Problémy s prváčikom

alietam
24. sep 2015

ahojte baby . Mam hlavu v smutku. Mam doma prvacika vsetko mu ide v ramci moznosti ale mame problem s citanim pismenok.Uz neviem ako ho to naucit ze E je E A je A atd,UZ 2 krat ma od ucitelky v slabikari napisane ze nevie pismenka po 1 krat to bolo ze nepripraveny na hodinu popritom sme sa ucili pismena A E I O U to co preberali na hodine jasne plietlo sa mu to ale aspon daco vedel a dnes mal znova v slabikari ze neovlada pismenka . Popritom vie ich napisat ALE ked mu ukazem ake je to pismenko tak mi ho nevie precitam napriklad na U mi povie ze je to O E si vobec nevie zapametat .Krasne mu ide pismenko P to vie aj precitat pismenko S mi napriklad pise opacne ako mu to mam vysvetlit? 😖

melesmeles
24. sep 2015

znama mala obdobny problem so synom. vyriesila to navsteva psychologa a chlapec ma diagnozu, neviem presne aku, ale maju specialny pristup...

maslenka47
24. sep 2015

Tak ver, zajdite k psychologovi, ten ti poradi, ako to dietatu vysvetlit. Zial to vyzera na dyslexiu, alebo nejake ine "dys".

zita19
24. sep 2015

ak si myli pismenka, moze to byt dysgrafia alebo dyslexia (porucha pisania alebo porucha citania). Treba ist na psychologiu, lebo bez toho to nezvlednete. Jednak ho vysetria a stanovia presnu diagnozu, jednak vym odporucia metody ako s tym bojovat a aj mu daju potvrdenie do skoly pre ucitelku aj odporucanim, lebo k tymto detom treba inac pristupovat pri hodnoteni aj skusani.
Je to len a iba pre dobro maleho, lebo sa bude zbytocne trapit a moze to ovplyvnit jeho hodnotenie, aj ked mozno latku bude ovladat, ale nebude ju vediet prezentovat (diktaty, pisomky)
Tychto deti je vela, nie je to ziadny strasny hendikep do zivota a uz vobec nie hanba, ale nesmie sa to zanedbat.
Viem o com pisem, S dcerou sme si tym presli. Mala specialny pristup pri hodnoteni, ale zvladla aj strednu.

danielahamar
24. sep 2015

aj dysortografia to môže byť, treba ísť na testy

katarinak80
24. sep 2015

Chcem Ťa povzbudit, aby si nebola z toho nestastna - aj ked verim,ze Ta to isto trapi. Prvy rocnik je narocny nielen pre ziacikov, ale i pre samotnych rodicov. Ale myslim, ze je tak v kratkom case dost urychlene hovorit o poruche citania - dyslexii, ked sa ziaci ucia zatial citat len jednotlive pismenka . Na stanovenie tejto poruchy je spôsobily jedine psyhológ. Urcite treba komunikovat s pani ucitelkou a hladat riesenie, riesit problem vhodnymi metodami. Tvoj syncek mozno potrebuje len viac casu ,aby si dane pismenka utvrdil a vedel ich precitat.Ak ti mozem poradit,skus sa s nim ucit roznymi hravymi formami - napr,pismenka si modelovat, spievat na dane pismenko pesnicky, hovorit si co najviac slov na dane pismeno a zaroven mu ukazovat obrazky, robit cinnosti v domacnosti na dane pismenko, obtahoval pismenka, vyfarbovat ich.......aby mal pri uceni sa hlavne radost a vnimal viacerymi zmyslami. Prajem ti vela trpezlivosti a radosti z vysledkov, ktore sa urcite dostavia, treba verit.Je to praca narocna,ale urcite to zvladnete. Snazila som sa Ti aspon trochu poradit a povzbudit, ako to niekedy radim rodicom mojich ziakov 🙂

danaholanova
25. sep 2015

Hlavne necakajte ze sa to upravi radsej sa pytat hned, ak ma skola spec.pedagoga. Nas s tym odsuvali ze prvakom davaju posudenie az po pol roku a spec.pedagogicka zahlasila ze za pol roka sme mohli kopec prace vykonat. Moj je druhak cvicili sme cele prazdniny a je to O.K. Nam dobre poradili spec.cvicenia a pomohlo tak vela upechov a necakat. 🙂

felycity
25. sep 2015

prešiel v pohode testami školskej zrelosti? Asi tiež by som navštívila centrum a poradila sa s psychológom a jeho pedagógom, za to nič nedáš, pre istotu, aby sa vylúčila nejaké porucha... možno je to ešte nervová nedozretosť a potrebuje čas.

marse
25. sep 2015

Starsia mala v prvej triede to iste, mýlila si pismenka, A bolo E , O bolo U... ale cvicili si doma , v skole sme mali aj specialneho pedagoga a ten povedal tiez ze len precvicovat, ze na psychologa to hned nie je... poviem ti trapili sme sa, v druhej tirede citala najpomalsie z triedy, nepolavili sme, kazdu chvilku citala, pisala diktaty na pismena... a dnes? je strvtacka a pise diktaty a cita na jednotky.. a ziadna dyslexia ani ina porucha nebola, proste jej to islo len pomalsie, preto sme aj my rodicia museli s nou zabrat... 😉
vela stastia a trpezlivosti

alietam
autor
25. sep 2015

v skole mame psychologa v pondelok mame rodicovske tak ideme aj s muzom jasne ze hodime rec aj s ucitelkou Len mne sa nepaci vobec tenslabikar vsak hned maju pod sebou pismenka A E I O U a ucia sa ich od pondelka na mna je to vela ja sa mu vobec necudujem ze sa mu mylia . Ked ich maju pisat tak napisat ich vie len precitat vie len niektore vsetky nevie.Skolksu zrelost tam sa mi presne nevyjadrila taky priemer ani nevynikal ani nezaostaval. Napriklad basnicky zo skolky mi za tie roky nepovedal zrazu sa ich cez leto naucil asi zo 7 .Hlupy nie je len je dost hyperaktivny pri nicim dlho nevydrzi

reby
25. sep 2015

nemate na skole specialnu pedagogicku? ja som mala z mojim synom presne tento isty problem,nakoniec nas poslali ako baby pisu k psychologicke,ktora spravila testy a vysli,ze bude slabsi ziak a tiez sa to javilo na dislexiu,alebo disgrafiu,no nakoniec sa nic nepotvrdilo,ale povedala,,ze sa to moze zrazu upravit ,dala nam specialny plan,podla ktoreho sa mala riadit ucitelka a na nasej skole je specialna pedagogicka,ktora si ho bravala cez hodinu k sebe a ucila sa snim osamote a krasne vsetko dobehol,poniektorych aj predbehol,ale dalo to dost velku namahu a hlavne sa vela venovat a vysvetlovat,davala nam aj specialna pedagogicka rozne postupy ako mame spolu spolupracovat a pekne to postupne islo,az zrazu sa vysvihol a predbehol poniektorych ziakov a bol od nich lepsi 😀 cize sa nemusis hned obavat,takto som presne reagovala aj ja,dokonca mi davali navrh,ci ho nedam spät do skolky,alebo do specialnej skoly,kde su takyto slabsi ziaci,ale nedala som na reci a stale som si tvrdila,ze to urcite moj syn da 🙂 preto ta upozornujem,aby si to hned nevzdala ked ti budu davat rozne moznosti ako aj mne a nelutujem 🙂 drzte sa a daj vediet ako dopadol pondelok 🙂

jeennyv
25. sep 2015

@alietam ja osobne nemam ziadnu poruchu, ale ked som bola prvacka tak sa mi jednoducho nepacilo ci nechcelo davat dlzne a makcene a tieto vsetky znamienka a interpunkcie, prosto som mala take obdobie alebo vies dieta si nieco najde...ani ja sama neviem uz preco som to robila....cize tvoj maly moze mat aj nemusi mat nejaku diagnozu skor by som patrala hlbsie preco je to tak..napr, ze sa mu to pismenko nepaci alebo nieco podobne...vzdy su to deti a nikdy nevies, co ho to pri pisani ci citani napadne..

alietam
autor
27. sep 2015

Tak dnes ma mal prekvapil a vsetky pismenka co sa ucili do dnesneho dna my povedal spravne aj ked som mu ich diktovala tak ich aj napisal spravne dufam ze ich uz bude vediet aj nadalej hlavne to nase slavne u

miru26
Autor odpoveď zmazal
Zobraz