Povinný Ruský jazyk pre piatakov. Povedali to aj vám?

leva
6. jún 2007

ahoj,chcela by som sa vas opitat ci aj vam povedali v skole na rodicovskom zdruzeni buducich prvakov ze od piateho rocnika budu mat okrem angl. alebo nemciny este povinne rusky jazyk.Nam to dnes povedali,no nezda sa mi to,kcomu to bude dobre?

leva
autor
6. jún 2007

Ja viem ze to nieje na skodu,len v prvom rade chcem aby vedela ang.j kedze sa snim dorozumie vo svete skoro vsade a v ziadnom pripade by som nechcela aby ju s ang.j preradili na rusky len preto ze jej to zaroven s oboma nepojde.

bubca
6. jún 2007

leva:jasné,s tým môžem iba súhlasiť,reagovala som skôr na ruštinu ako takú.moja dcéra sa učí od prvej triedy angličtinu a v piatej priberajú ďalší jazyk,čo je super.ale fakt je,že to bude skôr nemčina alebo francúzština a ruštinu si necháme ako tretí jazyk...alibizmus,však? 😀

verulka
6. jún 2007

leva, my mame Aj od 1. triedy a v pohode by som prijala do 3.mencinu a od 5. triedy dalsi jazyk- len ma trochu zaskocilo to, ze je to povinne 😕 jazyky by mali byt volitelne. Ja osobne som uz nezazila rustinu na skolach, velmi sa mi ten jazyk paci. No myslim, ze by som diettatu rustinu ako 3.jazyk nevybrala, akor by som volila spanielcinu 😉

zuzana76
6. jún 2007

kazdy jazyk je pekny a ma nieco do seba, a rodicia niekedy rozhodnu za svoje dieta, vyberu mu nejaky jazyk a nakoniec sa ukaze, ze dietatu vlastne ten jazyk ani velmi nejde, ale vybrali ho, pretoze je ziadany a " v mode" a dieta sa neskor stretne nahodne s inym jazykom a zrazu zisti, ze ten " nahodne vybrany" jazyk mu ide ovela lahsie

bubca
6. jún 2007

zuzana76:je fakt,že rodičia niekedy zasahujú neúmerne,ale fakt je aj to,že malé dieťa ešte podľa mňa nie je schopné sa samo rozhodnúť,ktorý jazyk a kedy...angličtina je dnes už nutnosť a v piatej triede budem samozrejme konzultovať aj s dcérou,čo chce.inak,ja som sa na strednej pre ruštinu rozhodla sama,obaja moji rodičia študovali vysoké v rusku a majú odtiaľ kopec priateľov.mne sa ten jazyk vyslovene páči 🙂

megg
6. jún 2007

ahoj, tak ja som mala rustinu na strednej ako povinny cudz. jazyk aj som z nej maturovala a napriek super znalostiam som ju v zivote - teda v mojom realnom pracovnom zivote, este nikdy nevyuzila a tak ju pomaly ale uspesne zabudam 🙄 /ak som ju uz nezabudla😲

Takze asi tolko k vyuzitelnosti rustiny v beznom zivote 🤐

megg
6. jún 2007

Nastastie azbuku som nezabudla a tak si mozem precitat aspon nejake tie noviny na nete v rustine...no ale co "z teho" 🙄 preto si myslim, ze velmi malo ludi rustinu naozaj aj vyuzije. To radsej nech sa deti ucia taliansky, spanielsky...tam aspon chodia ludia na dovolenky. Lenze skoly maju vela ucitelov s rustinou a tak sa ich snazia vyuzivat - aby neprijimali trebars mladych anglictinarov. A to je podla mna nefer zo strany skoly 😠

mimi
6. jún 2007

ja som tiez ta starsia generacia, kedy rustina bola povinny jazyk a doteraz som ju vobec nevyuzila,dokonca,co som stretla rusov,ti radsej komunikovali anglicky ako rusky 😒

bubca
6. jún 2007

iste,ak nie si tlmočník,alebo prekladateľ,ruština je o ničom,ale ako sa hovori,koľko jazykov vieš,toľkokrát si človekom.fíha,teraz vyzerám ako zarytý ruštinár 😀 a pritom ja som počas svojej materskej zabudla nielen ruštinu,ale aj angličtinu ☹

lara1znk
6. jún 2007

ja som este rustinu zazila, aj ked len 2 roky ale pomohla mi nedavno ked sme boli na vikend v Moskve na dovolenke, stretla som sa s neochotou Rusov komunikovat v anglictine takze som vyuzila co som si este pamatala zo ZS.

leva
autor
6. jún 2007

No ved aj mna to prekvapilo ze to bude od piateho rocnika povinne a manzel ked som mu to vravela tak nechcel verit,ale ved niak bude 😅 ale ozaj to nemali dat za povinne ucit sa rusky.No budme radi ze to nieje madarsky jazyk,nic proti madarom,len ta rec sa mi zda velmi smiesna 😀 a taka hlucna 😀

bubca
6. jún 2007

povinná by tá ruština byť nemala,som za demokraciu,nech si každý sám rozhodne,aký jazyk sa chce učiť 😉

zuzana76
6. jún 2007

bubca, mas pravdu dieta sa este nevie rozhodnut, priklad z mojho zivota, ja som sa na ZS ucila len rustinu, po revolucii som nastupila na gymnazium a mohla som si vybrat z viacerych jazykov, ktore sa chcem ucit, rodicia trvali na tom, ze sa budem NJ a RJ a ja som si tvrdohlavo presadzovala AJ a este ŠJ - chcela som ist na bilingvalne gymnazium, co mi rodicia samozrejme zatrhli, vraj naco a spanielcina naco mi bude a tak dalej. Pri vyplnani prihlasky sa vsak pomylili a ja som sa nakoniec zacala ucit AJ a NJ, teda aj moju anglictinu - no a napokon sa mi ovela viac zapacila nemcina a tu som aj vystudovala a spanielcinu som sa naucila o niekolko rokov neskor ako samouk a anglictina mi nesedi dodnes, sice sa nou dohovorim, ale nemusim ju velmi

emjee
6. jún 2007

nechcem vyryvat, ale mala ti ide teraz do prvej? kym dojde do piatej este sa to moze 100x zmenit 😉 takze zatial by som to nejak neriesila 😉 ja ked som koncila 4. triedu sa pytali rodicov aky jazyk by pre nas chceli, vsetci zahlasovali za nemcinu okrem mojich, ktori chceli anglictinu, no zmierili sa s tym, ze bude nemcina - nakoniec bola anglictina 😀

zuzana76
6. jún 2007

rustinu som dodnes v realnom zivote nepouzila 😒 hoci rada by som, lebo som uz takmer vsetko pozabudala

bubca
6. jún 2007

ja si ešte občas pustím rusov v telke a snažím sa rozumieť 😀

bubca
6. jún 2007

ovšem netvrdím,že aj rozumiem,ak sa jazyk aktívne nepoužíva,je to v keli 🙂

leva
autor
6. jún 2007

No ved som si aj vravela ze kym bude piatacka tak bohvie co sa tam pomeni,vraveli aj p.u. ze sa tam mesiac co mesiac nieco nove objavuje,po novom sa budu na obedy v skolskej jedalni kupovat cipove karty aj to je novinka 😅

titkovamiriam
7. jún 2007

ale zasa je dobre ked sa decka ucia jazyk,ja som potrebovala pred 6rokmi niake konzultacie v rustine a nic take nebolo,no nastasie teraz uz hej .U nas v praci sa dost vyuziva.
Deti mali ang,od skolky,od piatej triedy si mohli vybrat tak maju nemcinu a syn na strednej ma rustinu a francustinu ako nepovinny predmet.
Ovladaju perfektne obaja cestinu a dohovoria sa madarsky a polsky,lebo sme taka zmiesana rodina po celej europe.
Dalsia vec je ako to vyucovanie zatazuje deti.Nepochopim naco je na zs kazdy den matika ked 70porcent veci uz nikdy brat nebude a nebude ich potrebovat,ako aj zbytocne hidiny etiky,kde len nosia dvd a pozeraju v skole filmy.Nase skolsvo by malo byt viac prakticke ako teoreticke.

ervotoc
7. jún 2007

to je super 😉 ved ruština sa zide ..ked si vonku na kazdom kroku 😉 aj pracovne moznosti..ved si zober kde vsade je vyhodou ruština..ja by som to brala hned 😉

titkovamiriam
7. jún 2007

ved hej vracia sa a je to obrovsky trh a ak niekto robi v obchode,v zahranicnej firme je to super.Ja som tu rustinu mala normalne plus v praci a to som si myslela ze ju uz nikdy nebudem potrebovat.Dokanca ked sme maturovali mohli sme si predmet vybrat no ked sa to uz clovek tolko ucil,tak som maturovala z nej.

lasenka
7. jún 2007

ahojte 😉
ked som bola v Londyne ako au-pair, moj domaci bol manazer nejakej dolezitej firmy a vedel perfektne rustinu.Velkou vyhodou pre mna bolo to, ze ked mi nasi zavolali z domu a ja som "doma" prave nebola, v pohodke sa dorozumeli prave po rusky. Ja som sa ten jazyk ucila len 1 rok, ale doteraz si pamätam azbuku a nejake ruske basnicky 😉 nic nie je na skodu a doba sa meni 😉

majka35
7. jún 2007

tým, že viem ako tak po rusky, dostala som sa pracovne do Moskvy ... bol to pre mňa neskutočný zážitok vidieť Červené námestie ... 🙂 🙂 🙂
myslím si, že naučiť sa ruský jazyk nie je v dnešnej dobe absolútne na škodu ... práve naopak ... 🙂

megg
7. jún 2007

Ervotoc, prosim ta, napis mi kde sa da vyuzit "na kazdom kroku" 😕 I ked ja som dostala jeden job aj kvoli rustine, ale aj s rusmi som komunikovala iba v anj, pretoze nemame azbukove klavesnice 😉

sstefi
7. jún 2007

Ja kebyže mám ešte raz možnosť vybrať si jazyk na škole,(samozrejme už som dávno po škole) určite si vyberiem ruštinu. Ale vtedy sme si mysleli, načo mi je a tak a teraz už viem, že by sa mi zišla.
Ako-tak som sa už čítať naučila, ale určite by to bolo jednoduchšie, keby som sa to bola učila v škole. Človek nikdy nevie, kam sa dostane. A keď je možnosť učiť sa 2 jazyky, tak nie je o čom, u mňa by bol jeden určite ruština. 😉

kamilecka
7. jún 2007

Ked sme s manzelom byvali v anglicku,dozvedeli sme sa na pocudovanie ze tam je teraz rustina velmi ziadana,takze odporucam jednoznacne sa ucit aj rustinu,ved to nieje na skodu.Velke firmy vyzaduju rustinu okrem ineho(kedze anglina je ich materinsky jazyk)

matar
8. jún 2007

piatakom dávajú v súčasnosti na mnohých školách popri angličtine ako druhý jazyk ruštinu kvôli tomu, lebo ruština je pre školopovinné deti na naučenie omnoho ľahšia ako nemčina. a práve preto ju kombinujú s angličtinou alebo s nemčinou, aby nezaťažovali deti výučbou dvoch ťažkých "neslovanských" jazykov. ked sa bojíš, že simonka nezvádne Aj a Rj naraz, a dajú ju len na ruštinu, tak kombinácia AJ-Nj (či iný neslovanský, aj ked "trendový" jazyk) by pre nu bola oveľa náročnejšia- a je predpoklad, že sa poriadne nenaučí ani jeden z nich.
mimochodom, ja som si ruštinu zvolila v 5.ročníku popri angline dobrovoľne a neskôr som ju aj vyštudovala na výške, a verte mi, že (aj ked nerobím ako tlmočníčka), dnes už majitelia veľkých firiem hľadajú skôr kombináciu jazykov AJ-Rj alebo Nj-Rj. Doteraz mi to bolo naozaj len na osoh (aj ked je pravda, že dopyt po ruštine je zatiaľ zreteľný len vo väčších mestách, do našich mestečiek to ešte nepreniklo, ale myslím, že je to len otázka času). takže myslím, že v škole, kde nastupuje tvoja dcérka urobili vľmi rozumný krok, ked tam zaviedli ruštinu

dianka2374
1. nov 2012

je to normálne u nás budú mať v 6.ročníku buď podľa výberu ruský,nemecky,francúzky jazyk.

elise
1. nov 2012

@leva môj ide do školy o rok v prvej triede je anglina v tretej priberaju nemčinu a v piatej další volitelný jazyk. každý jazyk ktorý sa dieťa nauči je super.nebrala by som to že iba anglicky a nie rusky. ja budem rada ak sa aj môj syn bude učiť azbuku a ruštinu, možno v piatej triede.🙂 inak mám brata ktorý nepočuje aj švagrinu rozpráva posunkovým jazykom (ja sa snimi dohovorim aj normáln ale musim byť trpezlivá a hovoriť zrozumitelne a nahlas) a som rada ked môj syn sa bude vedieť dorozumieť aj posunkovým jazykom. a otázka načo mu to treba? človek nikdy nevie čo bude.