Polročné vysvedčenia. Nezdajú sa vám chaotické?

jasumat
30. jan 2009

Ahojte, chcela by som sa opýtať, aké vysvedčenia dostali vaše deti- my sme mali totiž minulý týždeň rodičovské združenie, kde nám vedenie školy oznámilo, že ministerstvo zakázalo " slovné hodnotenia", a umožnilo iba slovne napísať známku tz. buď má dieťa 1,2,3,4 a 5, alebo štyri stupne slovného hodnotenia- veľmi dobrý, dobrý, uspokojivý, neuspokojivý. Pán minister Mikolaj to v Tv zdôvodnil, že je to vrámci "zjednotenia". Ale aké zjednotenie, keď číslic je 5, slovné hodnotenia iba 4 a na druhom stupni opäť klasické 5- stupňové hodnotenie. Teraz je na škole, aké hodnotenie sa rozhodne používať?
Naše deti už nemohli mať slovne opísnú ich prácu a snahu, v čom sa majú polepšiť... tak ako doteraz, ale dostali už iba známky.
Nezdá sa vám to trochu chaotické- vydať takéto nariadenie dva týždne pred odovzdávaním vysvedčení?

titkovamiriam
2. feb 2009

najnovsi argument mojho syna,na skolu sa dostane kazdy aj blb-lebo skola je rada ze ma ziakov 😲

inak aj najstarsi sa ucil ako blazon v devine a nakoniec ho zobrali na zaklade monitoru a to mal na vysvecku aj styrec v sedmicke.

ella1
2. feb 2009

vipa123- na ,,našej" škole budú mať prinajlepšom do štvrtej triedy aj slovné vysvedčko.....takže petíciu netreba...

vipa123
2. feb 2009

Ella, budete mať nové oficiálne vysvedčko so zaradením do štyroch stupňov a aj to staré dobré slovné? Tak teda máte šťastie na učiteľov. 😉
Tá petícia je o tom, že za oficiálne vysvedčenia sa budú rátať klasické slovné, nie tieto nové.

Titkovamiriam áno, to je realita. Gymnáziá poberú jednotkárov, dvojkárov a často aj trojkárov a ostatné stredné školy sú potom radi, že majú žiakov. 😉

Sassi, to je super, že takto vedieš dcérku. Ak sa môžem opýtať, pre čo Tvoja dcérka nemala mať hodnotenú anglinu a zrazu im ju podľa nového zákona hodnotili? Učia sa podľa nejakého z jazykových variantov? Lebo podľa jazykových variantov je to povinný predmet a ten by mal byť hodnotený. Učili sa aj v prvej triede povinne? A ešte... prosím Ťa, z ktorých kníh sa učíte? Dík za čas.

K slovnému hodnoteniu ešte... úspech zažije aj ten najslabší žiak, lebo nemá stále štvorky a päťky, ale poteší sa aj z toho, ak sa mu podarí napísať menej chýb v diktáte ako minule. Pri klasifikácii by to bola možno stále tá 4 či 5.
Napr. sa stáva, že žiak prinesie dvojku a rodič sa príde vadiť, že dieťa to doma vedelo, tak prečo má dvojku... napr. sa mu doma zdalo, že vie pekne čítať a učiteľ napíše do ŽK, že dieťa síce plynulo čítalo, ale treba zlepšiť intonáciu /pri známke to nejde, je to dvojka/ ... pri odpovedi odpovedalo samostatne, ale nedokáže sa orientovať na mape... je to praktické pre rodičov, vedia tak, ako pomôcť. Ale to je vec názoru, toto slovné. My sme spokojní a som rada, že ho máme. Kôli nemu sme si vybrali našu školu. 😉 S prechodom na známky nemajú deti problém, už v štvrtej triede si niektorí rátajú, čo za známku by dostali za svoje percentá. Rodičia detto.

ella1
2. feb 2009

jj vipa- N-káči to tak majú...
ale napr. AJ mali normálne hodnotenú, kdežto NJ mali napísané len, že absolvovali.ale to asi pre to, lebo NJ majú ako nový predmet.

inak súhlasím s tebou, mne sa slovné hodnotenie páči a povie mi to viac ako len známka.

vipa123
2. feb 2009

Ahaaaa 😉
Ani vlastiveda a prírodoveda v 3. roč. v prvom polroku nie je hodnotená, lebo je to nový predmet. To platí aj pri známkovaní. Druhý polrok sa už hodnotí.
Ella, Vy sa anglinu učíte z ktorých kníh? Zaujímala by ma aj tá nemčina, ak máš čas. 😵 Ďakujem.

sassi
2. feb 2009

vipa, mala chodí do jyzakovej vyberovej triedy - teda jazykovy variant
maju od 1. ročníka povinnu angličtinu, 2x do týždna .... a neviem, ako to bude teraz z 2. jazykom, mali mať od 7. triedy pravdepodobne NJ

povodne sa mal hodnotiť jazyk až od 3. triedy, teral mali mať len "absolvovala"
no a kedže novy školsky zakon sa hovorilo že platí zatial len pre 1. a 5. ročník a oni pojdu ešte po 5. triedu po starom, tak sme aj my a aj učitelia tak brali, že to hodnotene mať nebudu
a týžden pred klasifikačnou im povedali, že musia byť známky
asi to velky problem nebol, lebo ako hovorím, nejaké známky mali v zošitoch, ale skor z uloh, malych projektov, diktáty a pisomky nepísali a to sa teraz asi zmení
aspon to bude brať vážnejšie, aj sa celkom teším, že je to tak
sice ona nie je z tých, čo maju prístup "ked sa to neznamkuje, tak na to kašlem" ale aj tak ...

a mame učebnicu COOL! tuším vydavatelstvo Oxford University Press

podla mna je jedno, či znamka alebo slovne
teda pokial viete presné kriteria na danu znamku a komunikujete s učitelom, tak je to v pohode, vobec mi to nevadí 😉

vipa123
2. feb 2009

Sassi, ďakujem. 😉 A pán minister by sa mal zamyslieť na sebou, takéto zmätky robí. Nový školský zákon mal platiť len pre 1. a 5. ročník, robili sa nové plány a papiere okolo toho a zrazu mení veci aj v iných ročníkoch. 😠

sassi
2. feb 2009

vipa, ty si učitelka?
ja som, na Gymnáziu ... ale poviem pravdu, som rada že som teraz na materskej 😒
kym sa vrátim, dufam, že sa dosť toho "utrasie"

ella1
2. feb 2009

vipa- naši mali hodnotené aj vlastivedu, prírodovedu, obohatenie, informatiku...
okrem etickej a NJ všetko.

AJ neviem aká kniha, má ju v škole, tak ked príde napíšem ti.kniha+ prac.zošit.
NJ Pingpong Neu(alebo v je na konci, neviem).vyd. Hueber.de kniha+prac. zoš+ slovník, či čo to je....

sassi
2. feb 2009

ella - Hueber ma celkom dobre učebnice, tuto konkretne nepoznám
ale aj ja učím z učebnice od Hueber - DELFIN, to je už stredoškolská
ťažká, ale dobrá
decka nam zmaturovali zatial všetky 🙂

ella1
2. feb 2009

mne sa zas nevidí, že tam nie je výslovnosť...a kedže ani ja ani mm sme sa nem. neučili, tak jej ani nemôžme pomôcť.....ale inak vyzerajú dobre...

sassi
2. feb 2009

vyslovnosť nie je v skoro žiadnej učebnici nemčiny, kedže su isté pravidlá pre vyslovnosť - tie su isto niekde uvedena a podla tých treba vyslovovať 😉
nie ako v AJ, že každe slovo ma vlastnu vyslovnosť, teda existuju aj tam iste pravidla, ale je to zložitejšie 😉

ella1
2. feb 2009

aha.no mne to tam chýba..... 😉

sassi
2. feb 2009

no ja mam prístup taký, že decka by sa mali 90% naučiť na hodine
chapem, že im doma častokrát fakt nemá kto pomocť s tým

a takisto je to pri dcere, povedala učitelka, že oni s deťmi pracuju intenzívne na hodine a aj robia aj doma, je to bobre,a le ona to nevyžaduje, aby sa učili doma ... super prístup
ja sa s dcerkou doma AJ vobec učiť nemusím, fakt si 99% pamätá z hodiny, občas jej vypadne nejaké slovíčko, ale že by sme museli doma bifliť, to vobec nie, niekedy aj za cely týžden na to neostane čas...
ona si sama pušťa na PC take vyukove programy, mame 2x Angličtinu a aj Slovenčinu, a tam si niečo precvičí, preopakuje hravou formou
asi jej to dosť pomágha, lebo učitelka mi povedala, že vraj "vidno, že sa s nou doma vela učíte" 😀 😀 😀

vipa123
2. feb 2009

Sassi, áno. 😀 Na MD bolo supeeer, ale aj teraz som veľmi spokojná. 🙂

Ella, ďakujem. 😉 Ale som si urobila prieskum trhu, že?

sassi
2. feb 2009

mne končí vo februári 2010, ale asi idem do práce už od tohto septembra
volaju ma, nejsou lidi 😀

ella1
2. feb 2009

vipa-takže AJ máme Chit Chat je nápis....dole je oxford university press a vzadu je stránka oup.com/elt

vipa123
2. feb 2009

Ella, ďakujem, si zlatá. 😉

Sassi, tak si to ešte uži. 😉

sassi
2. feb 2009

užívam 😵 😵 😵