Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

modra1
22. júl 2011

@bebel tipovala som tak nejak podľa fotiek čo máš v albume 😉. Počtom slov sa môžu rovnať, akurát naša má také univerzálne na čokoľvek "kde je?" Tiež si ukazuje a kričí "h", zvieratká má ťažko v paži. Pred 2 týždňami som zistila (asi aj ona vtedy 😀), že ju baví kreslenie, má celkom dobrý úchop, čmáraninky majú rôznu podobu, strieda farby, kreslí veľmi často. Vie sa najesť sama, aktuálne ju to neba, napichne zemiak na vidličku a podá mi ju, nech jej dám do pusy. Syn tiež dlho nerozprával (to boli časy 😀), ale nasával všetko čo sme mu hovorili, potom začal rovno vo vetách, výslovnosť otras, rozpráva rýchlo, strašne veľa a v akejkoľvek situácii. Samostatne jesť začal len nedávno, nechával sa kŕmiť (v škôlke normálne sám jedol) s odôvodnením, že nevládze, bolí ho ruka, vyzliekanie a obliekanie doteraz občas nechá na nás, na také veci nemá čas.

bebel
22. júl 2011

@modra1 áno, presne rovnaké výhovorky máva aj Bruniš, neustále ho bolia nohy, s odôvodnením, že nevládze lebo má menšie nohy ako my (akonáhle tam má parťákov, nestíhame za ním šprintovať a držať ho aspoň v zornom poli)....alebo len striehne na moment, kedy veverica opustí kočík a hneď sa jej tam nasáčkuje. 😖
Bibi rovnako aj Bruno kedysi má sklony ku grafitti alebo make upu....takže u nás je na kreslenie a iné výtvarné aktivity uvalené embargo. A len príležitostne pod dozorom sa smú realizovať s obyčajnými 3 hranými ceruzkami na papierovom bloku. Svokra má kopec Brunčových výtvorov za dverami, zozadu na sedačke a v rôznch kútoch na stenách, ktoré neustriehla a keďže si dal záležať- idú ťažko dole, takže čaká na novú maľovku. 😝
V škôlke Bruno kreslí rôzne katastrofické udalosti ako výbuchy sopky alebo podmorský svet....Bibi sa snaží votrieť všade a ukradnúť si zo všetkého, čo robia ostatní..teda ich fyzicky vytlačiť. 🤐

modra1
22. júl 2011

@bebel pre mňa je práve to jej kreslenie osviežujúce a prekvapivé, syn totiž kreslil len v škôlke a až minule som sa dozvedela, že zvyčajne v čase keď mali za trest s kamošmi sedieť za stolíkom - každý deň som dostala obrázok. Kreslí však slabo, ako menšie dieťa, neznáša vymaľovávanie, to praktizujeme len v posledných dňoch na odporúčanie logopedičky. V škôlke najčastejšie kreslil autá, rakety, titanic, teraz preferuje seba samého s účesom ako Hamšík 😎 a konečne už použije na jeden obrázok aj viac farieb.

atrami
23. júl 2011

@syslica , ono treba neustúpiť. Zo začiatku bolo u nás kriku. Ale keď som sa prišla za 5 minút na nich pozrieť už dávno spali. Najstarší sa dokonca aj sám zoberie spať, často aj o 20:00.

bebel
23. júl 2011

@atrami u nás neexistuje....my sme všetci od únavy pospali a pozhasínali a on ešte 2 hodiny buntošil 😠

atrami
24. júl 2011

@bebel , no u nás sa to zlepšilo až teraz, keď najstarší chodí do školy, inak chodili často spať neskor ako my 😀 Najmladší zaspí až okolo 21:30, takže ešte jedno naháňanie do postele nás čaká.

syslica
24. júl 2011

@atrami Tak som to ja ja včera skúsila s tým "neustúpiť" 😉 Figu borovú! Ale mala som to sťažené, susedia oproti cez ulicu grilovali a mali diskotéku skoro až do pol noci - a púšťali nejaký strašný trance či čo 😠 - sysľom sa to páčilo a na spánok ani nepomysleli. Zrejme sa im spánok ale upraví, presne ako píšeš, keď začnú chodiť do školy a škôlky. Majte sa tu pekne, ideme na pár dní Richtung Legoland! 😀

susik77
25. júl 2011

Ahojte, baby chcela by som sa spytat, kedy zacali vase deticky pouzivat zameno"Ja" , castice " ze?" a ukazovanie veci ze vidis? Teri pouziva ja asi od 21.mesiaca tieto ostatne veci asi od 22.mesiaca. Veru zacala omnoho neskor-ale ona ma problem s recou, tak to neviem porovnat kedy je to standardne obdobie...Diky...

susik77
25. júl 2011

a este mi rozprava co kto robi a na konci vety sa ma spyta: vies? 🙂

bebel
26. júl 2011

Ahojte, od včera je Brunko aj oficiálne VUDPAPom uznaný ako dieťa so všeobecným intelektovým nadaním. 🙂
Musím teraz poriešiť logistiku a oznámiť´v škôlke, že od septembra nastúpi do nultého ročníka ZŠ CENADA. Dúfam, že mu poskytnú dostatok podnetov,pretože ja už časopriestorovo a hlavne energiou na to nestačím a v zime budeme mať o ďalšieho člena rodiny naviac, tak to by chudák malý bol už úplne na vedľajšej kolaji. Mrzí ma to, ale fakt nestíham a nie som zrovna trpezlivý typ matky. V poslednej dobe ako sú v škôlke prázdniny sa len hádame(teda vzájomne sa vytáčame), pretože ma neskutočne rozčuľuje jeho lenivosť/ bordelárstvo a do toho tie jeho večné pindy a náreky....

waitinka7
26. júl 2011

@bebel
Ahoj, ja som o VUDPAP este ani nepocula. Nevedela som, ze vedia uznat dieta za mimoriadne nadane, resp. za dieta so vseobecnym intelektovym nadanim. Ako ste sa vlastne k tomu dostali, aby vam urobili taketo zhodnotenie synceka? Predpokladam, ze sa to robi len v BA, o zakladnej skole s nultym rocnikom som tiez nikdy nepocula. Ja som asi zaspala dobu. Je to skor vyhoda mat taketo dieta - alebo nevyhoda? Neprichadza dieta nejakym sposobom o detstvo ked uz pojde do nulteho rocnika? Ja fakt neviem. Budem rada, ked ma o tom viacere poinformujete.
A este nieco: ako zistim, ze moje dieta je mimoriadne nadane?

hajanka
26. júl 2011

@bebel znies tak pozitivne 🙂 gratulujem syncekovi.
Len mna by zaujimalo preco dieta so "vseobecne intelektovym nadanim" lebo pri MND som sa zatial stretla len s pojom "mimoriadne intelektovo nadanym". Je to vobec to iste, alebo aky je v tom rozdiel?

@waitinka7 o tom som ani ja este nepocula. K tvojej otazke, deti ktore su MIN (mimoriadne intelektovo nadane) doslova zeru vsetky informacie a su pripravene sa ucit uz vo velmi skorom veku, ak si precitas aspon par stran dozadu tak lepsie pochopis o com hovorim, preto je predcasne zaskolenie pre nich akymsi typom "vykupenia" z nudy a priemerneho tempa trebars v skolke, inklinuju k starsim detom, k dospelym, vedia s nimi debatovat "na jednej urovni". To tak v skratke.
Ci je to vyhoda, alebo nevyhoda? Vela ludi si trebars mysli, ze je to vyhoda, alebo skor nejake vyvysovanie nad druhymi. Ini si zase myslia, ze je to nevyhoda, ze deti su o nieco ukratene, ze nemaju detstvo, preto su akoby radsej a stastnejsi, ked ich dieta je priemerne.
Ale to nie je pravda. Su to deti ako kazde ine, len potrebuju specialny pristup so specialnymi vychovno-vzdelavacimi potrebami, vacisnou sa im treba venovat viac ako ostatnym detom. To tiez tak v skratke.
Ako zistis ze dieta je MIN? O tom sa tu naozaj pisalo velmi vela na predchadzajucich stranach. Ak budes mat cas, skus si spatne precitat aspon tych par stran dozadu. Urcite tam najdes odpovede.

waitinka7
26. júl 2011

@hajanka
Velmi pekne dakujem za ciastocne objasnenie tejto problematiky 🙂)) V tejto teme som bola po prvy raz, takze urcite nazriem na predosle stranky, aby som sa o tom viac dozvedela 🙂 🙂

ywana
26. júl 2011

@waitinka7 ...ešte by som dodala, že tieto detičky (nie všetky) sú "iné" aj v oblasti nadväzovania a spracovávania sociálnych vzťahov...
...práve som tu mala od jednej takej hysterický výstup, lebo sa udrela...
...najprv som nesmela nič povedať a vzápätí mi bolo vytknuté, že ma to nezaujíma ako si ublížila... 😀 😀 😀
...napriek tomu je to moje zlatíčko... 🙂

bebel
26. júl 2011

@waitinka7 Vedecký ústav detskej psychológie a patopsychológie http://www.vudpap.sk/ je absolútna základňa a jediná alma mater akéhokoľvek výskumu a najnovších poznatkov v oblasti psychológie ako vedy i ako aplikovanej praxe. Už nič viac nad tým v našej republike nie je. Tam sú koncentrované všetky kapacity tejto republiky.
K postupu v rámci našej legislatívy si prečítaj nasledovný link:http://www.nadanie.sk/index.php?ID=13
@hajanka to je oficiálny názov- terminus technicus pre zaradenie na prvý stupeň základných škôl.
2. stupeň je potom ešte označenie týchto detí ako detí so špecifickým nadaním.
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Cl...
Mimoriadne nadané a podobné názvy si vymyslela Laznibátová , pretože sa jej to viac páči, ale nedrží sa legislatívy a jej zákonom schválenej terminológie. 😝

hajanka
26. júl 2011

@bebel ďakujem za vysvetlenie ešte som o tom nepocula, všade sa využíva termín MIN, nielen u Laznibatovej, aj na iných školách čo tu píšu a tiež bežne v PPP, tak to je nove pre mna. Prečo musel byt práve týmto ustavom až uznany? Oficiálne. Nestačili výsledky z PPP?

bebel
26. júl 2011

@hajanka CPPP majú k dispo verzie testu WISC – III z roku 2007 pre deti od veku až 5 rokov a 5 mesiacov.Dovtedy môže testovať na nadanie mladšie deti Doc. PhDr. Vladimír Dočkal, CSc. vo VÚDPaP-e,Detskom centre Cyprichova 42, 831 05 Bratislava. Výsledky CPPP by sme mohli mať až v novembri-decembri 2011 a podmienkou na nástup od septembra bolo práve toto potvrdenie. V priebehu školského roku sa už nastúpiť do školy v SR nedá...
Ten termín sa často používa, pretože si spravila dobrú PR kampaň. Bola v danej téme priekopníčka, čo sa mi však nepáči, že absolútne nezvládajú problematické deti a vylučuje ich zo svojej školy. 🙄

anett9
26. júl 2011

tiež rozmýšľam,či mám svoju 6-ročnú dcéru pokladať za nadanú.Je narodená 1.9 /to bude mať akurát 6 r./ tým pádom ešte nebola zaradená medzi predškolákov.Boli sme s ňou 2x na testoch zrelosti,pretože sa pred polrokom sama naučila čítať veľkou tlačenou abecedou,aj číslice ovláda,s počítadlom aj sčituje.Psycholog stanovil IQ na 117,čo je nadpriemerná inteligencia.Problémom je,že je veľmi neposedná/aj ked to nie je hyperaktivita ako diagnóza/ a stále rozpráva.Ale stále🙂 Psycholog nám povedal,že dieťa s takou slovnou zásobou na testoch zrelosti ešte nemal.Zápis do 1.ročníka zvládla skvele,ale tu naokolo nie je žiadna špeciálna trieda,ani škola,kde by sa jej venovali.A mám obavy,že normálna učiteľka v ZŠ jej temperament nezvládne.To sme riešili aj s učiteľkou v MŠ :(

anett9
26. júl 2011

@hajanka ked tak čítam tieto riadky...je to fakt,ani moja malá nemá šťastné detstvo..napriek množstvu hračiek sa nudí,vyhľadáva staršie deti a úplne najradšej komunikuje s dospelými...niekedy mám pocit,že nevie kam by sa od nudy podela :( a ešte k tomu už 4 mesiace nechodí do škôlky,kvôli problémom s učiteľkou na tému dcérin temperament ☹

bebel
26. júl 2011

@anett9 bohužiaľ 117 nestačí na výnimku, ani špeciálnu starostlivosť v rámci integrácie. Musí dosiahnúť minimálnu hranicu 130.

bebel
26. júl 2011

@anett9 krivka rozloženia IQ v populácii....podmienku spĺňajú len 2,27% z nich

hajanka
26. júl 2011

@bebel pockaj, toto mi musis poriadne vysvetlit 😀 😀 😀 😀
Takze, ak by som teoreticky chcela mojho syna pred dvoma rokmi predcasne zaskoli, musela by som s nim ist k Doc. PhDr. Vladimír Dočkal, CSc. vo VÚDPaP, on jediny testuje tak male deti? Alebo to hovoris len o Bratislave? Lebo ja som mojho chcela predcasne zaskolit, no nestihli sme to, lebo sme este rok s nim ostali v Anglicku. Cize to testovanie pre mladsie deti je mozne len vo VUDP, nikde inde? A co myslis tym, ze nezvladaju problematicke deti?

@anett9 dcerka musi byt isto velmi sikovna, ale ako pise bebel, 117 by nestacilo na to, aby mohla byt zaradena do specialneho vychovno-vzdelavacieho programu :(
V ludskej popoulacii to je asi tak, ze 68% sa nachadza niekde v priemere co je od tych 85-115, 116-129 sa uvadza ako nad priemerom, alebo "bright" ako bystry, percentualne je to nejakych 14% populacie.
Od 130-145 co su 2% populacie tzv. nadani, len 0.1% populacie tvoria ti co maju IQ vyssie ako 145 a hovori sa im geniovia, alebo extremne nadani.
Podmienkou pre zaradenie do specialneho vychovno-vzdelavacieho programu je dosiahnute IQ 130 a vyssie.

anett9
26. júl 2011

@hajanka tieto čísla samozrejme viem,bolo nám povedané,že keby sa viac sústredila,bolo by toto číslo vyššie.No,bohužiaľ,malú zaujímali "rodinné pomery" psychologičky,všetky veci na jej pracovnom stole,knihy,ktoré mala v poličke a samozrejme musela jej porozprávať všetko,čo ju napadlo,na čo si spomenula a tak.Skrátka,stále rozprávala. 🙂 Genius určite nie je,aj keď je iná,ako jej spolužiaci zo škôlky,či kamaráti z dvora.Vždy bola veľký extrovert,nikdy sa nikoho nehanbila a všade vzbudzovala pozornosť svojou komunikatívnosťou a otvorenosťou 🙂

hajanka
26. júl 2011

@anett9 to je pravda, mnoho faktorov vie ovplyvnit IQ vysledky, tie sa mozu lisit od testu k testu a su ovplyvnene aj napr. tym, ako sa dany clovek v tom momente, alebo v ten den citi. Pises, ze bola 2x na testoch zrelosti, ale ze jej bol robeny aj IQ test. Ty sama si ziadala o testovanie a diagnostiku, alebo?

anett9
26. júl 2011

@hajanka ano,sami sme sa rozhodli.Samozrejme,kedže kvôli dátumu narodenia nebola zaradená medzi predškolákov,testy zrelosti sú podmienkou pre prijatie do 1.ročníka. Prvý psychológ určil to IQ 117,druhá psychologička nám povedala,že nejaké číslo nie je podstatné,hlavný je celkový jej prejav. Povedala nám,aby sme jej dávali cielene nejaké úlohy tak na polhodinku denne a ak by si zvykla sa sústrediť na danú úlohu určitý čas,nevidí problém,prečo by nemala ísť do školy. Akurát nás upozornila na to jej večné rapotanie,že s tým môže mať v škole problém. Mám vlastne teda dilemu: ak pojde do školy teraz,nebude problémová? Ak až o rok,s dúfaním,že sa skľudní,nebude sa tam nudiť,keď bude vedieť písať a čítať? Šlabikár pre prvákov má už dávno prelúskaný 🙂

hajanka
26. júl 2011

@anett9 veru tazke rozhodovanie
Myslim, ze by mohlo pomoct, ak by si sa stretla aj s jej buducou pani ucitelkou a trochu aj s nou o tom pohovorila. Poznat jej nazor. Ak by bola ochotna sa jej venovat (davat ulohy aby sa nenudila) a akceptovat a chapat jej spravanie, nemusel by to byt problem. Inak, presne na tento typ spravania su ucitelia v skolach a triedach pre nadane deti ucitelia skoleni a pripraveny. Ak by to vsak mala byt nejaka ucitelka so zauzivanymi starsimi vychovnymi postupmi, tak ta by jej toho asi vela netolerovala a je mozne ze by z nej hned bola neprisposobiva ziacka, vyrusujuca.

bebel
26. júl 2011

@hajanka áno, on jediný je kompetentný a fundovaný na túto diagnostiku nadania pre zaškolenie pred dovŕšením 5,5 roku. Momentálne má v SR monopol. Potom už v ktoromkoľvek centre pedagogicko psychologických poradní. Ale myslím, že aj v tomto sa bude čoskoro meniť legislatíva.
A na Teplickej nezvládajú nadané deti s rôznymi poruchami. (či už ADHD, rôzne poruchy učenia alebo výkyvy správania, jedincov s prejavmi z autistckého spektra a pod....)Vyžadujú totiž príliš veľa individuálnej práce, tak sa nimi nechcú nechať brzdiť. 😠

hajanka
26. júl 2011

@bebel aha, takze ak by som chcela, nemusela by som s nim teda ist do BA k nemu? Akoze, uz je to jedno 🙂 iba sa pytam.
A to Laznibatova konkretne nechce deticky s tymito poruchami v tom programe, alebo ako?

bebel
26. júl 2011

@hajanka tak nejak 😎

anett9
26. júl 2011

@hajanka práve toho sa obávam...tento problém sme riešili aj s jej učiteľkou v škôlke /pani po 50-tke/ ktorá už nemala veľmi energiu na Vanesku.Často sa na ňu sťažovala,že si presadzuje svoje. Dcéra prestala mať záujem chodiť do škôlky a po jedom incidente koncom marca sme ju zo škôlky odhlásili.Riaditeľka nás prehovárala,aby tam zostala,že je "také zdravé jadro triedy",ale Vanes už tam nechcela byť.Jednoducho:nemá rada tú učiteľku a ona zas Vanesku.Je teda doma už 4 mesiace,medzitým sme sa presťahovali do inej obce /vzdialenej 13 km/,takže vlastne pôjde do úplne nového kolektívu