Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

moni73
25. mar 2016

@mooonika1975 tipujem na učiteľku 😉

mooonika1975
25. mar 2016

@moni73 ja tiez 😉

moni73
26. mar 2016

...a ešte prispejem. Mám pocit, že je tu väčšina rodičov značne nekritických, alebo sa tak z nejakého dôvodu aspoň verejne prezentujú.
Podľa mňa už základná otázka, či je dieťa nadané je veľmi ťažká. Vážne to určí IQ test? Tiež nie je stanovený nejaký generálny, testy sú prekladané zvyčajne z angličtiny a preklady sa upravujú (pretože môže dôjsť k inému pochopeniu zadania). Pre mňa sú jednoznačne najlepšie iba obrázkové testy. Tieto však asi nebudú reflektovať všetky smery nadania. Nikdy ste sa nad tým nezamysleli? Ako spraví klasický iq test niekto žijúci v nejakom odľahlom kmeni kdesi v džungli? Alebo sú všetci títo ľudia hlúpi? Mala som to "šťastie", že som 2x pri testovaní dcéry bola, nakoľko nebola schopná zostať sama. Viete čo sú tam za otázky? Napr. pri slovnej zásobe?
Čo povedať na to, že dieťa pozná skoro písmená, planéty, dinosaurov, značky áut? Skrátka ho to zaujalo, veď každý sme iný. Nedá sa to porovnať s dieťaťom, ktoré si bezpečne rozozná svojich 40 barbin?
Preto, ako som už písala, u mňa bol podnet čítanie - či súhlasíte alebo nie. To, že poznala písmenká, geometrické tvary, farby, vlajky,... tak ju to skrátka bavilo... To, že cca v roku vedela, že napísané MAMA je mama, DEDE je dedko atď, veď to pre ňu boli obrázky. Síce to asi/určite nie je obvyklé, ale je to znak nadania? Jasné, že rodič vidí, že dieťa je šikovné, dokonca všetci okolo to "pozorne" sledujú, ale... a preto sa znova vrátim k čítaniu: z nič nehovoriacich jednotlivých písmen zložiť slovo je podľa mňa zložité a ak to dieťa dokáže skoro a samé, podľa mňa to o niečom hovorí. Tým samozrejme nechcem povedať, že deti čo nečítajú nie sú nadané/inteligentné. Ale podľa čoho to rodič zistí? Že poskladá 1000 ks puzle? Je nenormálne trpezlivé a zamerané na výsledok. Tipujem, že každé "nadané" dieťa (v horšom prípade rodič) má abnormálne vyvinutú jednu vlastnosť: napr. chuť byť prvý, trpezlivosť, túžbu poznať nové veci, ... Ďalšie deti vyrastali vo veľmi podnetnom prostredí, samozrejme sa predpokladá, že toho vedia viac ako rovesníci....
Dovolím si tvrdiť, že dcéra bola veľmi šikovná. Schválne píšem bola. Mám pocit, že gro všetkého sa naučila do svojich cca 3 rokov a dokonca mám pocit, že z toho čerpá ešte aj teraz ako 10ročná. Nevidím absolútne žiadny progres. Je to úplne normálne bežné dieťa (vedomostne), teda až na jednu výnimku. Začína sa podľa mňa rysovať výrazný jazykový talent. Ale znova ako kritický rodič si kladiem otázku, že je to u nej len potreba vedieť angličtinu (jej osobná potreba). Čakám na to, že sa priberie ďalší jazyk a uvidím. Myslím si, že až to ako jej pôjde druhý cudzí jazyk bude smerodajné.

A teraz pikošku. Teraz v štvrtej triede sa opakovane robia iq testy a vedomostný test. Súčasťou testu je sloh v rozsahu A4. Viete koľko času sa tomu venuje? Prečo??? Veď tieto deti píšu od prvej triedy ročníkové práce, ktoré sú v rozsahu myslím prváci 4 A4. Teraz vo štvrtej triede je to 8 strán. Ak je dieťa schopné napísať ročníkovú prácu v tomto rozsahu, nie je tento testový sloh malina? Teda, nemal by byť?

odm3
27. mar 2016

@moni73 Hovoríš mi z duše o tých IQ testoch. Tu sa na tie v CPPaP pozerá ako na nespochybniteľné - ale ako by v nich dopadol Einstein? Ktoré vlastnosti predurčujú človeka aby sa stal vedcom a velikánom ako on? Tvorivosť – tá sa vôbec netestuje, vynikajúce logické myslenie – je len jednou časťou testu, skutočné zapálenie pre vec – ako to otestovať? Zato testujú vlastnosti ako sociálne správanie – predstavte si vedca zapáleného pre vec – ani vás nepozdraví, ani si vás nevšimne – lebo je myšlienkami niekde inde. Pozorovacie schopnosti – myslíte si, že si všíma čokoľvek iné naokolo okrem svojej práce? Vedomosti – brilantné v istej oblasti – iné ho nezaujíma – otázky v teste teda nevie zodpovedať, priemerná pamäť – no a? – to nemá veľký vplyv na jeho prácu. Výsledok – celkové IQ – v pásme priemeru – a práve škola prišla o skutočného budúceho velikána. Ešte stále sme presvedčení, že tie CPPaP testy sú tie najlepšie, nespochybniteľné? Ja vidím dve chyby výberu – 1. skúsila by som viacero testov, 2. šesť rokov je ešte skoro, inteligencia je vo vývoji, je ťažké spraviť dobrý výber. Viete prečo sú osemročné gymnáziá úspešnejšie školy? Lebo si vyberajú až z 11 ročných detí a polovica až 2/3 testu je matematika a všeobecné študijné predpoklady – vyberajú teda najmä podľa schopnosti logicky myslieť, na rozdiel od CPPaP kde je logika len 1/10 z celého testu. A tak sa nám stane, že šesťročné zvedavé dieťa, s dobrou pamäťou nám testom prejde a následne sa v celonárodnom testovaní ukáže, že patrí medzi priemer... a niektoré deti z obyčajnej ZŠ ho predbehnú na plnej čiare. A rodič – miesto aby si uvedomil, a uznal, že jeho potomok nie je až taký génius ako si myslel – začne používať nezmyselné výhovorky trénera basketbalového teamu.

jankali
27. mar 2016

@odm3
🙂 ty tu riešiš vlastné deti alebo píšeš o nejakých cudzích? niečo konkrétne, s čím by sme mohli pomôcť? j.

annaanna
27. mar 2016

tieto komplexy rodičov sú diagnoza.... vážna

odm3
27. mar 2016

@jankali Pomáhať mi netreba – ja už mám svoje deti poriešené. Ja som tu začala pôvodne riešiť jedno konkrétne dieťa mamičky, ktorá uvažovala nad výberom školy. A nejako som sa do toho zamotala 🙂 . Ale môžem napísať aj osobné skúsenosti: Dcéra testami CPPaP pred pár rokmi prešla. Nedali sme ju do školy pre nadané deti – lebo to bolo ďaleko a museli by sme voziť každé dieťa do inej školy. Ona je ale temperamentný extrovert s výbornými schopnosťami sociálneho správania – jej je teda dobre všade. Výber základnej školy nemá na jej život absolútne žiadny vplyv. Je v obyčajnej ZŠ kde vyniká, užíva si to a nenudí sa. Kolegyňa má syna introvertného vedátora s excelentným výsledkami z matematiky – olympiády aj podradné komerčné súťaže. A on CPPaP testami neprešiel – stiahli dole schopnosti ako rýchlosť, pozorovacie schopnosti (on je práve podobný prípad ako ten čo som tu začala riešiť). Obaja sú očividne veľmi šikovné deti – každé trochu inak, ale ak by som musela z nich dvoch vybrať do školy s názvom „pre mimoriadne nadané deti“ – vyberiem asi jeho. Moju dcéru matematika vôbec nezaujíma, nechce súťažiť. Má talent na jazyky, má výborné rečové schopnosti – číta aj 8 kníh za mesiac, je jediná z triedy kto za celých 7 rokov školskej dochádzky ešte nedostala z diktátu horšiu známku ako 1, píše najlepšie slohy z celej triedy, píše do školského časopisu, vyhrala Hviezdoslavov Kubín, umiestnila sa v okresnom kole olympiády z angličtiny. Jazyky ju bavia – a predsa – rečové schopnosti v testoch CPPaP jej vyšli ako jediné priemerne. Skutočne sa dajú rečové schopnosti človeka otestovať odpoveďou na 10 otázok? A vieme vyselektovať jedincov s excelentným logickým myslením použitím 10 úloh? Môžeme jedinca s excelentným logickým myslením označiť ako priemerne inteligentného len preto, že je pomalší a má horšie pozorovacie schopnosti? Objektívne vybrať zo 6 ročných detí je ťažká úloha - a to je dôvodom pomerne slabých výsledkov školy. A vlastne áno, mám aj osobný problém – vadia mi útoky niektorých rodičov na moju osobu – snažím sa písať objektívne, ale uznávam, že tento môj osobný problém môže mať vplyv na obsah – ospravedlňujem sa.

paris3
27. mar 2016

@odm3 pises, ze ste vase dieta do skoly pre nadane preto, lebo to bolo daleko atd.
a teraz si predstav, ze by si ju mala najblizsie od domu a dala by si tam svoje deti. prisiel by niekto ako si ty a mal by potrebu pohrdavo sa vyjadrovat o tom type skoly, kde chodia tvoje deti.
myslim, ze by si bola velmi rychlo na druhej strane barikady.
vidim, ze ti to dobre mysli, len toho socialneho citienia ti bolo nadelene asi pomenej.
a od tejto temy, ktora sa vola 'Navstevuje vase dieta triedu pre nadane deti?' tvoje siahodlhe uvahy, podla mna, nepatria. samozrejme, verejna diskusia bla bla... pisat si mozes co chces. ale zase sme pri tom EQ, ze hej 😉
preto uz radsej dalej nereagujem na tieto negatavisticke prispevky, ktore sa tvaria strasne objektivne 🙂
drzim palce, nech rychlo rozkusnes to, ze si svoje deti do takej skoly nedala a nebudes mat potrebu sa dalej takto realizovat. pekne sviatky 🙂

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
odm3
27. mar 2016

@paris3 Klepla si klincom po hlavičke - presne si mi určila diagnózu – naozaj mám poruchu sociálneho správania. Si dobrá 😉 Nuž každý máme svoje diagnózy... 😒 Máš pravdu, že moje príspevky už do tejto diskusie nepatria, zamotala som sa do toho ani neviem ako, naozaj sa ospravedlňujem. Lepšie povedané viem – nechala som sa vyprovokovať útokmi niektorých rodičov a moje negatívne emócie ovplyvnili obsah mojich príspevkov, boli cítiť medzi riadkami, príspevky boli príliš dlhé (aj keď pravdivé). Mala som to stopnúť skôr. Inak o škole som sa nikdy pohŕdavo nevyjadrila, skôr naopak. Ok, idem už odtiaľto preč. Nechcela som sa nikoho dotknúť, ani do nikoho rýpať, len to sa niekedy naozaj nedalo nereagovať, tiež som len človek. Pekné sviatky 🙂

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
odm3
27. mar 2016

@ariadna1 naozaj ďakujem za podporu, ja tu už končím - do príspevkov už začínam vkladať svoje negatívne emócie voči niektorým prispievateľom, musím si dať pauzu, trochu predýchať tie útoky a potom sem možno po čase ešte nakuknem 😉

ariadna1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
paris3
27. mar 2016

@odm3 klobuk dole, ze si si to schopna uvedomit 😉 tiez tu nechcem virit zle emocie, len som napisala, ako to vidim 🙂 prajem vsetko dobre! 🙂

paris3
27. mar 2016

@ariadna1 myslim prave, ze sme pochopili 🙂 nepotrebujeme si tahat nic popod nos. keby si mala take dieta, hovorila by si inak. kto si tym neprejde, tazko pochopi. urcite existuju aj rodicia, ktori si tym potrebuju nieco dokazovat. ale nechapem preco to pausalizovanie...

mimiri
29. mar 2016

@odm3 Mojmu synovi hodnotili v CPPPaP hlavne logicke myslenie, numericky usudok a tvorivost. Co tvrdis, ze sa nehodnoti. Netvrdim, ze testy IQ su spravne, nevidela som ich.

mimiri
29. mar 2016

@odm3 ale mas uplnu pravdu. Ak je clovek jednostranne nadany, tak bude stale pracovat na tom co ho bavi a bude vynikajuci vo svojej oblasti...Dieta vyrovnane nadane bude mat zas malo casu na privela zaujmov, kedze mu pojde vsetko coho sa chyti. Mozno bude mat problem v dospelosti vybrat si svoju specializaciu. ... Vsetkym detom treba dat moznost rozvijat sa.
Moj syn je ten prvy pripad, ocakavam ze v obycajnej skole bude mat problemy, robit 2 rocniky naraz nebude moct, lebo zrejme nebude vynikat vo vsetkych oblastiach. Aj ked teraz mam pocit, ze vie vsetko co sa ucia deti na prvom stupni (okrem pisanych pismen), urcite ma prekvapi. A prave kvoli tomu, ze do skol pre nadane deti (Teplicka aj Kosicka) selektuju len urcity typ deti, sa tam zrejme nedostane.

mimiri
29. mar 2016

@odm3 dakujem, tvoje rady patrili asi mne. A velmi si mi pomohla. Vdaka

kiara08
29. mar 2016

@dada2007 ahoj prosím mohla by si aj mne napisat ake su podmienky pre prijatie na tu skolu v TO a ako tam prebieha vyucba?

odm3
29. mar 2016

@mimiri Áno, tá tvorivosť tam asi je – ja som si to uvedomila až potom ako som ten príspevok pridala. Mám tam ešte minimálne jednu chybu, ktorú mi zatiaľ nikto nevytkol 🙂 . V každom prípade sa mi ten test nezdá byť najlepší – testuje všetko a vlastne nič poriadne - ja by som robila testov viac. Ja som sa do tej diskusie až moc vložila - pritom sa ma to ani netýka. Len som sa stretla vo svojom okolí s jedným prípadom vďaka ktorému som sa o tému začala trochu zaujímať. Nechala som sa tu vytočiť prispievateľmi, ktorí sa nevedia správať, nemajú argumenty, tak útočia. V hneve potom človek povie všetko čo si myslí, aj keď to nemusí byť celkom vhodné. V každom prípade nadanie je zaujímavá téma – homo sapiens je svojou variabilitou zaujímavý či už z pohľadu biológie, psychológie alebo filozofie. Dalo by sa o tom diskutovať do nekonečna – presné definície neexistujú, objektívne testy tak isto, jednoznačné odpovede detto. Je škoda, že sa niektorí ľudia nevedia odosobniť a potom aj u iných hneď za všetkým vidia nejaký osobný problém, alebo komplexy, alebo závisť. Aj keď chápem, že úplne objektívny sa byť nedá – všetci máme nejaké osobné skúsenosti, ktoré naše názory ovplyvňujú. Daj potom vedieť ako ste dopadli, prajem všetko dobré.

kiara08
29. mar 2016

moze mi niekto napisat ako prebiehaju tie testy pre nadane deti? Dakujem

mimiri
29. mar 2016

@kiara08 ozvat sa skole pre nadane deti, aj mailom. Objednaju vas na hodnotenie (3 sedenia, alebo centrum pedagogickeho a psychologickeho poradenstva. U nas v skolke hodnotili vsetkych predskolakov, ci uz dospeli do skoly. A odtial nas objednali na hodnotenie nadania)

moni73
29. mar 2016

@mimiri ma zaujimas... moje dieta vyselektovat nestihli. Dceru vytiahli podla vsetkeho 2 oblasti az na celkove skore nad 130. Zaujmy? Ziadne skolske: bavi ju anglina (ale to sa uci popri hrani, youtube a poviedkach), no a druha zaluba, ktora suvisi s prvou je pc. V obidvoch je tipujem znacne popredu a ziadalo by sa ju "tahat" dalej. Teplicka, nie je ta prava skola pre deti s dg, co je podla mna strasna skoda, lebo ich program vyzera vcelku idealne aj pre tieto deti. Strielam naslepo....
@odm3 ono, ja som si vsimla este jednu zvlastnost. Skola sa nesnazi mat genialne deti. Tak ako neberu deti, ktore vynikaju v jedinej oblasti (ale score je <130), tak to dalej bezi aj na vyucku. Nikto (cest naozaj 1-2 vynimkam) sa nesnazi podporit deti, ktore su daleko popredu (delenie v ramci rocnika na skupiny? nedajme sa vysmiat. V konecnom dosledku robia vsetky skupiny rovnake testy), vsetko zarovnat. To je ciel, len na trochu vyssej urovni ako v klasickej zs. A ja prave tu vidim jeden z moznych dovodov neuspechu na olympiadach. Verim, ze sikovne dieta pri spravnej ucitelke dosiahne viac ako v aprogene. Len kde tu ucitelku najst?
A
@mimiri ak tipujem u vas spravne, mne sa v ba asi najviac pozdava waldorf.

mimiri
29. mar 2016

@moni73 tak trochu sklamanie. Dufala som, ze naozaj tam funguje delenie deti podla ich vedomosti a dovedomosti. Takto Teplicka neutisi hlad mojho syna po vedomostiach. Uz pri Teplickej som v mysli spravila velky kompromis, co sa tyka logistiky a aj waldorfska skola je daleko. Vsetky statne skoly, okrem Kosickej a Teplickej beru podla rajonu. Takze moc miesta na vyberanie statnej skoly nieto.

moni73
29. mar 2016

@mimiri môžeš syna zapísať do hociktorej štátnej školy. Len povinnosť prijať ho, má len spadova škola. Je veľmi ťažké nájsť tú správnu školu. Btw nemusí spájať ročníky, môže postupovať len v jednom predmete (ale či bude ochota...)

kiara08
30. mar 2016

@mimiri a ako prebiehaju tie sedenia, nieco konkretne?

given
30. mar 2016

@mimiri Na Teplickej funguje rozdeľovanie do skupín podľa vedomostí a rýchlosti učenia - aspoň v tých nižších ročníkoch. Konkrétne ide o čítanie, matematiku a angličtinu. Skupín je 5 alebo 3. Deti, ktoré už pri nástupe vedia čítať sú v najrýchlejšej skupine, ďalej sú deti, ktoré čítajú trochu a v tej najpomalejšej skupine sú deti, ktoré nečítali na začiatku šk.roka takmer vôbec. Tak to má podľa mňa byť - zbytočne sa nebrzdia. V bežnej škole sa ide tempom, aby stíhali aj najpomalší a vo všetkých prváckych triedach sa ide rovnako.
U nás sa napríklad na matematike sa začalo učivom z prvej triedy a v tej najrýchlejšej skupine ho stihli za prvý polrok, teraz majú druhácke učivo.
Ďalšie pozitívum - v jednej triede je 15 detí, triedy sú 4. Ak sú podelení do 5 skupín, je ich len 12.
My sme tam syna dali, keďže dvaja chlapci z našej ulice tam už chodia a mali sme dobré referencie. Plus poznáme jednu učiteľku z gymnázia.
Syn tam chodí veľmi rád, je spokojný a my sme spokojní tiež. Triedna učiteľka je dobrá a syn ju má rád.
Tak čo viac si želať?

annaanna
30. mar 2016

@given kto je Vaša triedna

given
30. mar 2016

@annaanna Achejevova

moni73
30. mar 2016

@given mali sme. Vcelku OK.