Prístup pani učiteľky

lienka737
14. máj 2015

Je to normálne, že učiteľka povie PRVÁČIKOM, že ak im niekto bude nadávať alebo ich biť, tak mu to majú vrátiť?
Ako to riešiť?
Ďakujem.

sorciera24
14. máj 2015

@dai ano, treba riesit sikanu, suhalsim....ale ako pises, su vyberove skoly, kde aj deti su rozumnejsie, kde sa to da a su skoly, kde polovica deti zo soc. slabsich rodin napr. (u nas obycajne emstske skoly)......okrem toho, dieta nebude cely zivot vo "vyberovom" zivote, bude stretavat roznych (aj zlych) ludi......ak vynechame celebrity a spol. (pravdepodobne tam patris), tak sa s takymi ludmi mozno nikdy nestretnu....ale v beznom zivote ano......a slovne by sa mal clovek vediet branit......
moj brat ma 26 rokov....v 1.triede sa do neho pustili chalani, lebo bol drobny, nedal sa.......odpapuloval a myslim, ze nejaka roztrhnuta vetrovka sa pritrafila....ale nikto si viac donho nedovolil.....(to je priklad).....ako som pisala...ako rodic....neuznavam agresivne spravanie, ale kym to tu je...a neriesi sa, radsej nech to moje dieta utok nejakym vhod. sposobom vrati, nez by mal byt sikanovany....

natalym
14. máj 2015

@dai Presne, lebo keby ste sa začali všetci biť tak by to dopadlo ešte horšie.

natuska87
14. máj 2015

@maslenka47 Iste, ale tym, ze vediem dieta k nasiliu sa to nevyriesi...Branit sa treba, urcite niekedy aj pastou, ale povedat to takto: Ked niekto jemu, tak nech aj on...Neviem, deti si model rodicov prenesu do zivota...Kruh sa uzavrie...

dai
14. máj 2015

@natalym tak ono to mohlo velmi zle skoncit keby sme sa zacali s nimi bit🙂 mojmu bratovi raz zobrali aktovku - prisiel domov dotrhany ale zivy🙂
@sorciera24 ale ja toto kvitujem - tiez ucim deti sebavedomiu, aby sa vedeli ustne branit, nenechali po sebe skakat - sledujem tym hlavne aby si nasli svoje miesto v kolektive, kamaratov - na sebavedome deti malokedy je mierena sikana - a ak aj je, vedia zareagovat - pripadne sa o to podelia s rodicom...
u nas je super ze skola podporuje surodenecke vztahy - vaecsina deti ma v skolke mladsich surodencov a poobede sa stretavaju vonku na dvore, ci mozu ist k tym mladsim do skolky kde sa hraju s malkacmi, staraju sa o ne etc. ... ja myslim ze toto dost pomaha vtych detoch vychovavat empatiu , kedze su zvyknute svojich surodencov branit ( napr. nas maly - 3roky ma vela 8rocnych kamaratov - spoluziakov malej - ked su vonku tak su vsetci spolu a hraju sa... ked sa stane ze nejaky 5rocny chce mojmu zobrat hracku napr. tak ktorykolvek z tych 8rocnych zasiahne ak to ucitelka nevidi...)

natuska87
14. máj 2015

@natalym Tvrdim to tiez...Nasilie plodi este vacsie nasilie...pride mi to, ako keby to niektore matky az tak "hrdinsky" zlahcovali...neuvedomuju si, ze toto si ich deti odnesu do zivota ako samozrejmost??? Pride im normalne bit sa, uz nebudu rozlisovat bitku "obrannu", od utocnej...A potom, prave z tychto deti rastu agresori...

natalym
14. máj 2015

@natuska87 Veď práve a potom je taká celá spoločnosť. A len sa potom sťažujeme, že dnes to tak predsa chodí, ale nemuselo by keby sme to sami tak nechceli. ☹

ella555
14. máj 2015

Nuz ja som zas ked ma prepadli, zachranila svoje veci, nedala som sa. Ale zlodej bol len jeden.
Nemyslim si, ze je spravne nasiliu a hrubosti ustupovat. Niekedy uz potom nie je kam. My sme si tym v skole presli, povedz ucitelke, nevsimaj si, vyhybaj sa, nic nepomohlo. Niekedy naozaj treba na hrubu dieru hrubu zaplatu.

natuska87
14. máj 2015

@ella555 neviem, kolko rokov ste mali Vy...Netvrdim, ze treba ustupovat nasiliu, je to zrejme z môjho prispevku...Vsetko sa da riesit bez hrubosti, len to chce s dietatom hovorit a hovorit...Predstavte si, ze si v detstve vsetci osvojime teoriu nasilia...Budeme sa bit vsetci a dôjdu na to aj ti, ktori si nezasluzia...Lebo je taky "uzus"...Aj môj syn patril v detstve medzi tych "inych", ktory sa nebil, lebo to nevedel a doma mu to nikto nenakazoval...Samozrejme, dravci v nom vytusili lahku obet...Boli konflikty, ale sme ich vzdy k spokojnosti oboch stran vyriesili...Dnes ma 20 a "pochybnej" spolocnosti sa radsej vyhne.../ Viem, ze vzdy to nejde/

peneloppe
14. máj 2015

@lienka737

Na dnesnu dobu to je celkom normalne. Ja som tiez bola stale za to aby sa deti navzajom nebili, nerobili si zle ale moj starsi syn ten bol stale len utlkany, uplakany, az manzel zakrocil a povedal mu ze ked robia zle jemu, nech sa neda a vrati im to.

sorciera24
14. máj 2015

inak zeny, len tak pre porovnanie....nosim v kabelke sprej a ak by ma niekto prepadol, nevaham ho pouzit..... a nemyslim si, ze som agresivny clovek...nikdy som sa s nikym nebila, ani njeak agresivne nehadala...ale tu by som asi "agresivna" bola, ak by na mna zautocili......vy nie?

dai
14. máj 2015

@sorciera24 ja by som sa v prvom rade snazila ujst... ucedom si ze v momente kedy voci nasilnikovi pouxijes nasilie on moze mat pripravene vaecsie a v duchu maminkinho hesla branit sa v panike vytiahne kudlu a zabije ta...

natuska87
14. máj 2015

@sorciera24 Tento spray aj mne kupil manzel na prechadzky so psom v prirode.Nezabudnem na postreh mojej priatelky, ktora povedala..." Ked v tom vetre, ktory tu sustavne duje, strieknes niekomu do xichtu a vietor sa otoci, pachatel nebude mat s Tebou ziadnu robotu"...Dodnes sa smejem uz pri tej predstave...To iba tak, na okraj.Ale nosim ho...

natuska87
14. máj 2015

@natalym Samozrejme, tyka sa nas to vsetkych...

kikina84
14. máj 2015

@lienka737 ja to dceru ucim od malicka..ucim ju aby bola sebavedoma,ale zaroven mala aj charakter..lebo sebavedomie bez charakteru je smrtelna kombinacia..JA SOM bola od malicka ucena aby som si nevsimala ziakov ked mi budu robit zle a odisla prec..dokonca mi otec povedal ze ak zisti ze som niekomu vratila co i len zly pohlad ze ma zdere jak hada..a bola som sikanovana stale,lebo som sa bala hubu otvorit na decka..Dnes je ina doba..dnes sa musia deti ucit branit,ale tak zdravo branit,nie aby to zneuzivali..od toho maju nas rodicov,aby sme ich vedeli v tomto smere usmernit a naucit ich,kedy sa branit treba a kedy nie..moj nazor 😉

ella555
14. máj 2015

@natuska87 Ja nie som zastancom nasilia. Islo mi skor o to, ze niekedy je potrebne ukazat, ze sa clovek neboji, niekedy staci len vyjadrit jasny postoj, ze jednoducho si ku mne nemoze niekto dovolovat co len chce a ze si nenecham vsetko. Bohuzial niektore deti bud su nezrele, alebo su tak naucene z domu reaguju nasilim na nieco co sa im nepaci. Ak niekto zacne fackat, ci skrtit moje dieta, co mu mam povedat? Pockaj az dobucha, ci dofackuje? Samozrejme, ze tieto konflikty nie su prijemne normalnym detom a nevedia si rady, ak nie je nablizku dospely, kt. by zasiahol, musia mat dost sebavedomia a aj zrucnosti, aby si s tym poradili a to sebavedomie si vybuduju aj tak, ze porazia agresora. Naviac, ked som synovi hovorila, aby sa nebil, mal strach aj sa fyzicky branit, aby niekomu neublizil ci nedostal poznamku, nieco ako pisala
@kikina84.

natuska87
14. máj 2015

@ella555 Urcite, preto som pisala, ze nie vzdy, sa konflikt da riesit "laskavo"...Ludia sme rôzni...My vedieme deti k slusnemu a tolerantnemu spravaniu, inym je ich osud lahostajny.Deti, ktore su svedkami fyzickeho, ci verbalneho nasilia doma, sa spravaju v okoli rovnako...Tam ja vidim nebezpecie...Tazko vsak "lahostajnym" vysvetlit riziko "modelov"...