Povinná školská dochádzka. Slovenky v Čechách

zblna
1. jún 2011

Ahojte, nevedel by mi náhodou niekto poradiť ako je to s povinnou školskou dochádzkou, ktorú dieťa - Slovák absolvuje v Čechách? Máme päťročnú dcéru a plánujeme sa odsťahovať do Čiech. Ak nastúpi dcérka do školy v Brne, je potrebné aby sme absolvovali zápis aj na škole v SR? Musí pravidelne absolvovať nejaké vyrovnávacie/kontrolné skúšky? Čo by z toho pre nás vyplývalo: trvalý pobyt budeme mať všetci na SR, všetci sme občania SR, v Čechách by sme boli len zamestnaní s prechodným pobytom. Ďakujem za akékoľvek info.

irriss
1. jún 2011

@zblna
Nevim az jak dalece bude nas "problem" stejny..ale ja uz 13 let dojizdim kvuli zkouskam do Prahy. V Italii moje deti studuji pravidelne - kazdy den a splnuji tim skolni dochazku zde v Italii a pak jezdime do Prahy na prezkouseni. Prezkouseni se tyka tech predmetu, ktere se vazi k "narodu ceskemu" - t.j. cesky jazyk, pozdeji ve vyssich tridach uz je to i vlastiveda, dejepis a zemepis..ostatni predmety se tzv. pocitaji. Musis mit vzdy prelozene vysvedceni (kulate-oficialni razitko) ze statu, kde splnovalo dite zakladni skolni dochazku a na tomto zaklade budes moci byt pripustena ke zkouskam - srovnavacim zkouskam....
p.s. Zrovna se v pristich dnech chystame na zkousky do Prahy, mam to hned 3x..(4.dite - syn uz dostudoval a zakoncil dochazku v Praze zkouskama za 9.tridu...) ale neni to zadna sranda vydat se touto "cestou"... 😉

Ohledne zapisu do skoly - zapis se kona na obou stranach - ve Tvem pripade, jak v Cechach, tak na Slovensku..muze dojit i jen k formalnimu zapisu
Muzes si pozadat na jedne strane i odklad...tim ziskas nadbeh v jedne skole a to ti pomuze se lepe soustredit aspon v zacatcich na jednu skolu....Skola, kde pak budes delat srovnavaci zkousky umoznuje ze Zakona i dvoulete spozdeni..t.j. muzes delat po dvou letech zkousky za 1rok...a nebo v opacnem pripade se muzes domluvit i o pulrocni prezkouseni, zalezi, jak Ti to bude vyhovovat

zblna
autor
1. jún 2011

irriss ďakujem veľmi pekne. Potvrdila si všetko, čo sa mi podarilo kde-kade pozisťovať 🙂 . Ak som to teda správne pochopila, najdôležitejšie bude spojiť sa tu na Slovensku s riaditeľom školy, ktorý bude ústretový a dohodnúť si s ním konkrétne pravidlá preskúšavania a tak.

susik77
2. jún 2011

@zblna Ahoj, ja budem riesit to iste. My sme obidvaja Slovaci, zijeme v Prahe, mame tu aj trvaly pobyt a nie sme rozhodnuti ci sa vratime na sk alebo ci tu uz zostaneme. Mame tu byt na hypoteku ale uvazujeme kupit dom, zatial nerozhodne ci Slovensko al. Cechy. Takze deti asi budeme musiet tiez zapisat aj na sk. Treba to riesit uz v tych 5 rokov ten zapis na Slovensku?Teda ked chcem ziadat aj tak o odklad tu v Cechach?

silvia07
2. jún 2011

moj synovec zije v Ostrave...je prvak...zapis absolvoval aj na Sk (je to povinne) a musi teraz na konci roka ist na preskusanie....ale vraj, ked bude mat trvaly pobyt v Cesku, tak nemusi chodit na to preskusanie

vierili
3. jún 2011

Ahoj, mam otazku na mamicky skolopovinnych deti, ktore studuju v zahranici ale chodia na diferencialne skusky na Sk. Ako to riesite u deti na prvom stupni s pisanim, myslim teda ze ci pisu pisanym pismom. Ja som teda uplne stastna ze som dceru naucila citat a pisat po slovensky, ale ucit ju to pisanym pismom sa mi zdalo nemozne. Ucitelka v sk skole ale povedala, ze v osnovach je ze deti musia pisat pisanym. Neviete o nejakej vynimke, ktora by sa dala uplatnit?