Príspevok pre školy na učebnice

zuzuzu3
31. aug 2021

Baby robite tu niektorá v škole? Škola dostala príspevok na učebnice a časť je určená na pracovné zošity s dobou životnosti 1 rok. Znamená to, že, tieto pracovné zošity môžu deti používať a písať do nich a vlastne po tom roku ich škola vyradí ? Ďakujem pekne 🙂

dzovana
31. aug 2021

@zuzuzu3 zošity s dobou životnosti 1 rok sú tzv. pracovné učebnice, ako napr. Vlastiveda, prvouka, prírodoveda... Tieto sa nevracajú späť na konci roka, nakoľko deti do nich píšu.

miskajerry
31. aug 2021

môžu do nich písať

sara07
31. aug 2021

môžem sa opytat na tie pracovne zošity ste aj niečo doplacali ?

miriam11
31. aug 2021

@sara07 určite sa za pracovné učebnice dopláca. Každý rok dávame peniaze na pomôcky, dokonca sa skladame na skrinky, tabule, papier, hygienické veci. Úžasné školstvo! Už len čakám, kedy si moje deti budú musieť nosiť do školy stoličku s písacím stolom. Platíme všetko a dokonca aj triedny fond, aj školský fond. A aj tak pýtajú stále mimo. Aj výlety. Každý rok pýtam od školy výpis, čo všetko sa za to kúpilo. Som za kinfliktnu, štve ma ten celý systém. Okrádajú rodičov, ešte aj zámok na tu skrinku sme kupovali. Škola vlastne zabezpečuje len prítomnosť učiteľa, to je všetko.

lenka7477
31. aug 2021

@zuzuzu3 pracovné zošity sú z časti , alebo celé hradené rodičmi. Dieťa do nich píše , kreslí - ten zošit je jeho . Ostáva mu aj po skončení šk. roka. Je to lepšie aj kvôli domácim úlohám, ak je dieťa choré. Učiteľ len napíše, alebo na stránku školy zadá, čo treba doma dorobiť.

sara07
31. aug 2021

@lenka7477 ja som sa len pytala lebo ma len tak napadlo že možno existuje škola ktorá tieto zošity dá žiakovi nie ich necha zaplatit

sara07
31. aug 2021

@miriam11 však u nás podobne, škôlka škola to je jedno, v škôlke zase menil nabytok z 2% ako seriozne som nepochopila čo mu bolo, potom sa doladovali rôzne veci nepochopila som čo bolo tomu zvyšku už totalne okrem blbej farby, zase novy koberec a k tomu ešte xy veci čo ako chcu ak maš čas tak makaj pre školu/ pre škôlku ako na vetu ked sa ozveš ale ved je to pre detičky mam alergiu
u nás tiež každy za dverami pofrfle ale nikto sa poriadne neohradí že ako fakt kde idu tie prachy
lebo riaditelsky ročny fond, triedny fond, poplatok mestu tak rozmyšlam kde čo ako vlastne vôbec platí štat a zriadovatel, 2% ked sa davaju to aby si sa bala chodit do škôlky čo vskuse masiruju
a každy svoje pomôcky ale teda to čo robia akosi nezodpoveda ani tomu čo vedia ani detom ako keby som nemakala doma tak neviem kde su deti
a to v škôlke u brášku mi vravel že deti čo mali odklad šupli do triedy s 2.5 až 3 ročnými to ako pecka naschval neviem pripravny ročník žiadny nemáš kde to dieta dat
ja nechapem prečo ako tie deti asi 8 je ich nedali k novym predškolakom a z tej triedy teda nedoplnili postupne inak
však tie deti to tam uplne ako nemaju šancu ist hore všatk to pol roka bude len tam vrieskat nikto nič sa im nebude stihat venovat

lenka7477
31. aug 2021

@sara07 myslím že taká škola nie je ☹

sara07
31. aug 2021

@lenka7477 a bude horšie dakedy sa tr fond na mesiac platil 5 € teraz 15 v škole a to ine aktivity komplet sa platia
to isté škôlka tr fond už je 30 €

zuzuzu3
autor
31. aug 2021

@dzovana ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Dúfam, že sme sa pochopili, že ten príspevok je z ministerstva školstva a nie sú to tie pracovné zošity, ktoré si rodičia zakupujú sami.

zuzuzu3
autor
31. aug 2021

@lenka7477 ale ja mam na mysli príspevok ministerstva školstva, ktorý škola dostáva na nákup učebníc.

heleninamama
31. aug 2021

@zuzuzu3 Nikdy som na štátnej škole neplatila pracovné zošity z prvouky, slovenčiny, matematiky, prirodovedy a vlastivedy .. Jedine z angličtiny, tu sme kupovali každý rok knihu aj pracovný zošit podľa výberu učiteľa. Rovnako ako na jazykovej škole. A ešte zvlášť sme platili pracovný zošit z náboženstva, to boli 2 eurá.
Príspevky do triedneho fondu sme vždy odsuhlasovali na RZ, aj sme videli, na čo boli použité. Tento rok celý zostatok minuli deti na výlet a na zmrzlinu, - každý deň počas posledného týždňa ich brala vychovávateľka do mesta. 😂

lucik194
31. aug 2021

vysvetlenie je uplne jednoduche

my napr doplacame na pracovne zosity okolo 20e rocne, plus kniha angliny 15-20e rocne

kedze si ucitel moze vybrat z akej knihy bude ucit, je to na nom. ak si vyberie ucebnicu zadarmo, nedoplaca rodic nic, ale napr existuju 3 rozne slabikare, jeden zadarmo, dva platene, ak vyberie ten s doplatkom, rodič zaplati. nasa triedna narovinu povedala, ze mnohe vydania ucebnic co su zadarmo su hrozne a tak doplacame na akoby lepsie knihy
.
schvalene su ministerstvom skolstva viacere, ale teda ucitel rozhodne ake chce. taktiez kedze ministerstvo dohadzuje ksefty kamarátom - vacsina zadarmo knih nie je napisana super odborníkom ale proste kamosom, kt. zato dostane zaplatene a tak aj ta kniha vyzera.

dzovana
31. aug 2021

@zuzuzu3 áno je to príspevok z ministerstva školstva, záleží na škole ako jej to finančne vychádza a tiež ktoré zošity pouziva, v akom stave mali učebnice atd.. je to veľmi individuálne. U nás sa teraz podarilo vykryt dosť pracovných zositov z príspevku.

sara07
31. aug 2021

@heleninamama tak to klobuk dole ja som už platila ja 70€ za pracovné zošity podla mna dotacia na ne nebola boli v plnej sume a to sa ti nazbiera ako , len z anj bol za 10€ napr

zuzuzu3
autor
31. aug 2021

@dzovana tak keby sa to dalo aj takto, tak by to bolo super. Ja som začala pracovať ako hospodárka na škole až teraz počas leta a nebola som si istá, či môžeme naozaj objednávať pracovné zošity len na jeden rok s tým, že si ich deti môžu po roku nechať a ja ich potom len odpíšem za skladu učebníc. Lebo minulý rok na skole objednali pracovné zošity, ale deťom do nich nedovolili písať s tým odôvodnením, že sú určené na ďalšie roky pre ďalšie deti, čo mne prišlo nelogické.

sara07
31. aug 2021

@zuzuzu3 to čo je za kravinu
však tie pracovné zošity su robéné k učebniciam aby si utvrdili preskušali sa z daného učiva, to potom jedine že odpovede píšu do zošita čo ako straca zmysel lebo niektoré sa daju robit len v tom prac. zošite
ako tak nech to daju zacvakat rodičom ale nie toto , chore už uplne

lucik194
31. aug 2021

ty brdo, ze zakupim pracovne zosity do ktorych deti maju pisat a oni nemozu, fakt padnute na hlavu, vsak z prirodovedy tam museli dokreslovat veci, kreslit obrazky, to iste z matiky, to nedava zmysel...... vsak preto my doplacame kazdy rok asi 20€ ale pracovne zosity su proste "nase" po konci skolskeho roka sa vyhodia, komplet vypracovane

krajinka
31. aug 2021

@zuzuzu3 Odporúčame školám z poskytnutého príspevku na učebnice
- minimálne 40% čerpať na nákup učebníc so životnosťou aspoň 3 roky,
- zvyšok čerpať na pracovné zošity, pracovné učebnice, učebné texty so životnosťou
jeden rok.
zo stranky ministerstva

miskajerry
31. aug 2021

U nás si učitelia sami objednávame podľa počtu žiakov, v prvom ročníku som mala dotáciu na žiaka približne 33 eur, tak im vyšlo veľmi veľa a za učebnice ani písanky, ani pracovné učebnice neplatia. Sami majú kúpiť pár zošitov na písanie, veci na výtvarnú, aj to im dala niečo škola. Platia 1 euro úrazové poistné, 1 euro nájom skrinky, 5 eur triedny fond a neskôr ZRPŠ 10 eur. To je všetko za rok. Vyššie ročníky mali dotáciu z ministerstva 17 eur, tak im nevyšla pracovná učebnica z vlastivedy, tak to si platili, takisto od tretieho ročníka angličtinu pracovný zošit 9 eur. Keď som ja bola malá, na základnej boli pracovné zošity zadarmo, až na gymnáziu som platila za angličtinu. Dnes sa tie učebnice stále menia, len zmenia poradie obrázkov, poposúvajú témy a už je zas nové vydanie a potom sa stane, že traja žiaci majú v slovenčine o pár vybraných slov viac, ako ostatní alebo v matematike inde príklady, ako ostatní.

zuzuzu3
autor
31. aug 2021

@krajinka hej hej, to viem, len ja osobne som sa s tým stretla po prvýkrát, tak som nevedela ako to funguje a chcela som sa uistiť 🙂 Učitelia mi už nehlasovali, aké učebnice a pracovné zošity by potrebovali. Ďakujem pekne 🙂

sara07
1. sep 2021

@miskajerry ked si bola mala pracovné zošity boli len v prvom ročniku z matematiky , pisanie neboli vôbec pracovné zošity
ale zase zrpš na šk rok bolo vyššie a tie si si ak si spočitala zošity aj preplatila , nebolo to že nič neplatíš
ano teraz si platíš lenže vtedy ako dane boli vyššie ako teraz čiže zadarmo to nebolo vôbec , nehovoriac o roh znamok podla vyšky platu to bola ina rana k vyplate

krajinka
1. sep 2021

@zuzuzu3 na prvom stupni nakupujeme učebnice a pracovné zošity tak pol na pol na druhom stupni skôr učebnice... ale teda tie pracovné sa nikdy nevracali píšu do nich normálne🙂