Nepríjemní spolužiaci. Ako ste to riešili?

karthur
29. jan 2008

Mojej malej v skole robia stale zle 2 dievcata. Su z jednej triedy, kopu jej do ciziem sneh, ukradli jej perecnik, vyhodili jej siltovku naschval tak vysoko, aby si ju nevedela zobrat, smeju a jej a pod. Ked mala poprosila o pomoc ucitelku, ta jej povedala, nech si to vyriesi sama.

Velmi ma to mrzi a najradsej by som tie deti "vytahala za usi" 🙂 ...

mate podobne skusenosti? Ako ste to riesili?

emjee
26. aug 2008

a neda sa aspon preradit ho do inej triedy? ked uz nie na inu skolu

ppipina
26. aug 2008

problém je že syn odmieta isť na inú školu aj do inej triedy. neviem či to riešiť radikálne a jednoducho ho preradiť aj keď nechce? bojím sa ako zapadne do kolektívu keď ma takú skúsenosť

zuzanocka
26. aug 2008

to bolo treba uz davno riesit s riaditelom skoly a vyssie.. podla mna...
a preco syn odmieta ist prec odtial, ked mu tam ublizuju? ja by som ho asi prelozila... zacne s cistym stitom...

ppipina
26. aug 2008

tiež už ľutujem že som ho nepreložila hneď na začiatku, keď som videla že učiteľka to nerieši.

dadulka19
26. aug 2008

ppipina,možno si tvoj syn myslí,že by to mal v inej škole ešte horšie ☹ .Neskúšala si sa poradiť so psychológom?Inak,to jednanie učiteľky sa mi vôbec nezdá 😒 ,ja by som jej veru povedala do duše 😎..
..držím palce..😉

ppipina
27. aug 2008

dadulka dík,
ani mne sa jednanie pani učiteľky nepozdáva.. ale ja niesom príliš konfliktný typ, viackrát som sa vybrala, že sa s ňou pozhováram, ale vždy to skončilo tak, že ona všetku vinu váľala na môjho syna. Ak ho napríklad spolužiak chytil za nohu a ťahal po triede, tak učiteľka to okomentovala tým, že syn ho nemal provokovať, a v podstate mu mal ísť z cesty ak vie že je agresívny 😔
Dnes som sa s ním rozprávala, že by mohol ísť do inej školy, súhlasil, len neviem či sa nám to podarí vybaviť takto na poslednú chvíľu

digysa
30. aug 2008

Hmm, neviem ako dnesni rodicia vychovavaju svoje deti...ale ja som bola ucena slabsim pomahat 😨
Zle mi vychadzaju roky, patrila som v skole medzi starsie deti a este som aj aktivne sportovala, tak som bola dost silna a zdatna.. Na mna si nikdo nesiahol. Ale mali sme par ciganov a ciganiek v skole, ktori boli agresivni, bili deti, kradli im peniaze a cokolvek. Raz sme mali problem s jednym ciganom ( nebudem konkretizovat), trvalo to dost dlho ale jedneho dna som uz povedala dost. Zobrala som si par peracnikov do igelitky a tak som ho s nimi vyslahala, ze odvtedy bola nasa trieda bez problemov. A hlavne, my sme sa k hlupakom postavili, ako kolektiv. Pridali sa ku mne este dalsie decka z triedy a mali sme pokoj.

Mozno aj to by zabralo, keby sa tie dobre deti spojili a pomahali si navzajom.

sestri
2. sep 2008

ahojte...my sme mali problémy s učiteľkou v druhej triede...malá sa stále sťažovala na bolesti hlavy,brucha a nechcela chodiť do školy,pritom sa učila na jednotky...na začiatku tretieho ročníka sme je preradili di inej školy a odvtedy je kľud...teraz je piatačka...učiteľka musela na konci tretieho ročníka dobrovoľne nasilu odísť do predčasného dôchodku...na tvojom mieste by som ho preložila.

ppipina
2. sep 2008

Ahojte, tak ja som syna nakoniec na poslednú chvíľu preložila na inú školu, najprv nechcel, lebo vraj mu bude smutno za spolužiakmi, lebo vraj niekedy sú aj celkom fajn-keď ho nebijú 😔

Dnes bol prvý deň v novej škole, tak dúfam, že to bude Ok. 😉

chromozom
10. sep 2008

Ked som bola osmacka, zbila som spoluziaka tak strasne, ze mal modriny na tvari a na tele, na lici mal otlacok mojej ruky este 2 tyzdne.... v skole to bola strasna kauza, rodicia u riaditelky, ja bezproblemova ziacka so samymi jednotkami som mala navrh na dvojku zo spravania (nakoniec mi ju nedali), no proste kauza jak hrom. Ten spoluziak ma stale otlkal (a nielen mna), bol to taky primitivcek, co ledva preliezal z rocnika do rocnika, uz som ho mala za tych 8 rokov plne zuby. Tak ked to raz zase prehnal, vytielki mi nervy a dostala som amok. Teraz veci vidim inak, je mi ho luto, on bol vlastne taky chudacik, rodicia obaja alkoholici a nasilie bola jedina forma komunikacie, ktorej rozumel... Po tej bitke mi uz dal pokoj, boji sa ma doteraz a to mame uz 32 rokov....

katecameron
28. sep 2010

moj syncek prvacik sa zacina stazovat na spoluziaka ze vraj ho bije ked som mu povedala aby mu to vratil maly mi nato povedal ze potom za nim bezi a bije ho este viac zatial som nic nepodnikla a neviem ako zacat ci ist za ucitelkou alebo si to rovno vybavit s tym sopliakom podotykam moj syn je velmi citlivy do skolky nechodil nevie sa nejako branit

filipal
28. sep 2010

@katecameron skus sa porozpravat s ucitelkou. zalezi na tom, ako sa k tomu postavi. urcite sa neodporuca dieta viest k tomu, aby bitku vracalo...
ale to riesenie Chromozon bolo asi najucinnejsie! 😅

babulina
28. sep 2010

@katecameron - urcite treba nieco podniknut, porozpravat sa aspon s triednou ucitelkou, a tiez si myslim ze nie je vhodne navadzat dieta aby sa branilo bitkou

renab
29. sep 2010

@katecameron Ja by som sa obrátila v prvom rade na triednu, keby nepomohlo, tak na riaditeľa školy a žiadala z tohto sedenia vyhotoviť záznam. Zo začiatku to stačí riešiť aj na triednom RZ s tým, že budeš žiadať, aby to bolo uvedené v zápisnici z RZ. Vtedy sa tým už bude musieť riaditeľ zaoberať. Riešila som prípad šikanovania môjho syna a bola som nakoniec donútená sa obrátiť priamo na ministerstvo školstva a na políciu. Nápravu som dosiahla až po dvoch rokoch neúnavného boja. Aj syn chodil k psychológovi, aby vedel, ako sa k agresorovi správať, zbytočne ho neprovokovať a zbytočne na seba neupozorňovať. Vybavovať si to s tým sopliakom osobne by som ti nedoporučovala, lebo sa to veľmi rýchlo môže obrátiť proti tebe. Rodičia ťa môžu zažalovať za zastrašovanie, vydieranie ...... atď.. A v konečnom dôsledku by si dosiahla pravý opak. Ak by si to predsa chcela vybaviť touto cestou, tak nám policajti povedali, že jedine bez svedkov, t.j. aby ťa nik ani nevidel sa s chlapcom rozprávať.

filipal
29. sep 2010

@renab no, vidim, ze mas bohate skusenosti! 😝
to je fakt hrozne, ked rodic musi zobrat vsetko do svojich ruk. v skole, kam chodil moj syn, sikanu velmi dorazne riesili uz pri prvych priznakoch. fakt smutne, ked sa na to ucitelia vykaslu....

katecameron
29. sep 2010

rodicko bude nabuduci tyzden tak urcite sa ozvem ked ja si myslim ze taketo veci sa najlepsie vyriesia medzi sebou cize dieta medzi dietatom lenze moj syn uz som pisala on je strasne citlivy

filipal
29. sep 2010

@katecameron nevyriesia. vies preco? ten agresivny chlapec nebude pocuvat tvojho syna. to, ze bije druhe deti, ma nejaku pricinu. urcite je tam nieco z rodiny...podla mna sa o chvilu dozvies, ze je to problemove dieta..
ako si ma potom tvoj syn (ako citlivy chlapec) poradit s takym pripadom? ved je to tazke aj pre ucitela.
skus ale najprv s triednou diskretne, nie na rodicku pred celou triedou. nevies, co su zac jeho rodicia a aby si este nezhorsila situaciu.

katecameron
29. sep 2010

@filipal a ako jej to mam povedat a ked nezareaguje podla mojich predstav?

renab
29. sep 2010

@filipal .... asi tak, že sa jednalo o synátora najväčšieho sponzora školy .... 😢 a tým prišla škola o peniaze.
A okrem toho, to dieťa som ľutovala. Bol presnou kópiou svojho otca: drzý, arogantný (ešte aj voči učiteľom a policajtom) a žil s vedomím, že prachy jeho ocka všetko vyriešia.

titkovamiriam
29. sep 2010

Ahojte!smutna tema ked to tu tak citam.Ja som podobne problemi nastatsie neriesila,no na zakladnej skoly maly decka kopec vykvetov-najhorsie je ze sa s tym neda moc robit.Michal mal spoluziaka co vstal cez hodinu,rozkopol dvere na triede,a ked ucitelka uz isla pomali volat policajtov tak ze ci nechce na hubu-riesenie-dosiel otecko vymenil skole 5 dveri a bolo vybavene.Chlapec bol aj pol roka v niakom ustave no vobec to nepomohlo,z 8 triedy isiel na ucnovku...a zije s tym ze otecko vsetko zariadi,zaplati a podobne...
Inak je smutne ze teraz sa sikana skor riesi v nizsich rocnikoch ako vyssich 😠

other_side
29. sep 2010

zeby sikana? ☹ deti su zle.. neuvedomuju si ako tym ublizuju inym detom.. mojej sestry dcera je uz deviatacka, no len minuly rok sme sa dozvedeli, ze jej spoluziacky pluli do topanok co mala v satni!!! a do vackov od vetrovky.. ach, az mam slzy v ociach.. a pritom je to slusne a mile dievca, je tichsej povahy, neublizi ani muche.. musis s tym nieco urobit hned v zaciatku ako vznika problem, ist za ucitelkou a riaditelkou, a presne ako tuna uz niekto poradil treba si zavolat aj rodicov na pohovor.. pokial by sa to este raz opakovalo nevahaj synceka preradit, to by sa len trapil a detstvo by mal pokazene, moze sa stat zeby ho ten spoluziak provokoval a huckal proti nemu aj ostatne deti.. moja sestra sla hned za riaditelkou a povedala jej ze ak sa este raz dozvie ze sa nieco podobne opakovalo, tak uz nebude chodit za nou ale rovno na policiu.. ale to uz bol konflikt s velkymi dievcatmi.. drzim palce, hlavne to neodkladaj a uz vobec to neries s tym soplom.. tomu by pomohlo jedine par po zadku ale ty to radsej ries cez riaditela skoly, on je tam na to aby si deti ukludnil a postaral sa o poriadok v skole.. .

renab
29. sep 2010

@katecameron Myslím si, že keďže sa jedná o prváčika, tak to s tou učiteľkou ani s tým chlapcom nevidím až tak čierno. Kľudne sa porozprávaj s učiteľkou, upozorni ju, že malý je citlivý, nech si toho chlapca viac všíma, spýtaj sa či by sa nedalo nejakou formou hry, alebo iným spôsobom tvojho syna lepšie začleniť do kolektívu. Myslím si, že reakcia nebude negatívna, veď sa jedná o malé a ešte celkom dobre zvládateľné deti. Svojho synčeka podporuj v niečom, čo mu ide výborne, aby získal väčšie sebavedomie. Dúfam, že to dobre zvládnete, pri dobrom prístupe učiteľky by z nich ešte mohli byť aj kamaráti. Deti v tomto veku sa dajú ešte dobre formovať. Držím palce.

filipal
29. sep 2010

@katecameron
ano, skus to tak ako radi Renab. normalne diskretne sa s ucitelkou porozpravaj. opis jej situaciu a hned uvidis, ako zareaguje. na rodicovskom zvycajne ucitelka nema na jednotlivych rodicov cas. mozno by si si mala dohodnut sukromnu konzultaciu. to ucitelia su povinni voci rodicovi urobit.
ked sa bude vyhovarat, alebo dokonca tvrdit, ze za to moze tvoj syn, tak napis. poradime ti co dalej...

@renab je to zial cim dalej rozsirenejsie. bohati rodicia sponzoruju skolu a ich deticky si potom robia co chcu....
smutne, ze na to riaditelia skocia. radsej prizmuria oci nad moralkou, len aby mali vymalovanu skolu.... ☹ ☹

@other_side no, to uz bolo fakt nechutne! deti su schopne roznych krutosti, ked to dospeli dovolia....

lussy23
29. sep 2010

Ahojte. Naďabila som na túto támu a týkalo sa to aj mňa. V škole mi chalani robil izle a posmeivali sa mi. Ale ja so mtorochu postihnutá.... Je smutné, že sa ľudia posmeivajú tým, ktorý sú niečim iní. Na každom viadi niečo zlé. A hlavne deti to berú vážne a veľmi ich to trápi. ☹

junovka
29. sep 2010

@lussy23 veru...najhorsie je aj na tom, ze deti vedia byt uprimne ale aj zaroven krute...a zaroven aj strasne citlive-ked su na opacnej strane barikady ☹

katecameron
22. feb 2011

dnes prisla moja dcera s rozbitou perou a cervenym líckom domov hned mi povedala ze ju udrel o rok starsí chlapec do tvare z pastou je to hnusne vychcane chlapcisko problemove bije aj ine deti nikto si s ním nevie dat rady ja som taka nahnevana neviem co mam robit lebo mam pocit ze jeho otec je policajt a vsetky ucitelky sa ho asi boja aj dnes okrem mojej dcery zbil aj jedneho prvacika a este spoluziacku mojej dcery ze vraj vsetci boli v riaditelni no neviem ako to dopadlo pre toho sopliaka poradte prosím
ja neviem co mam robit 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 nechcem aby sa to uz opakovalo

libka1
22. feb 2011

@katecameron do skoly za riaditelkou, ziadat informaciu ako riesila uvedenu situaciu a ako hodla zabezpecit to aby sa to v buducnosti neopakovalo... ak nic rozumne nepovie alebo sa bude tvarit ze je to normalne napisat nejaku oficialnu staznost na vyssie instancie nech s tym nieco robia... a hlavne to nevzdat a nedat sa odradit 😉

filipal
22. feb 2011

@katecameron presne ako hovori Libka. zrejme ten konflikt riaditelka vysetrovala, ked boli v riaditelni, mali by ta informovat o vysledku. zavolaj triednej, alebo chod hned rano za nou a bud nech ta informuje ona, alebo si dohodni termin u riaditelky.

danka_ba
22. feb 2011

@katecameron Katka nenechaj to len tak, Urcite chod za riadtitelkou a ked sa tam nic nevyriesi napíš oficiálnu sťažnosť. Čím skôr, tým lepšie. Ešte by som možno spravila jednu vec : nafoť postihnuté miesto a choď k lekárovi, aby si mala oficiálne, že bola malá zbitá..... viemže to možno znie hrozne, ale ak má otca policajta, bude sa chcieť z toho vykrútiť a ked budeš mať v rukách dôkazy, bude to lepšie - aj keby si ich nepoužila ...

katecameron
23. feb 2011

tak po najnovsom som zistila ze rodicia mozu voci takemuto decko napísat petíciu a potom musí zo skoly odíst zajtra sa chystam za riaditelkou a este jedna vec nema otecka policajta zistila som od kamosky