Podľa čoho mám vybrať základnú školu pre syna?

daniela77
17. sep 2014

Ahojte mamičky, mám jednu dilému, s ktorou by som sa chcela poradiť aj s vami a opýtať sa na skúsenosti. Teraz v januári nás čaká zápis do základnej školy. Probém je však v tom, že sa neviem rozhodnúť, kam ho zapísať. Mám ZŠ vyslovene pod nosom, 2 minútky cesty pešo od vchodu bytovky, po vchod školy. Máme v okolí aj iné ZŠ, ktoré sú vraj lepšie, lenže sú o dosť ďalej, bližšia pešo min. 20 - 25 min chôdze s dieťaťom, a ďalšia ani nehovorím. Každý však hovorí, že škola, čo máme pri sebe je o ničom, atď atď. Čo ma ale najviac udivuje, že to hovoria predovšetkým mamičky, ktoré majú deti snáď ešte mladšie ako ja, alebo tie, ktoré majú iné vymoženosti ako ja (myslím tým vlastné auto, atď.) Neviem si predstaviť, že moje dieťa by chodilo takú diaľku domov, keď bude staršie samo, len kvôli tomu, že nejaká škola je údajne lepšia. Myslíte si, že tie rozdiely, hlavne na prvom stupni sú tak obrovské? Neučia sa náhodou deti podľa osnov na všetkých ZŠ rovnaké učivo? Ide mi aj o to, že ja si takisto nechcem skomplikovať život a vstávať a budiť deti oveľa skôr len kvôli tomu, že bude chodiť na údajne lepšiu školu. Ako by ste to riešili vy? Za odpovede vopred ďakujem kočky.

emily.s
17. sep 2014

V každej škole sa učí podľa rovnakých osnov. Rozdiely sú vo vybavení školy a metódach vyučovania.
Ak máš možnosť, choď sa pozrieť do viacerých škôl - využi deň otvorených dverí, prípadne sa dohodni s riaditeľom/kou a rozhodni sa na základe vlastných dojmov. Ak nebude na prvý pohľad ani jedna ničím lepšia ani horšia ako ostatné, tak vyber tú, ktorú máš najbližšie.
Keby si nakoniec nebola spokojná so zvolenou školou, môžeš dať dieťa do inej.

belllinka
17. sep 2014

Ja si myslím, že sa nedá iba tak všeobecne povať "toto je dobrá škola a táto zlá." Hlavne záleží veľa od učiteľky, akú syn dostane, či s ňou on bude spokojný a či dokáže deti zaujať. Darmo bude na "dobrej škole", ak tam nebude chodIť rád kvôli učiteľke. Ja by som ho dala na tú školu, čo máte bližšie a ak nebudete spokojní, vždy sa dá požiadať o preklad na inú školu.

vinifred
17. sep 2014

..ja som dala deti do školy tam,kam išli skoro všetci spolužiaci zo škôlky..aj keď to máme ďalej,nemáme auto, u mňa rozhodlo toto už len kvôli úlohám a pomôže si napr.ak niektorá musí zostať s menším doma a vyberieme si deti z družiny..patrili sme pod inú školu,ale ja ako decko som ju neznášala,najhorší spolužiaci,učitelia,stále nejaká šikana,možno je to už iné,aj keď reči sú stále nejaké,ale to je aj o tejto našej škole,nevyhovieš každému,ale z princípu som ich nemohla dať tam,kde mne bolo zle,lebo to vo mne zostalo..

pribinak
17. sep 2014

Mozes mat aj neviem aku super skolu, ked si syn "nesadne" s ucitelkou nic to nebude platne, ja by som dala dieta do najblizsej skoly a prelozila ho, keby sa vyskytol nejaky problem
Ak ta zaujimaju skutocne vysledky skoly, pozri vysledky sutazi a vysledky monitorov, niektore skoly "ziju" len zo stareho mena a tradicie

Kam pojde nejaky naj kamos, ci sused? Je to pre neho dolezite, alebo si rychlo najde kamosov a lahko sa prisposobi?

flashovci
17. sep 2014

to som riesila aj ja s dcerkou minuly rok, navyse v ba je skol strasne vela, so zameranim na vsetko mozne, nehovoriac o ponuke sukromnych skol, ktore su samozrejme lepsie vybavene ako statne.. nakoniec zvitazila statna skola najblizsie k bydlisku, dcerka bude mat kamosky z okolia a ked bude starsia, moze chodit sama domov.. nenasla som nikde na nu ziadne referencie, ziadne chvaly uzasnych vysledkov, napriek tomu sme zatial spokojni, deti maju rozsirenu hudobnu, je pekne, ze ich vedu k umeniu, medzi sebou sa aj starsie decka spravaju pekne, nikto nevyzera byt protekcny, cize ziadna sikana a porovnavanie (skusenost zo sukromnej skoly) a najma maju velmi zlatu pani ucitelku, co je pre deticky najdolezitejsie 🙂 detom je jedno, ci je interaktivna tabula v kazdej triede, do skoly sa tesia ak maju dobrych spoluziakov a dobre ucitelky a sikovne dieta sa presadi a vynikne kdekolvek 🙂 a ako pisali ostatne mamicky, vzdy sa da pripadne vybavit prestup, takze by som zvolila skolu, co mate najblizsie

radlinka
17. sep 2014

Suhlasim s @emily.s perfektne to napisala, ja davam na vlastnu intuiciu a hlavne co ma v skole zaujme a nadchne, aky maju report a akou formou vyucuju. Mozes sa ist pozriet do kazdej z nich a porovnat, skus si este zistit kolko ma skola ziakov, kolko vyucujucich, ako funguju, pozitiva/negativa, preco mamicky tvrdia ze je onicom - dovod. Je to pre vas blizko a nosit dieta 20 minut kazdy den na zabrat (ak sa ma tiez dieta vracat same domov a ak vas deli este k tomu aj cesta tak je to narocne). Ja riesim momentalne tiez podobnu situaciu sice v inej krajine, ale v prvom rade som sa pozerala na to, kde je skola situovana, na akom mieste, ako daleko od cesty, v akom prostredi, ako blizko od domu, aky maju report z inspekcie, ako vyucuju, ake formy pouzivaju, kto je riaditel (pretoze ten vedie skolu a vzdy dotiahne do patricnej urovne), aky system tam funguje, co mozu mojmu dietatu ponuknut v procese vzdelavania. Takze je toho dost, volila som najlepsiu a najblizsiu alternativu a dufam ze budeme spokojni 🙂 @daniela77

m.i.r.i
17. sep 2014

nas to caka na buduci rok aj s tym, ze sa budeme stahovat..ale zas napriklad u nas je skola zakladna v obci, pomerne velka, celych 9 tried...pojdu tam vsetci synovi kamarati, tam nik neriesi aka to je skola, je to v dedine..aj napriek tomu tam dlho ale deti nebudu chodit same peso, my to mame po ceste, cez krizovatky, cez podchod cez zeleznicnu trat a cez cestu co je hlavny tah s mnozstvom aut...neviem v ktorom rocniku by som aj tam dovolila synovi chodit do skoly samemu..je to asi 20 minut peso tak ci tak..zas na druhej strane mesto je 4 km a su tam skoly kde minimalne dve maju ovela lepsie renome, vyucbu jazykov, vyborne vysledky v ramci monitorov, vynovene priestory, lepsi pristup..chystam sa to ist si obzriet..u nas to bude tiez rozhodovanie o tom, ci dam syna do skolky v dedine kde pojdu vsetci, ale skola nema bohvieake meno alebo do lepsej skoly v meste...v obci by som ho vodila peso, v meste bude treba vozit kazdy den autom..bude to tazke rozhodovanie ale zatial sa priklanam k lepsej skole v meste..kazdopadne ak v tvojom pripade mate mat tazkosti s dopravou do skoly tak je to na uvazeni samozrejme..treba si spisat za a proti..ja si ale myslim, ze zakladna skola je klucova..aby malo dieta dobry start, dobry pristup a tak..ale samozrejme si to treba ist pozriet a vsimat si aki su ucitelia, kto bude dieta ucit ak je to mozne, aky je styl vyucby a podobne veci..ono mozno prvy stupen sa da aj na inej skole zvladnut ak aj s ulohami dokazu pomoct este rodicia a ak je super ucitelka a dieta ma skolu rado..neskor na druhom stupni by som si uz dala viac zalezat a nejde tu o kamaratov...

babulina
18. sep 2014

My sme vytipovali dve skoly podla vysledkov a referencii a isli sa tam pozriet s dcerou . Treba si povedat priority - chcete jazyky, chcete dobre kruzky, zalezi vam na vzdialenosti, pojde na osemrocne gymnazium alebo bude v zs 9 rok, najma sa pytat kto bude ucit prvakov a ake su tie ucitelky pripadne vychovavatelky

kitty27
18. sep 2014

Urcite najviac zalezi na ucitelovi a vychovavatelke. Odporucam dat na referencie rodicov, co deti v skole maju. Moze byt akokolvek super skola vybavena a pouzivat super metody, ak si raz dieta nesadne s ucitelom, mate problem. Hovorim z osobnej skusenosti, dieta som prekladala prave kvoli ucitelke.

vladimir_m76
12. mar 2015

tiez sme zvazovali kam dat dcerku do skoly. kym sme sa nestretli s potencialnymi ucitelmi, ktori by mohli nasu misku ucit bola pre nas dolezita logistika a vseobecne referencie o skole. mal som moznost diskutovat s ludmi, ktori maju skusenosti s prestupom do inej skoly - ak si ucitel a dieta "nesadli" - nie je to bohvieco menit skolu. teda technicky je to ok, ale castokrat to moze byt pre dieta trauma, ktora nemusi byt vobec viditelna (u deti sa mozu objavit otazky typu: nie som dost dobry, tak ma davaju inam? som iny, ako ostatni spoluziaci, ktori zostavaju?). co vam mozem poradit z vlastnej skusenosti je osobna navsteva skoly, stretnutie s ucitelom, ktory bude ucit vase dieta... ak skola usporaduva nejake aktivity s danym ucitelom zucastnit sa ich.. a az potom sa rozhodnut.. viem, ze vacsina statnych skol na taketo aktivity nema cas, ale ucitelia, ktori tam ucia si ho niekedy najdu 🙂. my sme dieta zapisali do montessori skoly pri pezinku www.greenwill.sk 🙂 je skvele, ze nasa miska sa na skolu tesi, lebo uz dnes vie, ze ju v septembri budu ucit zuzka a peta 🙂