Nič pod stromček pre 9-ročného za trest?

14. dec 2019

Mam problem s 9 rocnym synom. Je drzi, papuluje, odvrava, nosi zo skoly poznamky ze vyrusuje a aj znamky ma skoro same 3. Neviem ci to uz zacina puberta alebo co ale cim dalej sa to stupnuje. Skusali sme to s nim po dobrotky, aj s trestami ale vydrzi mu to mozno hodinku. Ma niekedy svetle chvilky ze sa s nim da dohodnut, ale prevazuje to zle. Veri este stale na Mikulasa aj na Jeziska, aj ked si myslim ze to uz je posledny rok. Tak sme s muzom rozmyslali ze by pod stromcek nedostal nic. Povodne sme to chceli urobit uz na Mikulasa, ale vtedy 2 dni sekal dobrotu tak sa mi ho ulutostilo a dostal plnu cizmu sladkosti, hracku aj vianocnu mikinu. A aj 2 kusky uhlia. Preto teraz rozmyslame ze by na Vianoce nedostal nic, alebo teda mozno pastelky, ci pero. Aby si uvedomil ako sa sprava. On si pisal v liste pre jeziska plejko, mame to uz kupene ale teda mozu to dostat aj jeho starsi a mladsi bratia. Alebo skusit napisat list od Jeziska aby zacal posluchat. Co by ste urobili vy? Neviem ako nanho uz....trpime tym vsetci doma

brankova
14. dec 2019

Ja by som kupila pod strom sveter, ponozky, knihu a plejko dala za dobre vysvedcenie. V tom veku som na Jeziska neverila, cize list od neho by na mna nefungoval.

eliska13
14. dec 2019

Nikdy by som to nespravila, keď už, tak ten list k tomu napísať.Len ma zarazilo, že taký je zlý a na Mikuláša dostal toho veľa.Ak si uvažovala nedať mu nič prečo plná cizma, hračka, mikina?😉
Za známky si zodpovedná aj ty ma malo rokov na to, aby 3 nosil.Drzi, papuluje no ide do blbeho veku u nás prišlo oponovanie až neskôr, ale je to na nervy chápem.Kolko máš deti?možno na seba potrebuje upútať pozornosť, seká frajera v škole ja by som išla cez pravidlá a pozornosť mu veľa dať aj osamote, vysvetliť veci, lebo vie, že tu saen vyhrážas a nakoniec ustúpis🙂ale Vianoce by som mu nekazila

lulabelka
14. dec 2019

Nasa ma tiež 9 a veru tiež začína byt drzá, niekedy odpapuluje, atd. V škole chvalabohu problém nemá, má jednotky, ale každý den sme pri nej ked robí ulohy - aspon ako dozor a pripadne na odkonzultovanie+ následne skontrolovanie. Ked ju skúšam, musí sa naučiť učivo sama a ked to vie, vyskúšam ju. Ked nevie- naspäť sa učiť. K tomu správaniu - nasa ma pomerne tvrdý režim, snažíme sa jej jasne dávať hranice, aj ked jasne, ze občas to prd pomôže 😅 spolu s bratom ma čierne body- pár tyzdnov dozadu ma dožrali, tak maju na chladničke papier a povolených každý 5 čiernych bodov, inak nebude na Vianoce hračka. U nas je pravidlo uz pár rokov, ze dostanú len po jednej hráčke, inak oblečenie, knihy, veci do školy, atd. Osvedčilo sa nám to, lebo si danú vec užijú a aj tak dostanú ďalšie somariny u starkých. U nas teda plati pravidlo jednej hračky. A zatiaľ žiadne plejko, vlastne mobily, atd. môžu sa zahrať s našimi mobilmi, tablet rozbili, tak další nedostali. Po tej jednej hračke dostanú, to by boli smutní, aj ked sa vkuse rujú, hádajú a 5 čiernych bodov by nazbierali niekedy aj za den 😅 dcéra vie, ze darčeky kupujeme my, syn na Jeziska este verí.

halienka
14. dec 2019

jednoznačne mu treba venovať viac pozornosti, tieto prostredné deti niekedy trpia syndrómom prostredného, nie je ani najmladší ani najstarší, cíti sa menejcenný a snaží sa si to vykompenzovať tým, že upútava na seba pozornosť takýmto vyčíňaním. Chodievajte s nám von, na nejaký šport, spoločné aktivity len rodič a on, rozprávajte sa o všeličom, proste aby cítil, že je aj on pre vás dôležitý.
No s tými vianocami neviem, pre dieťa je to krutý trest nedostať nič na vianoce, bude to brať zas ako nespravodlivosť voči nemu, bratia dostanú a on nie, môže to situáciu ešte zhoršiť. Ja by som mu niečo dala ale menej a nie hračky ale trebars pomôcky do školy + nejaké oblečenie, a trebars s tým listom od ježiška, že ak sa polepší v škole, budú lepšie známky a menej poznámok, tak rodičom necháva ďalšie darčeky, ktoré mu dáte neskôr alebo na narodeniny alebo tak. Aby ho to motivovalo snažiť sa.

galioska
14. dec 2019

Tymto nezmenia nič, iba sa bude viac jedovat. Zisti príčinu prečo je taký, či nieje moc za počítačom, či nemá agresívnych kamošov a či u vás je všetko ok, malo lásky, veľa lásky a povaha k tomu...

kristianka2255
14. dec 2019

No tak, my sme tiez neboli ukazkove deti, ale vianoce sme mali vzdy krasne , na ktore spominam do dnes🙂neviem ci to nezobere este horsie, ze je menejcenny ako surodenci.. vychovavat treba stale, nie len na vianoce a mikulasa

angi07
14. dec 2019

ked naozaj veri na jeziska tak mu.kup nejake malickosti a napis k tomu aj list od jeziska ze videl ako sa sprava s rodicmi a nech sa polepsi lebo vsetko moze dakovat vam 😊😁😊😁mozno by som to vyskusala ci zafunguje moj ma zachvilu 7 a minule som od neho dostala tiez ze my mu nikdy nic nekupime a nedovolime hoc ma plnu izbu hraciek ale naozaj ma vsetko ( tu sme to pokazili) a teraz som nechcela kupit taku blbost... dost ma to zabolelo lebo naozaj ma vsetko nosime ho furt na vylety ... a on sa tak urazil ze dovi dopo....no.pekne som mu v klude povedala ze ked sme taki zli a nic mu nedame nech si bali veci a pojde si pohladat novych lepsich rodicov. od vtedy je pokoj 😏😏

kopytko03
14. dec 2019

Osobne myslím, že ak dieťa nedostane na Vianoce nič, bude to preňho obrovská trauma a to určite nechceš. Inak ja mám tiež 9ročnú a tej niekedy čo vyjde z úst, až mi vlasy dupkom vstávajú. A samozrejme jediná je múdra, ostatní sú hlúpi a trápni, život je nanič, rodičia sú nanič, začala mi nosiť domov aj vulgarizmy - to keď počujem ako sa medzi sebou bavia s kamarátkami, to je niečo hrozné (samé ty p***, ty k**** a podobne). Nehovorím že som sa nesprávala podobne 😂 ale pamätám sa, že som taká bola až trochu neskôr, okolo 12-13 rokov. Holt to asi v dnešnej dobe začína skôr. Takže neboj, nie si v tom sama, stačí veľa veľa trpezlivosti a výchovy, netreba žiadne exemplárne tresty 🙂

kucikuc
14. dec 2019

Ja som to raz urobila na Mikuláša už je tomu asi 6 rokov ale furt si to veľmi dobre pamätá a môžem povedať že už by som to neurobila a už vôbec nie na vianoce môj ma Adhd tiež je to komplikovaná povaha a zistila som za tie roky že je to zbytočne sa rozčuľovať a posledne roky ho čo najviac obimam to je to čo deti najviac potrebujú no a môj chrobáčik ma už skoro 14rokov😁 a myslím si že to docela zvladame nato že som nanich sama ale samozrejme že som aj prísna

evica01
14. dec 2019

Dieta je zrkadlom svojich rodicov. Zrejme sa mu nevenujete ako treba.
Dietatku by som dala pod stromcek tie najkrajsie darceky na rozvoj fantazie. Lego, papierove skladacky, skladacky na elektricke obvody... je toho plno.
No a rodicia by mohli Jeziskovi pripisat do zoznamu knihy o vychove deti 😊

lienkaam16
14. dec 2019

Ja by som skôr playko odložila za výsledky na konci školského roka, nedráždila by som ho tým, že ho dám súrodencom.
Niekedy aj menšie darčeky urobia radosť. Viem, že niekedy to musí byť ťažké ale určite má dôvod svojho správania.
Možno viac rozprávania a mojkania aj s ním.
Ale na Vianoce by som ho až takto netrestala. Predsa Vianoce si pamätáme od mala ;)

k_a_j_k_a
14. dec 2019

Ahoj, nečítala som ,čo písali dievčatá, ale dám Ti príklad. MM mal jedny Vianoce, kedy síce dostal darčeky, ale nemohol si ich rozbaliť. Rozbalil ich až v marci. Zabrali to a pamätať si to bude navždy. Tiež s tým straší občas naše deti. Osobne si neviem predstaviť, že by sme im to naozaj spravili. Príde mi to dosť drsné, hlavne keď ešte verí na Ježiška.
Ja by som mu dala pod stromček nejakú drobnosť, možno niečo čo aj chcel a to PSko by som dala pod stromček všetkým deťom a hranie by som podmienila niečím - známkami, poslúchaním, pomáhaním...

apolka77
14. dec 2019

@kopytko03 no keby som pocula 9rocnu tie vulgarizmy tak mne by ruka vyletela zeby tam mala peciatku mesiac. Ja som na toto alergicka u nas doma neexistuje. Ale chapem ze vonku hrdinky,,,nie raz pocujem ale to uz starsie 13 a viac ten slovnik hlavne namalovane, vyobliekane a z ust ide hnoj...moja 14 roc.to jasne skusala aj 17.rocny v zapale hry na pc nadavky no ja vzdy zakrocim, v nasom dome sa tak rozpravat nebude., vypinam wifi, beriem vsetku techniku...
K autorke syna len tolko ze bez darceka urcite nie bude to skor trauma, ALE darcek len jeden a nie drahy plus ten list na vysvetlenie ako trapi rodicov a ked nebude naprava nebude moct byt odmeneny..
Dalej sa cudujem ake darceky na mikulasa to ste spravili riadnu somarinu, sami zo seba somarov spravili,,,stacilo mu par sladkosti a nie menej uhlia zemiakov a varechu...naco sveter?
Uz tu mal byt v strehu ze nieco sa bude menit.
Musite byt razny vydrzat ale vtedy ked to pomoze..a hlavne s nim v klude vela rozpravat...mozno ma vela lasky je rozmaznany ako vacsina deti teraz, mozno malo a puta pozornost,,,mozno takych kamosov.,mozno sikana v skole pricin moze byt vela,,,to vy musite zistit

kenzom
14. dec 2019

Mikuláš bol nevyužitá príležitosť...sama mu ukazujes, že tvoje slovo neplatí a učíš ho že pravidlá neexistujú....aj tak dostane čo chce. ...

laska201
14. dec 2019

@halienka vtom to mas pravdu.tie stredne deti su statisticky vzdy najhorsie.aj u nas to je tak problem so strednym ale tiez by mi to srdce nedalo nedat mu nic.dodnes si pametam take vianoce brat autodrahu co vtedy bola dost draha vec a ja ze kucharsku knihu co mamka niekde vyhrala.no plakala som riadne.vtedy aj za ponozky by som bola radsej ako takej knihe v 7rocniku na zs.

denisa0504
14. dec 2019

Ja som si hneď spomenula, ako som videla raz baliť darčeky moju maminu a nechápala som prečo to robí ona, veď darčeky nosí Ježiško.. ona na to s kľudom Angličana, že áno, dobrým deťom nosí Ježiško a tým zlým musia rodičia.. určite by som mu nedávala čo si zažiada, len nejaké maličkosti. Možno by som mu povedala ak by sa rozčuľoval prečo súrodenci majú čo chceli povedala niečo v tom zmysle, že veď ježiško nosí iba dobrým deťom, ale vy ho ľúbite a viete že by noc nedostal, tak tie ostatné veci sú od vás. To je možno aj pred príprava na pravdu o Vianociach...

laska201
14. dec 2019

Aj moj stredny mi vravi mama ja ti uz nikdy nebudem verit a najmensi mu vravi Samko ti tomu nerozumies ved mama da darceky jeziskovy a jezisko ich donesie pod stromcek.tak to mal pekne vysvetlene od mensieho.

lulubinka
14. dec 2019

Zažila som pár vianoc v detstve bez darčekov.ale nie kvôli neposluchaniu ale kvôli financiám.aj keď som to chápala,sú to veľmi nepekné spomienky.myslim že si tým moc nepomozes.
Inak mám ten istý problém so synom.ma 6r. Rozhodla som sa s ním ísť aspoň na jedno sedenie k psychlogicke.

thoughtfulweirdo
14. dec 2019

Ja som bola prvacka alebo druhacka a pod stromcekom som nemala nic, len list od Jeziska o tom, ako si treba rodicov vazit, pomahat, posluchat, lebo nic nie je len tak atd. No to bola hroza 😅 Cely vecer ma v tom nechali, az pred spanim ma mama poslala pre daco na balkon a tam bolo vrece s mojimi darcekmi a listkom, ze si to nakoniec rozmyslel a dal mi poslednu sancu polepsit sa. Myslim, ze to na 2-3 roky super fungovalo, kym som neprestala verit 🙂 nijaku celozivotnu traumu z toho nemam.

ona12
14. dec 2019

Nám mamina voľáky strelila, rozlamala varechy na naše zadky a dobre bolo 🤣 niekedy mali deti pred rodičmi rešpekt, nie ako teraz...dobre,ze im po hlave neskáču.Ale koho je to vína? Podľa mňa rodičov... Deti si dovoľujú ako im to dovolia rodičia
A ja by som im nedávala vôbec playko... Budu sa len hádať, bit, nadávať si kto sa bude hrať a kto nie. Akurát budú len nervózne a agresívne.Radšej im kúpiť nejakú knihu alebo oblečenie

eliz22
14. dec 2019

Mala som kolegynu,ktora mala presne tento isty problem.Tak sa s manzelom rozhodli ze synovi nic nedaju.No otocilo sa to v ich neprospech.Dieta bolo smutne a nakoniec po sviatkovh ked prislo do skoly a zacali sa v triede s ucitelkou rozpravat ake boli sviatky a co dostali on povedal ze nic.Vsetkym to prislo luto-aj ucitelke a doniesli mu nejake veci aby dostal aspon nieco.A rodicia sa citili uplne trapne lebo vyzerali ze nemaju peniaze a hadam ani radi svoje dieta🤦🏼‍♀️

laska201
14. dec 2019

My robime vecerne posedenie s detmi.sadnene do kruhu a rozpravame sa ako bolo v skole a aby posluchali.vcera mi mala vravi mama kedy sa budeme rozpravat a uz cakala pripravena.taketo rozpravania si tie deti zapametaju.a hlavne ukoncenie velke objatie.

ivec16
14. dec 2019

to na mikulasa mohol dostat viac uhlia, cibule a varesku... menej sladkosti a hracku a mikinu ste mohli nechat pod stromcek... ale nedostat nic na vianoce je priliz kruty trest...

zuzuliennka1
14. dec 2019

suhlasim s vyssie napisanym, playstation by som nechala za vysvecko a teraz len ponozky, sveter, nejake oblecenie a ak teda este veri na Jeziska, aj ten list k tomu je dobry napad

zuzuliennka1
14. dec 2019

este doplnim, ze sa mi vidi ovela lepsie, ked naozaj aj pre neho nieco bude, a aj pouzitelne samozrejme, len teda "nuda" pre deti 🙂 a ze teda Jezisko to vidi, "posle list" ze playstation ho pocka na vysvecko 🙂 fakt by to mohlo fungovat

evkamotka
14. dec 2019

daj mu len zopar drobnosti a ten list. aj tak bude sklamany ze nedostane playko, deti su hrozne namotane na to co si vysnivaju. trest bude uz len to.
surodencom by som playko nedavala - aj tak mu ho pozicaju alebo sa o neho budu bit. pockala by som pol roka na to vysvedcenie.

ssandyy
14. dec 2019

Ja si myslím že ste na neho makka. Nie je normálne že máte drzeho syna ktorý sa nevie vpratat do kože a vy mu za to dáte toľko veľa ešte. Niekedy treba aj tvrdsiu ruku. Nemyslím tým bitky. Ale dnes si deti nenormálne dovoľujú a ja som zástancom toho že za to môžu rodičia veď kto iný. Keď som ja vyrastala a bola drza moji mi o dali aj pocitit kde sú hranice. A som im za to vďačná. Jednoducho je to len malé decko ktoré nemá čo vyskakovat. Ma sa slušne chovať

gelifil
14. dec 2019

@ssandyy ty bud nemas deti alebo zijes na opustenom ostrove....

dorotik
14. dec 2019

Je vedecky dokazane, ze vychova typu "cukor a bic", tzn. tresty a odmeny vobec nie je efektivna. Treba si hladat k dietatu cestu, vytvorit prijimajuce prostredie s pevnymi hranicami. Nepozerat sa nanho ako na zleho ale hladat pricinu, preco sa tak sprava. Ziadne dieta nerobi nieco len tak. Mozno potrebuje viac pozornosti, alebo nema pevne hranice a je zmateny. Popripade tie hranice skusa a je to obdobie 🙂

eliska13
14. dec 2019

@dorotik aj súhlasím, ale možno je len taky taká povaha a porovnava, lebo ostatné deti sú iné dobre čo má doma.Mozno je živší, rebel vie argumentovať....známky by som netolerovala, aby mal 3.Poznamky aké, že vyrušuje, že nema zošit....ale jasné ide do veku kedy bude skúšať a skúšať pokiaľ môže ísť.Je to o hraniciach určite.Ale darček by som mu dala a porozmyslala ako ho vediem a vychovavam