Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Negatívne 6 ročné dieťa

mummy01
8. júl 2012

Ahojte maminky,mate niektora skusenosti s detskym negativizmom?
Totiz moja dcera je tvor velmi negativny a priznam sa ze niekedy mi uz dochadzaju napady ako na nu.Bude mat 6 rokov,je velmi sikovna,empaticka...je to taka superbaba do chvile kym sa prejavy jej negativizmus.
Ked poviem-pod ulozime hracky,ona sa hneva a vyhovara ze nie lebo je unavena.A takto je to so vsetkymi povinnostami.To co treba proste robit bojkotuje a robit to nechce-napr.najnovsie mame tahanice s umyvanim zubkov.
Jedlo ktore uvarim jej nechuti aj ked to co uvarim jedavala.
Nic jej nieje dost dobre,dost pekne a dost uzasne.
Ked sme jej malovali izbu tak si sama vybrala farbu a aj nalepky na stenu a ked bola izba hotova skonstatovala ze jej sa to takto nepaci a ona to chcela inak...
Ked sme doma tak chce ist k babke,ked prideme k babke tak chce ist domov....
Casto je unudena,nic nechce robit a ked uz po dlhom hundrani ide napr.kreslit tak len trha jeden papier za druhym a ziadne nakreslene dielo sa jej nepaci...inak kresli krasne,na urovni 8 rocnych deti.
Casto je to narocne,rozmaznana nieje aj ked sa to tak moze javit.Jej negativizmus moze byt dosledkom elektivneho mutizmu na ktory mame podozrenie kedze dcera komunikuje iba s dospelymi v uzkom kruhu rodiny,inak nekomunikuje vobec.Zrejme to prameni z tohto problemu a momentalne to riesim.Rada by som vedela ak ma niekto skusenost s negativizmom ako taketo dieta motivovat,lebo casto vidim ze aj dcere je to na pritaz a brzdi ju to v mnohych smeroch...

zana0077
8. júl 2012

skor by som povedala, ze mala ma jednoducho taketo obdobie, ktore ale ked by som porovnala s mojim synom, moze trvat pekne dlho.... taktiez velaa veci ohundral...casto chodieval ako "zvadnuty"...ramena ovisnutee, tvar zduta....:o) vsetko ho bud straaaaaasne baavilo a tie nekonecne otazky, alebo extremne nebavilo...ale skoro az depky mal... a najcastejsie chcel byt sam, deti vo svojom veku nevyhladaval, skor o 3-4 roky starsie. no a ked sa mu dostal "do rany" niekto dospely, uz sa ho tak lahko nezbavil. v skole mi ucitelka odporucila psychologa s tym, ze uz aj "predpovedala diagnozu"....a maly skutocne vykazoval nadpriemernu inteligenciu.
s tymito detmi je to ovela narocnejsie, nakolko ich treba stale zamestnavat.
tie haldy "pracovnych zositov, omalovaniek, neskor krizoviek, kadejakych kreativnych hier, co bolo u nas....
a samozrejme viac kruzkov, jazyky, gitara....neskor ina, lepsia skola...
ale vyplatilo sa.....prajem hodne trpezlivosti a sil....:o)

mummy01
autor
8. júl 2012

@zana0077 no trva to uz 3 roky.Zo zaciatku mi aj psychologicka vravela ze je to len obdobie,najprv oneskoreny vzdor a potom vraj obdobie odputavania sa od rodicov...no nic sa nelepsi a pridavaju sa nam k tomu problemy...

zana0077
8. júl 2012

ja mam 4 deturky a 4 rozne povahy...a extremne. netusim o ake problemy konkretne ide u vas, no ak by som si nevedela dat rady a malo by ma to trapit, sla by som k nejakej dobrej detskej psychologicke... je to lekarka ako kazda ina, a ta by ti mala najlepsie vysvetlit co a ako. detska dusicka vie byt poriadne komplikovana, no deticky nevedia klamat, isto by ti pomohla s malou.

mummy01
autor
8. júl 2012

@zana0077 u psychologicky sme boli,ale len v poradni a rady co som dostala boli velmi vseobecne.Boli sme aj v centre nadania a odporucaju navstivit klinickeho psychologa kvoli diagnoze,mame tam ist ale az na jesen tak zbieram aspon zatial nejake konkretne rady...

hajanka
8. júl 2012

@mummy01 trosku mi to nieco pripomina, ten negativizmus, odpoved - nie, komunikacia len v urcitom okruhu ludi - dospely...... dost som o podobnom negativizme deti citala, boli ste u psychologicky? citam ze ano...
moj syn sa javil ako malicky podobne, v tychto veciach co opisujes, zacal velmi skoro pisat (ako 3 rocny), aj citat, naucil sa vela veci uplne sam, komunikoval najviac s dopelymi, mladsie deti takmer uplne odmietal, aj rovesnikov, zahral sa jedine so starsimi ovela starsimi detmi, negativizmus sa u neho prejavoval najma pri hre, ak sa mu nieco nedarilo, nic nebolo tak ako to ON chcel mat, napr. stavebnica, kresba a pod, muselo to byt vsetko na 100% perfektne, velke naroky kladol na seba aj na okolie, alebo ak mal prave nieco naplanovane a ja som mu to akoby "prekazila" nejakou poziadavkou. Zvykla som si k nemu pristupovat specifitky, nikdy som nepouzivala prisne formulovane prikazy "chod si upratat" ale naopak "dokonci co robis a potom upratame izbicku"... a pod., nerad bol vyrusovany v tom co prave robil, alebo sme si urcili presnu hranicu napr. 15 min a potom siel upratat, alebo nieco ine podobne sme isli robit. Urcite to nebol vzdor ani neposlusnot, ani podobne... lebo inak bol velmi poslusny, dalo sa s nim dohonut, nemaval vystupy ani pod.... No a vysledok je taky, ze je diagnostikovany ako mimoriadne intelektovo nadane dieta s vysokym IQ, z coho vyplyvalo dalsie moje samostudium v tejto oblasti 🙂 ale mozno som uplne mimo... 😅 moze to byt prejav niecoho uplne ineho, len pisem moje skusenosti, kt. su trosku podobne

mummy01
autor
8. júl 2012

@hajanka dcera nesie niektore znaky nadaneho dietata ale zasa v niecom je uplne mimo.Preto sme aj boli v centre nadania ale zial kedze dcera odmietla komunikovat tak ju nemohli otestovat,dostala som odporucanie na klinickeho psychologa.Dcera s detmi komunikuje,ma rada deti mladsie lebo vtedy moze byt dominantna a deti ju vo vsetkom posluchaju a nasleduju 😀 S dospelymi komunikuje len vo velmi uzkom rodinnom kruhu,inak vobec...Je jednostranne zamerana na kreslenie,pismena a cisla ale citat nevie asi kvoli tomu ze nema pevnu volu a trpezlivost a este k tomu ten negativizmus... 😖 Myslim ze ju trocha spet taha jej mladsi brat,velmi sa mu prisposobuje a vo viacerych veciach je casto na urovni 3 rocneho dietata...ale ak som s nou sama bez maleho tak je uplne ina.

hajanka
8. júl 2012

@mummy01 mozno sa tieto znaky prepletaju aj s nejakou inou diagnozou, neviem.... skusali ste to na viac x u psychologicky? odmietala spolupracovat aj napriek tomu? vobec sa s psychologickou nebavila? chodi do skolky? nevyplyvaju niektore jej negativne prejavy z pristupu v skolke?

mummy01
autor
8. júl 2012

@hajanka do skolky chodi,uz si tam zvykli ze odpoveda len kyvanim hlavy a dokonca k nej pristupuju trocha inak-ak do jej triedy nepride dcerina kamoska tak si len cely den kresli a tak ju ucitelky davaju do malej triedy lebo tam ma kamarata-suseda...So psychologickou sa nebavila vobec,boli sme tam 2x ale videla som ze to len pripisovala nejakemu "obdobiu" a problem neriesila...tak teraz psychologicku menime.Navyse je velmi citliva,neprijemne situacie kedy sa musi prejavit pred cudzimi jej vyvolavaju bolesti bruska...nedavno sa mali v skolke fotit a dcera sa fotit nechcela,rano bola v takom afekte ze sa takmer zrutila,takze niekedy neviem co robit-ci jej vyjst v ustrety alebo trvat na tom ze niektore situacie proste zvladat musi... ☹

zana0077
8. júl 2012

pride mi to ako vysledok nejakeho negativneho prezitku, ci stresu v minulosti...nehadate sa doma moc? alebo si si nevsimla ci neziarli na maleho? aj to moze byt jeden z prejavov....a urcite by som radila vymenit psychologicku, ked som bola so synom, tak na prvom sedeni sme boli spolu, popytala sa na maleho, co potrebovala a na druhom a dalsich bol uz len sam...jedno sedenie trvalo tak hodinu, ale vzdy ma objednavala na dalsie az pokial nebolo vysetrenie kompletne a konecny"verdikt" jasny....nikdy ma neodbila, ze nekomunikuje, tak viac nechodte....ved od toho tam je aby nadviazala kontakt, ci?

iveta70
8. júl 2012

ja by som ju dala vysetrit na Aspergerov syndrom, z popisu by mi to sedelo, aj ked sa takto tazko k tomu vyjadruje. Ja tam vidim dost charakteristickych znakov AS.

mummy01
autor
8. júl 2012

@zana0077 nehadame sa skoro vobec...ale mame za sebou tazke obdobie-narodenie choreho synceka takze sa vela cela rodina prisposobujeme,teda prvy rok a pol bol tazky,teraz je to hodne lepsie...a ano tam nastalo zhorsenie,to viem ale aj pred narodenim maleho bola taka len po jeho narodeni sa to zhorsilo....

mummy01
autor
8. júl 2012

@iveta70 ano,ideme na jesen na vysetrenie ale dost znakov aspergera na nu zasa nesedi,nieco ano ale nieco zasa vobec....mam synovca s AS,on je typicky...dcera neviem,vraj pripada do uvahy aj socialna fobia ale najviac mi na nu sedi elektivny mutizmus,tam nesie vsetky znamky....
Len ten negativizmus by som chcela nejako zvladnut,su dni kedy je uplne v pohode no potom chyti tu svoju naladicku a ide to s nou cely den...

iveta70
8. júl 2012

ja to tiez poznam, mam takeho chlapca 6r. tiez beham po vysetreniach, koli negativizmu. napr. dohodneme sa, ze ideme do ZOO v nedelu, tesi na na to neskutocne, kazdy den sa pyta kedy tam uz pojdeme a ked pride ten den a my ideme nastupit do auta, tak on sa rozhodne, ze nikam nejde, ze sa mu uz nechce, ze on tam vobec ani nechcel ist, je nahnevany, nestastny a my vsetci v nemom uzase pozerame.... taketo a rozne ine podobne situacie mame casto az velmi casto. Zacala som chodit aj k psychiatrovi a zda sa, ze pomohlo aspom trochu. Boli sme velmi nestastni z toho, ze on je nestastni.... AS mu nediagnostikovali aj ked sme mali podozrenie, skor sa lekari obracaju k uzkostno depresivnemu syndromu...:(
A co sa tyka vasej dcerky tak to sa fakt tazko... mna to len napadlo, ked som to nedavno riesila a poznam take dve deti - chlapcov a maju dost vela crt s nasim a predsa nas to nema a aj ti dvaja nemaju uplne rovnake vsetky priznaky. Deti aj s rovnakou diagnozou nemusia mat tie iste priznaky.

mummy01
autor
8. júl 2012

@iveta70 no u nas je to take iste...dlho sa na nieco tesi a ked to pride zrazu nema zaujem....aj nedavno mala meniny,dostala presne to co si zelala,asi 5 minut sa tesila a potom zahlasila ze ona chcela radsej nieco ine,ze toto sa jej nepaci...mudrejsia budem asi az po vysetreniach,to viem...
Ja ju respektujem taku aka je,usmernujem ju ale niekedy okolie na nas tak cudne pozera...aj stary rodicia nechapu preco ich nepozdravi,preco ma tie svoje naladicky...uz som pristihla svokru ako jej vravi ze je neslusna lebo nepozdravi 😠 no dceru to burcuje este k vecsiemu negativizmu..

iveta70
8. júl 2012

tak toto je preseee aj u nas a v skolke... s tym zdravenim, ked nechce tak nepozdravi nikoho ani ked mu " na krk stupim"
a co sa tyka darcekov - na vianoce bol cely zblazneny do Cars , zhanala som teda auticko, zohnala som navlieky do jeho postele aj nalepky na stenu, dostal to pod stromcek a ked som videla to sklamanie tak mi bolo do placu, ja som sa velmi tesila, ze bude mat krasu vyzdobenu izbicku s vytuzenymi hrackami a nalepkami aj jeho reakcia bola uplne opacna...:(
a u nas sa aj niekedy bohuzial k tomu pridavaju cudne reci o smrti a o tom ako chce zomret co nas vsetkych uplne sokovalo, preto sme riesili aj toho psychiatra, trochu pomohlo... aj odklad skolskej dochadzi sme vybavili na tento rok.

mummy01
autor
8. júl 2012

@iveta70 to o tej smrti je zvlastne...moju to tiez zaujima ale teda nie v suvislosti s jej smrtou ale uplne ju pritahuju temy o anjeloch,duchoch a smrti...casto mam pocit ze veci vnima tak trocha inak,akoby vedela citat aj medzi riadkami...ja ju v podstate aj chapem,ja sama som velmi podobna od detstva a niekedy sa tazko zije s takym darom ci prekliatim...

zuzikkaa
9. júl 2012

@mummy01 mozno by si ju mohla vziat k nejakej vestici,,mozno by z nej nieco vycitila,pripadne by identifikovala ten negativizmus 😒

mummy01
autor
9. júl 2012

@zuzikkaa fiha...k vestici? A mas s tym nejake skusenosti? Lebo nieje vestica ako vestica a hlavne tych zlych sa bojim..... 😒

zuzikkaa
9. júl 2012

@mummy01 no skusenost je len taka jednorazova,,ale ja na tieto veci nejak verim ... mozno je mala nejak "zablokovana" a oni robia aj s takymito vecami. mam kamosky co tiez boli u vestici a vyslo co povedala...samozrejme treba najst nejaku overenu,co ti potvrdi par ludi. a nemyslim ze dat malej vestit buducnost ale ona by mohla "to nieco" vycitit ...hm?

aliza
9. júl 2012

@mummy01 je to docentka psychologie, ale robi aj odbloky a ine, cize nie je vestica, ale terapeutka a venuje sa viacerym metodam, aj energetickym a inym. mam s nou velmi dobru osobnu skusenost.

sophrosyne
2. dec 2013

@mummy01 ja by som to v ziadnom pripade nenechavala len tak, mala moze mat pocit, ze je pre vas jej brat dolezitejsi a deti zial emocionalne reaguju na rodicov, pricom aj podvedome preberaju ich spravanie, nemali by ste ju za nic kritizovat, ale dat jej moznost dalej pracovat na tom, co sa jej nepaci a co jej vadi..
ak povie, ze jej vadia hviezdicky na strope, tak jej treba vysvetlit, ze su tam, lebo to bolo jej prianie a vybrala si ich, vy ste jej len pomohli s ich umiestnenim, treba jej davat pocit, ze kazdy okamih, ktory stravi s vami, s otcom a malym bracekom je vynimocny, lebo aj cas straveny s nou, kedy sa spolu hrate a ona moze robit co ju bavi je vynimocny..
hajanka ma pravdu, netreba ju nutit, ale dat jej volny priestor, ako ked sa male dieta natahuje za hrackou, neda sa mu ju hned dat, ale treba ho motivovat usmevom a povzbudzovanim, aby si tu hracku vzalo a hlavne udrzovat ocny kontakt,
deti s mutizmom sa vyhybaju kontaktom s rovesnikmi, ak su malo ocenovane, chyba jej proste laska, aj ked to nemusi byt zjavne ani objektivne, ale ak chcete, aby si zvykala na kolektiv, treba s nou chodit von sa hravat na miesta, kde je vela deti a hraju kolektivne hry, alebo ju prihlasit na vytvarny kruzok, tam bude moct tvorit a v kolektive bude zaclenovana zdielat pocity aj s inymi detmi, pri kresleni ani jedno dietatko nie je same
mutizmus je dosledkom neistoty dietata, potrebuje si vytvarat vazby s detmi pri hre a necitit direktivny pristup dospeleho

mummy01
autor
2. dec 2013

@sophrosyne no vela sa u nas zmenilo kedze moj prvy príspevok je vyse roka stary 😉 dcera zacala chodit do skoly a v kolektive deti je oblubena aj ked si ona sama vybera s kym sa bude a nebude kamaratit.Podla uciteliek je placha ale komunikuje s nimi,takze u nas nastalo samovolne zlepsenie.Celkovo dcera dozrela.Samozrejme v urcitych veciach este mame problemy ale vidim ze to chce hlavne trocha casu.
Nikdy som ju do nicoho nenutila,respektujem jej osobnost a jedinecnost,sama som bola v detsve podobna tak chapem ako sa citi a o to viac ma to trapi.
Ale tvrdenie ze jej chyba laska a ocenenie pokladam prinajmensom za nevhodne...bez pardonu,nepoznas ma a vychadzat len z predpokladu ze mam doma chore dieta a preto ma dcera automaticky menej lasky je nefer.Venujem pozornost obom detom,neviem ci ty sama mas deti alebo ci si vies predstavit ako funguje rodina s chorym dietatom....

Tu začni písať odpoveď...

Odošli