Pomáhajú vám deti s domácimi prácami?

mummy01
13. mar 2013

Ahojte maminy,
otvaram tuto diskusiu a rada by som vedela ako a ci vobec vam deti pomahaju s domacimi pracami.Ak ano tak s cim a od akeho veku,ci sa im chce pomahat a ci ich nejako motivujete.
Ja mam 6 a pol rocnu slecnu a zatial som nejake pravidelne pomahanie neriesila ale mam pocit ze by uz mohla mat nejaku zodpovednu ulohu v domacnosti aj ona.Jej sa do toho vobec nechce...teda rada pomaha pri peceni a aj par drobnych uloh zvladne,je sikovna ale vecsinou mi to ofrfle a ulohu nedokonci.Rada by som ju viedla k zodpovednosti a k tomu aby si svoju ulohu aj splnila.Preto hladam navod ako na to....

angua27
13. mar 2013

ahoj, ja mám cca. o rok mladšieho syna ako Ty dcéru a s domácimi prácami pomáha. je pravda, že ešte nemá na starosti nejakú konkrétnu prácu, ale keď upratujem, vysáva, alebo utiera prach. vždy somnou zotiera podlahy. rád umýva riad, pri varení, pečení je moja pravá ruka. pri vešaní prádla si vešia svoje. všetko robí rád, dobrovoľne a vždy sa ponúkne sám. samozrejme, že veľakrát mám pocit, že to nie je spravené podľa mojich predstáv, ale keď vidím ako sa snaží, neopravujem to, neupratujem po ňom. vždy dostane pochvaľu. 😉
zapájala som ho do domácich prác od malička, keď bol menší podával mi štipce, keď som vešala prádlo. pri varení, pečení bol vždy pri mne, upratovanie, tak isto, dostal handričku a utieral čo sa dalo. 😀
skús dcéru nejako motivovať, napr. ak tri krát spraví niečo, tak dostane malú odmenu. 😉

mummy01
autor
13. mar 2013

@angua27 no odmenu davat nechcem,to je dvojsecna zbran a ona je prave ten typ co by to robila kvoli odmene a nie kvoli tomu ze upratovat sa proste musi 😀 takze touto cestou ist nechcem,ved aj ja mam povinnosti a nik mi za ich splnenie odmenu nedava 😝 Ona pomaha,nemozem povedat ze nie ale stale je to na tej urovni hry a jej momentalnej chute pomahat.Ak poviem ze ma nieco urobit vtedy ked sa to urobit musi a jej sa nechce tak nastavaju vyhovorky,plac,krik....takze by som rada v tom spravila poriadok a pravidla,no tiez sa len ucim ako dosiahnut svoje bez toho aby dcera mala pocit krivdy a nutenia do niecoho 😉

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
angua27
13. mar 2013

@mummy01, áno, máš pravdu, že odmena je dvojsečná zbraň. možno skúsiť odmenu vo forme, že môže pre celú rodinu vybrať výlet cez víkend. pôjde sa tam, kam chce ona a odmena to bude vlastne pre všetkých. 😉 alebo ako písala @zazvorka87, spraviť upratovnie zábavnou činnosťou, hrou. a kľudne by som zapojila aj mladšieho syna Tvojho.
rada si však prečítam aj typy od iných mamičiek. 😉
a ešte také malé vŕtanie. ale nič v zlom. 😉 ja si za domáce práce odmenu dávam sama. raz za mesiac si kúpim niečo pekné pre seba, kabelku, topánky, pekný kúsok oblečenia, alebo si doprajem wellnes. na toto mám vyčlenené peniažky, ktoré sa raz minú celé, inokedy niečo ostane. a beriem to, že je to moja odmena za domáce práce. 😎

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lilitela
13. mar 2013

@mummy01 Neporadim ti ako na to. Ale ani ja som ako dieta rada neupratovala. Zato neskor som bola posadnuta upratovanim, vo svojom prvom vlastnom byvani. Zastavam vsak nazor, ze treba deti viest aj napriek nevoli. Moj muz mali doma pani na upratovanie a poviem ti, to bolo roboty naucit ho, ze sa doma upratuje a ze tentokrat to zanho nikto neurobi.

lumarque
13. mar 2013

@angua27 no budem sa aj ja sama musiet namotivovat.. tie odmeny sami pozdavaju.. 😉

hradnapani
13. mar 2013

@mummy01 myslim,ze na 6 rocne dieta je to v pohode, ked je to na urovni hry a momentalnej chuti pomahat. Neviem, ja by som sestrocne dieta este nenutila do "zodpovedneho" pravidelneho upratovania, skor jej to mozes znechutit. Ma to byt zabava a nie povinnost. Ja pisem totiz sama za seba, zo svojej skusenosti. Mna zacala mama "nutit" az okolo 8-9 rokov a nemam pocit, ze by mi nieco utieklo. Ako desatrocna som uz pravidelne pomahala s umyvanim vane, vynasanim smeti atd... postupne sa to nabalovalo a nemam ziadny problem so zodpovednostou a upratovanim. Asi to tak budem robit aj so svojimi detmi.

anjelicek26
13. mar 2013

@mummy01 - Saska toho robi hodne, mozno viac ako by mala... aj ked teda robime veci spolu, nie neprenasam na nu kompletne ulohy v domacnosti. Ak davam prat, ona znosi dolu veci z izieb... ked vesiam, donesie veci z pracky k vesiaku a vesia ponozky a nohavicky, ja zvysok... ked vykladam umyvacku, tak ja mam taniere a pohare, ona pribor... ked prestieram na veceru, maly nosi pohare, Saska taniere a pribor, ja nosim jedlo. Smeti nosi teraz mala von, vraj sa nemam nadrapovat 😀 Ale to vravi ona 🙂 Macaci zachod cisti uplne sama a aj zajace krmi uplne sama (isteze jej to treba pripomenut), ale zajace cistime spolu, tam jej radsej pomozem...izbu - jej - upratujeme spolu. Sama sa do toho neprinuti a ja nebudem veci opakovat na milionty krat, idem k nej a hovorim toto tam, toto hentam a odkladam jej veci zo stola, ona zbiera oblecko, ja vysavam a ona zbiera drobne veci po zemi, aby mu nepadli za obet xixi .... proste je stale pri mne... prijde mi to normalne, ze nerobim veci sama, ze su to spolocne ulohy...

blumka
13. mar 2013

ja mam 2 dcery. Ked ich poprosim nech si upracu hracky ani jednej sa nechce 😅 , ale ked ma v sobotu vidia pobehovat s handrou tak chcu upratovat obidve. Takze ich robota v sobotu je poutierat stoliky v obyvacke a aj ich maly stolik v kuchyni, v chodbe mame presklene dvere, takze ked treba tie umyvaju ony, tak isto dvere na sprch. kutoch mam zo skla, tak to tiez rady robia. Starsia dcera ma jednu svoju "povinnost", vymiena toaletaky na drziakoch 😅 mame taky trosku narocnejsi system a strasne sa tesi , ze ho ovlada takze vzdy ked vidim ze toaletak konci tak jej to poviem a ona cela vytesena vymiena 😀 Cez tyzden nestihame, ale cez vikend si postlu svoje postielky. Maju za ulohu si udrziavat aj satnik v relativnom poriadku...na police som im polepila obrazky oblecenia aby vedeli kde maju dat tricka, kde teplaky atd...odkedy to mame tak je tam fakt vacsi poriadok. Starsia pomaha mladsej a mladsia zatial aspon vesia veci na vesiaciky.
Ony su uz zvyknute aj na to, ze ked nieco sa rozleje alebo vysype tak si idu po svoju metlicku prip. handricku a upracu po sebe..nikdy to po nich neutieram tak aby ma videli aj ked je to nedokonale...az ked idu spat aby ich to neodradzovalo.
odmeny za upratovanie by som nedavala, neskor uz clovek nebude vediet co ma dat aby ostala aspon postel postlana.
S nami byva neter, ta ma na starosti svoju izbu a jednu kupelnu, izba jej vydrzi upratana jeden den, kupelna snad este menej, kedze ju pouzivaju aj deti...no ale vravim si pubertacka, snad ked bude mat vlastnu domacnost tak pochopi preco sa upratuje.....ona nebola vedena od detstva k tomu ze treba nieco urobit len tak, a teraz sa to prejavuje...

martinka12142224
14. mar 2013

@mummy01 ahoj ja mam 9 rocnu dceru ked bola mensia tak 5- 6 rocna so mnou utierala prach pokial sa jej chcelo a umyvala zrkadla to ju aj bavilo hoci som to po nej musela urobit este aj ja :D ale to nevadi lebo takto sa nauci ze nieco v domacnosti sa robit musi teraz ked uz ma 9 rokov jej davam umyt riad taktiez utiera prach aspon vo svojej izbe ale teda asi som jej mohla davat aj viac robit lebo vobec sa jej nechce nic aj k tym riadom ju musim nejako dotiahnut :D tak ale zaciname tak naozaj vazne ze musi nieco robit 🙂

simsalabim
14. mar 2013

Ja mam 2 dcery, jedna ma 7 a druha 14. Obe maju povinnosti - pridelene domace prace, ci sa im chce alebo nechce. O tom proste nediskutujem. Mladsia dcera 1x tyzdenne utiera prach vsade, kde dociahne s takou tou chlpatou metlou 🙂 Okrem toho si musi udrziavat izbu na poriadku. Starsia dcera ma povinnost 2x tyzdenne povysavat cely dom a tiez si aspon raz tyzdenne dat izbu do poriadku. Toto su pridelene povinnosti, za ktore nedostavaju ziadne penaize - ved kto plati mne za to, ze vyperiem? Ozehlim? Vsetci sme clenovia tej istej rodiny a vsetci sa musime podielat na jej fungovani. Okrem toho dostavaju dcery bezne kazdy den nejaku dalsiu robotu - "pomoc". Ked treba nalozit / vylozit umyvacku, odhadzat sneh spred domu, poliat zahradu, vyniest smeti pred dom, ocistit si topanky, priniest kos s pradlom ku pracke.... Proste bezne prace, nie fyzicky namahave (nikto ich nenuti okopavat zahradu). Ja sama to vsetko nestiham, chodim do prace, a ked sa o to podelime, vsetci mame viac volneho casu pre seba. Cize napr. ja prave vykladam umyvacku, jedna dcera mipomaha, druha prinesie pradlo k pracke. Ja zehlim, jedna dcera odhadze sneh spred domu....ja umyvam dlazku, oni medzitym pozbieraju, co treba, zo zeme, jedna citi zemiaky, ja to krajam a chystam jedlo...

aknel1985
14. mar 2013

ja mam 22 mesacnu dcerku ked bola mladsia vyyberala mi veci z pracky a podavala vtedy sme mali z boku plnenu teraz si vybera z lavorika a podava mi vecicky na zavesenie taky maly drobcek a pomenuvava oblecenie komu patri... je to velmi zlate dufam, ze jej to ostane sikulke mojej , 😀

ajulienka122
15. mar 2013

Ahojte, moju dceru velmi skoro preslo hranie sa s hrackami, vzdy radsej mne pomahala. Zehlila s hrackarskou zehlickou, varila so mnou, upratovala... 🙂 Vzdy to brala ako hru, a museli sme to robit spolocne. Teraz ma 10 a najradsej je, ked mi moze sama urobit veceru, ktoru odpozerala alebo prekvapit ma niecim co urobila 🙂 Aj ked do nezazivnych prac sa jej niekedy nechce, snazim sa ju presvedcit, ze ked bude skoro hotove co je treba, potom si moze zavolat kamaratky a pod. A ani mala odmena niekedy nezaskodi 🙂

daturka1
9. apr 2013

Ako prvu pomoc v domacnosti bolo vysavanie....nebolo to take dokonale...ale zda sa mi to ta najlahsia cinnost

m_ij_ka
29. júl 2013

moja staršia dcéra začínala s utieraním prachu to bola jej najväčšia zábava, štipcovanie prádla, skladanie utierok ....vysávanie nám nejako nevonia ešte stále 😀 ročnú dcérku som naučila malým zmetákom zametať je to jej obľúbená vec čo drží v rukách hádam jej to aj vydrží 😉

annulikb
29. júl 2013

No ja som matka už coskoro 4 deti a mam pocit, ze deti musia v domacnosti pomahat. Myslim si, ze ked dieta vie, ze sa to urobit musi - ze mamka si cely den nesadne kym vsetko urobi tak by mali pomahat. Ja som deti stale volala k sebe - ze pod mi pomoct vylozit mycku riadku, pracku, parovat ponozky....... teraz mi syn (8r) povysava aj cely byt, dcera rada umyva kupelnu...... samozrejme ze to nie je dokonale, ale snazia sa. Aj oni z toho maju dobry pocit. Minule mi moja 4 r dcera hovori - "mami to vysavanie je taka drina " - uz si budem davat pozor, aby som nekrusila 🙂 A mamicky som zasadne proti odmenam ( hlavne financnym ) po praci - ved upratovanie je prirodzena vec!!!!!!!

evaka
2. aug 2013

Podla mna je to vzdy o dietati - moja dvojrocna podava pradlo (namiesto stipcov), utiera prach, pouklada topanky, proste ju bavi hocico v domacnosti. Naopak, na moj podnet - pod mi pomoct mi moja sestrocna (mesiac pred nastupom do 1 .tr.) odpovedala: Maminka, ja mam ulohy. Otvorila aktovku, vybrala Vcielku a zacala si pistat 😀 . Ju proste nedonutim ani keby, nema k tomu vztah, proste nechce. Zatial to neriesim, ani ju nenutiím ..... podla mna zaklad je naucit sa upratat si svoje veci/ po sebe, co na tento vek vie, no a casom uvidime.
@mummy01

sisaka
2. aug 2013

urcite treba k tomu deti viest uz od malicka a aj ked to neurobia dobre, alebo sa im nechce tak trvat na tom. Ja uz pri starsej 15 rocnej "znem urodu" - teraz cez prazdniny ked je doma a ja v praci, tak mi fakt velmi pomaha - nema problem uvarit, zbehnut na mensi nakup, utriet prach, povysavat, poumyvat dlazky, okna, dat prat ... (samozrejme nie vsetko v jeden den) Deti zapajam hlavne koli nim samym, aby sa raz vedeli same o seba a svoju domacnost postarat, nech nedopadnu ako mnohi mladi ludia tu v Kanade, ktori sa ucia o seba starat, ked maju 18-20 - nevedia nic uvarit, nevedia zapnut pracku, nevedia udrziavat poriadok, postarat sa o zahradu (vzdy to robili za nich rodicia, alebo mali na to ludi)
Ja si dcerinu pomoc vazim a neberiem ju ako samozrejmost - za odmenu si robievame babske jazdy, kupim jej nieco, co velmi chce, ale nepotrebuje, dam peniaze nech idu s kamoskou na pizzu a pod., Syn ma len 5, tak ten pomaha len s malymi vecami - upratanie vlastnej izby, sem-tam prach, vykladanie nakupu, pranie, triedenie ponoziek, zahradka, dufam, ze v 15 bude rovnako samostatny ako dcera a bude mi tiez pomahat v domacnosti

nts
2. aug 2013

mne pomáhajú občas kamarátkiné deti s mixovaním jedla pre Karin.