Nespravodlivé hodnotenie

vina11
13. apr 2015

Na poslednom rodičovskom združení som bola na konzultácii u vyučujúceho, u ktorého mala dcéra známky medzi 1 a 2, tak bližšie ku dvojke. Opýtala som sa učiteľa, či sa ešte má posnažiť a prihlásiť, či to vidí na jednotku alebo na dvojku. Jeho reakcia bola, že ešte môže byť aj trojka. Dosť ma vtedy jeho odpoved zaskočila, lebo bola neadekvátna situácii. Neskôr dcéra prišla po chorobe do školy, písali písomku z učiva, ktoré prebrali, ked chýbala. Učitel ju písomku nechal napísať aj napriek tomu, že ho upozornila, že prišla po chorobe. Dostala trojku, ktorú jej zapísal do klasifikačného záznamu. Pred týždnom písali písomku na ktorú sme sa spolu pripravovali, aby ju dobre napísala. Domov prišla s tým, že dostala trojku. Na písomke mala tri chyby. Včera si ju vložila do knihy, že sa na to opýta učitela. Ráno sa ho pýtala na bodovanie. Povedal jej, že ho nemá pri sebe, že na poslednej hodine, ktorú s ním mala mať to budú riešiť. Medzitým ich poslal z triedy preč, že bude potrebovať triedu pre iných žiakov. Ked sa dcéra vrátila, prevrátila celú tašku, ale písomku nenašla. Trieda je monitorovaná kamerami. Ako by ste to riešili?

alaguema
27. apr 2015

@mawka či ti dieťa "hodí brzdu" bude záležať veľmi aj od Teba. Inak, je to skutočne tak, že veľa predškolákov píše a číta. Zručnosti, ktoré sa testujú sú presne tie, ktoré bude dietko v škole potrebovať. Nás to o dva roky čaká tiež, mladšie dietko je októbrové. To, že malá "trvá na tom", aby šla do školy, je síce milé, ale to dietko nemá reálnu predstavu čo ho vlastne čaká, nemá ešte schopnosť vyhodnotiť čo bude nasledovať, aké zmeny to obnáša. Detská myseľ v tomto veku ešte takto vôbec nefunguje. Takže určite by som prihliadla na želanie dieťaťa, ale 5 ročné dieťa predsa nemôže rozhodovať o takýchto veciach. Od toho je tu rodič a spolupráca s psychologičkou môže byť veľké plus. Ty si síce dieťa poznáš, ale ona je profík a na základe testov zistí, či je malá pripravená na pravidelný vyučovací proces. Tu nejde o IQ...oveľa viac ide o schopnosť koncentrácie, o sociálne zručnosti, jemnú motoriku, emocionálnu zrelosť...Ak tvoje dieťa nie je ešte na školu zrelé a napriek tomu by do školy nastúpilo, môže to poznačiť prakticky celé obdobie školskej dochádzky. A môže za stať, že ju tá škola nebude baviť tiež. Ale tam už tie povinnosti sú. Takto vracali jedného chlapčeka späť do škôlky...pre jeho sebavedomie to teda asi veľkú službu neurobilo. A možno sa rozčuľuješ úplne zbytočne a tvoje dieťa testmi bez problémov prejde a nastúpi do školy 🙂

alaguema
27. apr 2015

@mawka ešte mi napadlo - na webe sú aj orientačné testy školskej zrelosti, môžeš sa pozrieť aký druh otázok obsahujú a uvidíš, že sú to skutočne veci, ktoré by predškolák mal ovládať.

mawka
27. apr 2015

@alaguema pisem, ze presla, je to v pohode. ved prave preto, ze si ju poznam. a vies aj tie testy, staci sa zle vyspat, nemat svoj den. ziadne dieta a ani dospely nejde den co den na plny plyn. niekedy ma clovek den blbec a potom to vsetko moze vypalit inak. svoje dieta si poznam a ver, ze z nich nerobim malych geniov, praveze ja som ta velmi objektivna matka. ale ak som o niecom presvedcena a pracujem s tym dietatom hlavne ja a ucitelky v skole, tak sorry, ale na zaklade nejakeho mini testu sa mi nezda vhodne posudzovat dieta.
no a suhlasim s tym, ze dieta musi byt emocionalne zrele, koncentrovat sa, mat zrucnosti socialne, to je prvorade. ale aby vyzadovali od predskolaka ze MUSI vediet pisat, MUSI ovladat abecedu, MUSI vediet ratat do neviem kolko, tak potom naco mame prve triedy? ved rovno mozu ist decka do druhej. o toto tu ide. ze uz zacinaju mat na deti take naroky, pre ktore vlastne oni do tej skoly idu, aby sa naucili, vies.

lilitela
14. máj 2015

@vina11 Ja by som to asi neriesila s tou kamerou, ale urcite by som si dala do buducna pozor na ucitela, nemyslim si, ze je to nahoda, ze ti tak odpovedal na tom stretnuti, ze moze byt aj trojka a potom to realne k tomu aj smeruje. A ani by som sa nedivila, ze sem-tam sa najde aj chory ucitel, ved je to jedno z najrizikovejsich povolani na to, aby clovek scvoknul, a v kazdej profesii su ludia vselijaky. Dcere treba vysvetlit, ze zivot bude tiez obcas nespravodlivy. ja som sa ucila vyborne, a system znamkovania bol relativne spravodlivy, stalo sa mi 2x ze som sa citila zle ohodnotena. Stvalo ma to velmi dlho, aj ze to mama neriesila, ale ona v zasade neriesila nikdy nic a lepsie by urobila, keby mi vysvetlila, ze tak to obcas chodi, a nie vzdy treba bojovat, pretoze veci su niekedy subjektivne, a ak nejde o nic dolezite, tak aj tak vacsinou nic nezmenis. Potom, ked som zacala pracovat a zit zivot, tak som dostala peknych par tvrdych faciek, ked som pochopila, ze nieco take ako spravodlivost neexistuje a uz nikto nikdy ma tak spravodlivo, ako znamkou neohodnoti, a ver dodnes sa necham niekym napalit, ze pracujem na dobre slovo u niekoho, koho poznam, a nakoniec mi nezaplati a pod. Proste niektori sme taki - prilis velky zmysel pre spravodlivost, prilis dovercivy a pod. Inak chapem, jedna trojka pokazi vysvedcenie, a ak ide o v priemere dobreho ziaka, ktory ma tiez obcas "pravo" sa potknut, tak inteligentny ucitel by vedel, ako sa zachovat, aby ziacke pomohol opravit znamku.

denisic
14. máj 2015

@lilitela Ty si to zhrnula krásne. Som rada, že ja som učiteľka, ktorá žiakom vždy dá šancu, známku si opraviť. Mne je detí ľúto, ak dostanú zlú známku a sú smutné, tak im vždy poviem, veď si to môžeš opraviť, ak sa to poriadne naučíš. Ja ich beriem ako moje vlastné deti. Dokážem sa im aj ospravedlniť a priznať si chybu, preto ma majú radi.