Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

zicon
5. okt 2009

Baby nenechajte sa vtlacat do takychto hier adminom, zalozte si temu nadane dei/deti s vysokim IQ II atd v sekcii co vam vyhovuje.

alami
5. okt 2009

nadviažem na debatu v téme, ktorá bola zamknutá a presmerovaná sem - Ja netuším o akých školách to píšete. To mi nepripadá ako štátne školy pre intelektovo mimoriadne nadané deti. možno sa to na to hrá, ale nie je.Inak tomu nerozumiem. Predsa ak sa dieťa dostane na školu "len" tak, že mu je namerané vysoké IQ, čo to má potom spoločné so snobmi? Buď teda ide o školy súkromné , ktorým ide o peniaze a nejde o to, či dieťa má, alebo nemá nadpriemerné IQ a teda ani nie sú na základe toho na školu prijímané, alebo..... neviem. Potom mi to už len príde ako závisť a ohováranie zo strany rodičov, ktorý nadané dieťa nemajú a preto nazývahjú deti z tejto školy - elita. Ale to mi ako váš prípad nepripadá. Tak ako je to potom? Pošlite link na tie "vaše" školy, som nenormálne zvedavá.
Moje dieťa chodí do školy pre intelektovo nadané deti a sú tam deti z rôznych "vrstiev" - tak ako to má byť - lebo nadané nieťa sa nájde predsa v každej "vrstve". A nejde o to, že sa tam zoskupuje elita, ale o to, aby sa dieťa dostalo do skupiny seberovných, kde môže rozvíjať svoje schopnosti na vlastnej úrovni a napredovať v tempe, ktoré mu vyhovuje. Som učiteľka a viem čo je to "normálna škola" a nech by som sa akokoľvek chcela nadanému dieťaťu venovať, rovnako sa musím venovať deťom integrovaným, ktorých je čím ďalej tým viac a slabým žiakom....a čo zdravý stred...proste všetko sa nedá! Každá matka vidí len to svoje dieťa - môj je slabý, nech sa mu venuje, môj je múdry, nech sa mu venuje, môj je dyslektik, dysgrafik - nech sa mu venuje....Kto to vidí ako celok? že učiteľ má zo všetkého trochu????
Preto som neváhala ani na chvíľu s tým, že môj syn pôjde na školu pre mimoriadne nadané deti a som tam nesmierne spokojná! Klobúk dolu nad prístupom k deťom, postupom pri vyučovaní, rodinným prostredím ....proste maximálna spokojnosť - a samozrejme, tak ako na každej inej štátnej škole - zdarma!

naša školička: http://www.zsbystricka.sk/index.php?option=com_...

alami
5. okt 2009

Pozerám ten link čo ste dali http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename... - no takéto niečo súkromné na mňa pôsobí ako - jéééj, v amirike to frčí, urobme peknú farebnú www stránku, triedy vymaľujme a urobme moderné nazvyme to školou pre nadaných a rodičia čo sa budú chccieť blisnúť si sem dajú dieťa - a zaplatia si to - "tradícia" necelé 2 raoky 😖 😖 😖 😝

niečo iné je projekt - poctivo odskúšaný a schválený http://www.ppprk.sk/materialy/nadane.doc bežiaci 13 rokov - prví prváčikovia už maturujú. - takže "vašu" a "našu" školu nemôžeme porovnávať. 😉

olivova
6. okt 2009

bets - myslim si, ze moja dcera nema moc dobre logicke myslenie (vidim to hlavne na slovnych ulohach - tie jej idu strasne) - a to ma vlastne dost zaraza, vsade sa pise, ze nadane deti vedia logicky rozmyslat (aspon co som citala)...
alami - aj moja chodi do statnej, a su tam deti takisto z roznych vrstiev... Nemozem povedat, ze lutujem, ze je tam - som nahodou rada, ale aj tak by som to riesila teraz asi inak, hlavne kvoli matematike (aby mali dake ulohy, pretoze nemavaju) - napriek tomu, ze nas p. ucitelka ubezpecuje, ze patri medzi najlepsich - to neviem, co si mam mysliet, pretoze doma nevypocita zlozitejsiu slovnu ulohu ani za nic (zlozitejsia uloha je u nas taka, kde treba urobit 2-3 ukony navyse, nie len napr. scitat a vysledok ).
Co ma zaraza - tieto triedy funguju len do 4-teho rocnika u nas, neviem ako u vas, preto som taka skepticka...
Ale ano, v "normalnej" triede by sa nudila. Takto maju bohaty program, maju vylety, exkurzie, vselico vidia, tvorive dielne, rozne dni....zizkava omnoho sirsi rozhlad...

alami
6. okt 2009

olivova - ani náš syn nenosí domov žiadne úlohy z matiky, ale raz ma prekvapil a doniesol prac. zošit - o ktorom som ani netušila a vieš čo všetko už tam mali urobené? nám na rodičovskom vysvetlili, nech si nemyslíme, že nič nerobia, ale že prac.zošity sa domov nenosia, aby sa nekopírovali na normálne školy. Neboj sa, robia - doma nepotrebujú nič docvičovať - buď rada

U nás je osobitne školička - to je pre 1 - 4 - majú samostatnú budovu... Potom idú celé triedy komplet na normálnu školu - na tú pod ktorú spadajú, tam sú normálne triedy ako napr 5.A a 5. B a potom táto - to je 5.E - všetky triedy sú označené E čkom - to znamená, že sú to triedy študujúce podľa tohoto projektu. tu už učia učiteklia z danej ZŠ, teda tí ístí čo učia aj ostatné deti - z "normálnej" ZŠ - ale postupujú rovnako ako v školičke...
A máme novinku - od tohto šk. roku sa riaditeľka dohodla s riaditeľom gympla, že z 9tky potom vezme celé triedy komplet - bez prijímačiek(načo, keď sú to deti nadmerne inteligentné) a bude pokračovať v projekte na gymnáziu. teda - u nás postarané až po maturitu.

dai
7. okt 2009

alami,
hm, mas postarene po maturitu... no drzim palce 😖 vlastne vam vsetkym...

pridam len vlastnu skusenost - uz za komunizmu taketo projekty boli, ja sama som takuto triedu navstevovala - u nas to bolo spadove - jedna trieda pre 3 okresy... bolo tam super - hlavne ze som vdaka nej stastne prezila moju pubertu ( v ktorej som strasne vyzerala ale u nas v triede nastastie ti najbystrejsi leteli a sice to znie neuveritelne ale ziadna sikana na zaklade vzhladu alebo penazi neexistovala 😖 ) - nas do tejto triedy zaradovali na zaklade vysledkov testov v 5-tej triede ( islo o logicke a psychologicke testy ) - z nasej triedy islo na gymnazium asi 80% deti, na VS keby ratam tu povodnu triedu islo asi 50% , dokoncilo asi 40% - boli medzi nami vyrazne talenty ( 2 z nich su uz mrtvy - nejak svoju genialitu nezvladli v tomto normalnom svete ☹ )
este extremnejsi priklad je moj brat - bol v prvom 8-rocnom gymnaziu na sk - tie deti vtedy presli nenormalnymi testami, gymnazium dokoncili vsetci ( vsetci mali diagnistikovane IQ nad 120 ), na vysku ale uz vsetci neisli - niezeby nato nemali, ale hold mali ine zaujmy, nie vsetci boli stale motivovani, nie vsetci presli dobre pubertou...

ukazkou aj je, kolko z tychto mimoriadne inteligentnych sa aj mimoriadne uplatni v realnom zivote 😔 toto je napr. to co mna zaujima...( lebo co vidim okolo seba je , ze sa viac uplatnia ludia s vysoko vyvinutym EQ ako IQ - vedia sa rychlejsie prisposobit, integrovat, su velmi flexibilny a empaticky...)

ja napr. chcem aby bolo moje dieta stastne a robilo v zivote to co ho bavi... samozrejme ze vidim aka je velmi sikovna, nedavala som jej merat iq, ale je daleko popredu oproti ostatnym detom v jej veku ( moze ale len byt ze ma obdobie rychleho psychickeho vyvoja... mozno sa zase vrati do normalu a zvysne deti ju dobehnu...), a tym mame aj my rodicia tendencie hladat v nej nejakeho genia pre nieco ( na druhej strane si zas hovorim ze pismenka pozna lebo ma rada knizky a ma doma tabulu... pocitat vie lebo ju bavia pesnicky a par z nich vie o cislach, pozna nazvy mostov v ba lebo na ne vidi z okna, pozna rastlinky lebo sme casto vonku, pozna zvieratka lebo chodime vela do zoo... pride mi to ako prirodzene, akurat ma niekedy prekvapi svojimi velmi logickymi odpovedami, mierou svojho abstraktneho myslenia, personifikacie a pod. ... lebo to mi pride divne, akoby som sa rozpravala s dospelym clovekom - na druhej strane je to mozno len tym ze je zatial jedinacik... )

mne pridu mnohe skoly pre mimoriadne nadane deti ( 2 som navstivila osobne, viacej som ich videla v tv ) ako zariadenia kde sa chvilami zabuda ze sa pracuje stale len s detmi... podla mna deti potrebuju aj disciplinu, nejaky respekt a vychovu... zial toto aspon mne maximalne chyba v tychto zariadeniach - nastupuju tam 5-6 rocny drobci ktori sa musia este vela ucit- vela o spolocnosti, roznorodosti a podobne...a tu ich strcime do homogenneho prostredia kde si mozu vo velkej miere robit co chcu 😒 neviem ci je to to najspravnejsie pre dieta ktore este potrebuje pre svoj rozvoj nejake mantinely, nejake pravidla...

drzim palce aby sa vase deti mali v tych skolach dobre a hlavne aby z nich vyrastli stastni ludia schopni prezit a integrovat sa v normalnom svete... 😔

inkinka
7. okt 2009

my máme so školou pre nadané deti dobré skúsenosti, ale nedá sa generalizovať, nie každému vyhovuje. Tiež som váhala, ale u nás bol problém hlavne s dochádzaním. Tí prví nielen maturujú, oni už študujú na vysokých školách a pokiaľ viem, darí sa im, škola z nich vychovala ľudí, ktorí vedia samostatne a tvorivo riešiť úlohy.

yanikovamamina
8. okt 2009

Ahojte, prepacte, necitala som vsetky prispevky, uz akosi zaspavam, ale chcem nieco spytat.

Ako sa vase deticky spravaju pred cudzimi? U nas je to tak, ze prideme k lekarke, a hoci maly doma rapoce cely den, tam ani slovo. A hoci doma sklada puzzle, tam nic. POtom sa na mna pozera ako na blazna, ked jej vravim, ze maly toho vie ozaj dost. Mame 3,5 a rozpravame celkom slusne 3 jazykmi, zaciname 4. TO je samozrejme aj prostredim, ale nie iba. Abecedu tiez uz pozna skoro celu. Teraz sa najradsej uci recepty 😀 , ze kolko vajiciek, ako kolko muky a tak. A najnovia zaluba su vlajky, mapu akosi este nechape, pozerame len krajiny, co nas bavia, ale nad vlajkami by presedel cely den. Do skolky ideme az o rok. Niekedy mam pocit, ze by som sa mu mala viacej venovat, lebo je to skoda nechat tak, ked sa chce ucit a nebola by zla posila. Snazim sa aj nieco hladat, ale ako spominate mnohe, ze obcas su deticky tak "bokom", to je aj nas problem, a zatial sa zda, ze je pri mamine najlepsie.

bets
9. okt 2009

ako sa moj syn prejavuje?
no, citala som vselijake charakteristiky o nadanych detoch a ten moj malokedy povahovo spadal do vsetkych vseobecnych charakteristik... teraz viem, ze ako vo vsetkom u deti, je to velmi individualne...
moj syn je extrovert, vyslovene nevyhladava spolocnost dospelych, ale ked je v spolocnosti dospelych tak sa rad vselicim pochvali... ma rad spolocnost deti od malickych po ovela starsie ako je on. nema problem sa dat s niekym do reci. inak vyborne komunikuje, je bezprostredny, dobre argumentuje a rad rozprava a strasne vela rozprava a rozprava... a pritom s manzelom sme skor z tych menej ukecanych. je dost silny individualista, zatial nepodlieha davu (je sice este maly, aby som to mohla objedktivne zhodnotit). od malicka nemal problem odo mna odist a ist za niecim co mu bolo zaujimave. pri nom som sa naucila, co je fakt kazdu sekundu striehnut, aby sa nestratil... (raz cudzia pani videla, ako isiel niekam a odmietol ist mojim smerom, tak sa mu prihovorila, ze ci pojde s nou, a on ako 1,5 rocny ju chytil za ruku a bol by odkracal, taketo pre mamu zufale situacie som neraz zazivala). zaroven zije vo svojom vnutornom svete, vo svete, ktory ho zaujima a vsetky prakticke veci idu mimo neho... bezne sa vyberie do skoly bez tasky, oblecenie nosi naopak, zabudne sa prezliect z telesnej, zabuda a straca svoje veci...
ma dobre socialne vazby, psychologicka bola milo prekvapena, zhodnotila ich vyspelejsie na jeho vek...

babulka
9. okt 2009

Alami, neviem, na základe čoho hodnotíš Centrum nadania v BA...si z RK, bola si niekedy v Centre nadania? Okrem toho, že tie panie, ktoré to tam vedú, sú úžasné po ľudskej stránke, zároveň sú aj odborne veľmi podkuté a vedia, ako s takýmito detičkami pracovať. Zároveň sa venujú aj nadaným deťom, ktoré majú autizmus alebo Aspergera a to nie je jednoduché.
My sme boli na testoch keď mal syn 3 roky. Ešte nemal dva, keď poznal celú abecedu, najprv veľké písmená, potom malé, čísla vedel ešte skôr. Značky áut - ani nehovorím, auto spozná zdiaľky, podľa karosérie, ani značku nemusí vidieť, najnovšie sa učí dopravné značky, spoznáva ich cez pexeso a už aj na ceste bez problémov vie, ako sa tá značka volá a aj prakticky čo znamená (teda nielen, že značka je "zákaz vjazdu" ale aj to, že do tej ulice nesmú ísť autá).
takže nejde len o vysoké IQ, ale aj o pomer veku k mentálnemu veku, slovnej zásobe a pod. Určite to dobre vysvetlí psychologické vyšetrenie, samozrejme, každá matka má pocit, že jej dieťa je výnimočné a extrémne šikovné, ale je rozdiel mať šikovné dieťa a dieťa, ktoré je mimoriadne nadané. Rozdiel hlavne vo výchove a prístupe k nemu, každý, kto má doma také dieťa vie o čom hovorím.

inkinka
9. okt 2009

a od koľkých mesiacov vám dieťa nespalo cez deň? To je tiež jeden zo znakov nadaných detí, moje bolo od 8 mesiacov celý deň hore ...galeje

babulka
9. okt 2009

Inkinka, tak môj spáva celý deň doteraz 🙂 So spánkom nikdy nebol problém, a ani psychologička nespomínala, že by to bol jeden z "príznakov" mimoriadne nadaného dieťaťa. To skôr pre detičky s ADHD...

babulka
9. okt 2009

Teda samozrejme nie "celý" deň, ale "cez" deň som myslela 😀

inkinka
9. okt 2009

babulka, tak ty máš v tomto šťastie, že cez deň spíte. Ja som sa o tom rozprávala s psychologičkou, ktorá sa špecializuje na nadaných a povedala mi, že oni majú vyzretejšiu nervovú sústavu, ako ich rovesníci a preto im stačí menej spánku. Možno keby si si spočítala koľko tvoj prespí z 24 hodín a porovnala s rovesníkmi, zistila by si, že spí menej. Ale možno aj nie, nemusí to platiť pre všetkých, je to jeden zo znakov.

ada32
10. okt 2009

tak ja mam dve deti ,to mladsie je podla mna uplny standard.
to starsie cez den nespavalo takmer od narodenia,neznasalo lezat v postielke atd...
v druhej triede mi ucitelka poradila aby sme dali urobit na Teplickej IQ testy.vysli hranicne.teda 130
tiez mi psychologicka poradila radsej ho do tejto skoly nedavat,lebo sice s odretymi usami by ho prijali ale
trpel by tam.je nadany ale nie je genius.tieto skoly su vraj elitarske v tom,kto ma vyssie IQ,spoluziaci by sa zrejme podla toho k nemu spravali a nemala som chut nechat ponizovat svoje dieta kedze by inteligencne bolo zrejme na chvoste..
zaroven mam velmi osobnu skusenost so skolou ktora je skutocne elitarska ,plati sa tam niekolkostotisicove rocne skolne a osobne by som tam dieta nedala.chcem mat z dietata normalneho cloveka nie arogantneho nesebakritickeho povysenca.
bola nam vsak doporucena nejaka nestatna skola s malymi triedami aby sa ucitelka vedela venovat kazdemu zvlast.dlho sme sa trapili a nakoniec sme nasli.
vozili sme ho kazdy den az do DNV prakticky od Senca.
je to skola s ITV(integrovanym tematickym vyucovanim),chytil vynikajucu ucitelku a vyborne siel pripraveny na 8.r.gymnazium.
podla mna to bolo to najlepsie co sme mohli urobit
skola bola sukromna ale nie nekrestansky draha.v triede boli v ich rocniku styria.
bohuzial nam bola diagnostikovana teraz ADHD,nie som z toho nadsena,u nas sa neprejavuje nekludom ale totalnou nesustredenostou a roztrzitostou...zatial este nevieme co s tym,ale ja som z toho na prasky.
co do detailu nepripravim ,to zabudne...zabudne uplne vsade a vsetko co moze. ☹

kaktusik007
22. okt 2009

no, zaujimava tema 🙂
ja osobne patrim k "mimoriadne nadanym detom", aj ked teda uz dieta niekolko rokov nie som 😀... skola pre mimoriadne nadane deti prijima deti s IQ nad 130, je to hranica ktoru splna 2% populacie a identicke kriteria platia pre vstup cloveka do Mensy... Takze ano, som Mensanka, ale snazim sa tym nehrdit, pretoze nie je podla mna cim... vysvetlim 😉

v zivote cloveka su dolezitejsie veci ako je vyska jeho IQ, moja osobna skusenost s Mensou Slovensko o tom jasne hovori... ja osobne som tohto nazoru: clovek je jedna jednina, a ak niekde Pan Boh pridal (na IQ), tak niekde logicky musel aj ubrat... pretoze kazdy cloviecik ma len jednotkovy objem 🙂 vacsinou nam chyba empatia, nie su dostatocne vyvinute socialne vazby, sme introvertni, castokrat samotarski... Zistila som, ze pre realny zivot su daleko viacej pouzitelni ludia s IQ okolo 115 - 120... mysli im to este relativne rychlo, a maju rozvinutejsie EQ ako my, mensania... 🙂

ci dat dieta do takejto skoly, je otazka... moj osobny nazor je, ze radsej nie... dieta este nedokaze uplne chapat, ze ked sa jeho skola vola ze je pre mimoriadne nadane deti, ze ono sice je nadane, ale nemoze byt elitarske a neznamena to, ze deti, ktore chodia do obycajnych skol, su menejcenne.... bola som ucastnickou tabora pre mimoriadne nadane deti poriadaneho mensou a poviem vam, ze deti na prvom stupni, do tych 9rokov, mali s tymto hodne velky problem.... proste zili v tom, ze su nieco extra... ano, IQ v 2% populacie je nieco extra, ale pre zivot je to uplne nepodstatne... je narocne sa s tym naucit zit, ale zvladla som 😀

daleko viacej sa mi pacia alternativy mamiciek, co dali dieta do obycajnej skoly, ale triedy s mensim poctom ziakov... asi takto to budem realizovat aj ja... pretoze postihnutie vysokym IQ je dedicnym ochorenim, som absolutne presvedcena, ze casom tuto dilemu, kam do skoly, budem nutena riesit aj ja... 😀

samsara
23. okt 2009

Alami -musím sa pridať k babulke,tiež nechápem,podla čoho hodnotíš centrum nadania v Bratislave,keď bývaš v RK,to Ti na Tvoje zhodnotenie stačilo pozrieť si ich stránku? 😲 .Velmi sa mýliš,ak si myslíš,že sa tam dostanú deti rodičov.čo sa chcú podla Tvojich slov ,,iba blysnúť",pre prijatie je len jediná podmienka - dieťa musí dosahovať nadpriemerné IQ s posudkom od psychologičky.
Čo sa týka stránky centra nadania,podla mňa je velmi nápaditá,moderná,pozrela som si stránku Vašej,,školičky",no,nebolo by na škodu,keby si zobrali trochu motivácie zo stránky nadania v BA,pretože stránka Vašej ,,školičky" je bez nápadu,triedy sú v komunistickom štýle,obstarožný nábytok,no a nezaškodilo by aj vymalovať a vytvoriť deťom príjemnejšie prostredie...takže dovolila som si hodnotiť,tak ako aj Ty,len podla vizuálnej stránky. 😉

inkinka
23. okt 2009

kaktusik, ja vždy hovorím, že stodvadsiatkári sú najšťastnejší ľudia na svete! 😉

ada32
31. okt 2009

kaktusik,velmi pekny prispevok.
ale myslis,ze IQ 130 je naozaj prilis vysoke pre prakticky zivot?
mne moj syn pripada pre zivot asi tak pouzitelny ako keby mal IQ neviem ake vysoke...
keby som mala dat do priamej umery IQ a schopnost prakticky prezit,niekedy mam pocit,akoby mal IQ genia vzhladom na to,ako sa sprava.

ywana
1. nov 2009

kaktusik007
...nezdieľam s tebou názor, že nadané deti radšej netreba dať do školy pre nadané deti...
...mám nadanú dcéru, ktorá navštevuje takúto školu (ERIN) a som maximálne spokojná...venujú sa im nadštandartne, tak ako by sa im v normálnej škole nevenovali...deti by prinajlepšom "zakrpateli", v horšom prípade boli neposlušné...
...neposlušné preto, lebo by sa nudili...tieto deti vo väčšine neuznávajú autority - a tak pedagóg musí vedieť ako k nim pristupovať...v obyčajnej škole by sa ich snažili vtesnať do priemeru...preto potrebujú aj špeciálnych pedagógov...
...takisto nechápem čo má spoločné elitárstvo s nadaním...
...to, či sa nadané dieťa cíti ako elita a pokladá deti z obyčajnej školy za menejcenných nezáleží na jeho intelekte, ale na tom čo do neho vštepujú rodičia...
...ale z mojej skúsenosti je to skôr naopak - za elitárov nás pokladajú práve tí, ktorí majú deti v obyčajných školách...čiže za elitu nás pasujú práve oni, nie my...
...a všetkým, ktorí nemajú nadané dieťa by som také aspoň na pár dní "požičala"...nech si to skúsia, ak si myslia, že všetko ide samo...nech si skúsia zvládať tie milióny otázok, sústavne venovanie sa týmto deťom, vždy byť pripravený riešiť "problémy" sveta a snažiť sa o sociálne zatriedenie introverta...

ada32
3. nov 2009

ywa ja presne tieto problemy riesim v skole so svojim synom prave dnes som bola s triednou,ma poruchu sustredenia aj hyperaktivitu.
☹ som smutna,lebo sa mi nezda ze som sa stretla s velkym pochopenim.

to,ze rodicia ucia svoje deti ze su elita,moze aj nemusi byt pravda.
na tie deti vo velkom vplyva prostredie aj rovesnici.
takze mozu byt rodicia,ktori dieta ucia skromnosti a normalnemu zivotu,ale v skole v spravani inych deti castokrat vidi nieco ine a podvedome sa mu to vzije.
mam osobnu skusenost z jednej sukromnej skoly.
proste nech tam prisli deti z akejkolvek rodiny,mohla to byt aj rodina veduca dieta k skromnosti a rodicia chceli dat dietatu kvalitne vzdelanie,nie vsak pocit nadradenosti.v podstate vzdy odtial vyjdu osobnosti ovplynene
do velkej miery spoluziakmi a prostredim v ktorom studuju.

kaktusik007
3. nov 2009

absolutny suhlas s ada32, na tie deti vo velkom vplyva prostredie aj rovesnici.... preto som toho nazoru, ze ak dat dieta do takejto skoly - nic proti nej, aj ked voci osobe pani Laznibatovej mam iste vyhrady, ale jej sposob venovania sa detom je relativne v pohode... len... daleko "normalnejsie" posobia tieto triedy pre deti, ktore maju za sebou aspon par tried normalnej klasickej skoly.... vtedy je uz pravdepodobnost, ze taketo deti maju od svojich rodicov vstepenu vychovu a ti rovesnici ich moc nepokazia....

....ano, deti na normalnej skole mozno zakrpateju... ale vdaka tomu sa im otvori iny svet, a ja osobne teda jadroveho fyzika doma mat nemusim 😉

ywana, je mozne ze vas poklada za elitu vase okolie.... je to o informaciach... tiez na ma ti, ktori sa nahodne dozvedia, ze som v mense, pozeraju nemym pohladom a su v uzase.... pretoze nemaju info o tom, aki normalni ludia v mense su, resp. nerozumeju tomu, ako je mozne ze zrovna ja mam IQ daleko nad 130... lenze... nastastie potom si uvedomia, ze ma poznaju uz nejaky ten cas a tak mensu coskoro prestanu riesit....

nemyslim si, ze by ma normalne vzdelavanie o nieco ochudobnilo len preto, ze ma rodicia nedali do specialnej skoly... a to mali tu moznost, akurat zatrhli aby som ako tretiacka dochadzala do druheho mesta... tak som sa ucila uplne v obycajnej triede s uplne obycajnymi ludmi..... su veci, ako dvojne a trojne integraly, ktore som pochopila uplne na prvy krat a aj prednasajuci ostal stat v uzase a vyzval ma, aby som to vysvetlila spoluziakom, pretoze nechapal, ako tomu mozem tak hned rozumiet.... ale zaroven je v matematike jednoducha rovnica o dvoch neznamych - ucivo zakladnej skoly, a s tym som mala trosku problem..... aj o tom je vyska IQ...

a tiez... vdaka IQ vidim do ludi... vidim, ked mi ludia klamu... dochadzaju mi suvislosti.... fakt si myslite, ze je to vyhra??? teraz ano, mam skveleho manzela... ale... mala som vztah s chlapom (paradoxne IQ viac ako ja), ktory bol tak zvyknuty za svoj zivot klamat, ze klamal aj mna... len... ja som nebola zena, s ktorymi bol dovtedy, s normalnym stovkovym IQ... a tak som vedela uplne presne kedy mi zaklamal, kedy ma podviedol..... ach jaj.... viete ako toto boli??? zvlast, ked trpite naivnou predstavou, ze ho sialene milujete... 😠 no ale nevadi, aj to je skola zivota 🙂

v kazdom pripade.... ja by som brala ak by som mala IQ o takych 20 bodov nizsie... minimalne 😀

a co sa tyka deti... ako som pisala vyssie, riesila by som triedu s nizsim poctom ziakov.... mozno aj triedu pre mimoriadne nadane deti, ale rozhodne sa budem vyhybat skole s takymto nazvom.... a tiez aj sukromnym instituciam, nejako su mi proti srsti.... 😉

ada32
3. nov 2009

kaktusik ale prave ja som hladala pre syna triedu s malym poctom ziakov v normalnej skole,a nenasla som ☹
ked som chcela maly pocet ziakov,vzdy to bolo v sukromnej skole.
ale je velky rozdiel ci das dieta do skoly ktora stoji rocne 2000eur a mozu si ju dovolit aj rodicia zo strednej vrstvy,
alebo das dieta do skoly ktora stoji povedzme 15 000eur rocne a tam uz tie deti sa aj patricne podla toho spravaju .tie jednoduchsie to daju okoliu aj dobre pocitit a tie inteligentnejsie to sice citia,ale nedaju to tak okazalo najavo.
poznam to z najblizsieho okolia takze viem o com pisem.
moje dieta chodilo do skoly s ITV ,co som v ziadnej statnej skole nenasla a pritom je to sposob ucenia akreditovany MS.a nedam nan dopustit.

ada32
3. nov 2009

na jednej strane si myslim,ze nadane deti maju dostat sancu na rozvoj svojho potencialu a na druhej strane vien ake je tazke najst na to vhodnu skolu.
zvlast ked sa ta inteligencia snubi s problemami ake stretnu len male % populacie.
tam je statna skola casto velkou brzdou. 😖

kaktusik007
4. nov 2009

hmmm, ada, moze byt... a ano, suhlasim... 2 tisic eur a 15 tisic je brutal rozdiel a deti by mali mat sancu rozvijat svoj potencial... musim iba suhlasit....
len vies.... IQ vzdy sa snubi s problemami, ono je to o tom, ze su u nas vsetky charakterove vlastnosti akoby vyvrbene a idu takmer do extremov..... ale da sa s tym zit... 🙂

ada32
4. nov 2009

kaktusik ja som to prave vcera bola riesit v synovej skole ☹
nie ze by triedna bola odmietava,ale skor akoby ani nerozumela o com hovorim.
proste su to problemy.
neustale dookola opakovala,ze ked tak zabuda,nech si zalozi slovnicek a tam vsetko zapisuje.len co z toho ked ten slovnik uz 4x od septembra stratil. 😅 a ked ho aj ma,aj tak tam zapisuje kazdu tretiu vec,lebo ked ucitel hovori o ulohach alebo co treba doniest,uz je duchom niekde uplne inde.
a triedna mi dokola opakuje,ze ked bude mat slovnik,urcite sa to vsetko do mesiaca zlepsi.lebo sa nauci ze ma povinnosti.
proste si pripadam ako najnemoznejsi rodic,ktory nevie vychovat dieta a este k tomu som lajdacka,ktora nekontroluje ako sa dieta pripravi do skoly.
😖
normalne som niekedy uz na psychiatriu.
a tiez uz uvazujem nad zmenou skoly.
ale ako?kam?

ywana
9. nov 2009

ada32
...naše deti tiež stále zabúdajú (deti v triede) a tak si rodičia občas zavoláme, alebo napíšeme do mailu aké domáce úlohy sú...robíme to len občas, ked je niečo dôležité...ak majú doniesť na výtvarnú nejaké predmety, handričky a podobne - mamy nabalíme toho viac (pre prípad, že niekto zabudne)...
...aj ked viem, že má zadanie domácej a moja dcéra nič, tak jej to len tak nadhadzujem...nepoviem rovno, že to viem od iných rodičov...snažím sa aby si na to spomenula...
...viem, že je to absolútne nevýchovné, ale tiež máme už dosť počúvať od učiteľov akí sú tí naši zábudliví... 🙂

...tiež sme niekedy bezradní, ale hlavne že sme zdraví... 😀

bets
9. nov 2009

moj syn uplne vypusta veci, ktore nie su pre neho dolezite. ked bol mensi, sme si mysleli, ze ma zlu pamat. ale pamat ma vybornu, ale len na veci pre neho zaujimave.
minuly tyzden odisiel do skoly bez skolskej tasky... a co uz vsetko postracal od zaciatku roka....
ada, keby v skole nemali pristup aky maju k detom, rovnako sa citim ako najnemoznejsi rodic.
a tiez fungujeme na mailoch, kde si rodicia dame vediet, co a ako, lebo kazde dieta poda informaciu inak, alebo na nieco zabudne a tak... a ucitelka tiez obcas napise mail s dolezitymi informaciami...

saara1
11. nov 2009

Ahojte. Chcela by som oslovit mamicky, ktorych deti chodia do Centra nadania v Karlovej vsi, BA. Mohli by ste napisat vase skusenosti? Ste spokojne s ucitelkami? Su tam vase deti stastne? Oplati sa prihlasit dieta do nulteho rocnika?

ada32
12. nov 2009

saara ja som tam sice nikdy nebola,ale pozerala som si ten link co tu niekto hodil a mne sa to paci.

alami ale mne to centrum nepripada ako jeej amerika.skor je takych zariadeni u nas zalostne malo.
paci sa mi hlavne to,ze chapu a pomahaju riesit aj problemy s tymito detmi spojene.
ako ADD,ADHD,autizmus,Asperger a tak.mne to nepripada nejak nafuknuto snobsky.
😕
a ani som nic ine tohto typu v BA zatial nenasla.rodicia ktori riesia s detmi take situacia ako napr.ja,hladaju pomoc kdekolvek len nech tie deti netrpia.

ja som si uz pozrela aj stranku mensy ale nemyslim,ze tam sa zaujimaju o nadane deti.oni su asi skor tak sami pre seba a maju svoje dospelacke aktivity.
a hlavne kam sa obratit s detmi ktore nie su genialne - a teda ani mensa sa o ne nejak nezaujima, ale zaroven maju nadpriemerne IQ a to im sposobuje znacne problemy vo vztahoch aj v zivote?

bets,aj moje dieta bolo vzdy take.len kym bol maly vo veku tvojho syna,akosi mi to pripadalo normal a som si hovorila,ze ved z toho raz vyrastie.
ale uz bude mat 13 a nezlepsuje sa to ,skor naopak.tak som z toho uz vazne niekedy dost vedla.
a s nervami v koncoch.