(Ne)nadané deti a dospelí

odm3
8. sep 2015

Už sa vám určite stalo, že ste stretli niekoho, kto sa v niečom „našiel“- ako keby sa narodil aby presne tomu sa venoval. Každý je iný a táto rôznorodosť sa mi zdá fascinujúca a hodná na diskusiu. Často rozmýšľame čo s tých našich drobcov vyrastie, na čo sa hodia? Jedna moja kolegyňa má 12 ročného chlapčeka, veľmi šikovného – rieši súťaže ako Matematický klokan, iBobor a každý rok je niekde medzi 95-99 percentilom, tak som jej poradila nech s ním ide na testy nadania a vyšlo mu priemerné IQ 😕 – ako je to možné? Ako keby bol dobrý len v logickom myslení a v inom zaostal.. (?) Tie testy nadania (ak by niekto nevedel) testujú asi 8 rozličných shopností: logické myslenie, pamäť, psychomotorické tempo, sociálne zručnosti, verbálne schopnosti, vedomosti, vizuálnu vnímavosť, priestorové videnie – neviem či som to správne uviedla...V čom sú vaše deti (alebo aj vy) dobré a čo im napríklad nejde? Tá rôznorodosť sa mi zdá zaujímavá na diskusiu (nielen v rámci testov nadania – aj hudba, iné umenie...).

eeffka
8. sep 2015

@odm3 miesas jablka s hruskami, co ma nadanie s IQ? ak to ma byt nejaky zdroj do diplomovky uz teraz ma nevypovednu hodnotu.

alaguema
8. sep 2015

@odm3 zaujímavá téma. K tomu chlapčekovi - existuje aj niečo, čomu sa hovorí špecifické intelektové nadanie, čo znamená, že všetky štandartne testované oblasti vykazujú priemer, alebo mierny nadpriemer, ale jedna špecifická oblasť vykazuje vysoký nadpriemer až genialitu. Obvykle sa to ale zistí pri tých testoch, ktoré sa robia pri "podozrení" na intelektovo nadané deti. Našu dcérku na ne odporučila MŠ, výsledok bol nadpriemer takmer vo všetkých oblastiach, okrem logického myslenia, ktorá má v norme 😀 Intelektovo nadané deti ale tvoria iba asi 3% celkovej populácie, sú to prakticky už géniovia od 130 vyššie. Ostatné šikovné detičky zvyknú vykazovať nadpriemer, alebo aj priemer. Každopádne, sú to len čísla. Ja si pre svoje deti želám zo všetkých talentov mať talent byť šťastné a spokojné 😉 Inak mám doma jedno veľmi invenčné dieťa, všetko opravuje a vymýšľa zlepšováky a druhé umelecky ladené dietko, ktoré krásne kreslí 🙂 A nejde im zatiaľ upratovanie a zmysel pre poriadok akoby nemali vôbec 😀

alaguema
8. sep 2015

@eeffka intelektovo nadané deti je bežný psychologický termín. Zakladateľka mala zrejme na mysli to 😉

dominika6
8. sep 2015

@odm3
ja osobne neobdivujem talent vnútorný (nadanie,IQ a bla bla),pretože s takým človekom väčšinou nieje normálna reč..či už dieťa alebo dospelý,pretože má svoj svet...
skôr talent vonkajší...napr. ma fascinujú ručné výrobky na najvyššej úrovni...napr. torty..
alebo ked niekto ovláda dokonale hudobný nástroj,dokonalý spev.,tanec...

odm3
autor
8. sep 2015

@eeffka píšte kludne hrušky, jablká aj slivky, nejde o žiadnu diplomovku 🙂 ani v tom netreba hľadať žiadnu logiku. Skrátka všetko, aj šport, umenie, intelekt - čo kto pokladá za nadanie. Ak tu napr. niekto napíše, že jeho syn zložil skladbu v štyroch rokoch ako Mozart - tak je to zaujímavé, nie?

odm3
autor
8. sep 2015

nadanie - z rôznych uhlov pohľadu - tiež zaujímavá téma, nie?

odm3
autor
8. sep 2015

To bol len príklad – s tým chlapčekom – to sa týkalo testov intelektového nadania, čo sa robia v psychologických poradniach. Zdá sa mi to zaujímavé. Ale píšte pokojne aj iné zaujímavosti – šport, hudba...Niektoré decká sú fakt šikovníci – tak sa s nimi pochváľme 🙂 .

celasapremenim
12. sep 2015

@alaguema ja mam doma dvoch takych a niekedy tak rozmyslam, ze by bolo jednduchsie mat deti v norme :D 156 v 4 mala a 168 v piatich maly, tak vam poviem, tazke je to
maly napr. sustavne nieco straca, pre neho je materlalno a napr. gramatika taka nejaka postradatelna oblaast:D
a co sa tyka nadania , tak mame hudobe, matematicke, technicke u chalana a hudobne, na jazyky, pamat zo sluchu a taketo veci u dievcata, vynikaju v skole, vo vsetkom coho sa chytia, este aj v sportoch ....ale tahame ich skor smerom plavanie, turistika, take oddychove veci nech maju
chceme, aby si vedeli aj oddychnut, nie stale daco srotit:D......jasne ,ze pre nich je oddych kdeco ,maly sa hra s prikladmi ako s legom, hra na klavir, skor sposobom kompozicie ho to bavi, ako ze sa ma ucit existujuce skladby, mala husle, dva jazyky, treti pochyti na 15 dnovej dovolenke
ale je to super, som na nich hrda, debaty s nimi su uz od tych ich styroch fakt zvlastne:D

lisbethh
12. sep 2015

Účasť v súťažiach Matematický klokan a iBobor si dieťa musí zaplatiť. Sú postavené tak, aby bol úspešný každý súťažiaci. 🙂 Samo, že nie dieťa s vývinovou poruchou. Oveľa náročnejšie sú súťaže Pytagoriáda a MO, za účasť v nich sa na rozdiel od predchádzajúcich neplatí, a keď sa dieťa prepracuje do kola celoslovenského či medzinárodného, sa už dá hovoriť o talente.

celasapremenim
12. sep 2015

@lisbethh ano a tiez taky korespondencny matematicky seminar si skuste na novohradskej kosickej :D:D:D:D da sa to dohladat aj naich strankach
uplne ina uroven

odm3
autor
16. sep 2015

@lisbethh Štatistika nepustí – ak skončil ako 99 percentil - predbehlo ho len 1% detí. Rieši aj pytagoriády a matematické olympiády a každý rok sa dostane do krajského kola – tam sú ťažšie úlohy – to sa mi zdá logické, keďže sa tam vyberajú tí najlepší. Má výborné logické myslenie – o tom niet pochýb. Len pravdepodobne zaostáva v tých ostatných testoch – sociálne správanie, verbálne schopnosti – neviem presne v ktorých. Má tiež hudobné nadanie a tvorivé myslenie a ak ho nejaká téma zaujíma – ide do hĺbky a až fanaticky sa tomu venuje.

odm3
autor
16. sep 2015

Moja dcérka patrí k intelektovo nadaným deťom – podľa CPPP, ale vôbec nemá hudobné nadanie ani iné umelecké, nekreslí ani neskladá lego, nemá tvorivé myslenie ani nejde problémom do hĺbky. Chýba jej aj taká vôľa byť v niečom naozaj dobrá. Je dobrá skôr v oblastiach ako sociálne správanie a verbálne schopnosti – skrátka má to úplne ináč „namixované“ 🙂 To je to, čo je na tom zaujímavé – tá rozmanitosť.

annaanna
12. okt 2015

naša dcéra má vysoké iq podľa psychologičky v škole pre nadané deti, kde aj chodí ... no a my s mužom sme si to vôbec nevšimli. Teraz ako už vieme.... tak ja to aj spochybňujem 😀
nevyniká nejako v ničom .. alebo to len neviem posúdiť?
správanie má normálne, tak ako všetky deti... teda nie je "uletená"

natalym
12. okt 2015

Mať nadpriemerné iq nie je výhra do života.

nyusika
12. okt 2015

@natalym mat nadmerrne IQ je vzdy vyhra do zivota. Zalezi vsak od konkretneho jednotlivca, ako tento dar pouzje.

annaanna
12. okt 2015

@nyusika tak tak... je to veľká výhoda

natalym
12. okt 2015

@nyusika Podľa mňa nie je. Totižto mať chochmes, šiesty zmysel, schopnosť poradiť si v každej chvíli vôbec nesúvisí s iq. To je pre mňa viac.
Ale ja ho nemám, ani moje deti nie, môj muž áno, ale bezo mňa by pravdepodobne skapal, pretože je pre bežný život nepoužiteľný. Takže preto tento postoj.

gita17
12. okt 2015

tak tu sa ukazuje aka je intelektualna uroven na MK. Ked niekto dokaze z huby vypustit, ze mat vysoke IQ nie je vyhra do zivota a ze si poniektori viac vazia robenie torticiek a tancovanie...

natalym
12. okt 2015

@gita17 Nuž vidno, že Ty ho isto nemáš a dokonca nevieš ani čítať s porozumením. 😉

gita17
12. okt 2015

@natalym napisala si citujem: ,,Mať nadpriemerné iq nie je výhra do života.'' to som len parafrazovala, co sa na tom neda pochopit? Nie torticky boli reakcia na damu vyssie.

natalym
12. okt 2015

@gita17 No nie je podľa mňa. Pretože vysoké iq Ti nezaručí absolútne nič. Nižšie som vysvetlila.

nyusika
12. okt 2015

@natalym tvoj muz by si zil stastna aj bez teba, akurát nie tak, ako si ty predstavujes. zil by si podla seba.

tym nechcem povedat, ze je zle, ze ste spolu, to vôbec nie.
on akurát nema bunky na take zitie, ako vy praktizujete.

v kazdom pripade je vsak mudrost a inteligencia VZDY vyhoda. a opak bude tvrdit len ten, kto nema na to, aby toto chapal.

natalym
12. okt 2015

@nyusika Bože ja som hovorila o IQ. O hodnote IQ.

kofa77
12. okt 2015

mat nadpriemerne IQ je velky dar. uz len to, ze ak berieme, ze su to snad 2-3 ludia zo stovky, ktori rozmyslaju inak ako IQ priemer a podpriemer, tak tito ludia su vynimocni. nehovoriac o ozaj genioch, 1 z kolkych, tisicky?

akurat ze je tam kopec dalsich okolnosti, ktore ovpyvnuju uplatnenie takych ludi v zivote.
moj syn, ktory je takto "obdarovany" ma ambicie chodit s ruksakom po svete, on velku karieru asi nespravi 😀 😀 😀

nyusika
12. okt 2015

@kofa77 aby si nebola milo prekvapena, za aj s tym ruksakom spravi karieru pocas potuliek svetom 🙂

kofa77
12. okt 2015

@nyusika len nech je stastny a spokojny, to jedine si fakt prajem 🙂

kariera nekariera, spokojny zivot

sharmana
12. okt 2015

Ja zas chápem, čo chcela @natalym povedať. Že to nie je vždy výhra mať vysoké IQ. Okrem IQ sú ešte iné faktory, ktoré ovplyvnujú správanie človeka, jeho charakterové črty a podobne. Poznala som ženu, ktorá má velmi vysoké IQ, vysoko nad 130, avšak šišnutá jak mraky, úplná psychopatka až by som povedala, nepoužitelná pre normálny život a hlavne nie len IQ je dôležité, ale aj EQ
https://sk.wikipedia.org/wiki/Emocionálny_kvocient

Veľa ludí totiž aj s vysokým IQ zastáva v spoločnosti priemerné postavenie a nevie svoje IQ vôbec využiť.

Uznávam, že to však môže byť výhoda.

odm3
autor
12. okt 2015

@kofa77 Mne sa páči, keď má niekto jasnú predstavu o tom čo chce robiť a ide si za svojím snom. A čo ho zaujíma? Zvieratá, ľudia alebo architektúra? Môže točiť dokumenty alebo písať na rôzne zaujímavé témy - pre takých ako ja - čo sa boja vystrčiť päty z domu 🙂

libka1
12. okt 2015

@kofa77 mudro hovoris. Je malo ludi ktori su stastni kvoli kariere. Vacsinou sa stastie viaze na mnohe ine faktory.
A nieco pravdy na tom co pise natalym je, pretoze mnohokrat velmi inteligentny a nadany ludia maju problem najst si to svoje miesto na tomto svete, pretoze ich maju za cudakov.

natalym
12. okt 2015

Som rada, že niekto chápe aj keď možno nemá nadpriemerné IQ. 😉
Najlepšie v živote je robiť čo Ťa baví a ešte Ti aj za to platia.