Poradíte báseň na Hviezdoslavov Kubín pre deviatačku?

monicka20
2. jan 2013

No môže to byť aj trochu dlhšie.

pingu1
2. jan 2013

zlta lalia. lahke a dobre J.Botto

kacena4
2. jan 2013

urcite nic z dob socializmu nie je to zaujimave, zbehnite do kniznice a nieco urcite najdete co sa hlavne jej bude dobre ucit a na HK nemusi byt len basen ale aj proza a toho mas urcite doma dost staci len vybrat knihu a naucit sa cast pribehu (nemusi byt rozpravka) napr maly princ je zaujimavy stale alebo narnia ci verneovky 😉

katka1981
2. jan 2013

Nerozumiem celkom aku pomoc hladas. Ved aj my sme kazdy rok mali HK a mali sme predniest poeziu alebo prozu a ziak si vzdy vyberal sam. Treba k tomu ozaj forum? Nemam pocit, zeby som bola extra vedena k samostatnosti, ale toto som ozaj vzdy zvladla bez pomoci. Uz uplne chapem, ked chodia rodicia na VS ospravedlnovat svoje deti, hoci su uz plnolete. Alebo som nepochopila tvoju otazku....

ela2710
2. jan 2013

@monicka20 podla mna je toto dobra tema, len si mala poprosit adminov, aby z nej spravili diskusiu, mozno by sa tu poradilo viacerym maminkam, je dost narocne kazdy rok nieco vyberat,...prezri si nejake internetove knihkupectvo, napr. v Martinuse je vela knih zo slovenskej poezie: http://www.martinus.sk/knihy/slovenska-a-ceska-... mozno si tam vyberies, pri knizkach tam zvyknu byt a uryvky, a ak nechces kupovat, tak potom podla vybranych si mozte pozicat z kniznice, su tam aj takí autori, co nie su az tak znami a takí zvyknu aj uputat, lebo zvacsa kazdy recituje Milana Rufusa....

neviem naco sem chodia odpovedat maminky, ktore chcu len vrtat do zakladateliek tem, resp. naco zbytocne vyryvaju, ked sa mi otazka nepaci, tak predsa neodpoviem 🙄

sisaha
2. jan 2013

@katka1981 a o co ide? tak sa prisla poradit a co? Ked budes mat doma pubertiaka, tak potom vypisuj taketo komentare...

kmkke
2. jan 2013

Ahoj, takže podľa najnovších prírastkov u nás v knižnici (lebo učitelia chcú len slovenské, len súčasné, len vydané za posledných pár rokov a hlavne pre ich "vek") a povedzme si pravdu, tá poézia nevychádza na kvantá, keď vyjde mesačne jedna kniha tak robíme mexické vlny od radosti že máme čo ponúkať 😀 Ale prezrela som naše súpisy a vychádza mi z toho toto:
Poézia:
Jozef Urban, napr. Zúrivo, nežne, svoj (2011)
Ingrid Lukáčová – Deň celý láskavý (2011)
Peter Krištúfek – 75w(2011)
František Bábela - Nočné básne = Carmina nocturna (2011)
Miroslava Ábelová - Sólo pre 9 hlasov (2011)
Mária Demitrová – P.D. 38 (2012)
Inak už len fakt staré veci ako Rúfus, Peteraj, Hevier, Novomestký, a podobne. Skúste sa orientovať na prózu, tam toho vychádza viac a dá sa veľmi dobre odporučiť, pretože ide o veľmi obľúbených slovenských autorov, prípadne o zbierky poviedok, napr:
Próza:
Futová, Gabriela : Brata musíš poslúchať! (2011)
Adela, neopováž sa! (Poviedky pre deti) (2011)
Ako si vychovať brata : Poviedky pre deti (2012)
Brat, Roman : Druhé podanie (2012)
Tých autorov je oveľa viac, fakt stačí navštíviť knižnicu a opýtať sa, ale aj z tohto si vyberieš. Inak Gabiku Futovú a Romana Brata odporúčam všetkými palcami čo mám, majú krásne, vtipné knihy, dokonca spolu napísali knihy pre násťročných a veľmi dobre sa učia na takéto súťaže. Čo mám skúsenosti od kolegýň, ktoré niekoľkokrát boli aj v komisii HV, tak deti s ukážkami týchto autorov boli na popredných miestach (ale o tom pssst 🙂 )

evabb35
3. jan 2013

A čo takto niečo z kníh Slávne texty slávnych piesní od Kamila Peteraja, Borisa Filana, Ľuboša Zemana, Daniela Heviera, Jána Štrassera, Milana Lasicu, od Jozefa Urbana niečo z knihy Malý zúrivý Robinson, Hluchonemá hudba, Dnes nie je Mikuláša. Od Milana Lasicu niečo z knihy Piesne a iné texty...od Kamila Peteraja: Čo sa šeptá dievčatám

Próza: Martin Vopěnka: Spiace mesto

nknk
2. feb 2013

🙄

vcg
9. feb 2013

:( ?(

tupelo
12. feb 2013

Poradte mi prosím ....newiem si násť básničku pre mňa :(

kokorunecka
12. feb 2013

Milan Rúfus - Ľubka a Kovovlad.

maruskahurnanska
12. feb 2013

Môžem poradiť prózu pre druháčku🙂Jozef Pavlovič - Palička ,čo sa stala dirigentom z knihy Veselí prváci. Veľa šťastia

josenka
12. feb 2013

Niečo od Joža Urbana.

djaros
18. feb 2013

somariny

marianka0101
18. feb 2013

niekto tu pozerá panelák...

lenicko12
21. feb 2013

Prosim vas neviete niekto poeziu pre 4.rocnik 🙂 a ja pozeram panelak
🙂

lenclovek
22. feb 2013

Ahoj neviete nejakú prózu pre piatačku na ZŠ ? 🙂

trdlooo
25. feb 2013

ahojte prosim poradite mi prozu pre 6. rocnik ZŠ ?? ... prosiim !! 😀 velmi to potrebujem !! 🙂 😉

radka057
26. feb 2013

Mám takú dilemu..každý rok recitujem prózu no a tento rok som hľadala všetko možné..buď,som z tej knihy recitovala alebo v tej knihe hovorí hlavný hrdina chlapec..napr.druhé podanie..tá knižka je zaujímavá a chcela by som z nej recitovať no ako som spomenula..hlavná postava je chlapec..neviete mi poradiť?ďakujem..🙂

marikaj
1. mar 2013

radka057 pre aký ročník?
lenclovek - skúste Hevier, S nosom na precházke - je to pomerne univerzálne, čo sa týka veku, len to treba prerobiť pre dievča - t.j. miesto "povedal som" bude recitovať "povedala som" a skrátiť (vnútri textu vyšktrať, čo neposúva dej dopredu, NIE USEKNÚŤ KONIEC!!!).
Dcérka s tým minulý rok vyhrala 2. miesto na okrese.

Inak k tej Futovej - ak pomýšľate na vyššie kolá, ako školské, tak ju porotcovia nemajú príliš v láske, vraj to nieje "umelecká literatúra"

Tí, čo chcete poéziu - môžete si vybrať aj kratšie básničky, ktoré majú spoločnú tému (ideálne od jedného autora) a urobiť z nich koláž.

rastinkoo
3. mar 2013

Poradte dajaku kratku basen

musa0000
18. mar 2013

prosím vás , ako mám nájst text s týmito ukážkami na nete ? napr. od Futovej stále mi len knihá vijde ..
😢 pomóooc !! ☹ 😅

briketa
18. mar 2013

Z umeleckej literatury pre vyssie rocniky je vyborna Smrekova basen "Basen o krasne matke"

Podla mojho nazoru by si vsak klasiku mali vyberat deti, ktore maju k poezii naozaj vztah a nie je to pre nich jednorazova zalezitost.
Kto tu basen uz cital mnohokrat, rozumie jej, ma k nej vztah. Vie ako dychat rytmiku, ma spravnu vyslovnost a vie precitit intonaciu do tej pravej miery. Basen musi byt uprimne precitena aby bola podana v spravnej urovni.

martinhorvath
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
siska2992005
7. feb 2015

ahojte poradíte mi dobrú báseň na Hviezdoslavov Kubín pre 3.ročník 😉 neviem žiadnu nájsť ☹

halabrinka
11. feb 2015

kde najdem ijake dobre basnički pre piatačku????????????????????,,,,, 😀 😢 🤐 😵 😅 😅 😕 😝 😔 😢 😲 😖 😎 😠 ☹ 😎 🙂 😉

nikapetrovicova
12. feb 2015

Ahojte chodím do 7 triedy a odporúčam na hviezdoslava kubína basničku
SAMO CHALUPKA : BOLO I BUDE !! Veje vietor, veje
od Tatry k Dunaju:
Smutné hlasy idú
po slovenskom kraju.

Po slovenskom kraju
také idú hlasy:
už sa pominuli
tie slovenské časy: —

Časy naše, časy,
časy našej slávy,
keď nad Nitrou viali
slovenské zástavy.

Hoj, Nitro, zlatý trón
kráľa Svätopluka,
čo raz naň pomyslím,
srdce vo mne puká.

Boli sme my, boli
medzi národami,
ako ten náš Kriváň
nad tými Tatrami.

Bol ten náš kraj v kvete,
ale ten kvet zvädol:
Dobrú noc, Slováci!
Váš deň už zapadol. —

A keď aj zapadol,
veď on zase svitne;
ten náš slovenský kraj
v nový kvet vykvitne.

Hore sa, Slováci!
Hore sa! — a Boh dá:
bude Slovák ešte,
čím býval inohdá.

Stojí ešte, stojí
Kriváň nad Tatrami:
bude Slovák, čím bol
medzi národami.

Read more: http://zlatyfond.sme.sk/dielo/239/Chalupka_Bolo...

vaness09
21. feb 2015

Ahojte, viem že by som si to mala hľadať sama ale už som zúfalá..už týždeň hľadám báseň na hviezdoslavov kubín pre 8.ročník bola som v knižnici hľadala som na internete a stále nič. Nenápísali by ste mi prosím niečo ani moc krátke ani dlhé a vhodné na moj vek? vopred dakujem 🙂

fcchelsea
21. feb 2015

krvave sonety hviezdoslav

brisilda
21. feb 2015

Miroslav Válek: Jesenná láska

Láska je strašne bohatá, láska, tá všetko sľúbi,
no ten, čo ľúbil, sklamal sa a ten, čo sklamal, ľúbi.
Prach dlhých, smutných letných dní na staré lístie padá,
poznala príliš neskoro, ako ho mala rada.

Tak každoročne v jeseni svetlá sa tratia z duše
a človek, koník túlavý, od srdca k srdcu kluše
a pre každé chce zomierať, žiť nechce pre nijaké,
chcel by mať jedno pre seba; je mu jedno aké.
Možno, že iba obrázok a možno tôňu iba.

No pred cieľom sa zastaví: Komu zas srdce chýba?
Zo všetkých mojich obrázkov mámivý ošiaľ stúpa;
bola to láska? Sklamanie? Aj láska bola hlúpa,
veď chcela všetko naraz mať a všetko naraz stráca.

Koľko raz v noci májovej hľadeli do mesiaca,
no máj im málo šťastia dal a krátke bolo leto.
Len jeseň, tá vie o všetkom, a jeseň nepovie to.
Šla zima dolu údolím a niesla odkaz máju:
túžieval, čakal, dočkal sa, odišla, nepozná ju.

Láska je strašne bohatá, láska, tá všetko sľúbi,
no ten, čo ľúbil, sklamal sa a ten, čo sklamal, ľúbi.
Prach dlhých, smutných letných dní na staré lístie padá,
poznala príliš neskoro, ako ho mala rada.