pamäť, ale ovláda asi všetko do čoho sa pustí, či šport, či učenie. Zle znášal škôlku, do školy nastúpil do nadanej, k výbornej učiteľke.
Chcela som povedať, že aj keď vedel čítať, a poznal písmena, stále som váhala či ho dať do nadanej, a riešila som tieto jeho prednosti až pred školou, tz, že netreba teraz s deťmi nejako zvlášť pracovať, lebo potom zistíš, že neni nadané, že jej len premotivované

mooonika1975
1. apr 2015

@lucka188 nedokážem pochopiť niekoho zaoberať sa vecami o nadanosti v 19stich mesiacoch ??? nemala by si skôr riešiť kojenie, materské centrá , kašičky ???

lucka188
1. apr 2015

@mooonika1975 tvoj syn uz asi davno vyrastol ked si myslis ze v tomto veku sa riesia kasicky 🙂 skratka ma to zaujima, no a co?? nijako specialne s nou nezaobchadzam, len som zvedava. je ina ako jej rovesnici a ja som vedecky typ, rada si vsetko studujem.. a vlastne preco ti to vysvetlujem, len som sa spytala 🙂

kukulka17
2. apr 2015

@lucka188 moj syn bol od 1 roka vyslovene fixovany na pismenka... hladal ich vsade. V 18. mesiacoh krasne rozpraval, poznal celu abecedu, vsetky znacky aut a jedina zabava boli prenho knizky, pismenkove puzzle a vonku citanie SPZ na autach... Zabaval sa pisanim pismen, a to sme ho nikdy k tomu neviedli. V 5-tich rokoch zacal sam od seba citat. Myslim, ze v 19. mesiacoch je (z mojej skusenosti) urcite mozne badat nadanie dietata... Nas syn bol proste "iny" ako jeho rovesnici. Velmi som rozmyslala nad skolou pre nadane deti (ZS Teplicka v BA), ale bola pre nas daleko a sukromnu si nemozeme dovolit. Tak zacal chodit do normalnej ZS. Prve dva rocniky boli ako-tak (v uceni bol vzdy najlepsi, len so spoluziakmi mal problemy... bol nepochopeny, ak to tak mozem povedat), v tretom rocniku ho uz vyslovene spoluziaci sikanovali a potom som si konecne uvedomila (skoda ze az potom, ale vdaka za to!), ze to takto dalej nepojde. Syn absolvoval najprv psychotesty v CPPPaP a na zaklade vysledkov (vo vsetkom nadpriemerny a v niektorych veciach uplne exceloval) bol po vedomostnych testoch prijaty na ZS Teplicku. Chodi tam od 4. rocnika a je absolutne spokojny. Musime sice chodit kazde rano skor z domu, ale rozhodne to stoji za to. 🙂

lucka188
2. apr 2015

@kukulka17 Dakujem ti velmi pekne za tvoju odpoved, hlavne ze si mi potvrdila ze sa nadanie da rozpoznat aj u mladsieho dietata. U tvojho syna to bolo myslim dost jednoznacne, u mojej dcerky to myslim az take zrejme nie je - tiez krasne rozprava, aj rozvite vety, pamata si kopu pesniciek a basniciek (cele texty), velmi rychlo sa uci, zaujima sa o pismenka (pozna asi 5) a cisla - pocita do 12.. ale neviem ci je to len prejav vyssej inteligencie alebo uz nadania. Preto som zvedava ako sa v tomto veku prejavovali deti u ktorych sa to nadanie neskor potvrdilo. Este by som dodala ze ja ju nijako extra neucim, len sa teda snazim ju podporovat v tom co ju zaujima. Napriklad pocitat sme zacali az ked nas v 13 mesiacoch vysokovala tym ze napocitala do 5

kukulka17
2. apr 2015

@lucka188 Myslim, ze najdolezitejsie je venovat sa dietatku. A presne ako hovoris, nenutit ho, len odpozorovat, k comu inklinuje a v tom ho podporovat. U mojho syna to tak bolo od zaciatku. Jednoducho miloval pismenka a sam sa ich chcel ucit pisat a citat, tak preco ho v tom nepodporovat? Uvidis ako sa bude Tvoja dcerka vyvyjat dalej a ked budes mat zaujem, mozes ju dat otestovat v centre CPPPaP. Myslim, ze je to zadarmo (my sme neplatili nic) a budes vediet. Pani v tom centre mi spominala, ze deticky do 3 rokov testuje specialne nejaky pan docent v Bratislave (jeho meno si zial nepamatam), ale standardne Ti v takomto centre otestuju dieta vo veku od 5 rokov a 4 mesiace ... asi vedia, preco prave od tohto veku to robia 🙂 My mame este dcerku, ktora sa mi nikdy nezdala nadpriemerne nadana, ale v skolke ju velmi chvalia, ze je velmi sikovna, bystra a pod., tak ju dam urcite otestovat a uvidime. Drzim Ti palce, nech je Tvoja dcerka v prvom rade stastna, zdrava a spokojna 🙂

kape
3. apr 2015

@kukulka17 - teraz mal syn tie postupove testy, ak sa smiem spytat z coho boli a co syn na ne hovoril? My mame na tej skole prvaka, tak len tak orientacne co nas za par rokov caka. A este by ma zaujimalo, ci 4taci na nasej skole pisu tlacenym alebo pisanym pismom. Po pol roku prvaci zacali s ucenim pisaneho pisma a ja mam taky vnutorny pocit, ze ked vsetko preberu, ze to nechaju na detoch nech sa rozhodnu preto, co in vyhovuje.

@lucka188 - ako pisu ostatne o nadani je urcite skoro hovorit, ale jasne treba ju podporit v tom o co sa zaujima. My sme az do potvrdenia testami si mysleli, ze je "len" velmi sikovny az testy nam to ujasnili. Vedeli sme, ze je sikovnejsi ako rovesnici ale nevnimali sme to tak zeby mal patrit do skupiny s vyssim IQ. A dostali sme sa k testom kvoli tomu, aby mal sancu na lepsie vzdelanie, kedze v nasom blizkom okoli s beznymi ZS je to zle a do dobrych ZS kvoli spadovej prislusnosti nemal sancu sa dostat. Inak by sme to asi ani neriesili.

moni73
4. apr 2015

@kape teplicka? na sj sa musi pisat pisanym (rocnikovka, diktaty, sj zosity), na inych predmetoch ako im vyhovuje 🙂

kape
4. apr 2015

@moni73 - aha, no myslela som ze nie. Dik za info 🙂

moni73
4. apr 2015

@kape ja tu vystupujem ako kritik teplickej 😉 , toto je jedna z veci, co mi prekazaju... pisanemu pismu sa venuju kratko a dcera ma v diktatoch chyby z dovodu, ze napr. nespomenie si ako sa pise velke pisane d, prip. nevie napajat niektore pismena, cize z o ma a, alebo z v ma u 😒 . pre mna je dolezite, ze vie ake pismeno tam byt ma a taketo chyby v diktatoch neriesim. myslim ale, ze je skoda, ze skola ano...

kukulka17
4. apr 2015

@kape ozyvam sa trosku neskor...ano, syn mal teraz tie postupove testy a nebolo potrebne sa na ne nijako zvlast pripravovat. Podla otazok, ktore mi spominal, boli zamerane na vseobecny rozhlad dietata. Taka vsehochut, z kazdeho predmetu nieco. Napr. Aky je narodny strom Slovenska (mali tri moznosti na vyber), alebo tam boli zasifrovane slova a mali ich rozsifrovat a pod. Okrem toho pisali slohovu pracu (na vyber mali z troch tem) a nejake dva-tri tyzdne pred testami, museli znova absolvovat psychotesty na skole. Vysledky budeme vediet az v polovici aprila, ale syn ma z toho celeho dobry pocit, tak uvidime ako to dopadne ;) A co sa tyka pisania, tak pisu pisanym pismom, ako uz uviedla "moni73". Nas syn pise na kazdom predmete pisanym... toto vobec neriesi. Je ale pravda, ze aj on mal s napajanim pismen zozaciatku problemy (nie na Teplickej), ale dost som sa mu v tomto smere venovala doma, takze sme to spolocnymi silami zvladli 🙂

kape
4. apr 2015

@kukulka17
@moni73 - no s napajanim bojujeme aj my a presne momentalne si este tiez niektore pismenka zamiena. Ja by som prijala Comeniascript no to asi tak skoro tu nehrozi. Ale inak my sme zatial velmi spokojni.

rainee
11. apr 2015

Ahojte, su este nejake skoly pre nadane deti v petrzalke prip.stare mesto, nie cisto sukromne?