Od ktorej triedy je na ZŠ povinný druhý jazyk?

cervenadiana
6. sep 2019

Prosím viete mi niekto poradiť, dať info ohľadne druhého cudzieho jazyka na druhom stupni zš. Od ktorej triedy je povinny? Začali sme druhý stupeň a už sme dostali aj angličtinu a nemčinu. Ďakujem za každé info.

namornicka
7. sep 2019

@eliska13 ináč zaujímavé, že si niekto vyberie ísť žiť do Ruska. Je to neslobodna krajina s diktátorským prezidentom. Ako kultúru, umenie a históriu majú super.

hettinka
7. sep 2019

@namornicka a vôbec taká ľahká nie je. Kým sa dieťa nauči vôbec azbuku, trvá to. A tiež si myslím, že generácia rodičov sa RJ učili na škole a majú pocit, že dieťaťu s tým pomôžu.
U nás na gymnáziu z nej majú kľudne aj 3-ky, podobne ako z nemčiny.

Inak, na výlet by som šla do Moskvy a St. Petersburgu hneď. Ale žiť tam, to nie...

maminuska
8. sep 2019

@hettinka ja hovorím plynulo v ruštine, perfektná sa dohovorim vo všetkých štátoch bývalého ZSSR, mladý ľudia sa tam stale učia ruštinu s niekde je to ešte aj úradný jazyk. V Bulharsku tiež nebol problém. Ruština má podľa mňa budúcnosť. Moje deti tie staršie, syn a aj 10 ročná dcera hovoria dobre po rusky čítajú b azbuke, ale to sa učili so mnou.

maminuska
8. sep 2019

@hettinka ak si stredná vrstva v Rusku sa žije dobre.

maminuska
8. sep 2019

@namornicka neviem , bola si tam niekedy alebo to máš iba z médií prozápadných? V mnohých ohľadoch sa tam žije lepšie ako na západe.

namornicka
8. sep 2019

@maminuska poznám zopár Rusov (nebola som tam) a čo mi hovorili že Rusi veľmi necestujú, neučia sa jazyky a ta stredná vrstva u nich nie je tak početná ako u nás. Ta vrstva čo je u nich kvázi stredná má trochu iný charakter ako u nás, u nás sú to akoby bežnejši ľudia. Nechcem zovšeobecňovať, môžeš mat inú skúsenosť a vždy je to o konkrétnych ľuďoch. Napr. na dovolenke v Turecku, čo sme boli pred rokmi, a nebola to nejaká luxusná dovolenka, sa ti Ruskí spoluobčania tam tvárili akoby im patril svet, neviem to vyjadrit ten pocit z nich, viem že aj Taliani sú hluční.... Čo poznám osobne ľudí sú skôr Bielorusko, Ukrajina, Litva a ti teda bojujú za to aby u nich ruština úradným jazykom nebola.

maminuska
8. sep 2019

@namornicka Ruší cestujú dosť, samozrejme ti od strednej vrstvy. Ja tam chodím pravidelne a aj na dlhšiu dobu. Už som čítala o nich toľko hlúposti čo vyprodukovala prozápadná propaganda , aj tu už napísali niektoré Maminy take kraviny akože tam zamykaju salámu , obchody sú prázdne .... môžem vás všetkých ubezpečiť že obchody , markety su plne do prasknutia, v mestách ktorých som bola je taký poriadok , že naša Bratislava je proti tomu stoka, polícia tu funguje a veru nikto sa s chuliganmi nemazná. Internet funguje normálne , dostala som sa na všetky stránky na ktoré som chcela, Putin má veľkú podporu , určite väčšiu ako ožran Jeľcin. Rusi cestujú kam chcú a kde chcú, len treba mat peniaze rovnako ako všade inde. Ja som teraz bola na dovolenke v Taliansku, ostrov Albarella, okrem Nemcov aj kopec Rusov. Napodiv Slovákov som ani nepočula, zopár Čechov .,, nuž preto že toto je drahá oblasť.

maminuska
8. sep 2019

@namornicka nuž a samozrejme že som si tu ruštinu aj s nimi precvičila, nikto z nich sa nechystal emigrovať a požiadať o politicky azyl, každý mal letenku domov. To len k tej neslobode. A to iste by som mohla písať o Bielorusku.

namornicka
9. sep 2019

@maminuska beriem, nebola som tam. Ja som ich tiež v lete dosť teraz stretla, po anglicky veľmi nevedeli, ale to ani veľa Slovákov nevie. A na margo Putina, (ale to už odbočujem od témy), mne sa jeho štýl vládnutia nepáči a hoci je lepší ako Jelcin, do dnešnej Európy taký politik už nepatrí. A ľudia ktorí ho podporujú alebo hoci len uznávajú ... no neviem .... tiež vyhovuje určitej skupine ľudí s ktorou by som sa ja pravdepodobne názorovo nestotožňovala, ale veď svet je pestrý, nemôžme byť všetci rovnakí.

simca06022011
9. sep 2019

@maminuska ja poznam osobne viac Rusov tu, v SR, ktory veru emigrovali... a teda nechvalia to tak ako ty :D kto vie preco. Najma znecistene prostredie kadejakym humusom, vysoky vyskyt rakoviny vdaka tomu... chudoba tam veru je, tiez som roky robila danove veci Ruske, ktora cestovala, aby zarobila, na viacerych miestach mala nieco rozrobene a znamy to brali, ako "dovolenkuje" 🙂) Od Turecka celou Europou presla, ale doma jej zomierala mama a ledva mali na jedlo, keby ostala tam. Drzali ju prave ludia zo zapadu, co im pomahali. Rusi bohati, nie zo srandy skupuju nehnutelnosti po Europe.. urcite z cistej lasky k vlasti 🙂 Ale ta chudoba tam, je dobra zamaskovana, rovnako ako v Čine, z kade mi prave prisla rodina s tym aka je tam nadhera a cisto a aky su tam ludia.. ale boli len tam, kam ich pustili ;) K politike sa nevyjadrujem, radsej nesledujem :DD nech si hovori, kto chce co chce, ale tvrdit ako je niekde super na zaklade turistov, ktory si to mozu dovolit, na zaklade navsetvy hlavnych miest, kde si to ludia hadam mozu dovolit a kde ide aj o to, ako sa propaduguju smerom k turistom a zapadu.

simca06022011
9. sep 2019

@namornicka jaj, Rusov niektorych na dovolenke stretnut, to je hroza.. :DD

maminuska
9. sep 2019

@simca06022011 ˇale ja to nechválim , ja len hovorím že prozápadné media často píšu bludy. Jednoducho píšu . Ak si stredná vrstva alebo bohatší žije sa tam dobre.
Chudoba je všade, aj v USA a v niektorých častiach riadna, len sa o tom nepíše a nerozoberá tak ako v Rusku . Chudobní ľudia sú aj v EU a nie je ich málo , pokiaľ viem tak Slováci sú rozprášení po celej Europe , lebo ako píšu doma by nevyžili . A to sme vraj súčasťou perfektnej demokracie.
Rusi skupujú nehnuteľnosti , lebo investujú a chodia sem na dovolenky, v podstate skúpili donedávna celé Karlove Vary, ale natrvalo to teda nie. Vždy sa vracajú domov, ich deti tu do škôl nechodia. Žiadna húfna migrácia z Ruska a úteky.
No a čo sa týka daňových , ja každoročne urobím 10 tky daňových Slovákom aj Čechom , ktorí chodia robiť do Anglicka, Nemecka , Švédska ..lebo doma majú manželky a deti , chorých rodičov a tu by ich neuživili a to sme teda súčasťou EU , vraj demokratického vyspelého spoločenstva.

maminuska
9. sep 2019

@simca06022011 no a k tomu skupovaniu , v poslednej dobe Dáni a Francúzi skupujú ornú pôdu na SR , prečo asi ... že by chceli emigrovat alebo biznis ? Alebo je to z čistej lásky k vlasti ?

babalenka
9. sep 2019

My mame od prvej triedy anglinu.Syn je piatak druhy jazyk este nemaju.Sa mi mari ze az od 6 triedy ale synovec s neterou mali anglinu od prvej triedy a nemcinu pribrali v tretej triede hodinu do tyzdna mali tiez synovec je piatak este som sa nepytala ci nemc.budu mat viac krat do tyzdna ale oni su jazykova skola preto maju dva jazyky

simca06022011
9. sep 2019

@maminuska jasne ze je to vsade. A porovnavat biznis s ornou podou v ramci EU a skupovanie nehnutelnosti po dedinach v HU, a napr kupelnych mestach inde je zase nieco ine 🙂 Ja zase tvrdim, ze to co vidno a prehodi mimochodom stredna, tj vyssia stredna- bohata vrstva niekde na dovolenke nie je realny pohlad na krajinu a podla toho sa fakt neda povedat ako super tam je. Urcite nam tu za komunizmu tiez bolo sveta zit, to len tie zle zle prozapadne media tvrdili, ze to tu nie je ok a my sme im padli do pasce a presli na demokraciu:see_no_evil :
Kazdy jeden rezim ma nieco do seba, vzdy ale zalezi na jednotlivcovi ako si to zariadi... mne sa ten demokraticky, zda spravodlivejsi.

maminuska
9. sep 2019

@simca06022011 lenže ja nepíšem o dovolenkárov , ale o ľuďoch čo tam reálne žijú, lebo s takými sa ja tam reálne stretávam. Ja tam aj chodím a nie na dovolenku. Sú tam všetky vrstvy, od strednej vrstvy sa tam žije dobre. Máš pravdu skupovanie nehnuteľnosti a ornej pôdy nie je rovnaké to skupovanie ornej pôdy je ďaleko horšie , pre nás Slovákov a pre naše deti . Orná pôda kedykoľvek pri správnom tlaku je stavebným pozemkom na ktorom sa môže stavať. No a čo sa týka socializmu, pokial viem tak zahraničné návštevy tu išli s tým že tu žijeme v zemliankach a zadky si utieranie lopuchmi. Nie nechcem sa vrátiť nostalgicky do tohto obdobia aké neznášam manipuláciu a klamstvá. A o Rusoch sa v mnohom klame. Úplne bez ostychu, mediálna manipulácia.

reiva
27. sep 2019

@cervenadiana Ahoj. Moja dcéra je tretiacka a syn prvák. Angličtinu mali ako predškoláci v škôlke hravou formou a od prvej triedy riadne známkovaný predmet. Dcére pribudla teraz v treťom ročníku už aj nemčina, čo bolo u tretia kov aj minulý rok na našej škole a tento školský rok dali našim prvákom aj nemčinu. Takže syn má už od 1.triedy 2 jazyky.

kvietocek87
27. aug 2023

@simca06022011 a to kde je ten demokratický režim a spravodlivý.... takú krajinu veruze nepoznám a ani som o nej v živote nepočula