Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

bets
6. apr 2011

@renab
ty uz mas asi vacsich, nie?
lebo u nas je to podobne ale v malom. akurat vcera som isla pre dceru do skolky a ona veselo vo vrchnom diele pyzama, v ktorom doma spala. ze zabudla sa prezliect a muz si rano nic nevsimol...
syn vsetko straca, netusi, ci do skoly siel v mikine alebo bez nej. raz mi zufaly muz volal z kruzku, ze vsetky deti odisli a syn stale hlada nohavice, a ze jedine, co tam zostali urcite nie su jeho, no ked mi ich opisali, samozrejme, ze boli jeho.... a syn vyhlasil, ze tie nohavice vidi prvykrat, hoci ich uz tyzden nosil do skoly.
dnes som sa dozvedela vysledky psych.testov, takze aj dcera je jasny adept do skoly pre nadane deti.. len ako im to nadanie/ intelekt rastie, tak tie prakticke veci idu mimo mojich deti a nejak sa spolu nevedia stretnut.

bets
6. apr 2011

@hajanka
presne s tebo suhlasim, ze tieto deti potrebuju iny system vzdelavania, potrebuju ist inym tempom, potrebuju sa prezentovat, napredovat, rozvijat sa, potrebuju viac podnetov. ucitelka v beznej triede, kde ma 22 deti, nevie zabezpecit individualny pristup k takemuto ziakovi. dokonca ho moze zacat ignorovat, lebo aj tak vsetko vie, a aj toto dieta ma potrebu ukazat, ze vie, ze co sa naucilo, len to nie su prve slabiky, ale napr. zaradenie dinosaurov
kedze travime vela casu a mame rozne aktivity s mnozstvom rodin, tak pozorujem syna ako zapada medzi svojich rovesnikov. a on sa sice velmi snazi, lebo je to taky extrovertny typ, ale nejak pochopenie u deti nema. cize keby chodil do beznej skoly, tak by postupne vsetkym liezol na nervy aj ucitelom aj detom a obavam sa, ze by to viedlo k silnej frustracii a nechuti sa ucit ci chodit do skoly. dokonca niekedy mam pocit, ze aj v ramci ich triedy (nadanych) je niekedy uplne inde, s inymi zaujmami, kym jeho spoluziaci este riesia roznych ninjago, pokemonov, jeho to nebavi a ma pocit, ze sa nema s kym hrat a rozoberat jemu blizke temy (on uz niekedy zachadza do politickych, filozofickych, nabozenskych oblasti - pre niektore deti vyrazne abstraktnych, ktore im nic nehovoria).

hajanka
6. apr 2011

@bets velmi pekne napisane!

lienockaa
6. apr 2011

baby a ako reagovali vase sikovne deturence na ine deti, ked boli zhruba skolkari?..chceli sa ist k nim hrat, alebo ich ignorovali, alebo robili zle, alebo ako sa zzivali s kolektivom?ako komunikovali s inymi detmi?ako sa im pacila skolka?..viem, ze to tieto deti nemaju jednoduche v kolektive rovesnikov, preto ma to zaujima, riesim teraz taky problem..mozete aj do IPcky pisat..budem vdacna za kazdy postreh.. 😉

renab
7. apr 2011

@bets dcéra bude mať 20, syn 18 a najmladší má 7.

hajanka
7. apr 2011

@lienockaa u nas to bolo takto, my sme prisli v synovych takmer 6 rokoch na Slovensko, dovtedy sme zili v Anglicku. Takze to bola pre neho zmena uz len z tohto dovodu, rozdielny sposob vyucovania, menej kreativity.... Prisli sme vtedy najako v polroku a tak sme ho dali este aspon na tej druhy polrok do klasickej skolky, kvoli detom, aby si nasiel kamaratov.
Hm.. zo zaciatku sa nehral vobec, otukaval sa, ale to je normalne, neskor sa skamaratil, ale nudil sa tam. Domov chodil s tym ze v skolke je velka nuda. Na otazky co robili, som dostala odpovede, ze zase len kreslili, zase len spievali, proste nuda. Jedine cim sa dokazal zabavit bolo hranie ked isli von alebo citanie knih, takze tam bol ako taky maly exot v skolke 😖 deti sa hrali, kreslili a on si cital. Cital od cca 4,5 roka (alebo 4, nepamatam...). Ale inak spolupracoval s ucitelkami aj detmi. Neboli take situacie aby nepocuval, alebo vystrajal, alebo robil zle. On sa vzdy tak nejak podvolil, aj ked vo vnutri sa mu to nepacilo/nevyhovovalo. A to je presne to o com som pisala minule, ze ak taketo deti zaradite do kolektivu priemernych, nuda, frustracia, nepochopenie, neuspech, alebo sa mozu jednoducho potopit na uroven priemernych ziakov a nikdy nedosiahnut ich plny potencial.
Mali sme aj zopar takych cudnych vymien nazorov, napr. mali kreslit sneuliaka a sneznu krajinu v zime a vymalovat ju farbami (kreslenie same o sebe ho moc nebavi, ale tak spolupracovat musel). Vsetky deti nakreslili krasne obrazky vymalovane farbami... a moj drobec nakreslil ceruzou holeho snehuliaka a ponad neho rozne sinusoidy a odmietal svoj vykres vyfarbit farbami, pretoze (ako to ucitelke vysvetlil) sneh nie je modry 😠 😀 ani snehuliak nie je modry. Tak nakoniec jeho vykres ako jediny visel na nastenke cisto biely.
Dalsia vec bola ze odmietal v skolke spat, nebol zvyknuty spat v UK, nepacila sa mu predstava ze sa ma prezliekat do pyzama, ze musi zavriet oci a ticho lezat alebo ze MUSI spat, ze musi spata s inymi detmi, ani to uz daaaavno nepotreboval, takze som ho vyberala po obede. Este co ma napadlo. Odmalicka sa nechcel hrat s mladsimi detmi, ani rovesnikmi, viac vyhladaval spolocnost starsich deti, s nimi sa vedel pekne zahrat. Aj v skolke si vybral len zopar deti hlavne starsich, s ktorymi travil vacsinu casu.

lienockaa
7. apr 2011

@hajanka -dakujem ti pekne..🙂nas caka skolka v septembri a syn je tiez takyto expert..sice sme nikde este na testy neboli, lebo mam z toho asi strach, alebo co.. 😕 asi stale cakam, ci nezacne byt ako ostatne deti.. 😅 aj ked nas uz odporucila logopedicka, u ktorej sme boli s jednym problemom, ked mal maly 2 roky, on uz vtedy poznal abecedu, teraz zacina citat a nespava popoludni uz skoro rok..vsetko sa chce ucit sam, pyta sa, neustale sa pyta a kazda otazka vedie k dalsej otazke az kym nie je dopodrobna problem vyrieseny, nestihame mu, ani muz, ani ja, kolkokrat musim ja nastudovat veci a az potom mu odpoviem.. 🙂 ..zo skolky mam obavy, zatial ho chcem dat len na pol dna a vyberat ho predtym ako si deti lahnu..no a k rovesnikom nema ziadny vztah, odhana ich od seba, toleruje dospelakov a deti, ktore uz vedia citat a odpovedat mu na jeho otazky.. 😅 ani detske hry ho nebavia..lozenie po preliezkach povazuje za neskutocnu hlupost..aaaach jaj..bude to asi zaujimave..

atrami
7. apr 2011

@lienockaa , mne syn nespával od 2 rokov, ani v školke, možno raz čo zaspal. Riešili to tak, že keď nechcel spať, tak sa hral v herni, bol tam sám, tak sa nudil a potom aspoň ležal na lehátku. Inak celkom fajn, najviac trpel posledný rok, nakoľko sa narodil v novembri, tak išiel o rok neskor. Dovtedy tam boli staršie deti, tak bol vo svojom živle.
Teraz v škole nič moc, je ich v triede vela, takže nejaký individuálny prístup nehrozí. Do inej školy až v 5. ročníku, nech sa trochu oťuká. Je dosť zakríknutý, tak nech je s kamarátmi, ktorých pozná.

lienockaa
7. apr 2011

@atrami -dakujem..🙂no, nas mal 26 mesiacov, ked prestal spat..ze cez den sa nespi vraj..nevie, preco by si mal lahnut a uz vobec nechape, ze by sa mal cez den prezliect do pyzamka..preto chcem len na pol dna skolku..este mam doma dcerku a mozem si to dovolit, ze ho budem skor brat domov, horsie to bude, ked zacnem pracovat..ako mohla by som si jeho nechat aj doma, ale slubujem si od skolky, ze mu pomoze sa trosku socializovat..neviem, ci dobre robim..

atrami
7. apr 2011

@lienockaa , vobec sa tým netráp, v školke je úplne iný režim. Deti sú väčšinou na dvore, alebo majú nejakú činnosť a deti sa unavia. Moj aspoň ležal. Aj kolektívne správanie deti premože a prisposobí sa režimu školky.
Moj chodil asi pol roka len na pol dňa, potom to išlo. On tam nechcel chodiť, reval každé ráno. Nakoniec mu učiteľky dávali činnosť navyše. Najčastejšie kreslil. Takže záleží aj na učiteľkách.

hajanka
7. apr 2011

@lienockaa ono na jednej strane je aj dobre dat do skoly, kvoli detom, kamaratom, socializacii ako pises, ale na druhej strane by bolo celkom fajn ho nechat aj doma, s tebou, kedze ty sa mu mozes viac venovat ako taka ucitelka co sa musi 20 detom, ta urcite nebude mat cas vecne odpovedat na jeho otazky 😖 🙂 .
Toto bol aj nas problem, stale som rozmyslala, ci by mu nebolo lepsie doma, kde som sa mu mohla naplno venovat, on napr. rad lustil krizovky a rozne casopisy s prikladmi a ulohami. To robieval ked bol doma. V skolke nic z toho robit nemohol. Vzdy dosiel domov s tym ze aka nuda, ze nemal co robit a tak... Ale nakoniec som sa zmierala s tym, ze bude v skolke len na pol dna a ze to vlastne malo byt len na jeden polrok.
Ale prosim ta, neber to teraz ako nejake odhovaranie od skolky!!! To vobec nie. Pretoze kazde dieta je individualne a kazde reaguje inak. Skuste tu skolku a sami uvidite ako to bude fungovat.

hajanka
7. apr 2011

@atrami
je super ak skolke povolia hranie pocas poobednajsieho spanku. U nas nechceli ☹
Samozrejme vela zalezi od uciteliek, to ako sa budu deti v skolke citit.

@lienockaa
Tak mne to tak idealne vychadza (ak si doma a mozes si to dovolit) dat do skolky na pol dna. Pol dna tam a pol dna doma s tebou 🙂 doobedu sa zahra s detmi (ak sa zahra, lebo pises ze tiez vyhladava starsie vekove skupiny, ale snad si nejakych kamaratov najde ako moj) a poobede mozete byt spolu, vyskusajte takto a uvidite.

digysa
7. apr 2011

Ako nechcem tu nikoho urazit....ale citam, citam a citam a doteraz tu nevidim ziadny pripad NADPRIEMERNE nadaneho dietata...
Vsetky, co tu opisujete svoje deti sa spravanim "odlisuju" od ostatnych deti....ich reakcie su pre spolocnost "divne", kladu vam vela otazko (podla vas velmi vela), maju svoje "uchylky" ( v dobrom slova zmysle), prestali spavat vo velmi utlom veku.......atd..atd...atd... 😒

Podla mna mimoriadne nadane dieta tu nie je zatial ziadne....
Keby tu niekto napisal, ze moja 4-rocna dcera vie pisat a citat.........alebo moj 5 rocny syn sa uci z 8-ckej ucebnice matematiku, alebo moj 3 rocny syn vie hrat tennis ako 10 rocne dieta....
Ja tu necitam ziadne mimoriadne "DANOSTI" 😔
Ak je tu naozaj niekto taky, rada by som si precitala o vasom dietati......

lienockaa
7. apr 2011

@hajanka @atrami-dakujem, len ma to utvrdilo v tom, ze robim dobre..ja chcem, aby bol aj s detmi, ved uvidime, ako sa zacleni.. 😉

@digysa-neviem, co sledujes svojim prispevkom, ja ta tiez nechcem urazit, ale tato tema nie je o tom, aby sme sa chvalili, ze moja dcera to a hento a moj syn to a hento..tato tema je tu pre mamicky, ktore taketo deti maju a hladaju spriaznene duse, ktore su na tom rovnako, vedia dobre poradit, ako sa k tym detom spravat, co sa da ocakavat v spravani od nich a tak..tu nie je sutaz, ci vie niekto citat v troch, alebo v styroch rokoch, alebo pocitat v piatich..to je o specifikach takychto deti, ktore chape clovek, ktory sam take dieta ma..a ma ho preto, lebo je to tak "zhora dane" od narodenia a nie preto, ze s nim sedi cele dni pri abecede, alebo encyklopedii a nuti ho naucit sa to..
pise sa tu o skolkach, skolach, kto ma ake skusenosti, co sa mu osvedcilo, aky pristup zvolit a vela vela mamiciek pise aj to, v akom veku ich dieta zacalo citat, ked si precitas celu temu, tak budes vediet.. 😉
mat niekoho takeho doma nie je len radost, hoci stale dost ludi si to mysli.. 😒 a dokonca zavidia, co teda uz naozaj nechapem..
deti, ktore tu mamicky spominaju, maju za sebou aj testy od psychologov a navstevuju skoly pre nadane deti, to, co ovladaju, o tom sa nam ani nesnivalo..myslim, ze to je dostatocny dokaz toho, ze mimoriadne nadane su..
otazky tych deti su vycerpavajuce..a nie ani tak pre mnozstvo, ale pre obsah otazok, ktory jednoducho nepokryjes svojimi vedomostami ako dospelak..
takze o toto tu ide.. 😉

digysa
7. apr 2011

@lienockaa 🙂 Ja tu tie deti ale nevidim...prepac 😉 Pridem, ked tu niekto bude o nich pisat....a vobec to nebudem brat ako chvalu,ale ako radostnu novinu

A idem si pozriet ako sa definuje v slovniku "nadanie"...

lienockaa
7. apr 2011

@digysa -tak potom pochybujem, ze si citala celu diskusiu..a uz nic ine k tomu nechcem pisat..

geegee
7. apr 2011

@digysa moje dieta vo veku 4 roky 7 mesiacov ma po vysetrenim standardizovanym psychologickym testom stanoveny mentalny vek 6 rokov 8 mesiacov. Myslim, ze mozeme hovorit o mimoriadnom nadani v oblasti intelektovych schopnosti. ALebo nesuhlasis?

atrami
8. apr 2011

@digysa , ty si vobec nič nepochopila,. Takýto pohlaď na nadané deti, aký máš Ty je presne taký, ktorý robí nadaným deťom poroblém. Robí s detí pokusné králiky. Táto téma nieje o tom, aby sme sa chválili našími deťmi čo dokážu. Táto téma je o tom, ako riešiť a možno aj pomocť vyriešiť problém, ktoré takéto deti majú.
Naše deti niesú opičky, ktoré ukazujeme, naše deti sú naše všetko a snažíme sa im pomáhať.
To je všetko. Ak budeš mať aj Ty nadané deiťa, radi Ťa tu uvítame.

@hajanka , v našej v školke povolili hranie sa mimo spánku. Učiteľky sú už skúsené pedagogičky a vedia, že ho to samého baviť nebude 😉
Dosť sa tu takýmto deťom venujú. Je tu, ale aj veľa detí s problémami. Oni jednoducho nerobia rozdiel v deťoch. Mali tu deti s ľahkým telesným postihnutím, s alergiami- aj na stravu /kuchárka vari aj pre ne/, deti s pestúnskych rodín.
Hlavne na takýchto deťoch je vidieť, čo dokáže kolektív detí a super učiteľky.

silvia07
8. apr 2011

mna by tiez velmi zaujimalo, aky je rozdiel medzi velmi sikovnym a mimoriadne nadanym dietatom?...to sa zisti len na testoch?.....lebo ja si pod pojmom "mmimoriadne nadane dieta" predstavujem genia 😀 ...nechcem nikoho urazit...len tak ma to zaujima 🙂

erinnuska
8. apr 2011

Tak som si narýchlo prebehla príspevky, som rada, že nie som sama. Náš syn, maximálne nepraktické dieťa, sme z neho všetci na nervy. Bežné veci pre neho nepodstatné, okrem neho máme dve dievčence, staršia ho vôbec nechápe. Je naozaj "darom" pre našu rodinu jeho IQ, bez neho by u nás bola hrozná nuda 🙂 K tej integrácii- je to veľmi individuálne, u nás to evidentne ani vedenie školy, ani pedagógovia samotní nezvládli, škoda.

hajanka
8. apr 2011

@atrami
@digysa "ty si vobec nič nepochopila,. Takýto pohlaď na nadané deti, aký máš Ty je presne taký, ktorý robí nadaným deťom poroblém. Robí s detí pokusné králiky. Táto téma nieje o tom, aby sme sa chválili našími deťmi čo dokážu. Táto téma je o tom, ako riešiť a možno aj pomocť vyriešiť problém, ktoré takéto deti majú.
Naše deti niesú opičky, ktoré ukazujeme, naše deti sú naše všetko a snažíme sa im pomáhať.
To je všetko. Ak budeš mať aj Ty nadané deiťa, radi Ťa tu uvítame."

NAPROSTO SUHLASIM!

@digysa
"Ako nechcem tu nikoho urazit....ale citam, citam a citam a doteraz tu nevidim ziadny pripad NADPRIEMERNE nadaneho dietata...
Vsetky, co tu opisujete svoje deti sa spravanim "odlisuju" od ostatnych deti....ich reakcie su pre spolocnost "divne", kladu vam vela otazko (podla vas velmi vela), maju svoje "uchylky" ( v dobrom slova zmysle), prestali spavat vo velmi utlom veku.......atd..atd...atd...
Podla mna mimoriadne nadane dieta tu nie je zatial ziadne....
Keby tu niekto napisal, ze moja 4-rocna dcera vie pisat a citat.........alebo moj 5 rocny syn sa uci z 8-ckej ucebnice matematiku, alebo moj 3 rocny syn vie hrat tennis ako 10 rocne dieta....
Ja tu necitam ziadne mimoriadne "DANOSTI"
Ak je tu naozaj niekto taky, rada by som si precitala o vasom dietati......"

To co tu opisujeme, o com tu diskutujeme, to vsetko su len sprievodne javy (ak to mozem tak nazvat) intelektoveho nadania. Samozrejme, to ze dieta nespava cez den, ze vie pisat a citat, ze kladie vela otazok hned neznamena ze je intelektovo nadane. Ale na nieco to samozrejme u daneho dietata a jeho intelekte poukazuje. To castokrat nedokaze posudit ani bezny rodic a uz vobec nie bezny citatel ako ty. Tak prosim, nezhadzuj a neurazaj nase deti ani rodicov prispievajucich do diskusie tohto fora. Nemas na to absolutne pravo. Kvoli tomuto sa chodi na diagnostiku do pedagogicko psychologickych centier. Tam sa psychologo nepozera na to (aj ked prihliada), ci vie dieta pisat, citat alebo pocita...., v ppp sa venuju samotnej identifikacii a rozvoju nadania, ktore sa vyhodnocuje radom testov....
Je vela intelektovo nadanych deti ktore napr. Este citat alebo pisat nevedia, ale dokazu sa to naucit 10x rychlejsie ako priemerne deti.
Nejaka presna definicia nadanie azda ani neexistuje, ale my vieme, ze nadanie je neuceleny suhrn priaznivych osobnostnych predpokladov na istu tvorivu cinnost, pohybovu, umelecku alebo intelektovu. Tu sa zisli mamicky (rodicia) deti ktore su intelektovo nadane, diagnostikovane v ppp, to ze dosahuju mimoriadnu kvantitu informacii, vysoku uroven jazykoveho rozvoja, schopnost pre videnie nezvycajnych suvislosti, vynikajucu pamat a pozornost, vysoke ocakavania od seba a ostatnych, ctiziadostivot, vela krat perfekcionizmus, vodcovstvo ale vela krat aj citlivost a utiahnutost vo svojom svete, dalej napr. Zaujem o cisla a ich vlastnosti od utleho veku, schopnosti deduktivne rozmyslat, intuitivne chapat, lahkost pri vnimani vzorcov a roznych logickych obrazcov, symbolicke a abstraktne myslenie, rychlost myslienkovych procesov, priestorova predstavivost, schopnost produkovat nove neobvykle riesenia a odpovede, elaboracia schoponst domysliet, rozpracovat detaily riesenia a dovies myslienku do konca, schopnost pruzne utvarat roznorode riesenia problemov.... Atd atd....toto vsetko sa diagnostikuje a vyhodcuje v ppp a toto vsetko tu asi tazko nejako dokazeme.

Dieta v takomto veku nie je einstein, silvia. Ani genius. Nadanie je darom ktore dostane do vienka, ale treba ho rovijat, aby sa stal skutocnym talentom, aby ho neskor mohol uz dopely clovek vyuzit na vytvaranie niecoho originalneho, hodnotneho a prostepsneho.
Nadanie chapeme ako nieco co je dane, co si clovek pri narodeni prinasa na svet v podobe vrodenych vloh, tie predstavuju len iste dispozicie, na zaklade ktorych sa schopnosti dalej vyvijaju, takuto rozvinutu podobu nadania ja chapem ako talent. Nazory na tuto temu sa vsade lisia. Spolocne maju ale urcite to, ze ked sa nerozvijaju a nepodporuju, nikdy nedosiahnu svoj plny potencial.

hajanka
8. apr 2011

Ospravedlnujem sa za to velke pismo, iba som chcela oddelit quotes od mojho prispevku. Nechapte to zle. 😅
Preco sa tu nedaju vlastne nase prispevky oddelit od quotes nejakym sposobom? Napr. farbou, alebo nejako oramovat... alebo inak, tak ako to je na inych forach?

hajanka
8. apr 2011

jezis vyzera to hrozne, asi to idem prepisat na malo 😲 😖

hajanka
8. apr 2011

no super 😀 uz sa to neda dodatocne upravit.

atrami
8. apr 2011

@hajanka úplne v pohode. Ja si radšej prečítam 2 krát po sebe, lebo niektoré veci ma dokážu tak vytočiť.
Dobre si to napísala.
🙂

atrami
8. apr 2011

@silvia07 ja osobne som na svojom najstaršom synovi nič nebadala, bol moje prvé dieťa a brala som to ako samozrejmosť, až na upozornenie iných som badala rozdiely. Napr. vedel v 2 rokoch písmenka, poznal značky aut, hral v 3. rokoch počítačové hry určené na vyšší vek /10 - rokov/. Sprievodnými znakmi je vyhladávanie spoločnosti starších detí, dospelých. Nás na to upozornila samozrejme zo začiatku detská lekárka, neskor učiteľky v školke. Inak to je úplne obyčajný chlapec. Mal ísť o rok skor do školy, ale nieje príliš spoločenský, nemá rád zmeny, tak je v obyčajnej škole. V tej sa samozrejme nudí, úlohy stíha počas prestávok.
Rozdiel medzi nadaným a šikovným dieťaťom je široký pojem, nakoľko nadanie može byť rozneho druhu, ale asi najjednoduchšie vysvetlenie je, že nadáné dieťa má schopnosti, často porovnateľné s dospelým človekom.
Napríklad prostredný syn je veľmi šikovný, najšikovnejší s triedy, ale zatial sa prejavuje len po umeleckej stránke, krásne kreslí, modeluje, recituje. Uvidíme ako sa prejaví v škole.

bets
8. apr 2011

ja len na dokreslenie o com pise @hajanka. ja sa nerada "chvalim" specifikami deti. uz som zistila, ze s rodicmi, ktori taketo deti nemaju sa tazko o tom rozprava, mozno maju pocit, ze sa potrebujem chvalit, prehanat a pod. jedna stranka veci je ich intelekt, druha prakticka rovina, emcionalne vykyvy, tazkosti s hladanim spolocnych zaujmov s inymi detmi a pod..

len take male priklady za vsetky. v 1.rocn. syn pisal rocnikovu pracu o lietajucich plazoch, ktore zili v druhohorach. postupil s prezentaciou tejto prace medzi 12 najlepsich deti v ich skole -1. stupen. teraz pise pracu o starovekych egyptanoch, ich sposobe zivota. jeden den riesime studenu vojnu, iny den rozobera rodokmen Habsburgovcov, potom mi opisuje rozmnozovanie zralokov, dalsi den periodicku sustavu prvkov. dnes rano cestou do auta sa deti rozpravali o klonovani, v aute mi uz deti riesili knizku o vesmire. ma vela otazok z oblasti politiky, nabozenstiev. teraz cca tyzden ho chytilo kreslenie obkladov a dlazieb - nielen dizajn, ale sam si vymysla technologie vyroby, ktore schematicky zakresluje, pricom si to cele vymysla, ale to ma fakt tak dobre vymyslene akokeby niekedy taku vyrobu videl.

renab
8. apr 2011

@silvia07 z Wikipédie, slobodnej encyklopédie:

Génius je človek, ktorý má najvyšší stupeň tvorivého nadania. Niekedy sa pojmom génius označuje človek, ktorého inteligenčný kvocient presiahne hodnotu 140. Aj keď označujeme niektorých vedcov za géniov, pretože majú zásluhy hodné vysokej intelektuálnej úrovne, prívlastok "génius" nie je vždy správny. Z pravidla ide o človeka, ktorý má znalosti všestranného charakteru a schopnosť premietať svoje schopnosti do skutočného sveta. Napríklad človek, ktorý dokáže zvládať niekoľko zložitých úkonov súčasne. Musia to byť úkony zamerané na inteligenciu inak sa jedná iba o šikovného človeka. Géniom pomáha zvládať zložité úlohy najmä dobrá pracovná pamäť, ktorá im umožňuje aktívne pracovať v hlave s väčším množstvom faktov. Charakteristické vlastnosti geniálnych ľudí sa týkajú schopností ako pohotové vybavenie si relevantných faktov, systematický prístup k riešeniu problémov, používanie fantázie a abstraktné myslenie.

lienockaa
8. apr 2011

ani ja sa nerada chvalim..ale fakt je, ze asi nebude normalna otazka od trojrocneho drobca, ked sa neunavne pyta na ake palivo funguje raketoplan a jeho oblubenym videom je start raketoplanu do vesmiru..to palivo som hladala po internete cely den, lebo ja teda fakt sama od seba neviem, ako raketoplan funguje..a aj tak nie je spokojny, lebo neviem stale vysvetlit, z coho presne ze to palivo je, vediet, ze je pevne a tekute je prenho malo..alebo ze ako sa dostane k cloveku pitna voda a preco je pitna, az sa dostanem po pramen nejakej riecky, cez cisticku odpadovych vod, cez potrubie, hydranty az po obycajny pohar vody..proste asi tak..alebo sa uplne lahko dostanem od velkonocnych kraslic po rozmnozovanie ryb.. 🙂
a takych otazok je vela..
ked sa naucil velku abecedu, dufala som, ze na nu zabudne, ked mu schovame klavesnicu, z ktorej sa to naucil-nemali sme ziadnu inu hracku s pismenkami, ani kocky, ktore mnozstvo deti ma doma, ani pexeso, ani ziadne magnetky, len tu klavesnicu, staru, nepouzivanu..a nepomohlo..odvtedy sa naucil aj malu a cisla-z letakov obchodnych retazcov, spztiek..a chce to sam, napriek tomu, ze na neho nemam vela casu, lebo mam malu dcerku a nic ho cielene neucim, len odpovedam na co sa pyta..
ja si nic nenamyslam, len ma na to upozornuju ini, prva bola logopedka, pretoze syn mal poruchu, ktora sa vola vyvinova neplynulost a ta je typicka prave pre tieto deti..vlastne ja stale cakam, ze bude ako ine deti..a ani ho nechcem takto vcas testovat u psychologa, chcem pockat az do predskolskeho veku, ak sa bude dat a nebudu v skolke velke problemy s nudou a vyrusovanim..prosto ja akoby som stale nemohla uverit tomu, ze niekoho takeho mozem mat doma..neviem, ci by moje pocity pochopil clovek, ktory take dieta nema..asi tak.. 😉

silvia07
8. apr 2011

takze kocky...dakujem za vysvetlenie 🙂 ....prajem vela uspechov pri vysvetlovani otazociek vasich deti 🙂 ....nech sa vam dari