Problémy s vyprázdňovaním u školáka

nicky77
2. okt 2009

Čaute kočky!
Rozhodla som sa vytvoriť túto tému, pretože som už zúfalá. Môj osemročný syn má problémy s vyprázdňovaním sa. Vlastne zadržiava stolicu až kým mu už ľudovo povedané neoblizuje slipy. Potom mu to koľkokrát už až nejde, lebo sa mu to zasekne a potom má špinavý zadok aj slipy. Skúšali sme už všetko, aby sme ho prinútili ísť na ten záchod skôr. Nepomohlo dohováranie, sľuby, zákazy, krik...nič. Neviem, ako ho už mám motivovať, alebo prinútiť... Som jednoducho zúfalá. Nezažili ste niektorá niečo podobné? Potrebujem poradiť.

dzio2
2. okt 2009

moja nema nahodou neake bolesti pri stolici ked sa tak boji?

nicky77
autor
2. okt 2009

Aj na to sme sa ho vypytovali. Vraj nie. On jednoducho ani nevie povedať, že prečo nejde. Keď sa ho na to pýtame tak povie len že nevie. A to je celá debata. Niekedy sa tak pekne vykaká, jeden deň dva. A na ďalší zas to isté.

bibula
2. okt 2009

no ja by som mu vyvolala hnacku,nech mu to dojde -samozrejme jednodnovku na vikend 🙂

nicky77
autor
2. okt 2009

Ja teraz ani neviem, že či mám na neho nakričať, lebo je to jeho ľahostajnosť, alebo je to nejaké chorobné. Za to som sem napísala, či nemá niekto s tým skúsenosti. Nechcem na neho kričať, lebo čo ak za to ani nemôže...neviem. Už vážne neviem.

uznetusim
2. okt 2009

Nicky77 PRESNE toto isté mám doma so starším synom aj ja. A taktiež neviem čo s tým, tiež sme všetko skúsili. Prosto ako keby som ja písala tvoj príspevok. A už som našla viacero takýchto ľudí s týmto problémom. 😒 Tak ma len hádam trochu utešuje, že nie sme jediný na svete. 🙄

nicky77
autor
2. okt 2009

uznetusim - to je ale veľmi slabá útecha. 😉 Musíme to nejako vyriešiť. Len ako prísť na to že ako... 😕

molnarovak
2. okt 2009

takýto problém má veľmi veľa detí. Nedávno som bola u psychologičky, pretože moja 9 ročná dcéra má bolesti pri vyprázdňovaní a prvé, čo sa ma psych. opýtala, či nemá ušpinené nohavičky od stolice. U nás bol problém trošku iný, ale jednoznačne išlo o psychiku. Stačili 2 návštevy a už sa to dostáva do normálu.
Problém so zadržiavaním stolice a častým ušpinením spodného prádla mala aj kamarátka so synom a tiež to riešili so psychologičkou. Ak sa to rieši včas, je to zvyčajne veľmi ľahko zvládnuteľný problém.
Psychologička veľmi zdôrazňovala, že dieťa nesmie byť za prípadnú "nehodu" trestané alebo zosmiešnené. Bolo by naozaj najlepšie si nejakú psych. nájsť a porozprávať sa s ňou. Z vlastnej skúsenosti viem, že problém vôbec nemusí byť taký vážny a je zbytočné sa takto trápiť a stresovať.

uznetusim
2. okt 2009

Nicky77 - ja viem. 😎 Nechcela som tým povedať,že to nechcem riešiť, ale že mi odľahlo že to netrápi iba mňa. Psychologička už napadla aj mne, ale zatiaľ sme u žiadnej neboli. On má totiž obdobie kedy toto neriešime a potom zrazu zasa ,,špiní gate". 😒

macka01
2. okt 2009

môj syn to robil tiež v škole a doma potom mu to nešlo ,len ťažko.Rozprávali sme sa o tom,prečo a tak.Musíš naliehať,ale skľudom,nie krikom,lebo pre deti je to háklivá tema.No a vyšlo z neho,že v škole majú také zastaralé záchody s nádržkou na splachovanie hore a on sa bal splachnúť že to na neho asi spadne tá nádržka s vodou,tak aby tam ani nemusel ísť,zadržiaval to.Teraz cez prázdniny im dali nové toalety,moderné a všetko je v poriadku 🙂 možno aj u vás stačí len málo 😉

uznetusim
2. okt 2009

Mne syn včera hovoril, že v škôlke nemôže ísť vraj kakať, že chlapci nechodia 😨 Tak som sa tiež pýtala že odkiaľ to má a nič nepovedal. 😖 Ale doma tiež častokrát vidím na ňom - na očiach - že musí ísť a poviem mi že nie a o dve minúty ohlásy že ,,sa pokakal". Keď ho hneď nato posadím na wc, tak nič aj tak neurobí. 😔 A niekedy zasa ide sám a aj sa snaží sám si utrieť zadok. Neviem podľa čoho sa tak riadi...každú chvíľu inak. 😖

molnarovak
2. okt 2009

zakaždým, keď to zvládne sám, tak ho pochváľ.

uznetusim
2. okt 2009

Chválim až do nebies a asi až prechválim ,keď potom sme zasa tam kde sme boli.

nicky77
autor
2. okt 2009

Už som rozmýšľala nad psychologičkou. To bude asi posledná nádej.

zana8
2. dec 2009

ja mám so 7-ročným synom ten istý problém. Bola som s ním aj u psychologičky pred dvoma rokmi,
len si pýtala za každé stretnutie 500 korún a malému veľa nepomohla, lebo sa u nej ani neozval.
Neviem, či to bolo preňho priskoro....Dávala mu malé guľôčky, povedala že sú to lieky a aby zjedol
každý deň jednu ale bála som sa mu tieto dávať, lebo keď som sa opýtala čo to je, povedala mi len,
že je to homeopatikum, ale krabice liekov som nevidela, dala mi zopár len tak do ruky. Takže neviem
ako ďalej.

gunagu
18. okt 2017

Mamičky, tento príspevok je z roku 2009, takže Vaši chlapci sú už veľkáči - v puberte. Prešlo ich to odvtedy? Čo zabralo? Čítala som, že to môže trvať až do dopselosti alebo u niekoho navždy. 6ročný syn sa tiež trápi s enkoprézou, už sme skúšali hádam všetko a nič nepomáha. Vďaka.