Problém s pani učiteľkou

xenicka13
25. jan 2013

caute, syn je tretiak, mame stale ten isty problem s matematikarkou, presne toto som riesila minuly rok, syn mal same jednotky za cely polrok a z posledneho testu mal dvojku, tak mu dala na vysvecko dvojku, bola som za nou, vysvetlila mi to tak, ze ten test bol pre nu smerodajny, ok, som povedala, zase je tu polrok, syn ma v ziackej za cely polrok iba jednu dvojku zo slovnej ulohy, z polrocneho testu, pre ucitelku smerodajneho mal jednotku, aj zo vsetkych dolezitych previerok a testov a vcera dosiel sklamany, ze bude mat dvojku, to mam ist zase za ucitelkou a zopakovat jej, co mi minuly rok povedala o smerodajnosti polrocneho testu, mate niekto s takymto hodnotenim skusenosti, diiik

vadimka
25. jan 2013

@xenicka13

moj je stvrtak a tiez mava z polrocnych ci vacsich testov dvojku a z patminutoviek jednotky....jeho p.ucitelka si ho este dodatocne vyskusa pri tabuli a podla toho rozhodne...podla mna je to spravodlive...takto mu dala jednotku aj na vysvedcko....ale uprimne ja sama viem, ze to nie je cista jednotka a vobec by mi nevadilo keby mal na vysvedcku aj dvojku...u mna je dolezite ci tu latku pochopil a vie ju realne riesit a nie to, ci ma ci nema ciste...

cicimotinka
25. jan 2013

@xenicka13 Kamoška mala podobný problém, sa mi sťažovala, že jej učiteľka povedala, že známka má hodnotiť aj aktivitu na hodine, že jej malá (11r.) je síce vedomosťami na 1, ale keď ju nevyvolá, tak sa sama neprihlási atď... tak že ju chce motivovať, že má naviac... ale malá to brala ako veľké sklamanie... ja by som určite šla za učiteľkou znovu, aj keď neviem, či vybavíš... budem držať palce... 😉

xenicka13
autor
25. jan 2013

@vadimka nejde mi o ciste jednotky, nebude ich aj tak mat, ale ide o jeho udiv, sklamanie a pomaly aj znechutenie

vadimka
25. jan 2013

@xenicka13 a aky priemer mu vychadza z matiky?
ak je to na rozhrani medzi jednotkou dovjkou treba ho este vyskusat

hajajanka
25. jan 2013

@xenicka13 Vysvedcenie by malo odrazat pracu za cely polrok a nemalo by byt odrazom len jednej pisomky, ktoru sa nepodarilo napisat (bol v strese, zle sa vyspal, bolela ho hlava, nemal naladu a mnoho inych jednorazovych pricin). Ja byt na tvojom mieste, tak by som za tou ucitelkou isla. Aj moja mama takto bola za anglictinarkou, ked som mala jednotky a velky test som napisala na 2, pricom do jednotky mi chybal 1 bod. Isla som vtedy do skoly s teplotou a chora, lebo som si to chcela napisat a byt poctivou ziackou. Na koncorocnom vysvedceni mi aj tak svietila solova dvojka 😠 Doteraz ma to mrzi, lebo mama mi vravela, aby som do skoly nesla a radsej vylezala chorobu. A mala recht!
Takze zajdi za ucitelkou a vydiskutuj si to slusne, ale dorazne. Drzim palce.

vadimka
25. jan 2013

@cicimotinka
inak toto mi aj syn hovoril, ze sama uciteka im povedala, ze ten kto bude aktivny na hodinach, tak mu aj zlepsi znamku ak bude na rozhrani...podla mna to ako motivacia nie je zle...

vadimka
25. jan 2013

@hajajanka
no to bolo hodne nespravodlive az taka podpasovka....

xenicka13
autor
25. jan 2013

@vadimka za cely polrok ma iba jednu dvojku zo slovnej ulohy, jednotky som neratala, je ich pol strany v ziackej

alenka777
25. jan 2013

@xenicka13 čudný postup "pani učiteľky", išla by som za ňou, ale neviem či sa podarí s ňou rozumne rozprávať ak má taký prístup... a milujem vety typu, že dá horšiu známku aby motivovala, toto sa robilo pred 20 rokmi... pani učiteľku by som poslala nech si zopakuje aspoň pedagogické minimum - známka je len "nástroj" pre učiteľa a rodiča, ale pre deti je to len stres. chápem synove sklamanie...učiteľku by som poslala nech si nájde iné zamestnanie...

cicimotinka
25. jan 2013

@vadimka nie je to zlé, ale nie je to ani fér... deti sú všelijaké... aj my sme boli... šprti v prvej lavici, ktorí mali ruku hore, ešte učiteľka nedopovedala otázku... a tí "druhí", ktorí chceli byť neviditeľní, a keď boli vyvolaní, tak ich oblieval pot a koktali... a nemohli za to, proste sú nepriebojní, preto by mali dostať horšiu známku... motivácia, ktorú chápu dospelí v zamestnaní, nie 9ročné deti v škole...

lenocka123
25. jan 2013

Sla by som, smutne ako jedna ucitelka dokaze dieta demotivovat. Ano isla by som a pripomenula by som jej slusne co mi minuly rok povedala. Nech si stoji za svojich slovom, som sa az rozculila 😀

xenicka13
autor
25. jan 2013

@hajajanka toto sa mi stalo minuly rok, jedna dvojka z polrocneho testu znamenala dvojku na vysvecku, pritom mal cely polrok plnu ziacku jednotiek, bola som sa jej pytat, povedala, ze pre nu je smerodajny polrocny test, nechapem a nepochopim, teraz ma z neho jednotku a na vysvecko mu chce dat dvojku

lola333
25. jan 2013

@xenicka13 ja bývam tiež niekedy sklamaná zo systému hodnotení dcérinej učiteľky v škole 😒 naposledy tvrdila, že pre ňu zasa veľmi veľa zaváži aktivita na hodinách a čo ja mám z toho keď Nina je jednotkárka ale hlásiť sa jej nechce.. proste tiež také divné mi to občas príde 😕

vadimka
25. jan 2013

@xenicka13
tak potom urcite chod za p.ucitelkou, ak to tak syn preziva...mojmu je to suk a fum....
dokonca moj mal zo sj z velkych diktatov aj trojky aj dostal na vysvedcku jednotku...takze vasa pani ucitelka je dost prisna...tiez som nazoru, e znamka ma odrazat cely polrok a nie jeden test, lebo ako bolo spomenute, preve vtedy mozu byt neprieznive okolnosti ako bolest a tak dalej....sme len ludia...

ivett1
25. jan 2013

@xenicka13 ahoj, tak ja by som určite išla znova za učiteľkou...deti sa majú povzbudzovať k učeniu a nie znechucovať a hlavne by som jej na rovinu povedala, že syn je z jej prístupu veľmi sklamaný a máš obavy, že stratí záujem o tento "obľúbený" predmet .... tu nejde LEN o známky, ale o motiváciu ... máme prváčku a viem, aké je ťažké správne motivovať, aby aj SAMA prejavila záujem o učenie ... naša veľmi citlivo vníma aj malé rozdiely v "hodnotení", ktoré si ani učiteľka nemusí uvedomiť...napr. keď sa učia aj pomocou rôznych hier a súťaží ...
určite sa choď informovať, nech vám to vysvetlí... 😉

lola333
25. jan 2013

@cicimotinka presne tento systém som ja trpela polovicu základky 😒 žiaci rozdelení na obľúbenú a neobľúbenú polovicu..

hajajanka
25. jan 2013

@alenka777 Presne tak. Toto ma uplne opacny efekt na ziaka, aky ucitel ocakava.
My sme mali niektorych ucitelov, ktori pochopili, ze ziaci su vselijaki. Niektori preferuju ustnu odpoved a najradsej by stali pred tabulou kazdy den, niekto ma radsej pisomky, niekto rad vypracuje ulohy naviac, niekto robi rad referaty. Toto by mala byt aktivita, ktora je hodnotena a malo by to byt brane do uvahy pri konecnom hodnoteni.

lola333
25. jan 2013

@xenicka13 určite si to vydiskutovať s učiteľkou.. je to smutné ako sa deti demotivujú 😝

cicimotinka
25. jan 2013

@lola333 veď ja som tiež patrila k tým neobľúbeným... aj ZŠ, aj SŠ... teraz na VŠ sa to "zlomilo"... 😀 😀 😀 som konečne obľúbená... aspoň mám ten pocit... 😝

hajajanka
25. jan 2013

@xenicka13 Tak si s nou podebatuj. Ak ma nejaky system hodnotenia, tak by ho mala uplatnovat kazdy rok a nie menit, ako sa jej hodi.
Uf, mam stastie, ze mam este male deti. O par rokov budem riesit to iste, co vy. Uz sa na to "tesim".

alenka777
25. jan 2013

@hajajanka áno, povinnosťou ale hlavne záujmom učiteľa by malo byť podnecovanie všetkých žiakov, aby sa zapájali, boli aktívni...ale nie len na základe toho že sa nehlási... toto je chyba učiteľa - učiteľ je koordinátor vyučovania, nie dieťa a úlohou učiteľa je vytvoriť takú pestrosť na vyučovaní, striedaním metod a foriem, aby sa zapojili všetci žiaci a dobrovoľne, formou hry, skupinovej práce, projektov..toľko sa toho dá robiť.. ak to tak nie je, mal by sa učiteľ zamyslieť...ináč krásne deptá deti

lola333
25. jan 2013

@cicimotinka u mňa to prešlo ku koncu základky ale doteraz trpko spomínam na 1.stupeň ZŠ a tie hrozné známky..

xenicka13
autor
25. jan 2013

kazala som synovi, nech sa dnes on opyta ucitelky, ze preco, lebo mna bombardoval a chcel vysvetlenie, ja fakt neviem, ci to ma vyznam ist za nou, uz mi raz jej postup vysvetlila, teraz ho zas nedodrzala, ja neviem... mne dvojka nevadi, ale rada by som pochopila jej hodnotenie

evabb35
25. jan 2013

@xenicka13 Tak naša učiteľka z matiky im dala len polročnú previerku a aká známka vyšla, takú dá na vysvečko. Tak to bolo aj minulý rok. Ako deti napísali koncoročnú previerku z matiky, takú mali známku na vysvečku. S nejakými inými kontrolnými písomkami, bleskovkami sa nezdržovala. Tiež to nechápem.

alenka777
25. jan 2013

@lola333 škoda že si tým musela prejsť, nie je to tvoja chyba, je to chyba učiteľov...je to tak aj preto že veľa učiteľov nemá čo na škole robiť, chodia "iba do práce" . ak učiteľ nie je srdcom aj dušou učiteľ...

alenka777
25. jan 2013

@evabb35 tak toto nechápem ani ja...takúto učiteľku by som asi poslala niekam...

ivett1
25. jan 2013

@cicimotinka 😀 ...

lola333
25. jan 2013

@alenka777 a bohužiaľ sa s takýmto prístupom musíme stretávať dosť často.. preto si to treba za deti niekedy vybojovať..

alenka777
25. jan 2013

@lola333 áno máš pravdu...len dnes je to tak že aj učiteľom je ten kto má "správne kontakty" a tak to potom vyzerá 😉

bosoriak
25. jan 2013

@xenicka13 Ja by som sa na to pozrela skor z ineho pohladu: vadi synovi, ze ma dvojku? Chape latku, rozumie jej a vie ju aj pouzivat? Pretoze ja si zas myslim, ze sa to v poslednej dobe berie strasne vazne toto znamkovanie. Tretia trieda na zakladnej sa este nikam neposiela, je to vyslovene pre ziaka (a rodica). Je skutocne take dolezite, aby mal jednotku? Brala by som to tak, ze chlapec ma sancu pochopit, ze v zivote sa stretne aj s ludmi, ktori ho budu hodnotit a nebudu k nemu spravodlivi. Ucitelka ho vidi na 2ku, ty nie si na hodinach, ona ano. Konzultaciu by som riesila, ale nie hned na nu utocit, ale normalne sa spytat, preco.

Myslim si, ze je dolezitejsie povzbudit syna teraz, no co, nabuduce mozno presvedci aj ucitelku, ze tomu rozumie na 100%. To, ze dostal horsie hodnotenie, ako si "objektivne" mysli on alebo ty? Komu z nas sa to v zivote nestalo? Nie je lepsie, ked sa to stane teraz, nez ked sa to stane v zamestnani? Ak mu ty teraz vybavis jednotku, dokedy budes za neho tieto veci vybavovat?

Podla mna mas velku sancu ho naucit do zivota ovela viac, nez za nejaku hlupu jednotku na vysvedceni.
Drzim palce.