Prváčikom/kou od septembra 2014

voskovka
23. okt 2013

Mamicky rada by som zalozila tuto skupinku pre maminky prvacikov sice este mame cas ale ani sa nenazdame a prejdu vianoce a budu sa robit zápisy.Budem rada ked sa nas tu zijde co najviac aby sme si pomahali ci uz s ulohami,radami a tak.dakujem 🙂

zuzana8
29. okt 2013

zdravím, pripájam sa aj ja, malá ešte síce nemá tašku, a ani jej ešte zatiaľ žiaľ nekúpim, lebo je nar. 1.10. a teraz mala 5r.Chcela by som aby išla do školy, na zápis pôjdeme, len musíme potom absolvovať tie testy v centre. A keď ju odporučia, potom kúpim tašku za odmenu🙂🙂 a som rada, že ste tu dali linky, lebo netuším ktorá by bola dobrá🙂 teraz je toľko značiek,aspoň nemusím googliť...🙂

babulina
29. okt 2013

@zuzana8 neboj ved na tasku je kopec casu, aj ked ju mame tak je starostlivo odlozena, dcera o nej ani netusi, dostane ju az na narodky v aprili lebo na vianoce sme uz uzavreli nakupy, uz mame vsetkoooo, uz len zabalit

zuzana8
30. okt 2013

@babulina Ty si aká šikulka, ja som ešte nezačala ani rozmýšľať nad darčekami🙂🙂

zuzana8
30. okt 2013

Ak by sa tu našla mamička, čo jej dieťa budeme mať tiež 5r., keď pôjde do školy, rada by som vedela aj jej názor, ako to vníma ich okolie, lebo mňa všetci odhovárajú...☹ ďakujem

vulka
30. okt 2013

@bzuco Jój normálne si ma potešila. Ani náš zatiaľ nechce o škole ani počuť, tašku budeme kupovať až budúci rok. A pritom je šikovný, má výbornú pamäť, zaujímajú ho princípy fungovania technických vecí, ale o škole nechce ani počuť.

bzuco
30. okt 2013

@vulka
ja som učiteľka na 1. stupni, o to viac mám na pamäti, čo by mal na zápis vedieť..ale ked jemu je to šuma fuk
tiež je skôr taký technický typ

bubelko
30. okt 2013

ahojte, sme sice v zahranici, ale aj tak syna caka od buduceho roka 1.trieda. a to hned 2x. miestna uz od 11.8. a k tomu slovenska. v svk ma odklad, kedze tu mu vychadzaju zle roky, tak aby navstevoval obe naraz. tiez uz rozmyslam nad taskou a ostatnymi pomockami. a tiez, ako bude zvladat skusky. ale asi si robim zbytocne obavy skor, ako nastal problem 😀

babulina
30. okt 2013

@bzuco pls napis co sa vsetko ocakava od nich na zapise/resp pri vstupe do skoly, lebo nas sa snazia presvedcit ze mame uvazovat o odklade ale ako rodicom nam pride sikovna dost, aj ked beriem vytku ze je pomala, ale to je tym ze fantaziruje nad vsetkym

babulina
30. okt 2013

@zuzana8 mam zasadu, ze do katariny aj pobalene treba mat, tak sa ponahlam 😀

bzuco
30. okt 2013

https://www.modrykonik.sk/forum/skolak/co-ma-dieta-vediet-na-zapis-do-skoly/

@babulina - počítaj,,,je tam toho dosť, ale nechápem načo, ked polovica vecí je naozaj učivo 1. triedy
najdôležitejšie je, aby dieťa vedelo obsedieť pri činnosti tých 20-25 minút a akceptovať učiteľa ako autoritu, tak isto by nemalo byť príliš bojazlivé, naviazané na rodiča...dôležitá je emočná vyzretosť dieťaťa

malo by poznať farby, vedieť napočítať do 10, orientovaž sa v priestore - hore dole,rozlišovať čo je väčšie, menšie...mať správnu výslovnosť - tá je veľmi dôležitá, inak má dieťa veľké problémy...ked nevie povedať R alebo L má potom problém písať slová....mám takého žiačika,,,,ked som na prvom rodičku vravela ockovi, že chlapček by mal navštevovať logopeda, lebo bude mať problemy, povedal mi, že on sa to naučí...chlapček je už druhák a problémy sú tu....namiesto R píše L a naopak, takže diktáty má s 15timi chybami...pritom je šikovný

rosnicka17
30. okt 2013

@bzuco Ďakujem za informácie ohladne zápisu do školy. Aj na nás už škola čaká-budeme mať v decembri 6 🙂 Slečna sa veľmi teší, tak uvidíme, či jej to vydrží. V škôlke sa jej veĺmi páči a vždy príde s nejakou novou básničkou alebo pesničkou. V škôlke majú aj logopédiu, tak sa tam všeličo náučné učia. Síce všetko sa učia po česky ale dúfam, že v slovenskej škole sa hneď prispôsobí a nebudú jej chýbať kamarátky zo škôlky ☹

vulka
30. okt 2013

@bzuco No ja som tiež učiteľka, síce na strednej ale aj tak som asi priveľmi zodpovedná. Pred chvíľkou som sa syna pýtala, prečo si nepodpisuje svoje obrázky v škôlke. A on na to, že nevie písať. Blbosť. Diktovala som mu písmenká a veľkými sa podpísal vskutku krasopisne. Zistila som, že nevie hláskovať. Len slabikovať. Vieš ako učiteľka poradiť ako ho naučiť hláskovať?

bzuco
30. okt 2013

@vulka
ja radím neučiť...môžeš narobiť viac chýb ako osohu a potom sa mu to bude ťažko preúčať...naučí sa v škole 😉

babulina
30. okt 2013

@bzuco dakujem velmi pekne, to co si vymenovala ty, vsetko zvlada a logopediu uz mame za sebou uspesne, mala problem s "R" ale uz povedala pani doktorka, ze vsetko ok a nemusime chodit

@vulka u nas v skolke ich naucili hlaskovat, a teraz sa snazia im jednotlive hlasky rozbijat na pismenka, prve vedia lahko identifikovat a druhe (ak sa jedna o dvojhlaskovu slabiku) tak natahuju tu slabiku aby bolo zvyraznene posledne pismenko, pride mi to zvlastne ale snad vedia co robia, sama by som sa vsak do toho nepustala, ale mala to este moc cele nechape, podla mna toto je ale potrebne vedie az v skole, ved potom by ich takto naucili citat pisat pomaly v skolke, aj ked teda iba tlacenym, do pisanej forme ich netlacia, ale male velke tlacene pismena to hej

babulina
7. nov 2013

Baby, aku planujete stolicku ku stolu na ucenie? Urcite viem, ze nechceme na kolieskach, tym sa vyber zuzil ale nic okrem stoke tripp trapp som nenasla resp jej napodobeninach

gretkab
8. nov 2013

@babulina My mame prave na kolieskach 😉 - ale myslim, ze existuju aj nekolieskove verzie - my mame znacku Mayer ("rastuce stolicky").

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
yanni
8. nov 2013

@tanapeta my mame prvacika a dalsi nam ide do prvej buduci rok ale musim povedat, ze vyber tasky zalezi aj od velkosti dietata. Tak vo vseobecnosti, ze tasky tej alebo tej znacky su velke, nemozes povedat. Mame tiez Topgal, hladala som nieco co bude pasovat a aby mal nieco ine ako polovica triedy. Ta topgal je mu ako uliata. Neda sa jej nic vytknut. A tesi sa, ze ju ma. Minuly vikend sa dokonca spytal, ci musi mat v druhej triede novu, ze on si chce nechat tuto ;-DDDD
Vela rodicov robi chybu,ze kupuje detom skolske aktovky uz aj rok dopredu. Za rok sa vkus dietata moze zmenit a moze narast aj 10 ci viac cm. Nas isiel v septembri do prvej a tasku sme kupovali az v auguste. Teraz uz nie je problem nieco pekne a vhodne kupit aj na poslednu chvilu. Nie ako za komacov. Nas druhy bude mat v marci 6, v septembri pojde do prvej ale tasku budeme kupovat az v lete. Je trosku mensi ako starsi ale za takmer rok urcite este vyrasie, tak uvidime aka mu bude dobra potom.

alisia111
8. nov 2013

Ahojte,pridávam sa,aj my máme doma budúcu prváčku.Je septembrová,je veľmi šikovná,ale nedali sme ju skor do školy,ten jeden rok jej nič neujde.Najstarší syn je junovi,išiel na 6 rokov.A je najmladši v triede,Síce sa uči výborne,ale som ho mohla ešte rok nechať v škoke.Len učitelky z Mš na mňa tlačili nech ho dam,lebo bol veľmi šikovný.Ten jeden rok medzi deťmi je vidieť.Mám pocit,že tie staršie deti maju "ostrejšie" lakte 🙂 Ešte nemáme nič kupene do školy,tašku planujeme buduci rok,ale tiež musíme vyskušať,Sarinka ma 122 cm a 19 kg. 😀

skrecok
8. nov 2013

@zuzana8 Ahoj. Moj maly mal 24.9. 5 rokov. Tiez som velmi rozmyslala ci ho uz dam do skoly. Nedavno som sa rozhodla, ze nakoniec ho nedam. Nech si rok pocka, aspon nemusime vybavovat vynimku, pojde normalne podla zakona. Viem co je to prva trieda, ucila som ich 3 roky...
Moj maly je taky hravy a "povinnosti" ho este tak nezaujimaju, tak naco ho trapit... Nech si ete uzije bezproblemove, hrave detstvo. 🙂 A navyse je taky drobcek.

Zalezi od dietata a zrelosti. Poznam jedneho chlapceka, ktory je o den starsi ako moj a je tak velmi sikovny, ze sa vobec nestrati, krasne kresli, maluje, pise, jeho vedomosti su uzasne. Obdivujem ho. Toho by som uz dala do skoly, lebo v skolke sa pomaly nudi.

andrea78
20. nov 2013

ahojte, aj aj sa hlásim 🙂 mám predškoláka Martinka, 118cm, 17,5kg, 6rokov mal 24.9., vidím že ste rozoberali tašky, takže my máme belmil s pavúkom, prinesie Ježiško, vyberali sme pred cca 2mesiacmi, kedy si akože náhdou skúšal v obchode tašky a batohy od všetkých výrocov, ako mu sedia a táto pre neho vyšla ako jednoznačný víťaz (aj vzhľadovo, ale hlavne podľa toho ako mu sedela na chrbátiku)
http://www.ramina.sk/eshop/action/productdetail...

no a k reči, pred pár dňami sme úspešne skončili návštevu logopédie, chodili sme rok a štvrť, nešlo mu L a R, už je všetko perfektné a som rada, že to vie, lebo to bola pekné drina a mala som už pocit, že tam budeme chodiť do jeho dôchodku 🙂

hausknechtova
20. nov 2013

Ahojte aj ja u vam pridam moja dcera bude mat v maji 6 rokov školsku tašku som už kupila no bojim sa že predčasne učitelka v školke aj logopedička mi doporucili odklad v niektorych veciach je šikovna no na druhej strane je hrozne leniva a ked sa jej nechce nic poriadne nespravi a kreslit nas vobec nebvi ale velmi rychlo si zapameta basnicky,pesnicky aj cele texty v knihe ked jej citam rozpravku tak uvidime co nam povedia na zapise.A ešte sa spytam cvicite s detmi doma pisanie?U nas v skolke maju predpisove zosity a učitelka mi vravela že by som mala s nou viac pisať mne to pripada skoro ved v škole sa bude nudit ci nie?

zuzana8
20. nov 2013

maminy, nepoznáte náhodou prípravku na ZUŠ Hálkova? berú tam deti od 5rokov, tak som rozmýšľala, že by som ju tam zahlásila, rada spieva, tancuje, tak by to možno tiež riešenie...ďakujem

sammy
20. nov 2013

@zuzana8 Ahoj, ja mam malu narodenu 8.10., no tento rok uz mala 6 rokov. Presne ako ty som zvazovala dat ju do skoly skor, aj sme boli na testoch a povedali, ze sikovna je, akurat by sa mohla viac sustredit a ze ako chceme. Nakoniec sme sa rozhodli pockat a dat ju ako jej roky vychadzaju a som velmi rada, v skolke to maju tento posledny rok zaujimavejsie ako predtym a moze sa este vyhrat dosyta, no a pre mna je to tiez plus, lebo sa s nou nemusim ucit kazdy den. Mam este dve mladsie deti, takze je to ulava nemat este aj skolske povinnosti. Chceli sme ju dat skor hlavne preto, ze jej vyslo u psychologicky nadpriemerne IQ, no ja dufam, ze sa v skole nudit nebude ani napriek tomu 🙂

iv01
20. nov 2013

Caute. Aj my sem patrime....

zuzana8
20. nov 2013

@sammy ďakujem, no stále zvažujem, ešte máme chvalabohu chvíľu čas...🙂 na tie testy s ňou pôjdem a asi sa rozhodnem na základe výsledkov. mne ju nezobrali do štátnej škôlky, tak som ju musela dať do súkromnej...je tam šťastná, len keby to bolo lacnejšie🙂 ešte raz ďakujem...

elenita
21. nov 2013

Ahojte, ja mám dvojičky - predškolákov 🙂 V júni sme mali 5 rokov. Sú veľmi šikovní, ale dosť chorľaví, tento rok sme boli v škôlke len 8 dní ☹ Tak neviem. Rozmýšľala som, že by im tašky priniesol Ježiško, ale bojím sa, ak by im kvôli zdravotnému stavu dali odklad, aby potom neboli sklamaní...
Inak logika, matematika, pamäť, to si myslím, že sú výborní, synček si sám lúšti osemsmerovky, teraz ráno som im musela dávať príklady (vypočíta príklady typu 9x100 alebo 10+25 😅), Peťko je v tomto šikovnejší ako Luci...ale aj ona je šikovná. Čo nie je až taká sláva, to je kreslenie. A tiež si myslím, že sú (aspoň v kolektíve) takí tichší a nepriebojnejší. Ale podľa pani učiteľky z minulého ročníka, ešte nijakému dieťaťu neodložili školskú dochádzku len preto, že je veľmi dobré 😅 (teraz sú vnímaní ako tichí a veľmi dobrí........podľa učiteliek, ktoré mali ešte predtým, boli "prehnane poslušní 😖 - ale to je na inú diskusiu).

sammy
21. nov 2013

@zuzana8 Buduci rok ti ju musia zobrat do statnej skolky ked ju das, to uz bude predskolacka a bude mat prednost. Ale jasne, rozhodni sa podla testov a aj podla toho ako so malu poznas 🙂

sammy
21. nov 2013

@elenita My mame tento a buduci tyzden v skolke psychologicku, sedi v triede a akoze nezucastnene deti pozoruje, mozno budu robit aj nejake ulohy a zadania, ale to robievaju aj bezne - potom vyhodnoti deti, ktore podla nej nie su zrele. Urcite aj vy nieco taketo budete mat v skolke a ak ich mas chorych, ziadaj o to v pedagogicko-psychologickom centre. Plus asi vam ma k tomu co povedat aj dr., ci kvoli znizenej imunite este rok nepockat.

babul83
21. nov 2013

@sammy Aj u nás už boli dvakrát. U nás je vypísané, že všetkých budú sledovať a potom budú individuálne rodičov informovať. Prvýkrát syn neprišiel na rad a druhýkrát nebol v škôlke. Ale ešte tam určite pôjdu. My chodíme aj tak do CPPP-P a v januári máme ísť zase. Ja nie som zástancom kupovať deťom polroka dopredu tašku a všetko okolo toho. Budem to riešiť až na jar alebo v lete. 🙂