Obedy v škole od septembra 2021

22. jún 2021

Ahojte ako to bude od septembra s obedom pre deti je pravdou že si rodič bude môcť vybrať buď zvýšený daňový bonus ale obed zadarmo?

alenah31
22. jún 2021

nie

hapkova
22. jún 2021

Hmmm o tom som teda nic nepocula. Sestre prisiel normalne na malu vymer, ale uz teda s normalnou sumou, nie tych 5€ ale uz 30€. A to uz zacala premyslat, ako to spravit, lebo mala chodi vecne hladna zo skoly, co tam tak zle varia

autor
22. jún 2021

Ja len podľa toho som myslela

alenah31
22. jún 2021

až to nájdem v zákone budem riešiť - zatiaľ je úprava DB podľa veku 0-6, 6-15, 15 a viac - to, že má rodič na výber nikde zatiaľ oficiálne nevidím. Ale do septembra je ešte ďaleko...

vikusjk
22. jún 2021

minule to dávali v TN, že o tom budú rozhodovať, ale ešte to nie je schválené a pochybujem, že to do septembra stihnú. Kiež by, naša nechodí na obedy, lebo jej to tam nechutí, tak by sme dostali aspoň vyšší bonus

alenah31
22. jún 2021

@vikusjk vyšší DB je schválený a je v zákone - od 1.7.2021 ti automaticky pri dieťati vo veku 6-15 uplatní zamestnávateľ DB vo výške 39,47 eur - čiže po prvý krát to budeš mať v mzde vyplatenej za júl v auguste. Tu ide o to, že chcú, aby si rodičia mali možnosť vybrať - niekto nechce vyšší DB, ale chce obedy zadarmo - toto ešte nikde v zákone nie je.

marryen
22. jún 2021

@vikusjk ten bonus vyšší o 16 e myslíš?

vikusjk
22. jún 2021

@alenah31 aha, tak pardon, to sa ospravedlňujem, ušlo mi, že už ho schválili. DB poberá manžel, čiže ja to zase až tak nesledujem, len raz som zachytila v správach, že má byť na výber, tak som sa potešila, že reku aspoň niečo.
Obedy sa určite hodia zadarmo najmä tým, ktorí nepracujú (z hocijakého dôvodu), a teda na daň. bonus by nemali nárok. Tým určite viac pomôže obed zadarmo.

vikusjk
22. jún 2021

@marryen neviem, o koľko má byť vyšší, len že sa má zvýšiť. ako píše @alenah31 asi to bude tých 39,47 € po zvýšení

marryen
22. jún 2021

@vikusjk áno to je to ...rozdiel je 16 e oproti tomu, čo je teraz

janickacrazy
22. jún 2021

@vikusjk napr. u nás obed zadarmo nebol vôbec, stále platíme rovnako, lebo zvýšili cenu režijných nákladov, takže ja ten bonus uvitam

vikusjk
23. jún 2021

@janickacrazy ja ho tiez vitam, nakolko moja dcera na obedy nechodi. Chodila v prvom a druhom rocniku a tiez zvysili ten rezijny poplatok z 3 na 10 € mesacne, cize sme platili okolo 11-12 €, ale tak ja by som jej zaplatila aj plnu sumu obeda, keby jej to tam chutilo, aspon by som nemusela mat doma kazdy den navarene 😅

slavkadi
1. júl 2021

Minulý týždeň bola schválená novela zákona o dani z príjmov, v ktorej to je. Rodič dieťaťa 6-15 r. si bude môcť vybrať či chce daňový bonus alebo obedy zadarmo. Ak sa rozhodne pre obedy zadarmo, musí to nahlásiť zamestnávateľovi, aby mu zrušil bonus. Platiť to má od 1.8., ale ten zvýšený bonus je od 1.7.

autor
1. júl 2021

@slavkadi vďaka za info 🙂

majusqa77
1. aug 2021

@slavkadi pls, bolo to uz aj uverejnene v zb.?

dollyzv
2. aug 2021

Pekne s ľuďmi vyjebabrali 😅😅😅

momager
2. aug 2021

@alenah31 ty rodicia ktori si nemozu uplatnit danovy bonus budu moct mat obedy zdarma. Napr ak nepracuju, slobodne matky na materskej alebo maju taky nizky prijem ze neplatia dane (zivnostnici). Ak pracujes a mas dostatocny prijem na uplatnenie bonusu tak budes mat bonus automaticky. Danovy bonus je ponizenie dane ktoru by si platil ak pracujes. Ked neplatis dane nemozes si ich ponizit. Je to benefit ktory maju pracujuci rodicia.

vanda323
2. aug 2021

@hapkova Ahoj presne , môj syn detto. Stále príde hladný, akože moja známa pracovala chvíľku na zástup v jedálni a raz mi povedala že ako prváci dostávali na obed 2 šišky ale take malé že aby som mu nachystala doma jesť. Tak ja už Neviem či je len hladosko alebo fakt tak lakomo dávajú

alenah31
2. aug 2021

@momager ja som mzdár-personalista - viem čo je DB🙂 v čase otázky zadávateľky témy to bol len návrh a mal viac verzií čo pre mňa nie je podstatné - ja som potrebovala zákon kde je uvedená presné znenie a spôsob ako ho uplatňovať.

majusqa77
2. aug 2021

@alenah31 ale nieje to od 1.8.tak, ze si kazdy moze vybrat, ci obed alebo zvyseny DB?

autor
2. aug 2021

@alenah31 tak ako to nakoniec je ? 🙂

slavkadi
2. aug 2021

@majusqa77 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2... Našla som len toto, info nam posuvala lektorka metodicka o tom, že ma byt na vyber, ale je to take nejednoznacne, lebo skola posielala info, ze len ten kto nema narok na DB, moze ziadat o obedy zadarmo.

slavkadi
2. aug 2021

"...rodič dieťaťa 6-15r. na ktoré si neuplatil DB...." Tak mi z toho vychádza, že sa môže rozhodnúť, ale podľa mňa sa mu viac oplatí DB, keď má naň nárok, tak nie je o čom.

majusqa77
2. aug 2021

@slavkadi preco myslis? Zvyseny db je cca 16 eur, obedy vyjdu u nas 1,20 *20 = 24

elanor
2. aug 2021

na stranke nase MS sa objavil posledne dni tento oznam:

autor
2. aug 2021

@majusqa77 súhlasím ja som.za obedy bolo to pre mňa ajnore dcéru výhodnejšie

alenah31
2. aug 2021

@majusqa77 my sme už mailom posielali info zamestnancom, že treba čestné prehlásenie - tak nám odpísali z MPSVaR. Potom sa dodatočne kto nestihne bude doplácať či zrážať v RZD 2021.

slavkadi
2. aug 2021

@majusqa77 DB na tieto deti je 39,47 € a obedy v jedalni u nás cca 30€, tak DB mi je výhodnejší. Ak sa rozhodneš pre obedy zadarmo, prídeš o celý DB, nielen o to zvýšenie. A ak odhlásim dieťa z obeda, škola mi stravné za tie dni vráti. Ak by som mala obedy zadarmo a dieťa choré doma, nemám ani DB ani obed zadarmo.

autor
2. aug 2021

@alenah31 ak si zruší môj bývali DB už teraz v auguste budem mať nárok na obed od septembra?