Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

alure
17. máj 2011

@xlucia ahoj bola som pár dní mimo tak odpisujem až teraz..je to na Znievskej 2,neviem ako poznáš túto časť Petržalky je to kúsok od Tesca ,medzi panelákmi ale jednoduchá cesta tam...na stránke by mala byť aj mapa a platíme 90€ mesačne http://intelekt.edupage.org/

xlucia
17. máj 2011

prosim vas maminy a ako sa vase deti prejavovali pred nastupom do skoly?? lebo mne sa syn zda ako bezne dieta, ale nasa detska aj dve psychologicky nezavisle od seba tvrdia ze je mimoriadne nadany. u psyhcologicky sme boli kvoli spravaniu. nechce sa mu citat, pisat ja neviem odkial na to prisli. nie ze by som nebola rada,lubim ho aky je, len tomu fest nerozumiem

hajanka
17. máj 2011

@bets ahoj, vy uz mate uzatvorene rocnikove prace? aj verejne prezentacie? alebo len skolske. My ich este nemame ani uzatvorene...

hajanka
17. máj 2011

@xlucia ja som co to popisala na predchadzajucej strane a na strane 18. Ak mas chut tak si to mozes spatne precitat 🙂
Nadane dieta sa nemusi vobec nijak navonok prejavovat, ide tam o myslienkove pochody, logiku, intelekt, schopnost rychlo si pamatat a ucit sa.... pisala som o tom vsetkom na predchadzajucich stranach.

zabinka
17. máj 2011

@hajanka ahoj, ja mam syna prvacika v skole pre mimoriadne nadane deti. Rocnikovu pracu sme odovzdavali minuly tyzden a zajtra ma verejnu prezentaciu. Uz sa neviem dockat, ale zaroven som velmi nervozna. Zato maly vobec. 😀 😀

renab
17. máj 2011

@zabinka a smiem sa spýtať na akú tému písal? náš Matej si vybral tému zajac poľný a ja som bola z toho veľmi "nadšená", lebo zháňať materiál bolo trošku náročné. ale už to má tiež hotové, nevidela som to, lebo si to robili na počítači v škole. vraj to má na 15 strán vrátane obrázkov. prezentovať budú až v júni. dúfam, že sa to dovtedy aj naučí.

hajanka
17. máj 2011

@renab fiha, tak to je dobre, ze 15 stran o zajacovi polnom, to mna by tazko napadli 3 vety 😀 😀 😀
moj si vybral nakoniec tych hadov 😖 😖 😖

zabinka
17. máj 2011

@renab nas Martinko si vybral vesmir. Temu ma Slnko a jeho prirodzene druzice. Spolu sme doma robili model slnecnej sustavy a ma k tomu 3-stranovy text o slnecnej sustave a planetach. Boli sme aj v hvezdarni, na vianoce dostal encyklopediu vesmiru a nieco sme cerpali z internetu. Ale paci sa mi tento system projektov, u nas tym zije cela rodina, starsi syn to uplne "zerie". Uz 2 mesiace ine nerobime, len sa rozpravame o vesmire. Maly v sobotu stravil niekolko hodin tym, ze si prepocitaval, za kolko rokov, mesiacov, dni a hodin obehne ktora planeta okolo Slnka. My sme to zatial nerobili na pocitaci, maly si to pisal sam.

renab
17. máj 2011

@hajanka ja som tú jeho prácu nevidela, on si ju píše v škole a obrázky sťahuje z internetu. tak neviem, či tam nebude viac obrázkov ako textu 😀 😀 . len oznámil, že už ju asi má hotovú a má 15 strán.

zabinka
17. máj 2011

@renab a on je v ktorom rocniku? Lebo 15 stran je ozaj dost. My mame plne 3 A4-ky, ale len textu, lebo ma model. Ale on vie este dost vela aj mimo toho, co ma napisane. Teraz ide len o to, aby to aj povedal 😀 😀 😀

renab
17. máj 2011

@zabinka u nás s tým rodinu nezaťažovali (keď nerátam zhromažďovanie materiálu). všetko doniesol do školy, musel samostatne naštudovať a vybrať to, čo tam chce mať. potom to písal a nakoniec vkladal obrázky. sama som zvedavá na výsledok.
inak som myslela, že Matej si tiež vyberie niečo z vesmíru, lebo to bola ešte taká téma, ktorá ho v septembri zaujímala a je o tom dosť materiálu. ale zajac vyhral.
@hajanka hady sú teraz v kurze aj u nás, inšpirovala ho vretenica na záhrade 😀

renab
17. máj 2011

@zabinka v prvom, ale robil to od septembra. ako píšem, nevidela som to, tak neviem, koľko je tam textu a koľko obrázkov. 😀 😀 😀

hajanka
17. máj 2011

moj jej prvak a maju 3 ci 4 strany A4 textu aj obrazkov dokopy. tiez vacsiu cast robi v skole, doma si len na nete hlada info, dokopy to dava v skole.

hajanka
17. máj 2011

@renab pre prvaka to je dost 🙂 nasi s touto pracou zacali od februara, ale tak pomalicky. Ale predtym aj medzitym pocas roka uz vypracovali viacero projektov takych na jednu A4 alebo A3, napr. pisali o oblubenej knihe (nieco podobne ako sloh), alebo na den zeme robili tiez projekty ochrane prirody a separacii odpadu, o zvieratkach a ine.

zabinka
17. máj 2011

@renab sikovny, ze si to robil celkom sam. U nas si definitivne volili temu az niekedy v januari, tiez sa rozhodoval medzi prirodou a vesmirom, nakoniec vyhral vesmir.
@hajanka hady by urcite zvitazili u mojho starsieho syna. 😀 😀 😀 Ten ich priam miluje, ovlada ich takmer vsetky, ich velkost, kde ziju, aky maju jed, cim sa zivia atd. Ma to len jednu chybu, ze mu nedovolime doma nejakeho chovat (najlepsie mambu) 😀 😀 😀

renab
17. máj 2011

@hajanka Maťko nechodí do školy pre nadané deti, je len integrovaný. takže tých projektov nemal cez rok moc. ak si dobre pamätám, tak doma robil len dva a to boli také nenáročné z prírodovedy. tie robili aj ostané deti. tento projekt robí samostatne. teda začali ho robiť štyria, ale jeden zo školy odišiel a tí ostatní to nezvládli, lebo ešte tak neovládali počítač.

hajanka
17. máj 2011

@renab tak to je naozaj velmi sikovny, musis byt na neho pysna! 🙂

renab
17. máj 2011

na počítači dokáže samostatne pracovať, robí veci, ktoré ja neviem urobiť. podľa mňa je to aj tým, že sa mal od koho učiť, lebo má o dosť starších súrodencov. od septembra však ostane doma sám, lebo už budú obaja na vysokej škole. ☹

bets
18. máj 2011

@hajanka
uz ma za sebou triedne kolo a postupil aj do skolskeho kola. pisal o zivote v starovekom egypte, pripravil si to aj v powerpointe a prezentoval cez interaktivnu tabulu, ci dataprojektor. dalej uz nepostupil, vcera bol z toho velmi sklamany, lebo minuly rok postupil aj dalej... on tieto projekty velmi rad robi a rad prezentuje. zaroven ma aj trosku tremu.

renab
18. máj 2011

@bets super, šikulka 🙂 . dejepis u maťka nemá zelenú. u nás triedne kolo neexistuje a keďže je maťko ako prvák sám, bude prezentovať na školskom kole. budú prezentovať vlastne integrované deti zo všetkých ročníkov naraz.
nevadí, že nepostúpil, aj toto je skúsenosť, že sa musí naučiť vystupovať pred toľkými ľudmi.

bets
18. máj 2011

@renab ja som mu to vcera hovorila, ze nema byt smutny, ze uz to je super, ze ho ucitelka vybrala do skol.kola. on chce byt vsade najlepsi. som rada, ze skola ich uci sebahodnoteniu a postupne syn pochopi, ze nemoze byt najlepsi vo vsetkom.. uz mam pocit, ze aj prehru v spolocenskych hrach znasa lepsie, ale vyhyba sa hram, kde si mysli ze urcite prehra.

hajanka
18. máj 2011

@bets nevadi! Musel byt velmi smutny :( ale je velmi sikovny! Nech sa nenecha odradit. Ja som zvedava ako dopadne ten moj.

bets
19. máj 2011

@hajanka drzim mu palce..
buduci rok my budeme uz riesit aj dcerinu rocnikovu pracu 🙂 vidi ako funguje skola pri synovi a ona si nevie predstavit, ze by to mohlo byt aj v skole inak. projekty a prace berie ako normalnu sucast vyucovania. toto sa mi velmi paci. ked si ja spomeniem na nase referaty zo strednej skoly, ci zakladnej skoly, nikto nemal zaujem nieco prezentovat, ani sme neboli k tomu vedeni..

hajanka
19. máj 2011

@bets tak tak, presne to bolo tak ako pises :( je dobre ze sa to tieto deti "ucia" uz od tohto veku, v buducnosti by potom nemali mat take problemy prezentovat sa a vystupovat pred ludmi.

hajanka
19. máj 2011

A hlavne ich to velmi bavi! Neberu to ako ulohu, alebo ucenie. Ale ako zabavu. Pisu o tom co ich bavi, zaujima..., to je to hlavne!

bets
19. máj 2011

@renab ako to u vas funguje, ked je matko sam. chodi k starsim na niektore hodiny, alebo sa mu ucitelka individualne venuje?

evuliena
19. máj 2011

Ahojte,
práve som našla túto tému.. My máme doma tiež takého šikulka.. Chodí na teplickú, je práve štvrták. @alure - keby som posudzovala školu na zaklade riaditelky, tiež by som ho na tuto školu nedala 🙂.
Ja som s teplickou veľmi spokojna... mame perfektnu pani učitelku, ktora maleho uči od prvej triedy...len škoda, že už tento rok s nimi konči... @bets - na aku školu ti chodi syn?

bets
19. máj 2011

@evuliena na tu istu... a s riaditelkou to vnimam podobne 🙂

renab
19. máj 2011

@bets bol sám, ale od pol roku ho preradili do triedy, kde boli ešte dvaja integrovaní chlapci (jeden z nich už odišiel). Od začiatku mal upravený rozvrh, pridané hodiny navyše alebo vymenené hodiny. Napr. miesto jedného čítania má hodinu s špec.pedagogičkou na rozvoj emocionálnej inteligencie, namiesto ďalšej hodiny má hodinu na rozvoj IQ, navyše má informatiku a tvorbu projektu. Okrem toho má na hodine matematiky a čítania pridelenú osobnú asistentku a tá s ním rieši úlohy z vyšších ročníkov. Písanie má s ostatnými, keďže písať nevedel a tiež prírodovedu. Okrem toho s nimi pracuje aj školský psychológ. Chodia spolu na rôzne exkurzie, do múzeí, na výstavy a majú aj jednu hodinu s deťmi s poruchami učenia alebo s telesne postihnutými deťmi, keďže táto škola integruje aj takéto deti, aby sa naučili chápať aj ich problémy.
Viem, že učivo určite nie je ako v špeciálnych školách pre nadané deti, ale som rada, že im to takto spestrujú a som vďačná aj za ten kontakt s "inými" deťmi, ako je on. Keď sme sa rozhodovali, či ho dať do špec. triedy pre nadané deti, alebo integrovať, v poradni mi povedali, že deti sledujú a testú už niekoľko rokov a deti zo špeciálnej triedy majú síce vyššie vedomosti, ale deti integrované na našej škole majú oveľa vyššiu EQ. Tak som sa po skúsenostiach so staršími rozhodla radšej integrovať.

evuliena
19. máj 2011

@bets - do ktorej triedy ti chodí malý?