Problém s prváčkou

27. okt 2021

Baby ja som už na nervy.... Dcérka mala odklad, išla o rok neskôr do školy....ale stále je taký polepetko...
majú taký iný ŠLABIKÁR, kde už od prvého týždňa čítajú veľké tlačené písmená....tie vedela, lebo sme sa to učili (trénovali sme očičko, tak v rámci toho sa naučila veľké tlačené písmená)...druhý týždeň už čítali slabiky.....píšu už A, M, E, L
to všetko ako tak zvládame....čítať vie....
horšie, keď jej poviem napíš mama....a ona mi napíše mm.....pritom to číta, keď opisuje, je to takisto OK....ale keď jej nadiktujem jednoduchú vetu, tak zostane na mňa pozerať....
poraďte čo mám robiť? chce to čas? ako ju to naučiť? v škole sa nebude pani učiteľka toľko venovať....
ja mám pocit, že po nej len kričím keď sa učíme....

heleninamama
27. okt 2021

Dookola opakujte a trénujtre ako papagáje. Slová rozdeľ na písmenká, najprv nech ich povie, potom napíše. Urobte si kartičky s písmenami a skladajte z nich slová. Odpisujte ich. Ukazuj jej prvé, posledné písmenko v slove, pritom ich vyslovujte. Niektorí prváci majú dlhý štart a nejde im to, ale čítať a písať sa naučí každý. Len niekto musí vynaložiť viac námahy.
Ak si nerváčka, nech to s ňou robí niekto iný, alebo si daj čokoládu na nervy a vydrž.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
27. okt 2021

@viestta ja viem, že krik nepomôže....len občas si fakt pripadám, že to nezvládam, že niesom dobrá mama....
hláskujeme slovo, ale ona to vyhláskuje dobre a ide písať a zabudne to....
Minule jej diktujem vetu Mama má kočík (ten mala nakresliť) a ona sa ma pýta, že to má byť spolu, či oddelene? tak jej hovorím, že veď to sú dve slová.... MAMA MÁ....

maca2014
27. okt 2021

tu sa pridám, mojej nejde hláskovanie, mali za DU vyhlaskovať nejaké slová, ale ona vynecháva samohlásky. Slabikovať vie ale akonáhle má vyhláskovať napr. mačka tak povie MČK .. čo sa naplače, nenútim ju, tak plače že ona chce vedieť, ked cvičíme tak plače že nevie, a stále dokola

autor
27. okt 2021

@heleninamama skúsim niečo vymyslieť s tými kartičkami....a dnes idem nakúpiť čokoládu 🙂

autor
27. okt 2021

@maca2014 aj u nás je plač.....asi musíme byť fakt len trpezlivé.....čo mne chýba :(

evabb35
27. okt 2021

Ale veď je ešte len koniec októbra. Pri týchto prvákoch je ten prvý štvrťrok taký ešte akoby bez spätnej väzby u žiačika, oni to všetko ešte len vstrebávajú a potom odrazu to z týždňa na týždeň sa rozbehne a už fičia šialenou rýchlosťou a odrazu čítajú všetko, aj názvy obchodov. Dobré je komunikovať s učiteľkou a poradiť sa s ňou, lebo učitelia majú množstvo rôznych didaktických pomôcok na učenie, rôzne fantastické tabuľky, kartičky a oni to vytiahnu až vtedy, keď sa rodičia ozvú.

luccija
27. okt 2021

Nechcem strašiť, ale môže mať poruchu...vtedy zvyčajne deti vynechávajú písmenká.Vedia prečítať, ale nie napísať...a nekrič chuda musí byť z toho vystresovana pevné nervy🙂

autor
27. okt 2021

@evabb35 uvidíme, teraz cez prázdniny budeme trénovať....volala som aj s pani učiteľkou....ona ju chváli, že je šikovná....len doteraz len odpisovali....
už hovorila, že im bude diktovať vety a oni budú písať, tak toho sa bojím....

autor
27. okt 2021

@luccija ak jej to nepôjde, tak sa poradím s učiteľkou....

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zojazoja
27. okt 2021

ja som citala ako decko:po pismenkach: E M A..potom mi povedali: a precitaj to vsetko naraz a ja: mama 🙂 🙂 🙂 ...naucila som sa..patrila som v slovencine, literature, citanie, pisanie medzi najlepsich. treba dat čas, ved je to prváčik. ak ozaj nema iny problem, naučí sa podla mna. taketo chyby su normalne pri prvakoch čo sa este len učia.

danieli
27. okt 2021

Mám prváčku, úprimne zvoľni tempo, dieťatku musí kadečo dozrieť, aby vedelo to, čo od nej žiadaš, oni teraz spájajú slabiky do slov, učia sa čo sú vlastne slabiky, že M a A vedľa seba je MA, spojiť 2 slabiky MA a MA je MAMA a 3 slabiky kým spojí dieťatko to je už výlet na Mount Everest, naučí sa to postupne, hneď ako dozreje

hederamonstera
27. okt 2021

Asi este nie je pripravena, nie si zla mama, skolsky system je uplne zly.

autor
27. okt 2021

@danieli práveže sa mi zdá, že v škole idú rýchlo....druhý mesiac na konci a oni čítajú vety:
TATO LÁME POLENÁ. TATO MÁ SEKERU....
a vety odpisujú na písmená, ktoré sa už naučili A, M, E, L
nič iné jej nedávam....iba to čo robia v škole trénujeme....

katkaseiner
27. okt 2021

Prepac, citas jej jednoduchu vetu a nevie ju napisat? Prvaci predsa este nepisu vety... Mam tiez prvaka, max citaju vety z tych par slovicok ktore vedia (nasi su pozadu, teraz idu do druheho pracovneho zosita lebo 2 tyzdne bolo v triede len par deti tak spomalili).

luccija
27. okt 2021

Hlavne ju nedriluj cez prázdniny🙂lebo jej to znechutis.Popytaj sa učiteľky určite má nejake finty ako na to.Ano, idú rýchlo a nie všetci stíhajú a mali rovnakú štartovacie ciaru za chvíľu Ti bude čítať knihy pred spánkom kľud...

autor
27. okt 2021

@katkaseiner prváci nepíšu vety?
MAMA MÁ....EMA MÁ.... Mama má á.
takéto vety píšeme....

stanislavicenka
27. okt 2021

Deti maju niekedy problem pocut samohlasky, kedze ich vyslovujeme vydychom. Trrba to trenovat. A zase kontrolou spravnosti, ked to po sebe precita, zisti, ze nieco nie je v poriadku

katkaseiner
27. okt 2021

len si hovorila ze diktujes... a to nasi este nepisu... ako diktat maju este len slabiky.... ale je mozne ze sme pozadu
Kazdopadne odporucam cvicny zosit a pisat a pisat...

yvkay
27. okt 2021

@danieli suhlasim 🙂 moja je uz tretiacka, a tiez trvalo, ked bola prvacka kym to pochopila.
Na konci prveho rocnika uz pisala a citala plynulo 🙂

autor
27. okt 2021

@katkaseiner piseme, piseme....tak snad to nabehne 🙂 dakujem

yvkay
27. okt 2021

ale nabehne 🙂

katkaseiner
27. okt 2021

neboj nabehne... skuste pouzivat karticky... viem ze u nas v triede vela deti malo problemy a riesili to kartickami (ci uz citat alebo ich opisovat).

autor
27. okt 2021

@katkaseiner už ich mám vytlačené....zalaminujem a ideme na to....budeme sa hrať....
dakujem

sasitimi17
27. okt 2021

Máš Instagram ? Pozri profil “spec.ped”
Dáva dobré príspevky ale vytvára a predáva (za úplne dostupnú cenu) hry alebo teda učenie formou hry aj písmenka/ slová aj čísla
Moja ma síce len 3r ale objednala som a odložím na neskôr
To sa podľa mna zíde pre každého prváčika

danieli
27. okt 2021

Aj my píšeme tieto vety podľa predlohy v zošite, ale nie diktovaním, to pôjde ešte trochu neskôr, jednoducho je iné slovo odpísať a iné počuť a zapísať počuté pre prváčika je to druhé náročnejšie

danieli
27. okt 2021

Idú rýchlo určite, ten prvotný nábeh je náročný, každý deň niečo nové, ale nemusí to byť dokonalo zvládnuté hneď, oni budú čítať a písať už po celý zvyšok života a každým dňom sa upevňuje a učí to, čo prebrali, moja prečíta slabiky MA LA a povie MELA, to jednoducho dozrie a nabehne, nerieším to vôbec, syn nevedel plynulo a rýchlo čítať ešte ani na konci druhého ročníka, aaaale mali sme šťastie na podnetné prostredie a chápavých pedagógov, ktorí vedeli, že to dozrie a dozrelo

kittykat22
27. okt 2021

a chodite na logopediu? Je dost mozne ze tam to A nepoucuje. To mal moj syn. Logopedka ho riesi uz par rokov koli tomu. Skus si zavolat na logopediu nech s nou spravia foniatricke cvicenia a uvidis. Urcite ti pomozu.

misicka2207
27. okt 2021

Tiež mam prvacika toto je problem viac ako 90%prvacikov zr vynechavaju samohlasky nato sa ucia slabiky a skladaju aj s kartickami. Rozpravala som sa o tom s pani učiteľkou chce to trpezlivost hlavne nie ist popredu neboj oni sa to naucia. Nam poradila pani ucitelka tuto abecedu na doma nech skladaju aj doma. https://www.megaknihy.sk/zabava-hry/290502-abec...