Navštevuje vaše dieťa triedu pre nadané deti?

princeznalili
3. nov 2008

Ahojte mamičky. Chcela by som sa vás opýtať, či máte niektorá nadané dieťa, ktoré navštevuje triedu pre nadané deti. Ako sa vaše dieťa prejavuje, ako ste spokojní s osnovami.
Prosím o rady, poznámky, skúsenosti.

kaja73
13. sep 2011

@tanika5 vy ste mali kedy 2 roky? Moj bude mat v decembri 19-teho.Ale on napr kresli len kruh a nazve to koleso a tym to hasne.Kreslit mu musim ja-vzdy da prikaz a to musim nakreslit-vacsinou je to auto s privesom-privesy-tie zbožnuje-vsade si ich vsimne a aj auta co maju tahac hned komentuje,že maju tahac a chyba im prives-ak ho nemaju.Neviem co ho na tom tak fscinuje-este aj rozozna, ked nam pod oknami ide auto s privesom-to hned vyskoči-že prives,idem pozriet- a už ho musim zdvihat.
Moj ma ozaj take obycajne zaluby,len ta slovna zasoba a kamaratsvo s ludmi je ozaj fascinujuce.Ale zdaleka nehovori zatial cisto.A ako sa jeduje ked mu nerozumiem-on totiž hocikedy povie niečo aj po madarsky-ja moc madarsky neviem a potom len hadam ci skomolil slovenske slovo,alebo je to daco v madarčine-ake nervy vtedy ma 😝 Teraz sa mu tie slova doslova denne rozrastaju milovymi krokmi ,už len dotuknut tu vyslovnost a gramatiku.

tanika5
13. sep 2011

my sme mali v 29. mája 2 roky. tiež máme radi prívesy :D ked ide kamion, tak to hned popise či je skrinovy, cisternový alebo plachtový, na autách ma teraz NAJ pozerat či majú elektrony :D sadne na balkon a hovorí aké autá chodia okolo :D to kamaratstvo to u neho obdivujem 🙂 prvé slovíčko čo povedal bolo BUM ked mal tri mesiace, v šiestich mesiacoch začal naberať na obrátkach a už sa mu jazyk nezastavil, je ticho doslova len ked spí, inac stáááále vsetko komentuje, pri hocakej činnosti čo robí, všetko popisuje, každy pohyb každu vec vsetko musí povedať. To už mu niekedy poviem tak zosrandy nech už je aspon chvílku ticho :D ale on sa len zasmeje a povie: maminka prestan, to nemôžes, to sa nerobí, ja musím rozpravat! :D

kaja73
13. sep 2011

@tanika5 Nasmu sa tiež pusa nezavre 🙂 ked sme sli do chorvatska,mysleli sme, že nas z neho trafi a cestou domov to uplne "zabil",ked zacal tatinovi hovoriť -pozor tato,auto,nechod bližšie ,narazis,bude havaria- a toto omielal hadam 50 krat dokola a cely cas bol nakloneny, tak aby videl na cestu. 😕
Inak tiež komentuje uplne vsetko-ked si kychne,zakasle,prd...,vsetko okomnetuje aj s pridavnym menom-kychol velku,prd..smradlavu 😀 atd,najnovsie sa zacal vyjadrovat so slovkom-akože-napr ide ujo,podoba sa na deda a maly povie-ahaaaa,akože dedo- a s takou intonaciou to povie,že sa vsetci rehocu.Po ludoch vykrikuje,neda nikomu pokoj,ale on sa musi približit,nema rad,ked sa druhy moc k nemu približi-myslim cudzi-iniciator musi byt on,inak sa hanbi.

tanika5
13. sep 2011

no to presne aj Domko, tiež musí byť on iniciátor rozhovoru :D ale niekedy spraví aj výnimku 🙂 teraz sme sa cez víkend smiali, ked sme sli do tesca a pred tescom "zabil":tesco,tesco, s nami ušetríte!" a to u nás ide stále len jim jam tak neviem odkial to ma :D

filipal
14. sep 2011

@bebel k teme sebavedomia sa ti asi nechce diskutovat, ale keby predsa.....
mna tato problematika velmi zaujima a hlavne to, ze casto menej kvalitni ludia maju sebavedomie privysoke.
podla poucky si sebavedomie vytvarame velmi neobjektivne.
asi hlavne uzkostni jedinci su na seba velmi prisni.

bebel
23. sep 2011

Baby ja som už zúrivo zúfalá z tých obštrukcií okolo a celkovo z jedálnička môjho prvorodeného.
Ako chodí do školy, tak na desiatu mi už opindá aj jabĺčko, aj banán. Nič normálne nechce zjesť.
Neobeduje a potom normálne nevečeria.
Ja absolútne nechápem prečo u svokry zje pomaly akúkoľvek polievku a aj 3 taniere. U našich mäso na šťave s ryžou (tiež na rôzne spôsoby a rôzne mäso: br.panenku, hov.roštenku, telacie), ale nazývajú to len panenkou.
V Aquáči kuracie na syrovobazalkovej omáčke s s ryžou.
A doma ani za boha - nič. Už ani tie cestoviny s olivovým olejom, ani krupicovú kašu, ani slepačiu polievku.....
Jediné, čo denne zje, je rohlík na kolieska nakrajaný s nutelou na raňajky a čistú vodu maximálne bylinkový čaj s medom.
Žiaden psychológ mi s tým nepomohol a mňa to fakt štve.
Denno denne sa prieme o to, čo to decko dá do pusy.....ani neochutná.
Pritom cez prázdniny vraj na chate u manželovho strýka zjedol opekanú slaninu nad ohňom.! A štavu z guláša, že si namáčal chlieb.
On si ale robí také nepochopiteľné fixácie na jedlo, miesto a ľudí. A inde, od iných toto jedlo nemieni ani len ochutnať.Násilím, ani pod podmienkou to nejde...je schopný revať a držať v ústach to sústo, ktoré sám dobrovoľne nechcel aj pol dňa , prípadne sa pozvracia.
Včera zahlásil, že jemu nechutia bielkoviny! Už sme skúsili všetko a nepomohli sme si v tejto veci, dokonca mám pocit, že sa jeho jedálniček ešte zužuje. 🙄 🙄 🙄
Ja už vážne neviem ako na neho.

tesoro
23. sep 2011

@syslica No tak nasa mala presne to iste u starych rodicov, v skolke a teraz v skole je ukazkova. Maly "biflosko" co sa hlasi a odpoveda iba ked sa prihlasi a vyvolaju ju. Oblubena v kolektive.... Chvala bohu, ale ked pridem ja KONIEC nespoznavaju ju to je upistana, vyzaujuca , manipuluje atťd. Samozrejme nie vzdy, ale som pre nu autoruta, s ktorou bojuje a hlavne ma ma velmi dobre precitanu. Ucitelka na husliach mi povedala ze aj ked chodia rodicia na hodinu, nakolko musi rodic vidiet co sa ma cvicit, tak v nasom pripade si mam urobit hodinovy program a ostavaju same, lebo ze ked som tam neni tak je max. sustredena a robi obrovske pokroky.
Niekedy mi to pride zatazko ze kurnik sopa ja sa tu o nu cely cas staram a na mna je taka a taka a "vonku" sa sprava vzorovo. Hlavne ked mi svokra zahlasi : No ja neviem ale ja s nou nemam absolutne ziadny problem, iba ked prides ty 😠 . Na druhej strane som tomu velmi rada, lebo v podstate ja som jej dala "iba" zivot a mozem ju sprevadzat a ucit co je spravne a co nie. Takze asi to robim dobre ked nema s nikym problem.
Radsej nech je vonku "pokladik" a doma "zloba" ako naopak. Lebo aj take pripady poznam. 😎

indiankaindi
23. sep 2011

@bebel vitaj v klube. Naša nastúpila do škôlky a tiež tam nechce raňajkovať, olovrantovať a na obed len pobabre. Potom doma je hladná, ale zje iba paštékový chlieb a aj to musí byť len jedna paštéka, inú nedá do úst alebo pagáčiky z Lidla. Inak nedá do úst nič, ak nemáme, tak jednoducho neje nič. A piští aká je hladná, ale jesť iné nebude. A u mojej maminy zje prakticky všetko, u starkého minule vyjedala polievku, na akú nie je zvyknutá, ale ak by som jej ju spravila doma, tak mi ju ani neochutná. V škôlke minule prekvapivo zjedla slíže s makom, pričom cestoviny za normálnych okolností nezje za nič na svete. A čo bol minule šok, u starkého zjedla celý chlieb so syrom taveným, ale pri poslednom kúsku si spomenula, že raz sa z takého chleba povracala, tak samozrejme vzápätí to všetko vyvrátila nakomplet. Ona si to nahovorí, že z tohto budem vracať a už aj to ide von. 😠 A ja zúrim. Neskúšala si ho nechať hladného? Alebo sa ho spýtať, prečo u babky zje všetko a doma nie? Je už veľký, takže by ti to mohol vedieť vysvetliť. 😒

syslica
23. sep 2011

@tesoro Výstižné a pravdivé 😉 .Môj syn sa chce najnovšie nechať adoptovať riaditeľke školy, ktorá učila mňa v jeho veku, tak nás dobre pozná a tvrdí, že by ho brala všetkými desiatimi 😀 . Keď on je taký milý, zlatý, pozorný, dobre vychovaný, múdry.... 😝 skrátka Dr. Jekyll Mr. Hyde, dva v jednom.

filipal
23. sep 2011

kocky, moj syn je cely zivot v jedle vyberavy, hoci som nerobila ziadne vychovne chyby.
trpi miernym nechutenstvom, je velmi malo, snad len tolko aby prezil.
zvlastne, ze vzdy mal krvne testy vyborne, aj fyzicky a psychicky prosperuje.
varim zdravo ale chutne 🙂 (musim sa pochvalit, nie?)
podla mna sa s tym neda nic robit, hlavne neprepadnut uplacaniu a ponukaniu inych jedal, ked nezje to co je navarene. asi tak, ked nechce, nech neje. je to skor psychicky narocne pre matku.

lienockaa
23. sep 2011

baby, tak aj nas takto dopadol..po prvom tyzdni v skolke, kedy bol zrely na psychologa a vsetci doma s nim, aky bol neskutocne nestastny a zmeneny, akoze ani to tu nejdem popisovat, co vsetko, ako strasne zle sa spraval, tak neviem akym sposobom na neho prisli, ze co s nim, ako s nim..a on je uz dva tyzdne len chvaleny.. 😕 ze aky zlaty chlapec, mudry, vsetko..ale doma otras nadalej..revy, nervy, snaha komandovat.. 😝
@bebel-co mozem potvrdit je, ze kolektiv ani na mojho syna nevplyva..ani v skolke nezacal jest sladke a pije zasadne len cistu vodu..plus pribudol odpor k hovadziemu masu, co bolo doma vzdy jeho oblubene, alebo akemukolvek masu, ktore je vo forme platku, tak v skolke ho nezje a ani sa ho nedotkne..kazdy den varim druhy obed pre neho..vzdy pozorne sledujem jedalnicek a ked viem, ze to nezje, tak varim nieco, co si isto da..a za stravu v skolke platime a on mi chodi hladny domov..vsetci ma utesovali, ze ked nastupi, ze ako sa to zmeni, ze kolektiv ho stiahne a bude jest vsetko..ale zatial sa tak nestalo..trva na svojom, tvrdohlavec maly.. 😅
a ani nezacal spat..to mi tiez vsetci slubovali, ako zacne poobede spavat, ze skolka a kolektiv ho unavi..a nic..vobec nebyva unaveny..no a ked ho nahodou uspim, tak je potom vecer hore aj do 23:00.. 😝

bebel
23. sep 2011

@indiankaindi nevysvetlí........on mi povie,že to nemá rád, že mu to nechutí, že je to nechutné......že to smrdí, že to má blbý tvar už od pohľadu.
Keby jedol aspoň paštétu..........on neje nič. Ja varím stále úplne bežne
Každý deň máme teplú večeru.
Môj otec mi chcel dokázať, že to len ja som neschopná ho nakŕmiť a navariť mu.
Tak priniesol jedlo a robil všetko tak ako u nich a Bruno ho poslal do teplých krajín
Aj vyhladovieť sme ho vyhladoveli ešte pred 2 rokmi sme boli lyžovať na týždeň v Grandohoteli v Jasnej, kde sme mali skvelé bufetové stoly.
4 dni vydržal len na suchom pečive s kakaom na raňajky a za celý deň nezjedol nič, okrem pár hltov suchej ryže . Ja mám obavy o jeho kostru, celkovo zdravotný stav.
Neskutočne ma to irituje , asi ho budem musieť dať vyšetriť a potom nech si ho nechajú v nemocnici na infúziách, lebo ja som vážne v koncoch.
Všetci mi sľubujú od jeho 2. roka, kedy sa to začalo, že to časom prejde a on sa rozje.
Môžem sa aj rozkrájať a žiaden pokrok nepozorujem. Nedá sa oklamať, zlákať, presvedčiť, uplatiť, ukecať.

filipal
23. sep 2011

@bebel ale zrejme mu to, co zje staci....inac by sa to uz ukazalo. chapem, ze sa bojis, ci ma dostatok bielkovin a pod. pre rast kostry. tvoj syn je nadany, tak mu skus vysvetlit, co vsetko organizmus pre rast a vyvoj potrebuje, ze je to ako benzin do auta a ze idete k lekarke, daj mu urobit podrobny krvny obraz aj na zelezo....atd....
najhorsie co mozes urobit je zacat robit z jedla vedu, tlacit ho do jedenia. skor ignoruj, ze neje. mne sa trosku zda, ze maly s tebou kyve....to tieto decka vedia....

bebel
23. sep 2011

@filipal ja to ignorujem už 3 roky. Môj drahý je z toho na nervy. A rype do mňa kvôli tomu celá rodina. To ma vytáča úplne najviac,keď ma obviňujú,že mu neviem dať jesť.

zvedavamt
23. sep 2011

@bebel
ak mozem poradit, mne u Lali pomohol čaj zo sladkeho drievka. nenapadne sme ho prilievali do všeckeho,čo pila. A hlavne vela pohybu,ked sa vonku vybeha,tak jej lepsie chuti, hlavne na vecer. 😒

bebel
23. sep 2011

@zvedavamt Hmmm, Bruno pije čistú neperlivú vodu, len keď je chrchlavý je ochotný vypiť 1 hrnček bylinkového čaju. Pohybu má až až.....stále a ani po plávaní (hodinovom tréningu) nemá apetít väčší než obvykle.

anjelicek26
23. sep 2011

Mozem sa opytat, ake IQ by malo mat 5 rocne mimoriadne nadane dieta?

hajanka
23. sep 2011

@anjelicek26 to sa neda povedat 😉 ake by malo mat IQ 5 rocne dieta

Od IQ 130+ zacina vysoko nadpriemerna inteligencia a tuto hodnotu je u nas potrebne dosiahnut aby ziak mohol byt zaradeny do specialneho vzdelavacieho programu pre mimoriadne intelektovo nadanych. Statistiky uvadzaju ze len 2,1% populacie spada pod tuto skupinu (130-144) a len 0,1% spada do skupiny absolutnej inteligencie, alebo geniov (144+).
Najvacsia cast populacie sa nachadza v tom strede a to od IQ 86-114 co je viac ako 60% populacie.

hajanka
23. sep 2011
hajanka
23. sep 2011

@bebel fu to musi byt s nim velmi tazke, take dieta ak sa raz zatne, len tazko s nim pohnut.
Moj tiez nie je jedak, jedlo si velmi vybera a zje len par oblubenych a tie je ochotny jest dookola, hoc aj kazdy den a tiez to nie je sranda, taku zeleninu do ust lahko neda (okrem uhorky a mrkvy obcas), ovocie zje ale vybera.... tiez som mala obavy a kazdy mi hovoril ze z toho ochorie. On je aj tak plny energie. Min. rok zacal dost chorlaviet, neviem s cim si do davat do suvyslosti, ci s kiahnami co prekonal, ci ockovanie kt. bol ockovany par mesiacov pred kiahnami, ci kvoli zmene klimy ked sme sa vratili na SR, ci je to tou jeho stravou... teraz v lete mu boli robene kvoli tej chorobnosti testy a vysla mu znizena imunita ☹ teraz berie lieky ☹

anjelicek26
23. sep 2011

@hajanka - ale ja len tak uvazujem, po vcerajsej diskusii o normalnom dietati sme si zo srandy dnes spravili zo Saskou jeden z tych platenych obsirnych testov, co sa daju najst na nete pre jej vekovu kategoriu 4-6 rokov... no vyslo jej napriek poskakovaniu a tomu, ze bola po skole unavena 121... a bolo to v anglictine a boli tam kadejake chytaky, co mi prijde slusny vykon na dieta, co v anglicku zije iba rok a primarnu rec ma nemcinu. Tak sa nad tym teraz len tak zamyslam.

martina2001
23. sep 2011

@filipal to dieťaťu nevysvetlíš že musí jesť všetko, máme doma vysoko inteligentné dieťa a pochopil to až v 9 rokoch, ale preto že on to chcel a nie my
@hajanka to sme mali doma, ale časom začal jesť všetko, mohol behať koľko vládal a ak nemal jedlo podľa jeho výberu tak smola, radšej nejedol. Až si sám uvedomil a prinútil sa ochutnať niečo iné a ak mu chutí tak je ak nie tak neje. Rovno povie že radšej bude hladný. On odmietal akékoľvek maso, teraz zje, ale len kuracie a hovadzie, lebo chce. Tieto deti sú proste také, to ti povie aj psychológ a aj rovno ak majú učiteľku so vzdelaním pre tieto nadané deti

hajanka
23. sep 2011

@anjelicek26 no, na testovanie vplyva vela faktorov a kazdy test moze vyjst inak, inou vyslednou hodnotou, ale zase nie take velke skoy zeby zo 120 spadol clovek na 80 alebo naopak
testy nebyvaju pre vekove kategorie, testy su jednotne, vysledkom je intelektovy kvocient ktory je pomerom mentalneho veku a fyzickeho (5 rokov) x 100
neviem co to bol za test, na diagnostiku nadanych sa na SR pouzivaju testy vzdy rovnake, WISC III a pri testovani sa zohladnuje aj spravanie, doterajsi psych. vyvin, volove vlastnosti, motivacia, udaje o urovni reprodukcnych intelektovych schopnostiach, posudenie globalnej urovne inteligencie, verbalne neverbalne schopnosti, udaje o tvorivosti, na doplnenie vysetrenie je potrebne dolozit kresbu postavy a stromu
- je potrebne uviest prejavy spravania dietata (komunikacia, socialno - emocialne prejavy, no nekladie sa velky doraz na emocionalny vyvin a motoricke zrucnosti, tieto dalej rovija skola, psycholog si vsima prejav pri praci a komunikaciu, schopnost reagovania na polozene otazky, pripadne nim kladene otazky, aj samotne IQ.

hajanka
23. sep 2011

@martina2001 ale ked sa to zacne odrazat uz aj na zdr. stave tak je to potom uz problem a treba s tym nieco robit, nadany ci nenadany, nemoze skoncit na infuzkach v nemocnici, nechcem aby tak raz skoncil, by ma trafilo 😔

martina2001
24. sep 2011

@hajanka nedonútiš ho, ani to nerob, my sme to tak robili 3roky a mal k tomu odpor, prestali sme, pomohli asi aj školy v prírode, lebo to sme sa zhodli viac rodičov, že nám decká začali viac jesť. Ty do neho doma môžeš hučať, ale aspoň u nás to bolo bezvýsledné. On buď to odkukal od iných deciek, alebo sa uvedomil sám. My sme skúšali aj to, že sa nemôže postaviť od stola dokiaľ nedoje a výsledok bol, že sedel tam aj 2hodiny, ja som jedlo 3x ohriala a aj tak sa ho nedotkol. Keď videl že už to riešime lekárkou tak trošičku začal, ale žiadna sláva, potom ako keby mu uťalo a začal jesť. On mi nezjedol napr. ryžu, cestoviny, maso ani nehovorím, zelenina bola jedine mrkva a petržlen z polievky a potom sám že papriku, neskôr paradajku a teraz v lete jedol 1x vajce. Do 1,5 mi je jedol všetko a potom sa zasekol a teraz už môžem povedať že mi zje skoro všetko.

irriss
24. sep 2011

@hajanka

Nevim jak dalece je jeho mimoradnost zpozorovatelna....ale tyto deti vidi, co my nevidime (i kdyz jsme jejich rodoice a snazime se nic neprehlidnout) Jejich "ja" funguje jinak, tak hluboko, ze tezko se da do jejich "ja" proniknout "normalne"...
Jses si jista, ze jeho odpor a nechut neprameni z neceho tak hlubokeho, co muze byt az "nadprirozene"??

Tim, ze hodne cte, nedocetl se neco a ted tak jedna?Muze to byt knizni "obycejny hrdina" ale take i "vira a nabozenstvi".... 😉

p.s. Moje radky prameni z dosavadni zkusenosti, se kterou jsem se behem 20ti let setkala...a jelikoz je detstvi ruznorode, ale dostupne prostredky prilis "rozvetvene"..uz bych se nicemu nedivila....Samozrejme, ze ze Tveho pohledu muze jit o uplnou blbost..jen jak to tu procitam, napadla mne tato alternativa...

filipal
24. sep 2011

@irriss zaujimavy pohlad! v niektorych castiach sveta jedia ludia ovela menej (alebo aj viac). je o tom jedno starsie vydanie GEO. fakt velmi zaujimave, su porovnavane rodiny z roznych koncin sveta, plus nadherne fotografie na dvojstranu - vzdy rodina, plus ich mesacna strava.
niektore rodiny vyziju mesacne z vrecka ryze, trochy zeleniny a pod. a citia sa stastni. samozrejme teraz nehovorim o hladujucich ludoch, len o inych zivotnych podmienkach.

teraz mi napadli aj spomienky na nase minule zivoty (ak tomu verime...)

irriss
24. sep 2011

@filipal

..obcas se "bojim" rict VERIM... 😉

p.s. ohledne stravy, - zkumam deti ve skolkach a skolach...deti ruznych narodnosti, ruznych vyznani...
nekomu sunka rozzari den, druhy se na ni skoro nesmi ani podivat...muze se stat, ze v ten den neprijde s ostatnimi ani stolovat...nekdo zvoli "jen" jine Menu...
Nekdo v patek "hladovi"...
opet tenky led neco jako oslava Vanoc....(ach jo)

- my dame diteti svacinku bud sladkou nebo slanou, ale kam se zaradi
"krasne zabaleny jazyk kravy ususeny na slunicku"
- husi tlapicka chlupata a susena....

Kam se zaradi nevim, ale toto je priklad "svacinove prestavky" ve tride mych deti....

p.s. jesteze vidi jen skolni svacinku a ne domaci obed ci veceri... ☹ ☹ ☹

Deti jsou temito zazitky primo i neprimo ovlivnene...a mohou si to ve svem "ja" ruzne oduvodnit a v konecne fazi se k tomu i Postavi bud "celem ci zady"...

filipal
24. sep 2011

@irriss tvoje deti sa stretavaju s multikulturizmom od malicka a maju sancu stat sa tolerantnymi a vybrat si.
kym deti na Slovensku idu casto v jednom siku. su malo ovplyvnene inou ako fastufoodovoch kulturou.
skoda!

irriss
24. sep 2011

@filipal

😀 no rozhlizeji se "okolo" uz nejakou tu chvili, ale nastesti zatim "vyhravaji" Rodinne tradice a jeste neshanim ani kravi jazyky a ani husi tlapky....Zatim to komentuji tak, ze jsou to krasne zabalene svacinky..."Maminko, ani bys neverila, ze tam muze byt chlupaty jazyk..my jsme si myslely, ze tam bude nejaka pekna barevna tuzka" 😀
Musim rict, ze se danym detem NIKDO neposmiva...!!!

p.s. Kazdopadne se mi libilo, ze ses ozvala ohledne "Vzpominek na nase minule zivoty" 😉
Mimoradnost ma ruzna "jadra"...