Prváčikom/kou od septembra 2014

voskovka
23. okt 2013

Mamicky rada by som zalozila tuto skupinku pre maminky prvacikov sice este mame cas ale ani sa nenazdame a prejdu vianoce a budu sa robit zápisy.Budem rada ked sa nas tu zijde co najviac aby sme si pomahali ci uz s ulohami,radami a tak.dakujem 🙂

bubelko
12. sep 2014

@nelita02 no u nas maju bloky, nemaju rozvrh v style, ta hodina to, tamta hento, ale sa to prelina. ucebnice ostavaju v skole, domov nosia len zosit, v ktorom je domaca uloha. vcera mali napr. domacu ulohu z telocviku - skakat cez svihadlo a este nieco, takze nedoniesol nic.
tasku si chysta sam - da tam desiatu, telocvik a peracnik.
takze ucebnice vobec neprechadzam. max. si pozriem pracovny zosit, kde pise ulohu, ze co uz robiili - ale to bez neho.
ulohy - robi uplne sam. ani neopravujem, ani pri nom nesedi - aj ich maju robit sami.
plus - pani ucitelka povedala, ze mame povedat, ak dietatu trva uloha pravidelne viac ako 10-15min. my sme 10min este ani raz nedosiahli...
co sa mi ale zda divne, ze mate vzdy ulohy zo vsetkeho - nasi maju bud matiku, bud pisanie, bud prvouku (tu su to realie) alebo ten telocvik. ved takto demotivuju dieta velmi rychlo...

elenita
12. sep 2014

No tak moji dneska revali - dnes majú len dve hodiny SJ (aj to nikdy neviem, či je to čítanie, písanie alebo či to delia nejako), prírodovedu a náboženstvo, ale musela som im tam priložiť aj matematiku a angličtinu, lebo čo keby náhodou 😀 . A Luci sa pustila do revu pred triedou, že mamiii, ale z matematiky sme si nespravili úlohu....pričom matematiku dnes nemajú 😅
Berú to veľmi poctivo.
Inak úloh máme dosť. Každý deň. Napr. z tej spomínanej matematiky majú taký obrázok s asi 20 šípkami, a jednou farbou majú vyfarbiť šípky, ktoré idú hore, inou, čo inú dolu, a tak podobne doprava a doľava---čo mojim určite zaberie aspoň polhodinu 😀
Neradi kreslia a píšu, tak nám to proste dlho trvá. napr. 3 riadky čiar robili aj s prípravou s strúhaním ceruziek fakt pomaly tie tri hodiny 😅
Ale tak oni sú dvaja, je to trochu náročnejšie. Musíme si vybudovať nejaký systém.
Štvrtky napr. máme husle a flautu, takže prichádzame domov po šiestej večer....a beriem ich rovno zo školy. Musím robiť jesť, nakúpim s nimi...no je toho dosť.
Chceli chodiť aj na tenis (začali sme minulý rok), a to si už vôbec neviem predstaviť, ako by sme to mali stíhať, keďže veškerý servis okolo nich zabezpečujem len ja. Plus aj neviem, kto by to všetko platil 😅
A do toho si môj vedátor pridáva Maksíka (matematická súťaž...), ktorého by chcel naraz riešiť 2., 3. aj 4. ročník 😀. 2. už máme vyriešený....- do 20.30 nebol schopný sa ani chystať do postele, ani nejedol, lebo on musí riešiť príklady 😝 😅

babulina
12. sep 2014

@nelita02 - rodicko ste uz mali? by som sa asi ozvala lebo je toho fakt prilis co pises

mmacca
12. sep 2014

Moja nosí úlohy iba z písania. Má ich hotové behom 5 minút. Už ju to nudí, ona chce písať písmenká, nie takého somariny. 😀 😀 😀

mmacca
12. sep 2014

Rozvrh som ešte nevidela. Malá nosí v taške matematiku, šlabikár a písanie. Mali už aj iné hodiny, ale žiadne iné veci domov nedostala. Tiež by ma zaujímalo, kedy uvidím rozvrh.

mia37
12. sep 2014

Moja ma ulohy kazdy den. Pisanie, slabikar a matematika. 3x do tyzdna po 5 hodin, tak koncia az o 12,35hod. co je podla mna dost na prvakov..a to poslednu hodinu maju este anglictinu, keby posledne boli telesna alebo vytvarna...no neviem, chodi unavena dnes ked prisla si aj pospala.. 😒

marianeta
13. sep 2014

@nelita02 Unás je to rovnaké krik a plač.Už som s nervami v koncoch... V škole včera zase nič nerobil a doniesol na ulohu 9 strán písaniaa k tomu poznamku v zošite z matiky,že sa hrá nepracuje a hnevá sa ked musí pracovať..no čo by si povedala na toto....Je to boj.. Tiež nechcem kričať ale inak to ani nejde,ešte sa aj tomu smeje a to ma vytača najviac..

babulina
14. sep 2014

@marianeta a nepomaha mu povedat pravdu natvrdo ze ak bude takto pokracovat ho vratia do skolky? Co si inak bez suhlasu rodica neviem predstavit ze sa da ale ako vystrahu by som to asi pouzila

cibka1
14. sep 2014

@nelita02 tašku si chystáme spolu, kým si zvykne, čo je čo ju rozvrhom nezaťažujem. Vždy jej poviem, aké majú predmety, ale je to na ňu asi zložité zaradiť správne zošity na správny predmet. Nosí si domov akurát šlabikár a pracovné zošity z ktorých majú úlohy. Ostatné je v škole. Moja malá je taká dosť zasnená, takže aj keď sa jej spýtam čo bolo v škole, nikdy nevie nejak dobre povedať. Ale verím, že sa to bude zlepšovať. Stále to beriem tak, že si zvyká.

marianeta
15. sep 2014

@babulina No tomu by sa maximalne potešil,ale to je to posledne čo by som asi chcela,aj ked viem že vela mamin vraví že odklad neublíži.Lenže už sa musí skrátka naučiť čo sa musí.On je hrozne tvrdohlavy a za každu cenu chce aby bolo po jeho a tymto by som mu zasa ukazala že ak to tak chce tak to tak bude.Občas mám z neho pocit ,že by nebol zrelý na školu ani v 10tich rokoch 😝

babulina
15. sep 2014

@marianeta chapem, tak sa drzte a bojujte

gretkab
15. sep 2014

Tak nasa Ela este ulohu nemala - z coho som ja teda celkom v soku, lebo vlani o tomto case som sa so starsim (prvakom) ucievala presne tiez tie 2 hodiny a viac (a ozaj mal vlani fantasticku ucitelku) a pisali sme sa pisali a vymalovavali a vymalovavali 🙂. Jemu vsetko strasne dlho trvalo (ale casom sa to vyrazne zlepsilo), ale on o tomto case uz makal a Ela furt nic. Dajako som si myslela, ze ona bude uplna pohodacka (akoze dievcatko, sikovna, snaziva) - ale ked som jej teda dala nieco napisat ja (vlnovky, ciarky zo zosita) - tak s revom, lebo jej to nejde, nevie si spravne chytit ceruzku, ulozit ruku na stol a ani to nikdy vediet nebude 😉 (a pritom ona sa podla mna narodila "s pastelkou v ruke", odmala kreslila, vlnovky vedela krasne pred rokom, ked to synovi neslo ani za svet). Tak som musela pouzit starsie dieta, aby jej laskavo predviedol, ze sa da aj posadit za stol, aj mat laket na stole, aj spravne drzat ceruzku aj pri tom nakreslit vlnku 😉. Chvilami neviem, ci sa mam smiat alebo plakat + samozrejme od nej s komentarom "ta hnusna skola" 😉. Ale v skole zatial vyzera, ze je ok a pani ucitelka sa jej paci. Tak mozno len trenuje moju trpezlivost. Tiez maju iny slabikar ako syn vlani, tak aj to moze mat suvis. Takze ja sa zatial nadejam, ze sa nejako utrasieme, Ela bude mat konecne nejake ulohy zo skoly a aj si ich zacne bezproblemovo robit, bude mat rada pani ucitelku a este sa aj nauci, co sa ma 🙂. Btw, tasku si chysta sama, ale som pri nej, este potrebuje asistenciu (rozvrh ma obrazkovy, vlani nam poslala ucitelka, tak ho pouzivam teraz pri oboch stale).

babulina
16. sep 2014

Baby ako vase detvaky zapadli do kolektivu? U nas doma su slzy ako hrachy, ze sa s nou nikto nehra a ze na anglictine si nenasla dvojicu 😒 nikdy doteraz nemala problem zapasnut do kolektivu tak som prekvapena, zajtra maju volnejsi den lebo maju pasovacku za prvakov tak asi jej nabalim mini cokoladky snad niekto o nu aspon trochu prejavi zaujem

babulka82
18. sep 2014

baby idem sa vas spytat čo ste chystali detom na telesnu vychovu? mne ide syn na rok do školy a maju tam napisane že ubor (kratke tričko+kratase) potom cvičky a tenisky na von + teplakova suprava. Kupovali ste aj pre chlapcov cvičky ? To mam kupit akože prezuvky+cvičky+tenisky na TV?

babulina
18. sep 2014

@babulka82 ja mam sice dievca ale biele tricko s dlhym rukavom, a na nohy som nekupovala jarmilky ale latkove tenisky na suchy zips

demetria
18. sep 2014

@babulina
deti to s priatelstvami vnimaju inak, realita vobec nemusi byt taka zla 🙂
Moj stredny tiez tvrdi, ze sa s nim nikto nehra, ale ked sa opytam najstarsieho, tak mi povie, ze jasne, ze sa hral 😉 Su totiz spolu v skolskom klube, tak ho vidi. Len sa este tak nepoznaju, tak ani ta hra nie je taka, ako boli zvyknuti, skor len take otukavanie.

cibka1
18. sep 2014

@babulina tiež mám rovnaký názor ako @demetria Ja mám na Vás inú otázku. Púšťate svoje deťúchy už samé von? Bývame v paneláku a na jednej strane by som bola rada, aby sa už trošku osamostatnila, ale na druhej mám obavy, že sa jej niečo stane. Ako je to u vás, malá má 6 rokov. Niektorí jej spolužiaci už chodia sami do školy, aj do škôlky viem, že ich posielali samých, ale mám z toho stále obavy. Popri hlavnej ceste by som ju určite nepustila.

bublinkajasminka
18. sep 2014

moja sa v skole zzila skvele, kamosov a hlavne naj-kamosku ma zo skolky a v skole sa jej paci.ulohy mame tak akurat, maximalne robime ulohy doma asi 30 minut , v stredu su bez uloh....nedava im toho vela, hovorime si veci zo slabikara, robime prve ciary a to jej ide uz rychlo a z matiky vzdy neaka mala uloha...zatial sa teda da, v druzine nacvicuju neaky program k imatrikulacii ktoru budu mat este neviem kedy.
nabozenstvo mame 2 x do tyzdna kedze sme cirkevna skola 🙂
anglina sa na nu celkom lepi, vyspevuje neaku anglinarsku pesnicku a opakuje slovicka.... 🙂

@cibka1 my byvame v dost velkom meste - nitra a neviem si este predstavit aby bola sama vonku...najma nie po tom zazitku, ked ju mm ledva vytiahol z kanala pred troma dnami a zachytila sa na brade !!!!
uz sa mi to nechce rozpisovat, na FB som mala o tom veliku diskusiu...proste streasne, keby tam nebol tak sa neudrzi a leti 3 metre dolu....nechcem si predstavit....

cibka1
18. sep 2014

@bublinkajasminka Ježiš, to muselo byť strašné. Tak to je celkom o inom. Rozumiem, že sa bojíš. Aj ja by som sa bála.

babulina
18. sep 2014

@demetria
@cibka1 to mi popravde nenapadlo, ale moze byt, dam tomu cas, vcerajsie cokoladky mam pocit ze trosku zafungovali, ze sa aspon zoskupilo par deti okolo nej a hned mala lepsi pocit, dnes sa neucia lebo ich pasuju za prvakov tak maju taky iny den, uvidim s akymi dojmami pride

co sa tyka chodenia von - u nas nehrozi ze by som ju pustala samu, jednak ma mladsieho brata a jedna sa mi zda este skoro na to, dovolim jej lietat behat kadial chce iba mi pride zreferovat smer a mame urcene ze pokial moze, takze volnost ma ale uplne sama to nie, a mne tiez celkom dobe padne sa vyvetrat po celom dni v kancelarii

cibka1
18. sep 2014

@babulina už bola pár krát sama so staršou kamarátkou vonku, ale mám z toho stále také zvláštne pocity. Ona na ňu aspoň dozrela a vedela som že na cestu nepôjdu. My bývame na dedine, takže pohyb áut a preľudnené sídliská u nás nehrozia. Bývame práve v takej pokojnejšej časti. A kedy to plánuješ nejako začať riešiť? Kedy podľa teba bude na to zrelá. Je to samozrejme individuálne, ja viem. Ako sa malá správa, keď je vonku, vie si dať pozor na autá a tak???

demartka
18. sep 2014

@marianeta môžem sa spýtať?9 strán písať čo??toľko nenapíšu za týždeň!čo robia v škole?jednoznačne by som sa išla informovať,nie je to normálne...

marianeta
19. sep 2014

@demartka Tých 9 strán bolo čo nemal DÚ pretože moj manžel si bol istý ,že s písania nemaju.Plus čo neurobil v škole +DÚ dalšia.Týždenne maju 9 hodín slov+pís,neviem ako im to delí.Ale zošit moje prvé čiary už majú za sebou a včera začali písať Ačko..

babulina
19. sep 2014

@cibka1 uprimne - ani netusim od akeho mi to pride vhodne, zatial nie je v stave ze by sa zakazdym pozrela cez cestu, aj ked na 90% uz ano, problemom pre mna je to ze je nizka- v urovni auta a ked je niekde zaparkovane auto pri kraji, vodic iduci po ceste nema sancu ju vidiet a ona ma dost problem zhodnotit ci auto ide alebo nejde lebo musi uz byt prilis na ceste aby dovidela
pre obraz my byvame v BA a aj ked ihrisko je v ramci vnutrobloku kde nie je velka premavka este si pocka

gretkab
19. sep 2014

@babulka82 obaja maju na telocvik tenisky, tie nosia aj von aj do telocvicne. Starsi si s tym vlani vystacil cely rok, mladsia si s tym dufam vystaci tento. Inak teplakova suprava (mikina bez kapucne), tricko s kratkymi rukavmi, kratasy (pouzila som take, co mala doma z leta).

cobhan
19. sep 2014

@marianeta to maju strasne vela pisania....ja ucim dospelych, ale mam ucivo prisposobene potrebam aktualnej triedy, aby to aj ten posledny, najpomalsi clen zvladol pocas hodiny, resp. vyucovania. U prvacikov na zakladnej skole by to mala byt samozrejmost...

janulkama
19. sep 2014

Ako citam kolko maju vasi,az mi je luto nasho Matka. Chybal v skole 2 dni a viete kolko stran pisania mal? Ze 12!!! 😠 Ja som ostala totalne zhrozena,ze ci aj cez telesnu pisali,ze kedy to stihli. Strasne sa ucka ponahla,nechapem,som dost zmetena aky postup zvolila pri prechadzani na pismenko a. Robili len ciare,potom take obratene V a uz robia tu slzicku,z nej v pondelok zacnu pisat A. Vobec ziadne vlnovky,kruhy,alebo nieco podobne. Strasne sa s tou slzou trapime,este k tomu je lavak a vidim,ze ma s tym problem.

sisaka
19. sep 2014

@babulina moj syn mi 2 tyzdne rozpraval, ze nema v triede ziadneho kamarata (z jeho predskolskej tam nie je ani jedno dieta), nema sa s kym hrat, rozpravat .... a dnes sme boli na stretnuti s ucitelkou a ucitelka hned spustila, ze moj syn je prirodzeny vodca, deti ho nasleduju, hned sa so vsetkymi skamaratil, nerobi rozdiely medzi dievcatami, chlapcami a dala mi tel. cisla na dve mamicky, ktore trvali na tom, nech ma kontaktuje a da mi ich cisla, ze deti sa chcu spolu hrat aj po skole ... no ja som cumela ako mucha puk, lebo som sa chcela ucitelky spytat, ci by nejak nemohla pomoct s nadvazovanim kamaratstiev ....
Ja sobne by som to ale kupovanim si priazne inych deti neskusala, nezda sa mi to ako dobry napad. Deti sa potom budu s nou hrat z vypocitavosti ... skor fakt to pozvanie nejakeho vytypovaneho dietata domov na pohranie, nech sa blizsie spoznaju ....

sisaka
19. sep 2014

@cibka1 ja syna este nepustam, aj ked sa vozi na skateboarde pred domom, tak este dozeram, na ihrisko, ci bicyklovat sa chodi tiez so mnou, muzom, ci starsou sestrou.

marianeta
20. sep 2014

@janulkama No my sme sa trápili s tou slzou 3 hod. a vieš čo? na druhy den začali písať A a skoro som odpadla ked ho ten moj napísal, aj tá slza sa podobala viac a ko predtým sice bolo trochu roztrasené ale mne to nevadí premna je podstatné že to zvládol a časom to vycibrí....a tiež je lavák