Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

moni73
24. mar 2016

@odm3 triafaš klinec po hlavičke! Prečo je na Teplickej tak málo úspešných v olympiádach? Dajú sa obísť testy? Určite! Vyberajú sa na sútaže nesprávne deti? Možno. A nie je pravda, že všetci rodičia sú spokojní...

lucka188
24. mar 2016

@odm3 myslim ze @david93 sa ti snazila len vysvetlit ze deti nie su cisla 🙂 tvoja logika je v zasade spravna, ale opiera sa o podla mna nie celkom spravne predpoklady. tym predpokladom je ze nase skolske osnovy su super a monitor je super test ktory odraza iq dietata ktory ho robi. s tymto si dovolujem nesuhlasit, podla mna hodnotit kvalitu skoly podla vysledkov monitorov sa v podstate da, ale len pri rovnakych skolach s rovnakym rozlozenim ziakov. ak si vezmes skolu pre nadanych, ktora by sa dala hodnotit ako alternativna skola s inymi osnovami, testovanie monitoru je v podstate len na to aby sa ukazalo ci nie su jej ziaci v tych beznych veciach uplne mimo. rovnako podla mna nie fer porovnavat skolu kde sa robia prijimacky a dostanu sa tam len ti najsikovnejsi z prihlasenych s beznou zs. lebo to ze su tam sikovnejsie deti este nie je zarukou ze skola poskytuje aj kvalitnejsie vzdelanie. ale to odbacam, to sa teplickej netyka. este by som podotkla ze moje dieta na teplicku nechodi, som tiez len rodic ktory si vytvara obraz aby sa v spravnom case vedel spravne rozhodnut

mimiri
24. mar 2016

@moni73 postupne som sa toho dozvedela vela a moje nazory sa zmenili. Najprv som si myslela to co pises, ze som pisala 🙂. Neviem ako sa tu daju zmazat prispevky 🙂 takze tie starsie ostavaju. Teraz uz len dufam, ze sa na Teplicku dostane.

david93
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
david93
24. mar 2016

naposledy - školy pre deti s intelektovým nadaním nemajú produkovať géniov, ale pomôcť im rozvinúť ich nadanie, aby sa lepšie uplatnili v živote
mne je veľmi ľúto, že na klasických školách je školský systém aký je a určite všetky deti by si zaslúžili iný prístup
týmto končím svoje pôsobenie v tejto diskusii a želám všetkým pekné sviatky

paris3
24. mar 2016

@odm3 ved sama pises, ze inteligencia sa neda jednoznacne merat. A aj preto nemozes porovnavat neporovnatelne. Tvoje percentily su super, ale zabudla si, ze logika chyba. Porovnavas hrusky s jablkami.
monitor je mozno pouzitelny na zistenie a porovnanie urovne vedomosti beznych ziakov v beznych skolach.
Osobne som aj tak proti takymto meraniam vedomosti u nadanych ziakov. Ale v tom som trochu extremista, takze to tu nebudem zdielat.
Poznam deti, ktore chodia na jednu z najlepsich ZS. V monitore skoncili niekde v prvej trojke. Decka su neustale zo skoly vystresovane, nestastne. Niekto chce pre deti taku skolu, zato ze je narocna a vtrepu do deti kvanta informacii. Ale za aku cenu?
ako som napisala, pre mna je dolezitejsia spokojnost mojho dietata. Nepotrebujem sutazit, ani porovnavat. Percentily su mi ukradnute.

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
annaanna
24. mar 2016

@ariadna1 moje dieťa nedosiahlo ešte žiaden úspech, búde mať 7. Moja neter absolventka šmnd študuje v UK, ponúkla jej škola štipendium, vyhlásená najlepšia študentka ročníka. Ale to asi tiež nie je taký úspech. Dúfam, že úspechy ju len čakajú v živote.....

zuzulik236
24. mar 2016

vie mi niekto povedat aka je vyska mesac poplatku na skole na teplickej? na ich web stranke som to nikde nenasla.. dakujem 🙂

mimiri
24. mar 2016

@ariadna1 to bude asi tym, ze tato diskusia zaujima mamicky s nadanymi detmi... pri citani temy, kde by sa diskutovalo o mentalne zaostalych detoch, by ste snad nenabudli dojem, ze je ich plne Slovensko

annaanna
24. mar 2016

@zuzulik236 platí sa 20 eur sponzorský dar mesačne

paris3
24. mar 2016

@ariadna1 precitaj si nazov temy. Tu sa pise o nadanych detoch. Nie je ich plne Slovensko, len plna tema o nadanych detoch. a vlastne ked nemas nadane dieta, naco tu vrtas? 😉
Ako som tu uz par krat napisala, nepotrebujem sa chvalit svojim dietatom, ani jeho uspechmi. To prenecham nejakym zakomplexovanym, nedocenenym jedincom🙂

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
given
24. mar 2016

to je dobrovoľný sponzorský príspevok, môže sa aj viac 🙂 🙂 🙂

moni73
24. mar 2016

@given celkom vtipne, keby to nebolo až do plaču. Inak, môže sa aj nič, len sa to niekde ukáže...

jankali
24. mar 2016

@odm3 táto nitka (úspešnosž v súťažiach, percentily, Teplická) pokračovala - ja idem pospiatky - a viem riešenie - od seba... chyba nie je v deťoch, ale v učiteľoch - aj veľmi šikovný školák, keď sa poriadne nepripraví (s učiteľom) na olympiádu, tak tam priamo toho veľa nevymyslí. Lebo ostatné deti poznajú tie fintičky (postupy) - ako napr.: keď sa spočítava rad čísel, tak sa to zjednoduší tak, že spočítaš 1. a posledné a 2. s predposledným (rovnaký výsledok) ... atď.
Stačí jeden súčet a mať spočítaný počet týchto "dvojíc" (a vynásobiť). No keď toto školákovi neukázal učiteľ, tak takto na súťaži počítať jednoducho (asi) nebude... Podľa mňa je len pár typov takýchto úloh, a dajú sa predpokladať (teda odhadnú ich učitelia dopredu... nebudem sem asi ďalej písať, čo to všetko môže (aj vo výsledkoch tých súťaží... znamenať.)

Myslím, že je to nezvládnutá príprava (ja som takých olympiád pár zažila, detto biologická - tam som to ako dieťa pocítila, že som šla "hendikepovaná" - učitelia si to neuvedomili vedy🙂

Celkovo ale: nerozumiem, prečo je perfektný výsledok v súťažiach teký dôležitý... podľa mňa je to menej ako 1 percento "identity" nadaného žiaka🙂

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuzulik236
24. mar 2016

@annaanna nechapem druzina 15 eur a skolne na mesiac dobrovolne?? nasla som tam iba info o druzine co sa tyka ceny ale iny cennik tam nemaju... vies to urcite??

annaanna
24. mar 2016

15 eur družina, obedy neviem teraz či 1,12 či 1,25... a 20 eur dar. Viem to určite, lebo to platím 🙂

zuzulik236
24. mar 2016

@annaanna ok super dakujem a ako si spokojna?? resp tvoje dieta ci deticky?? dakujem 🙂

paris3
24. mar 2016

@ariadna1 samozrejme, sme na verejnom fore. Ale nazor sa da podat aj inak a slusne, ale kazdy mame svoj styl 😊
to ze je taka, nepovazujem za uspech, je to len konstatovanie. A musi ta to velmi zaujimat, ked si si dala tu namahu. dakujem za zaujem😉 a dodam, ze este nema 5 rokov a vie nasobit. Neviem, co bude robit v skole, ked posunuli preberanie nasobilky do 3rocnika. 😁

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
paris3
24. mar 2016

@ariadna1 dakujem, ale viem ako to funguje 😉

odm3
25. mar 2016

@paris3 Ok, ak v tom nevidíš logiku, tak skúsim ešte raz. Inteligencia je schopnosť myslieť do hĺbky, vidieť súvislosti, ktoré iní nevidia, vedieť riešiť úlohy, ktoré iní nechápu, schopnosť vidieť veci z nadhľadu - a je jedno či riešim počítanie jabĺk alebo hrušiek alebo mačiek. Ja neporovnávam hrušky s jablkami ja porovnávam schopnosť ich počítať a to je rozdiel. Ak viem spočítať jablká - tak viem spočítať rovnakým spôsobom aj hrušky. Tieto schopnosti máme možnosť merať rôznymi typmi IQ testov pričom výška IQ môže do určitej miery kolísať v závislosti od testu ale drží sa v určitom rozpätí. A tieto svoje schopnosti vyjadrené ako IQ následne vo svojom živote využívam a ak niekde píšem akýkoľvek test, moje schopnosti mi ho umožnia napísať na príslušnej úrovni – držím si svoj percentil – aspoň približne. Ja v tom teda logiku vidím.

odm3
25. mar 2016

Mám basketbalový team sa názvom Mimoriadne nadaní – vyberám doňho len najlepších podľa testu. Ale časom sa ukáže, že len jeden z tých hráčov hrá prvú ligu. V teste hodu na kôš im vyjde len 88% úspešnosť. V podradnej komerčnej súťaži so širokou verejnosťou dosiahnem s hráčmi nepresvedčivé výsledky. Jeden z tých nadanejších hráčov prizná, že nie všetci z teamu sú nadanými hráčmi. Ďalší hráč sa spýta pomerne stupídnu otázku, že prečo by mal mať z testu hodu na kôš výsledok 98% - odpoviete mu, že čakáte od neho lepšie výsledky keďže je zaradený do teamu a on na vás začne útočiť.
Veríte mi, že mám team kde sú všetci hráči mimoriadne nadaní? Začnem argumentovať, že výsledky ma nezaujímajú, že tabuľky a percentily sú mi ukradnuté, že test hodu na kôš vlastne nie je to isté ako hra basketbalu a preto tento výsledok neberiem do úvahy, že hráči sa nevedeli sústrediť, že 88% je super výkon, že niektorí sú nadaní len na prihrávky, že so širokou verejnosťou sa vlastne nedá súťažiť, že dôležité je že hráči sú spokojní.....presvedčili vás moje argumenty? Jasné, že nie, ale nevadí vám to. Pomyslíte si, že niektorí hráči sú asi viac ambiciózni ako nadaní. V zásade súhlasíte, že spokojnosť hráčov je najdôležitejšia a tie výsledky nie sú dôležité, chápete že je ťažké urobiť naozaj dobrý výber a necháte to tak. Team funguje dobre, hráči sú spokojní, hrajú ďalej so svojim nadšením a nasadením, nikto sa nesťažuje. Zem sa točí. Nemáte nič ani proti trénerovi ani proti hráčom. Dokonca odporučíte team ďalšiemu hráčovi s tým, že je to dobrý team, že hráči hrajú naozaj s nadšením a nasadením a tréner má k nim výborný prístup, len výsledky majú relatívne slabé. A následne sa stanete terčom útoku, lebo ste si dovolili vyjadriť svoj názor a niekomu sa to nepáči. Prečo si potrebujú hráči tak silou mocou zakladať na tom, že sú všetci mimoriadne nadaní? Na čo im to je? Pochopili ste?

paris3
25. mar 2016

@odm3 prepac, ze nenadviazem na tvojich hracov. Napisem to v normalnej reci.
jedna vec je mat mozgovu kapacitu a potencial na urcity, nadpriemerny vykon. Druha vec je, kolko z tej kapacity vie resp. chce ziak vytazit. A to uz je o vykone.
preco je to tak atd adt, nejdem s tebou rozoberat. Uz ma sj tak nebavi zabijat tu cas filozofovanim.
Podla mna toto uz do temy nepatri. Idem radsej do sukromky. Bo sa to tu uz zvrhava ☺

mooonika1975
25. mar 2016

@jankali aha, takže preto to je, nás nikto nikdy nepripravoval na olympiády 😒

mooonika1975
25. mar 2016

@odm3 áno, pochopila,že hod na kôš neni relevantný dôkaz nadanosti, ako aj to že dieťa vie nasobiť v piatich, tak ako hra basketbalu je o celom tíme, tak aj nadanie dieťaťa nie je o tom že vie čítať, písať, ale o tom ,že to všetko vie použiť na dosiahnutie iného cieľa...... 🙂 krásne napísané, chcem vedieť čo robíš, pls :-* 😉

moni73
25. mar 2016

Ja vám teda neviem, baby. Mám v rodine psychológa, ktorý jeden čas robil aj v cpapp. Povedal, že keď cítil, že dieťa je nadané (rodičia chceli preložiť z dôvodu nudy z bežnej zš), testoval toľkými testami, až nadanie vyšlo. A dieťaťu bolo v novej škole dobre. Naše školstvo je podľa mňa strašne a je jedno ci je to bežná zš alebo nadaná. Bola som veľký odporca súkromných škôl, ale teraz ich vidím ako jediné riešenie.
@odm3 má pravdu, aj ja by som očakávala lepšie výsledky. A keď je to o tom, že niekde deti na olympiádu speci pripravujú, celé zle. Majú to byť nielen vedomosti deti, ale najmä schopnosti. Od nadaneho dieťaťa sa očakáva, že systém počítania nájde samé. Podľa mňa oprávnene, teda aspoň pokiaľ je nadané na matiku.
Znova sa ale musím vyjadriť k čítaniu. Všetky publikácie uvádzajú, že skóre čítanie je znakom nadania. Alebo vraj autizmu. Čítanie podľa mňa vyžaduje veľkú dávku inteligencie v čase, keď ostatné deti poznajú možno svoje prvé začiatočné písmeno. Pre mňa to bol jednoznačne "zázrak". Snáď má rodič súdnost a nebude to pokladať za výnimočné, keď s dieťaťom každý deň hodinu sedí nad šlabikárom. Aj keď tu by som veľmi ocenila trpezlivosť dieťaťa.
Ja som založila tému nadané deti objektívne, kde som chcela vedieť presne to, ako vynikajú a čo dokázali bývalé nadané deti. Holt, nedá sa od všetkých čakať, že budú Einsteinovia. Na to je škála nad 130 veľmi široká. Mňa zaujímali aj úskalia výchovy, rada by som videla nejakú štúdiu napr. Podľahnúť drogám, skoré tehotenstva, možno prepadnutie náboženským sekta a pod. Nadanie nesie podľa mňa so sebou množstvo úskalí.
Netrúfam si veľmi hodnotiť, ale podľa mňa min. 50% deti v nadaných triedach by bolo spokojných aj s klasickou.
Nakoniec ešte jedno. Neviem kde som sa dočítala, že deti s pas, napriek tomu, že je v mnohých prípadoch porucha spojená s nadanim, nezvládajú klasické IQ testy.
A ešte teda, človek, podľa ktorého bol natočený rainman mal pokiaľ si dobre pamätám IQ 78, napriek tomu vedel čítať ako 19 mesačný a pamätal si až 98% vecí, ktoré prečítal - a bolo ich fakt, že veľa.
A že je najdôležitejšie, aby bolo dieťa v škole spokojne? Súhlasím, ale neplatné spokojnosť s nadanim. Howk