Prváčikom/kou od septembra 2014

voskovka
23. okt 2013

Mamicky rada by som zalozila tuto skupinku pre maminky prvacikov sice este mame cas ale ani sa nenazdame a prejdu vianoce a budu sa robit zápisy.Budem rada ked sa nas tu zijde co najviac aby sme si pomahali ci uz s ulohami,radami a tak.dakujem 🙂

elenita
24. sep 2014

Ahoj @skriatok3333 Aj jedna moja dvojička je ľaváčka, jej braček je pravák 🙂 Obidvaja píšu tak nič moc 😀 A v rodine nemáme ľavákov vôbec, ak nerátam môjho bratranca...takže ani ja dcérke neviem veľmi pomôcť s držaním ceruzky a pod....a je fakt, že má zlé držanie - to pästičkové a nijako sa nedá presvedčiť, aby to držala tak, ako to vyžadujú....ale teraz si viac všímam aj dospelých ľavákov a vidím, že väčšina z nich drží pero/ceruzku pre mňa úplne neprirodzene a podivuhodne 😀

skriatok3333
24. sep 2014

@elenita no ja som si tiež začala všímať takéto veci ohľadom ľavákov to som si dovtedy nikdy nevšímala a ked to tak vezmem maju to ťahšie,,,aspoň z mojho pohladu,no bude to vesele ale čo sa týka matiky a čítania zatial neni problem 😀

babulina
24. sep 2014

nam na uchop ceruzky pomohlo toto video https://www.modrykonik.sk/spravny-uchop-ceruzky/ a v slabikari ci v pisanke od stefekovej je pekny popis ako ma mat pravak/lavak polozenu ruku a ako otoceny papier, pozriem to a hodim sem, mozno niekomu pomoze

cibka1
25. sep 2014

@skriatok3333 @elenita a neskúšali ste ergonimické ceruzky od stabila? Vyrábajú ich zvlášť pre pravákov aj pre ľavákov. Sú tam naznačené značky, kde treba ceruzku držať. Odporučila mi ju školská psychologička pred nástupom do školy. Malá už píše iba s tou. Sú drahšie, ale v takýchto prípadoch to možno pomôže. Pošlem link.

cibka1
25. sep 2014

http://www.faxcopy.sk/detail/stabilo-easygraph-... toto je len ukážkový link, tam je cena za 6 ks, ale ja som ich kupovala od jednej pani na mimibazare po 1,30 kus. Ja ich odporúčam.

babulina
25. sep 2014

@cibka1 aj nasa s nou pise, dala som jej do peracnika na vyber tri druhy ceruziek - klasicku sethrannu, jednu trojhrannu bez dierok na prsty a stabilo ergonomicku a pise iba stabilom inou ani nechce

elenita
25. sep 2014

Ahoj @cibka1, ďakujem za mail, tieto stabilo ceruzky máme už od leta a samozrejme malá používa ľavácku a malý pravácku 😉
Okrem toho máme aj po dve Trilino trojuholníkové - Peťulo nemá rád tie stabilo, vadia mu tam tie otvory, takže používa trilino...
@babulina my nemáme štefekovú, ale hupsa....neviem, kto je autor.

elenita
25. sep 2014

Jáj, ale inak, mali sme rodičovské a pani učiteľka mi ich oboch vychválila - vôbec nespomínala Luckin zlý úchop. Majú tam veľa detí, ktorým to písanie nejde... - čo sa písania týka, povedala mi na nich, že sú taký stred...ani jeden z extrémov 😀
Sú tam aj lepšie, aj horšie deti....(stále sa bavíme o písaní)
Akurát, že Peťulo straaašne tlačí, ako sa snaží - najprv mal pri každom písaní poznámku - ostrúhať ceruzku, ale potom som p. učiteľke povedala, že my si ju strúhame pomaly po každom písmenku, ale že on tak tlačí a inak to nevie, tak odvtedy sa nám tam už také poznámky neobjavujú 😅

cibka1
25. sep 2014

@elenita my sme zatiaľ rodičovské nemali a tiež už čakám, že bude čoskoro. Spomínala som, že nám dávajú veľa úloh, ale chvalabohu sa to polepšilo, tento týždeň im toho vôbec učiteľka nedáva veľa. Strávime pri tom max. pol hodinku. Tak je to super. Bála som sa, aby ju to neprestalo baviť. Malá to robí s takou chuťou, že som až prekvapená.

bublinkajasminka
25. sep 2014

my sme vcera zacali A pisat a teda islo jej to pekne, krajsie ako samotne slzicky.. nehovorim ze ukazkove ale na moj vkus celkom pekne...kedze je pravacka mame klasika ceruzky tie tuhy dvojky nam kazali ale inak nijako specialne 🙂
pani ucitelka ma u nas taku hru ze kazdy den dieta moze a nemusi dostat jednu karticku s neakym zvieratkom alebo inym motivom....a ti ktori maju 5 karticiek si v stredu na vytvarnej mozu zobrat lizatko alebo inu drobnost....velmi to decka motivuje, snazia sa....yasmi mala vcera len 4 takze nemohla si nic vybrat...jeden den totiz kecala so spoliziakom cez hodinu tak ju nemala a strasne to doma prezivala ze jej najkamoska karticku ma...tak teraz pocuva jak pat penazi a do buducej stredy zbiera ako zerava... 😀 😀

babulina
25. sep 2014

@elenita odfotila som ti tu stranu zo naseho slabikara

elenita
26. sep 2014

@babulina Ďakujem Ti! 🙂

babulina
26. sep 2014

@elenita daj vediet ci to ma nejaky efekt, ninka je sice pravacka ale mladsi sa rysuje ako lavak, tak nech mam referenciu

elenita
26. sep 2014

@babulina ok. Ja sama mám problém so stranami, resp. sa mi mýlia, keď je niekto oproti mne, musím si rozmyslieť, ktorú má on pravú a ktorú ľavú ruku 😀
Alebo keď sme mali ako deti tanečnú a ja som mala tancovať mužské kroky, koniec. Opačne to proste neviem 🙂
Takže vyskúšam a uvidíme. Lebo som netušila, do ktorej strany to ktorému natočiť 🙂

Inak, naši majú dnes branné. Prší im, tak som zvedavá, či pôjdu.
Včera im nalepila p.uč. do slovníčka milión vecí, čo treba pripraviť, to som nachystala už večer. (teda pomaly v noci, lebo len o pol 7 sme sa vrátili z huslí a flauty).
Mali mať také rôzne disciplíny, ako cezpoľný beh, zakresľovanie mapy, prejsť cez zamorené územie a podobne a ísť niekam do lesa alebo k rieke, tak som ich nachystala aj dvojo tenisiek, rezervné ponožky, keby sa im premočili, turistické batohy a kopec vecí a vybrali sme sa z domu.
Ešte som im chcela ísť kúpiť pollitrovú minerálku - vojdeme do obchodu, zistila som, že som si zabudla peňaženku - tak frčím pre ňu, zistila som, že obchod už nestíhame, tak som im len doliala vodou nejaké fľašky, čo som zo zúfalstva ešte našla doma.
Zúrivá a spotená utekám do auta, frčíme smer škola, keď som zistila, že som im zabudla zobrať kľúče s čipovými kartami - zostali v školských taškách, ktoré sme dnes nebrali - (skrinky majú na kľúč a obedy im vydávajú na čipové karty) - tak zasa naspäť, to sa mi už pomaly chcelo plakať 😅, zas som frčala hore na 5. poschodie, došli sme už po zvonení, ale našťastie škola bola ešte otvorená (inak zamykajú). Pri skrinkách sme sa stretli s ďalšou mamičkou, že idú neskoro, lebo sa museli domov vracať pre čipovú kartu 😀 a ďalší chlapček prišiel ešte po nás.
Takže krásne ráno máme za sebou 😀
Dúfam, že zvyšok dňa bude menej stresujúci 😅

bublinkajasminka
26. sep 2014

my sme dnes prisli do skoly a vyucovanie bolo zrusene!!!v skole sa tento tyzden rozsirila velka crevna viroza, vsetky decka to mali, vcera bolo chorych 12 a 12 v skole a dnes ich prislo 6!!!a to aj pani ucitelka ma crevnu, vraj to je velmi silne tak sme sa otocili na opatku a sirovali domov a stresujem kedy to dostaneme my 😖 😖 😖

elenita
26. sep 2014

@bublinkajasminka No teda 😖
A keby chodila do rannej družiny? Čo by Ti volali o ôsmej, že príďte si po ňu? 😲
Inak, nám tiež hovorila pani vychovávateľka, že každoročne je u prváčikov takáto epidémia črevnej chrípky (vracanie, hnačky a spol.). Tak neviem, môj malý má panický strach z vracania (aj keď je malá chorá a vracia, on uteká do vedľajšej izby, takmsi zakrýva uši, oči a plače 😨 )
Tak dúfam, že to z Nitry nedorazí aj do Šale 😅

babulina
26. sep 2014

@elenita ani ja netusim ze ktora strana je ktora, mne aj policajt na skuskach k vodicaku ukazoval ako malemu decku 😀
@ bublinkajasminka ani do BA nam neposielajte ziadnu crevnu chripku, u nas v triede mam pocit ze laryngitida sarapati, lebo uz tri deti su doma, dalsie zacinaju byt bez hlasu

lucinka1212
26. sep 2014

Ahojte kočky.Píšete tu,že neviete ako pomôcť vášmu ľavákovi.Syn je síce pravák ale mm je ľavák a svokra spomínala,že s ním písavala(keď mu chcela vodiť ruku) z opačnej strany stola.Vlastne sadla si oproti nemu a ona písala pravou a on ľavou.Možno vám trošku pomôžem takouto radou 🙂 Prajem veľa štastia v škole.

bublinkajasminka
26. sep 2014

@elenita no ona chodi do rannej druziny ked idem na 7mu do prace a zrovna dnes som mala mat len fotenie - fotim deticky totiz a tak to sa dalo prehodit...inak by som ju tam musela nechat...oni boli spojeni so stvrtakmi 😒

adkaw
7. okt 2014

Ahojte maminky, chcem sa opýtať, ako maju zaznačené vaše detičky domáce úlohy? Naša pani učitelka povedala že nestíha zapisovať do slovníčka, tak iba povie deťom že si maju zakrúškovať stranu ktoru im ona nadiktuje, tak sa nám stáva že robíme úlohu niekedy navyše a niekedy nám zasa chýba 😒 tak zisťujem aký system maju iný prváci 🙂 ďakujem za info 😉

miri.b
7. okt 2014

@adkaw u nás si tiež deti samé značia úlohu, červenou bodkou, zo začiatku ich pani učiteľka kontrolovala, ale nedá sa to stále 😉

bznka
7. okt 2014

- my rovnako kruzkujeme stranu - alebo len oznaci dane cvicenie bodkou

lienka77
7. okt 2014

U nas oznacuje peciatkou na ktorej je krtko a napis domaca uloha.

bubelko
7. okt 2014

@adkaw nalepuje im na stranu post-it a pripadne nan napise kolko z tej strany. 😉

gretkab
7. okt 2014

Aj nasim peciatkuje peciatkou s krtkom 🙂. Ked im zastupuje ina ucitelka, tak si vacsinou kreslia hviezdicky vedla cvicenia, ktore maju spravit.

nutrimas
7. okt 2014

@adkaw - U nasho prvacika v triede si same deti znacia ulohu cervenou pastelkou - urobia si kruzok pri cviceni, alebo bodku. Zatial sa nestalo, zeby sme na nieco zabudli ;)
No zato sa stalo, ze uz nam prisiel domov bez bundy a vcera v papuciach ;) Esteze mame skolu tak blizko domu ;)

babulina
8. okt 2014

u nas domace ulohy oznacuje ucitelka cervenou bodkou

tarra6
8. okt 2014

Aj u nás si značia hviezdičkou.

libka1
8. okt 2014

@adkaw u nas si deti same kreslia hviezdicku. vidim ze to tak je aj inde, ale mne to teda pride pritiahnute za vlasy, aby som kazdy jeden den prelistovala vsetky zosity a knihy ze ci niekde najdem hviezdicku 🙄 nehovoriac o tom ze nasa motacka obcas zabudne tu hviezdicku dat a potom domacu nemame 😀 alebo ma domacu na nejakom papieri, ktory kdesi zastrci v taske a tiez ho prehliadnem 😅

libka1
8. okt 2014

ako to u vas funguje v prvej triede so znamkovanim? neviem ci to tak bolo aj kedysi alebo to teraz tak motivuju deti, ale ja mam pocit ze dostavaju len jednotky a za vsetko a vsetci 😀 asi mame dobru ucitelku... proste aj za veci co viem ze nebola dobre naucena (napriklad mesiace v roku nevedela po poradi, vselijak sa jej plietli) donesie kludne jednotku 😀 asi som prilis narocna ked chcem aby ich hovorila po poradi 😀