Odpoveď našej prváčky je vždy negatívna

rolandik
19. jún 2012

Mám prváčku, je už koniec školského roku a škola ju nenadchla. Ale náš problém je v tom, že čokoľvek sa jej opýtam vždy nechce. Nechceš ísť so mnou do obchodu? Nie!. Ideme už na tie úlohy? Nie!!! Chceš jesť? Nie. Kladne odpovedá iba na chceš sladkosť alebo budeš pozerať telku. Neviem ako je to možné, ale zo stovky detí čo boli na telentovkách na kavír ju prijali. Takže potrebuje cvičiť aj na klavír. Nemá problém to zvládnuť, lenže nechce. Kým sa nenaštartuje tak to jednoducho nerobí. Nepomáhajú odmeny ani zákazy. Jednoducho kým nedostane na zadok ani sa nehne. Ale ja som už z toho totálne vyšťavená, nechcem ju biť.

kveta
19. jún 2012

@rolandik Dúfam, že Ťa nenaštvem, ale... skús sa pýtať inak: Najskôr budeš hrať na klavír alebo pôjdeme najskôr do potravín?

vejula
19. jún 2012

@rolandik alebo sa nepytaj, ale povedz, ideme robiť ulohy šup šup. To zas niesu veci, ktore si môže vyberať, ulohy proste robiť treba.. Tak isto aj ostatne veci. Môj maly ma len dva roky, ale ked sa ho pytam, tiež akoby naschval nesuhlasi, tak mi mama poradila, nech sa ho stale nepytam. Proste nechystam polievočku a začnem krmiť, lebo ja som sa tiež vždy pytala, či chce polievočku alebo či chce hento či chce tamto. A potom som zistila, že pri mne poriadne neje, ale u mamy a svokry sa vždy najedol perfektne, no len vtedy, ked som tam nebola

xlucia
19. jún 2012

@rolandik tak sa je nepytaj ale jej to slusnym tonom oznam alebo prikaz. resp. ak sa nieco opytas, pytaj sa tak aby nebola mozna odpoved ano alebo nie. ale daj jej na vyber z dvoch moznosti...

anjelicek26
19. jún 2012

@rolandik - niektore veci sa clovek nepyta... jednoduche zakladne vety . Ideme do obchodu, Uprac si izbu. Chod cvicit na klavir. Preco mas potrebu pocut od nej ano? Preco by si jej to mala vysvetlovat? To su jasne prikazy, co ma splnit. Dat jej na zadok vobec nie je riesenie. Ale zacat inak tvorit vety...

sladkasue
19. jún 2012

podla mna, dietatu mozes dat na vyber, ale z moznosti, ktore "moze" nasho drobca sa pytam ked ideme von ktore sandalky chce? ponukam mmu dvoje. a je mi jedno ktore si vyberie - moze oboje🙂
ale ko pisali baby vyssie, male vydieranie pomaha... nejdem ta sudit, ale skus zmenit vychovu. nas drobec nema ani 2 roky a velmi dobre chape, ze poviem, ze najskr bude obed a potom moze aj cokoladku alebo tv pozerat...

vyskusaj to a trvaj si na svojom! treba dat dietatu pocit rozhodnosti!

janinah
19. jún 2012

máločo sa syna 6r. pýtam,či chceš...ideme do obchodu,poď a pomôžeš mi ...nech sa páči, zjedz chlebík...ideme cvičiť písmenká /logopedia/...obleč si veci,ideme k babke...

stardust
19. jún 2012

@janinah hehe, najlepsie zriadenie je diktatura 😀 😀 😀

janinah
19. jún 2012

@stardust netrep sprostosti....

anjelicek26
19. jún 2012

@stardust - su povinnosti, ktore proste spravit musi a miesta, kam ist treba, na co zacinat nekonecne diskusie? Tie nas 5-6-7 rocne drobce su schopne vytiahnut take argumenty, ze az 🙂 Su veci dobrovolne kde sa pytam, ma na vyber... ale domace ulohy to urcite nie su 😉 Diktatura ma svojim sposobom vyhody - kazdy presne vie, ake su pravidla 😀

vejula
19. jún 2012

@stardust ty sa rano pytaš dieťaťa, či chce isť do školy? Alebo teba sa niekto pyta, či chceš isť dnes do prace? Su proste veci, ktore si nenavyberaš. JE dobre ked dieťa vie, že v živote su aj povinnosti, ktore proste robiť treba

lili_mia
19. jún 2012

@stardust v čom je podľa teba u @janinah diktatúra? potrebuješ ísť do obchodu, nemáš kde nechať malé dieťa, tak povieš, že ide s tebou a nepýtaš sa ho, či pôjde s tebou .. ste u babky a treba ísť domov, čo povieš? chce sa ti ísť domov, alebo ideme domov? zaujíma ma, prečo si to myslíš

stardust
19. jún 2012

@vejula
@lili_mia na to je rodic, aby usmernoval svoje neplnolete dieta, lebo ono si este nevie stanovit priority. A do urciteho veku to ide len diktaturou, myslim na tie podstatne veci, nie ci si oblecie ruzove alebo sede tricko.
@janinah takymto tonom sa mozes rozpravat so svojou dcerou, nie so mnou 😉

vejula
19. jún 2012

@stardust jaj takto si to myslela, lebo ono to vyzeralo, že to mysliš ironicky

janinah
19. jún 2012

@stardust ty si začala 😉 o diktature sa môžeš rozprávať na hodine dejepisu v kapitole o Hitlerovi a nie na diskusii ,kde matka /ja/ píše svoj názor v snahe niekomu poradiť a pomôcť 😉 viac s ak tebe nevyjadrujem,maj sa dobre 😉

ani3012
19. jún 2012

ja súhlasím s @stardust ..ja sa Patrika veľa vecí nepýtam,lebo by sme sa nikam nedopracovali a keďže mám aj druhé dieťa,tak by aj tak,aj keby som chcela nemohlo byť po jeho....

janinah
19. jún 2012

@vejula to bolo myslené ironicky,to je dosť jasné...ale nemienim to už riešiť

lili_mia
19. jún 2012

@stardust jááááj .. iróóóónia .. ked to prečítam spätne, tak to už inak pôsobí 😀 😀 😀

digysa
19. jún 2012

@rolandik Tiez ma zarazilo, preco sa jej pytas, co budete robit, ked Ty si autorita a rodic?

TO by ma ozaj nenapadlo.....

Ale, ked mam navarene 2 druhy jedal, tak sa v pohode spytam, ci chce zemiaky alebo ryzu?

Musis jej dat jasny ciel. Chod si urobit ulohy. Ideme cvicit na klavir hodinu.
AK ciel nepomaha, tak formuluj otazku s vyberom, pri ktorom ked sa rozhodne, tak kazde rozhodnutie bude pre TEBA to spravne...Priklad:
Ides si urobit najskor domacu ulohu, alebo ides naskor hrat na klaviri?

stardust
19. jún 2012

@janinah diktatura nie je len o Hitlerovi na hodine dejepisu 😉

@lili_mia doma vediem tiez diktaturu v podstatnych veciach.

zuzka1.
19. jún 2012

boze baby pokoj,
@stardust to nemyslela tak hrozne ,aby ste to tu prehanali, autorita diktuje prikazy, no takja som tiez doma diktator malemu , muzovi aj svokre a svokrovi😀

rabiva
19. jún 2012

tiez mam 7rocnu takze diskusiu budem sledovat, ci sa niecomu mudremu priucim... 😉 lebo ma vzdy vedia pobavit reakcie a rady mamiciek, ktore maju deti mladsie ako my teraz tie nase a tazko mozu predvidat ake to bude u nich prave v tomto veku 😅

stardust
19. jún 2012

aj tie mamy, ktore maju mladsie deti boli kedysi davno detmi a dokonca si pamataju na svoje detstvo a su vdacne, ze sa niecomu priucili tiez vdaka rodicom, ktori rozhodli, ze ich dieta bude nieco robit.

sisaha
19. jún 2012

@rolandik poznam velmi dobre. U nas je to este "potom", "hneď", "neskôr", "ja viem"....len škoda, že napr. všetky tieto odpovede su len prazdne reči, aby som jej dala pokoj.. 😀. Ale suhlasim s viacerymi...ziadne otazky, oznamovacia veta a ked sa nezodvihne ani po druhom upozorneni, tak trest (telesny nema vyznam - to je ako hrach na stenu).. 😝

lili_mia
19. jún 2012

@stardust kolegyňa sa mi posťažovala, že podľa mužovej rodiny je sekera, pretože mu nedovolí hrať pc hru diablo, ktorá sa hrá po sieti a on ju hraje s bratmi až do 2hej .. síce do práce ide na 9tu, ale nevyzerá ako vzor vyspatého zamestnanca .. ťažko určiť čo je diktatúra a čo dobrý úmysel

sue
19. jún 2012

Hmm,syna mám mladšieho,ale argumentovať vie veľmi dobre,pokiaľ sa nesprávne pýtam - a vždy sa dá dať na výber - chceš najskôr písať úlohy alebo cvičiť na klavíri? ...najprv si upraceš izbu alebo vynesieš smeti? ...vždy sa to dá,len treba zmeniť nastavenie vo vlastnej hlave - dieťa tým získa pocit partnerstva a nemá potrebu búriť sa autorite...

lenka3007
19. jún 2012

@rolandik neboooj, aj moj skoro 7 rocny prvacik reaguje niekedy takto. Aj ked mu poviem pekne "obleč sa prosim, ideme do mesta" alebo " Pod, ideme si urobit ulohy" a ta reakcia " mneeee saaaaa neeeechceee" alebo len sucho "nie".. neviem ci az teraz na neho lezie obdobie "kazde tri roky" 🙄 🙄 🙄 ked mal tri tiez bol taky obrateny, teraz opat...
Netreba stracat nervy, ja vzdy poviem, ze ja som sa ho nepytala, ze ci sa mu chce, ja som mu oznamila a poprosila ho, aby to urobil....

anjelicek26
19. jún 2012

@rabiva - hehe ano, ja mam sice sotva 6 rocnu, ale uz druhy rok chodi do skoly 😅

digysa
19. jún 2012

@anjelicek26 Nechcem ta urazit, lebo vo vacsine pripadoch suhlasim s tvojimi nazormi (mozno je to aj tym, ze si scestovana a nezila si iba na SK), ale jedna vec mi na tebe vadi....
Uz dlhsie si vsimam, ze je jedno o aku diskusiu sa jedna, tak nejako brilantne vzdy dokazes do nej vlozit poznamku o tom, ze mas velmi nadane dieta. Chcelo by to trochu zmenit temu a nesnazit sa stale opakovat, ako je tvoje dieta o rok popredu.
Prepac, ak sa ta to dotlko, ale ja som si to vsimla uz vo vela diskusiach....mohla by som zaguglit, ale utekam na tenis...

anjelicek26
19. jún 2012

@digysa - nemam mimoriadne nadane dieta, ale v anglicku uz chodi dva roky povinne do skoly ;) To nema nic s nadanim, ale povinnostou 🙂 A domace ulohy a povinnosti s tym spojene sa nas uz tykaju... a take nechce sa mi dobre pozname... takze az tak to s vekom nesuvisi... ale s tym, co dieta "musi" 😉 Preto sem-tam diskutujeme zo skolakmi, lebo z maminami skolkarov moc nemame o com... ja som nikde o mimoriadne nadanom dietati nepisala... v porovnani zo spoluziakmi... je zlaty stred.

rolandik
autor
20. jún 2012

každé tri roky - aj mne sa zdá, že je to tak. Obdobie vzdoru prešlo plynule do ešte horšieho obdobia. Je poriadne drzá, keď jej niečo prikážem - nadiktujem tak hodí pohŕdavú grimasu. Prikázať môžem, ale bohužiaľ reakcia žiadna! Ja mám aj druhé dieťa a to robí všetko s radosťou. A preto som nervózna zo staršej. Ja viem, že keď má súrodenca v škôlke čo nemá žiadne povinnosti tak sa jej úlohy plnia veľmi ťažko. Ale včera ráno som mladšiu odviezla k babke, aby sme mali kľud na cvičenie. Dnes má postupové skúšky z klavíru. Po škole som ju nechala hrať na PC hry (15 minút). Bola si zacvičiť na krúžku. Chcela som, aby si trocha oddýchla od učenia. Potom som do nej hustila, že aj jej sesternica na vyške má teraz skúšky, že je dôležité sa pripravovať. A prikázala jej: sadni si a hraj. Tak to už bol oheň na streche. Ona nebude, sprostý klavír, hraj si sama. A zasa do dopadlo krikom a bitkou.