Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

kukulka17
11. apr 2015

@rainee pokial mam informacie, tak nie. V Petrzalke je na Znievskej sukromna skola, dalsia sukromna je na Majernikovej - Dlhe diely, dalsia sukromna je na Bajkalskej a jedina statna skola tohto typu je na Teplickej (1.-4.rocnik) a osemrocne gymnazium maju na Skalickej (5. rocnik a prima az oktava).

rainee
12. apr 2015

@kukulka17 dakujem, to som pozerala, ale mame to na opacnom konci mesta 😒 najblizsie je znievska, ale je sukromna, takze bude asi chodit do obycajnej skoly.

kukulka17
12. apr 2015

@rainee pre nas by bola tiez najblizsie znievska... ale kedze je sukromna, tak vozim kazde rano syna na Teplicku... Drzim Vam palce, nech sa spravne rozhodnete ;)

kape
12. apr 2015

@rainee - ja vozim syna na Teplicku kazdy den tiez od Antolskej a teda vobec nelutujeme, za obycajnu skolu a hlavne tu nasu spadovu by sme urcite nemenili. Rano cesta autom trva cca 20-25 minut. Tiez mi to este takto pred rokom a cosi prislo nepredstavitelne vozit ho az tam a teraz sme radi, ze sme predsa len isli na DOD a dostali sa tam.

kape
12. apr 2015

@rainee - a este ak porovnavas z pohladu penazi sukromnu a statnu, tak na Teplickej sa navyse plati mesacne "dobrovolny dar" 20 Eur a ked si k tomu este prirata naklady na benzin, tak to vychadza skoro za jedno

rainee
13. apr 2015

@kape uvidime ako sa to cele vyvinie, dcera pojde do skoly az o rok (neviem ako vobec vydrzi este rok v skolke lebo uz teraz sa tam strasne nudi a vsetko vie, vrcholne ju to tam nebavi) ale ja budem mat doma zaroven rocne mimino, takze by to bolo trosku komplikovane s tym vozenim. uvidime ako budeme na tom aj financne, tu znievsku mame hned za rohom, takze to by bolo uplne super. nemate niekto referencie aj na znievsku? ale este neviem ani ako spravi dcera o rok testy a ci ju tam vobec zoberu 😉

kape
13. apr 2015

@rainee - nechodime sice s rocnym, ale toez furikujem rano aj poobede s mladsim synom. Ta predstava je desiva ale v realy sa to zvladnut da 🙂

3kvetka3
14. apr 2015

ahojte, prosim vas, ktorich prijali deticky na zs Teplicku, staci iba absolvovanie ich testovania v skole? boli sme na testoch,o vysledky si mame zavolat, len tie testy boli formou karticiek vyrozpravat pribehy, co chyba na obrazkoch co by tam malo byt,skladanie puzzly, s cislami uplne jednoduche veci,ze ma povedat cislo od zadu,ktore mu pan psych.povedal. to postacuje na prijatie pre nadane deti? nas vie scitavat do 20,pocitat do tisic,kolko sekund ma x minut,proste s cislami zijeme,vie citat,pisat. ziadne ine vysetrenie sme neabsolvovali v diagnost.centre. pojde este na inu diagnostiku-vedomostnu?alebo su tam klasicke triedy a aj pre nadane deti? dakujem pekne za objasnenie🙂

moni73
15. apr 2015

@3kvetka3 sranda... co si cakala od iq testu? ty si bola vnutri, ci ti syn povedal? uz vies, ci spravil?
toto je jediny test. ak presiel, ide k riaditelke na tzv. vedomostny pohovor - aspon u nas to tak bolo. myslim, ze ale ten vedomostny je len formalny, nakolko sme hned dostali rozhodnutie o prijati.

3kvetka3
16. apr 2015

@moni73 dakujem za info, ja som vo vnutri nebola, to mi rozpraval syn. Ja som nepocitala s touto skolou, to len na odporucanie riaditelky zo skolky, sme sli vyskusat. Velmi rychlo nam ponukli termin na testovanie, tak som nemala kedy nastudovat/browsovat, ako to chodi na tejto skole. Dnes nam oznamili, ze testom presiel, ze je na hrane, takze sa ma snazit u p.riaditelky. Hm, takze to nemame aj tak iste. 😒 ideme teda vyskusat este na kosicku, aby sme mali v zalohe nieco, lebo do spadovej ho nechceme dat, je to sportova skola 😖, a on je velmi citlivy, tak si viem predstavit kolektiv sebavedomych futbalistov a hokejistov. ,Za kasarnou ho nezobrali kvoli nedostatku miesta. tak som zufala, nemozem spavat, kedze to nemam uzavrete.

kofa77
2. máj 2015

@3kvetka3 prosim ta, ako dlho trvalo testovanie syna? ako dlho ste tam boli, myslim tie pisomne testy, dakujem

kape
2. máj 2015

@3kvetka3 - my sme dostali definitivu posledny junovy tyzden, nakolko pani riaditelka nemala stale cas na druhe kolo. Viem si predstavit ake stresy zazivas. U riaditelky to bolo u nas dost jednoduche, nieco kreslil a nieco sa ho popytala nic narocne.

given
4. máj 2015

Tento rok je celý proces rýchlejší, mne najskôr povedala riaditeľka, že pôjdeme na pohovor až v júni, kedže môj syn je augustový. Ale nakoniec sa to fakt rýchlo zbehlo, psychológa a aj riaditeľku sme absolvovali v priebehu 8 dní, minulý utorok sme boli na pohovore a hneď sme sa dozvedeli aj výsledok.

kape
4. máj 2015

@given - blahozelam, riaditelka ta dava hned papier o prijati. To je u nej vzdy tak. U nas to mozno aj preto bolo az tak neskoro, lebo my sme ho mali testovaneho inde a tieto testovane deti si nechavali aspon mne sa zda nakoniec. Takze nevidim ako vyhodu si dat otestovat dieta niekde inde, treba si pockat na nich, ak ma clovek o tuto skolu zaujem. U nas sme testovanie riesili preto inde, ze sme ho povodne chceli dat na inu skolu a tam si sami netestuju deti . Az psychologicka nas nasmerovala na Teplicku a akurat vtedy sa konal aj DOD a mna aj syna nadchla Teplicka.

3kvetka3
5. máj 2015

@kofa77 nas syn bol vo vnutri 1,5 hodiny, podla mna je to individualne, kedze predtym mi bolo oznamene, ze cca 60 minut. zatial nas na 2.kolo nikto nekontaktoval, tak uz to u mna zacina 😒 mensie nervicky. Drzim vsetkym palce.

3kvetka3
5. máj 2015

@given vy ste to tak rychlo cele absolvovali? no tak to uz zacinam mat pochybnosti ☹ ☹

given
5. máj 2015

@3kvetka3 áno, bolo to celé prekvapivo rýchle, ja som počítala s júnovým termnínom, myslela som, že malého dovtedy nejako dovzdelám, ale nestihla som. Navyše chodíme k logopedičke, klasika - nevie R, tak som dúfala, ze aj to sa dovtedy zlepší. Náš bol tiež tak cca 1,5 hodiny so psychologom a potom asi pol hodku s riaditelkou. Chcela od neho meno, adresu, co robia rodicia, nakreslit strom, nejake pocty, vymenovat planety, ci je vacsia zem alebo slnko. Dalej neviem, cakala som vonku. Este som si vsimla, ze riaditelka mala tabulku, deti zoradene podla IQ. Tak snad pojdete na to druhe kolko, ked vam to psychologicka povedala. Drzte sa!

given
5. máj 2015

@kape dakujem. Tento rok to je vraj rychlejsie, lebo psycho testy im robi aj psycholog z gympla zo Skalickej. Aj moj syn bol u neho. Takze ste tam spokojni? Ktory rocnik?

mooonika1975
5. máj 2015

@lucka188 ešte si neodpustím, pred 2 týždňami sme boli na logickej olympiade, vyhralo len 140 detí z 3000 nadaných, tak sme boli na celoslovenskom kole, to nie na chválenie, to len pre ukážku, aby si si vedela predstaviť akí erudovaní odborníci tam boli, tam rozprávala pani psychologička, ktorá má na starosti nadané deti, áno jedna vec je mať nadané dieťa , ale a to prízvukovala, to dieťa môže byť na úrovni vyššej, aj ty možno vidíš, že ho v 19stich mesiacoch bavia veci, možno čo niektoré v 3, 4 rokoch, ale sociálne , emočne je to STAAAAAALE len 19 mesačné dieťa, takže ho treba brať ako 19 mesačné batoľa a stým teda naozaj treba riešiť inééééé veci . Nič iné nemáš riešiť, ja som tiež moje dieťa zabávala tým, že som mu vymenovala značky po ceste, značky áut, ale NIKDY to nebolo účelové, ako to chceš ty, vždy bol za tým úmysel zabaviť ho, nikdy nie, aby niečo vedel, aby bol nadaný, či je nadaný, či bude nadaný

.. keď som sedela na jej prednáške, tak presne táto diskusia ma napadla ... musela som dopísať 🙂

lucka188
5. máj 2015

@mooonika1975 Mile od teba ze si na mna myslela 🙂 Ale si ma vazne vobec nepochopila. To ze sa zaujimam o problematiku nadanych deti neznamena ze chcem zo svojej dcerky silou mocou nadane dieta a ju nejako specialne vzdelavam a rozvijam. Skratka len vo volnom case namiesto co ja viem pozerania serialov na markize si rada nieco precitam aj na tuto temu. Inak fungujeme uplne standardne - chodime plavat, tancovat, kazdy den, niekedy aj 2x denne na ihrisko, spievame si, citame rozpravky, hadzeme loptu.. Je velmi spolocenska a ziva, miluje deticky, stale nieco vymysla a ja sa jej snazim poskytovat vsetko co potrebuje. No a popri tom si zvykne napriklad citat pismenka na mojom tricku alebo pocitat srdiecka na tom svojom 🙂

moni73
5. máj 2015

@mooonika1975 suhlasim... len jedna otazocka: kto bola ta psycholozka, co sa venuje nadanym?

@lucka188 nechaj ju nech si ona urcuje tempo... chce citat, nech cita, chce pocitat, nech pocita, chce si pisat, nech pise. pomoz jej, ked pomoct chce. ak chces radu, aku som dostala od psychologicky ja, tak si z toho pamatam: zoberte ju k oknu a polozte jej ruku na sklo, povedzte jej, ze je to studeny material, polozte ruku na drevo a povedzte, ze je teple... ze nemoze ist do skolky, ale rovno 3rocna k predskolakom a pod... to mi prislo uplne scestne. ja som odpovedala na otazky, inak som bola len v pozicii statistu.

ja som to uz niekde pisala: mala ma dobru pamat, takze velmi skoro vedela abecedu a milion basniciek a pesniciek - znamenalo to pre mna jedine to, ze ma vynimocnu pamat; nasledne zacala velmi skoro citat - to uz som si povedala, ze na to, aby sama spojila pismena potrebuje inteligenciu 😎
citali ste o autistovi, podla ktoreho natocili rainmana? vraj cital v 19 mesiacoch, za zivot precital 11 000 knih, pamatal si 98-99 % precitaneho. jeho iq 73!!! - lahke mentalne postihnutie 😨

mooonika1975
5. máj 2015

no netuším, bolo to v prešove, pozerala som teraz stránku, z Košíc Viera Juračková, ale netuším či to bola ona podľa mena, tvár si pamätám, meno nie 😖

mooonika1975
5. máj 2015

@moni73 áno, lebo ak chcem už teraz pracovať na jeho nadaní, tak to neni jeho nadanie, ale moje nadanie, to nebude jeho iq, ale moje iq, ide mi len o to, že tie deti treba nechať rásť a treba s ním robiť všetko, učiť ho všetkým zručnostiam, učiť ho tak celostne a nie zamerať sa na to, čo je pre niekoho podstatné, napr, písmena a čísla, moje druhé dieťa je tiež v nadanej triede, o písmena absolútne nejavil záujem, doteraz nejaví ani jeden z nich nejaký špeciálny záujem o knihy, pritom ja som knihomoľ, encyklopédiu sme nikdy nemali, až postupne prikupovali, lebo bolo treba, i napriek tomu menší už musel splňať tvrdšie kritéria na postup do triedy pre nadané deti a urobil, nečítal, nepočítal, iba mal výborné logické myslenie, pochopil to, čo druhý nie, nijako sme ho to neučili, to sa totiž ani nejako nedá naučiť.

Ja ak ti môžem odporúčiť, to píšem Lucke a ona si to prečíta ,však 🙂, tak skús napríklad kupovať jednoduché hračky, aby deti zapojili fantáziu pri hraní, my sme často robili veci z papierových krabíc, napr. Pat a mat mali taký automat na nápoje, my sme ho tiež spravili a krásne sme to postupne upravovali, ohromná zábava bola pri tom, potom všetko som mu vysvetľovala, otázka Prečo ,odpoveď preto - u nás neexistovala, stááááále sme sa rozprávali, slovnú zásobu mali neskutočnú, v 3 rokoch krásne čisto hovorili obidvaja, takže takýmto smerom sa pusti, nie mám nadané dieťa, spravme skupinu a podme si spolu vymieňať skúsenosti .... to nie, to je postup zlý, to si to nadané dieťa chceš vyrobiť a to nie je správne 😲 😲

lucka188
5. máj 2015

@moni73 dakujem za radu, vpodstate takto nejako k nej aj pristupujem - nechavam ju nech si urcuje tempo a tiez si vravim ze to ze pozna kopu basniciek a podobne a cisla a pismena atd. moze byt len tym ze zacala skoro rozpravat a vdaka tomu sa skor naucila aj ine veci. inteligentna je urcite, to vidim na jej sposobe myslenia a pod. ale viem ze nadanie nie je len o inteligencii. Ja neviem preco moj prispevok vyvolal dojem ze som z tych matiek co chcu mat silou mocou genialne dieta a rozpravaju sa s nim v troch jazykoch a v piatich rokoch ho chcu dat na vysoku (zvelicujem 🙂 ). Ja sa proste len zaujimam. Mimochodom zaujimam sa trochu aj o autizmus (aj ked moja dcera urcite autistka nie je) a dojem ze autisti su mentalne zaostali je vo vacsine pripadov nespravny, oni len nie su schopni prejst tymi testami.

mooonika1975
5. máj 2015

@lucka188 joj , toto je zase mýlka, máš rôzne druhy autizmu, tak si prečítaj

lucka188
5. máj 2015

@mooonika1975 Uha podla tvojej logiky si teraz vyrabam nadane dieta lebo sa s tebou rozpravam? 😀 Myslis ze ked som si minule citala o tych autistoch som z nej robila autistku? 😲

No teraz vazne, este raz a naposledy - JA NEPRACUJEM NA JEJ NADANI. V podstate som len zvedava ci nadana je alebo nie je. Nieco ako ked si tehotna a ides na ulrazvuk lebo si zvedava ci to bude chlapcek alebo dievcatko a nechce sa ti cakat kym sa narodi. Mne sa tiez nechce cakat, som proste straaasne zvedava zena 😀 Ale tusim som mala vyckat aj s tou mojou otazkou, tusila som ze ma tu zlyncujete 🙂 Ja vieeem teraz ma skritizujes ze co to vobec riesim a bla bla bla no tak riesim no 🙂 Ako milion inych veci. Dajme tomu ze som tiez bola nadane dieta a som trosku "ina" 😉

Inak kreativne hranie sa mame rady, dakujem za radu 🙂

mooonika1975
5. máj 2015

@lucka188 nelinčujem, možno naozaj nevhodne postavená otázka, keby malo tvoje dieťatko 5 rokov, pochopím, v 19 mesiacoch vykrikujem niiiieeeeeeééééé 😀 😀 😀 😀 😀 😀 inak v pohode, ja som to nemyslela zle 😝

lucka188
5. máj 2015

@mooonika1975 No ved ja viem ze to so mnou nemyslis zle, len si si ma trosku nespravne zaskatulkovala a mala som co robit aby som sa z tej skatule dostala 😀 Tak ja sa teda ozvem o 3 roky 🙂 Alebo aj nie 🙂

mooonika1975
5. máj 2015

@lucka188
@lucka188 ok, potom do mńa drgni 😉

moni73
5. máj 2015

@lucka188 tvoj prispevok vyvolal pozornost len vdaka tomu, ze malicka ma 19 mesiacov. preboha, ved to je babatko 😉 .
a myslim si, ze ako sa neda urcit, ci bude nadana; urcite sa neda urcit, ci nebude mat PAS. profici diagnostikuju zhruba najskor v 4-5 rokoch 🙂