Povinný Ruský jazyk pre piatakov. Povedali to aj vám?

leva
6. jún 2007

ahoj,chcela by som sa vas opitat ci aj vam povedali v skole na rodicovskom zdruzeni buducich prvakov ze od piateho rocnika budu mat okrem angl. alebo nemciny este povinne rusky jazyk.Nam to dnes povedali,no nezda sa mi to,kcomu to bude dobre?

zuzana76
6. jún 2007

leva a aku skolu navstevuje tvoja dcera? jazykovu?

elliana
6. jún 2007

cooooo? Ja ze uz era povinneho ruskeho jazyka skoncila 😒

zuzana76
6. jún 2007

rusky jazyk zacina byt opat v kurze, len neviem preco to dali povinne, asi si nejaka ucitelka potrebuje doplnit uvazok

leva
autor
6. jún 2007

Od septembra ide do klasickej zakladnej skoly,len dnes nam povedali ze ako piataci budu mat povinnu rustinu,pitali sme sa preco,vraj ako vravis zacina byt zase v kurze ze sem leze vela rusov. 😀

zuzana76
6. jún 2007

ja ucim na gymnaziu a mnohe decka si vyberaju rustinu, ale skor az ako 3. jazyk, kedze u nas su v jazykovych triedach povinne 3 jazyky, tak na 1. mieste je takmer vzdy anglictina, prip. nemcina, na druhom zase naopak a tretie miesto zabera rustina, ci francuzstina prip. taliancina. No ale to je gymnazium, na zakladnych bol doposial povinny len jeden cudzi jazyk, len v jazykovych triedach dva, a ty vravis, ze je to klasicka skola a budu mat dva jazyky, tak to teda budu mat tie decka co robit

leva
autor
6. jún 2007

eli ved aj ja so pozerala ako teliatko co to zas vymislaju 😕

leva
autor
6. jún 2007

No ved zuzana,ja budem rada ked jej pojde ang.jazyk a tak ma to vzalo ze jej do toho tresknu rusky a ozaj bude mat co robit 😒

zuzana76
6. jún 2007

ale ono zase je to deviza do buducnosti, v sucasnosti kto neovlada uz 2 cudzie jazyky, tak nema sancu najst si dobre platene zamestnanie

vavka33
6. jún 2007

ja som sa zacinala ucit rustinu od tretej triedy a od piatej nemcinu a anglinu a nebolo to ani tazke a vedeli sme aspon tri jazyky.
Leva,kym bude mala piatacka,este mozno budu chciet ucit ich hebrejsky 😀 ucim na zs,viem ako sa tam furt vymysla 🙂

zuzana76
6. jún 2007

vavi, ale mnohe decka sa len ucia, ale nevedia, ono je rozdiel vediet a mysliet si, ze viem. A zvladnut 2 jazyky na Zs je riadna fuska, ja zase viem ako k nam prichadzaju tie deti na gymnazium, ze ich musime odznova ucit zaklady, lebo polovica vie len par fraz a basniciek co sa naucili, stvrtina ma ako tak sajnu o zakladnej gramatike a slovnej zasobe a par sa najde takych, ktori sa aj ako tak dohovoria a to ich prijimame ako pokrocilych 😒

sharlotta
6. jún 2007

Leva, podla mna je to preto (tiez som ucitelka), ze v sucastnosti je vela skol a malo ziakov a tak si skoly hladaju sposob, ako pritiahnut ziakov trebars aj tym, ze ponuknu vyucbu ruskeho jazyka, prave preto, ze zacina byt opat v kurze. Ja by som to ako matka vnimala ako plus.

vavka33
6. jún 2007

ale to je chyba v uciteloch ,nie v detoch.pre mnohych je dolezitejsie ucit piesne,ci basne,ako to co treba.ako ucka AJ to viem.je rozdiel,co som naucila deti napr.ja a co kolegyne

sharlotta
6. jún 2007

Zuzana mam podobn8u skusenost. Ucim na obchodnej a sportovom gympli. Podla mna je to preto, ze ucitelia su slabo plateni a decka drze, tak na to kaslu. My sme sa tiez na ZS skoro nic nenaucili.

zuzana76
6. jún 2007

ja si myslim, ze chyba je aj v systeme, ak mas v triede polovicu deti nenadanych, ktori sa nechcu ucit, nevedia sa naucit a pod. tak brzdia aj ostatnych

sharlotta
6. jún 2007

To je tiez pravda. Ked mas v skupine 12 ludi je to dost komplikovane a ked sa z nich aspon jeden nechce ucit a vyrusuje, tak to je uplne zbytocne aj pre ostatnych, lebo zbitocne zabijam cas jeho napominanim a decka si nepamataju, co som predtym hovorila.

zuzana76
6. jún 2007

sharlotta, stale nam tvrdia, ze vsetky deti su schopne naucit sa akykolvek predmet a zvladnut ho, ale z praxe jasne vyplyva, ze deti su rozne a to co sa jeden nauci za hodinu, trva inemu aj 5 hodin, no a deti dnes nie su trpezlive, ak im nieco proste nejde, vykaslu sa na to. Ja im to ani neberiem, ani mne sa nechcela ucit matika, ale som ani nechcela mat za kazdu cenu1 ci 2 na vysvedceni a vedela som, ze som z matiky slaba.

no a znova k tej rustine, ja by som to tiez uvitala pre moje dieta, aby sa ucilo 2 cudzie jazyky, ale by som sa mu aj venovala, aby to zvladlo

vavka33
6. jún 2007

Sharlotka a to iste je to aj na ZS,okrem toho tie ucebnice su uplne od veci,ale to my obyc.ucitelia nezmenime,to musia ti tam hore

sharlotta
6. jún 2007

jezissss! zbytocne, sorry!!!!

sharlotta
6. jún 2007

Som sa dozvedela len tak by the way, ze v Rakusku maju jazykari 16 hodinovu dotaciu...

vavka33
6. jún 2007

Aj ja som za,nech a uci aj viac jazykov.ci sa ich nauci,je len na nej,ale pomozem jej. 😉

zuzana76
6. jún 2007

vavi, lenze kedy sa rozhybu? od nas chcu hned vsetko, chcu, aby deti , ked zmaturuju rozpravali po nemecky, ci anglicky ako rodeni nemci, ci anglicania, a pritom podmienky nie su vytvorene.

podla mna na Zs to musi byt este horsie, lebo tam sa najdu v jednej triede fakt aj taki co niekolkokrat prepadli s dobrymi ziakmi, predsa len gymnazium je trocha selekcia a nie su tam az take priepastne rozdiely

sharlotta
6. jún 2007

No, detom sa treba venovat, same od seba si neuvedomia, ze sa musia ucit(resp. male percento), takisto im treba pomoct.

zuzana76
6. jún 2007

sharlotta tak by to aj malo byt, a vobec vsetci ucitelia ak sa chcu dokladne pripravit potrebuju mensiu dotaciu hodin, ved co hodina to takmer hodina pripravy, aspon u mna

sharlotta
6. jún 2007

Lenze tam "hore" su same mudre hlavy, co vymyslaju vselijake blbosti, len to, co treba nie. Stazuju sa, ze nie su kvalifikovani jazykari, ale nevedia vytvorit pre to podmienky. Preco by som mala robit za 15tis., ked mozem za 30tis.? My sme chceli, aby nam aspon upravili rozvrh, aby sme mohli ucit v kurzoch, aby sme neucili 7. hodiny. Tak nam bolo povedane, ze to by mohli chciet vsetci...

leva
autor
6. jún 2007

Vdaka kocky za nazor,budeme sa snazit niak to zvladnut nic ine nam nezostava 😅 ale plus je ze manzel sa ucil rusky tak snat to pomoze,mna to uz nezastihlo...tesnotka 😀

titkovamiriam
6. jún 2007

ale ved to nevadi,nie .Moje decka sa ho ucia odomna,aby vedeli azbuku.Chytilo to najsor starsieho a potom stredneho a obcas nieco prekecneme

emjee
6. jún 2007

moja neter aj synovec chodia na tu istu zakladnu skolu, zatial co neter mala povinne nemcinu, synovca zaradili do triedy s rustinou
nechcem klamat, ale zda sa mi, ze v buducnosti by to malo byt tak, ze od 3. triedy jeden jazyk a od 5. dalsi jazyk povinne

zuzana76
6. jún 2007

ano, emjee, malo by to byt tak

leva
autor
6. jún 2007

nevadi,len ja budem rada ked sa nauci ang.jazyk a co ma najviac jeduje ze povedali komu nepojde ang.j a rustina zaroven tak ho preradia iba na rustinu 😝 Tak od prvej triedy bude jna angline a potom ak jej to nepojde tak ju takzvane vypracu s ang.j a nech sa uci len rusky? 🙄

bubca
6. jún 2007

leva:nechcem sa veľmi miešať,ale ja som mala ruštinu na základnej aj na gymnáziu,ako voliteľný predmet a myslím,že mi to neuškodilo 😀 ,inak,moja mama sa živí prekladaním a aj ona hovorí,že ruštinári sú terat veľmi žiadaní.a čo sa týka samotného jazyka,myslím,že v porovnaní s inými je to brnkačka 🙂