Prváčka má problémy s matematikou

karotka12
13. mar 2015

Ako sa s detmi ucite matematiku, mam doma prvacku a vidim, ze jej to nejde, kazdy den pocitame priklady, tak doma vie vypocitat prikladay, a pride zo skoly tak sups 4 z matematiky, slak ma z toho triafa nakolko mat 4 uz v prvej triede je demotivujuce, moja mala si z toho nic nerobi, ale ak to pojde takto dalej tak nic nebudeme robit iba sediet v matematike. Poradte nejake strategie ako sa s nou ucit, aby sa dostala do etj matematiky, aj ked viem, ze logicke myslenie ked clovek raz nema tak nema, ale nechcem, aby sa trapila kvoli matike v skole, nakolko matika je dolezity predmet a uci sa stale,. Dakujem za rady.

janickacrazy
13. mar 2015

@karotka12 Skús je kúpiť také zošity, hravá matematika sa to volá, tam sú také príklady pre deti, s obrázkami a takou zábavnou formou, je to myslím aj odstupňované podľa veku. Môžeš ju aj doma zapojiť, napr. povedz jej, nech spočíta jabĺčka v košíku, alebo štipce na bielizeň, moj malý má len 4 roky a počíta úplne všetko, koľko je 2 a 2 jablčka, takisto v obchode poviem mu čo koľko stojí a počítame spolu, doma sa hráme na obchod, ja si niečo od neho kúpim a používame centy, čo sú akože peniaze.

mummy01
13. mar 2015

No na matiku nema kazdy geny ale treba si uvedomit ze prvacka matika je uplny zaklad na ktorom bude dieta stavat nasledujuce rocniky.Bola si za ucitelkou aby si sa dozvedela jej pohlad na vec? Moja dcera je druhacka ale napr.nedavno zacala mat z nicoho nic problemy s citanim.Bola som za ucitelkou konzultovat to a ucitelka si myslela ze dcera doma necita a ze preto ma problem.Uviedla som to na pravu mieru lebo dcera cita aj nad ramec povinneho citania,tak sme sa dohodli ze ju bude sledovat.Po tyzdni sme obe zistili ze dcera ma tremu a tym sa jej citanie zhorsuje takze sa jej ucitelka zacala viac venovat a citanie sa zlepsilo.
Takze prva by mala byt komunikacia s pedagogom,a hladat riesenie.

jankakat
13. mar 2015

Možno skôr ako zošity hravá matematika by som odporučila pozrieť na učebnice od prof. Hejného. V Česku to už na dosť školách zaviedli ako učebnicu a sú s tým väčšinou deti, pedagógovia aj rodičia spokojní. U nás sa to dá tiež kúpiť (prvácke dokonca v slovenčine) - odporúčam začať prvým dielom a nechať dieťa nech sa s tým "hrá". Len si treba prečítať a dodržať tú myšlienku, na ktorej je to postavené (viď ucebnice.fraus.cz/download/4727-text-pro-rodice.pdf) a nechať dieťa, nech na to dojde a skôr vysvetlí ono tebe

karotka12
autor
13. mar 2015

dcera mi povedala, ze ona nespravila jednu ulouhu, lebo nevedela, ze ju ma vypracovat a inac vsetko mala dobre, keby aspon v tom cviceni mala nieco napisane ze je to zle tak beriem, ale mala to cvicenie uplne prazdne, ale ma to vytocilo, ze 4, povedala som jej, nech poriadne pocuva ucitelku a ked si v niecom nebude ista nech sa jej opyta, ale mala je hanbliva takze viem, ze sa nic nespyta a tym padom tie znamky budu horise aj z toho dovodu, ze sa boji nieco spytat, tak zajdem za ucitelkou a poviem jej co a ze ked vie, ze mala je ticha, tak nie je pre nu prirodzene sa prihlasit a opytat sa nieco, takze budeme musiet popracovat na tejto stranke, zvysit jej sebavedomie a komunikaciu s ludmi

janickacrazy
13. mar 2015

@karotka12 Možno len nedávala pozor a nevedela, čo majú robiť. Tak stále je len prváčka a učí sa, hádam sa to časom zlepší. Držte sa.

mummy01
13. mar 2015

@karotka12 ono musis sama doma vidiet ci tej matike rozumie alebo nie.Ked doma robi ulohy tak rata sama ci jej musis aktivne vsetko vysvetlovat a pomahat jej? Lebo nejako mi to teraz nieje jasne,ci je chyba v tom ze iba nestiha alebo nerozumie matike alebo len nevie co ako ma ratat...najskor treba pomenovat problem a potom ho riesit.

deltaa
13. mar 2015

sesternica zije v Nemecku a deti na zakladnej skole maju oproti tym nasim diametralne odlisne mnozstvo uciva a vedomosti. Tak napriklad malu nasobilku sa ucia uz v prvej triede a velku nasobilku uz v druhej a to z pamati. ONo to bude aj tym sposobom vyucovania, kym u nas na dlho a pomaly vysvetluje tak u nich sa neustale preskusava ustne z lavik a to povacsinou ratanie s pamati. Sestra bola prekpavena uplne vsetkym tam. Napriklad ich vovola z lavice a z pamati vyratat 1230:20 takze vsetko robia z hlavy ani si nepomahaju pocitanim na prstoch a tak a tie deti to tam aj vedia. Zase na druhu stranu maju menej tych ostatnych predmetov ako prvouka, telesna a tak ale co sa tyka jazykov a pocitania tak v tom sa v ich veku ziadny ziak na slovensku nevyrovna. Na slovensku uz v prvom rocniku sa dostava vysvedcenie ale tam vobec az ovela ovela neskor ked koncia skolu.

karotka12
autor
13. mar 2015

@mummy01 matika jej od zaciatku robi problem, ze nepochopi v skole ako sa co rata, tak doma jej to musim vysvetlit a potom ratame, takze viem, ze nebude z nej nejaka exceletna matikarka, ale ked uz doma popocitame tak ok, len vsetko jej treba riadne doma vysvetlit, ale teraz pisali pisomku a vsetky priklady mala dobre vypocitane, len ten jeden nemala vobec vypocitany a som sa jej pytala preco ho nevypocitala ved to bolo lahke tak ona povedaala, ze nevedla, ze maju ten priklad vypocitat, tak ho nepocitala vobec a za to dostala tu 4, tak ma to nastvalo, preco uuz v 1 triede niektori ucitelia dokazu dat dietatu 4, ved to je taka demotivacia pre to dieta, ze o chvilu nebude chciet ist ani do skoly, a ja viem, ze do buducnosti budeme mat problem s tou matikou, pretoze priklady budu tazsie a tazsie a tak zhanam nejake extra cvicenia, ktore by jej pomohli, pretoze viem, ze clovek sa moze vsetko naucit, len samozrejme ta logika nikdy nebude taka ako u deti, ktore ju dostali do vienkaa

karotka12
autor
13. mar 2015

@deltaa to je to, ze na Slovensku sa snazime prebrat nove metody zo zahranicia ale bohuzial neuspesne, mame vela memorovania a deti su totalne neschopne a nepripravene do zivota, kym v zahranici je skola hrou a hlavne pripravou do zivota u nas je to len blaznive memorovanie niecoho co v zivote nikdy nevyuziju a hlavne nevedia deti ani vyjadrit svoj nazor a prezentovat sa, co je velmi potrebne a dolezite v zivote, naopak precvicuju si hemisferu neviem ktoru, aby vedeli, ze existuju, a ked maturanti pridu do reality, tak su uplne ako vytrhnute z reality, nevedia co maju robit, aby si nasli robotu, nevedia co maju robit po skole, ako napisat zivotopis zakladne veci, ktore im treba ked skoncia skolu a tak su stratene pokial im nepomozu rodicia a tnaco im potom bola cela skola, ked sice mali perfektne znamky, ale s cudzincovi nerozumeju ani makke f, maju problem pri zaradeni sa do pracovneho procesu

mummy01
13. mar 2015

@karotka12 moja dcera teda vobec nema logicke myslenie ale s matikou nema zatial ziadne problemy.A to ti fakt dam ruku do ohna za to ze logicke myslenie je u nej fakt blede.Ale ved teraz je ta matika tak priserne hrava a jednoducha,ja ked vidim dceryn pracovny zosit z matiky tak mi to ani nepride ak ucebnica do skoly.
Ale teda nezda sa mi ze ked mali pisomku tak vyrata vsetky ulohy okrem jednej lebo nevedela ze aj tu ma ratat...tak bud zlyhava komunikacia ucitelka-deti alebo neviem.No rozhodne by som sla za ucitelkou lebo aj 4 za taku pracu je dost prehnana ak mala ostatne ulohy dobre.

jumama
13. mar 2015

Co vlastne rataju prvacatka? Niekto spominal Hejneho matematiku, tuto je pekny video-navod na zopar hier:

https://www.youtube.com/watch?v=pAgFNoLnkHE

Skola hrou - podnietit deti na tom co ich bavi 🙂 My sme si s malou sprvavili taky krabicovy autobus - ked niekto pristupuje - nakreslit ciarocku, ked vystupuje, skrtnut ciarocku a na konci spocitat nepreskrtnute ciarocky...
A ak rataju uz vyssie cisla, mohli by vam posluzit taketo montessori perlicky http://www.montemama.sk/material-montessori/esh..., alebo si vytlacte taketo papieriky miesto toho: http://eschovka.cz/product/?pid=214

janickacrazy
13. mar 2015

@karotka12 Zato, že nemala vypočítaný 1 príklad jej dala 4? Fajná učiteľka. Moj syn nebol známkovaný až do 4. triedy a tak rád chodil do školy, to decko sa každý den do školy tešilo! Odkedy ich začali známkovať, jeho nadšenie postupne a rapídne kleslo! Aspon v tej prvej triede by ich nemuseli známkovať, čo včeličky nestačia?

mummy01
13. mar 2015

Tak podla mna sa treba vyhnut porovnavaniu ako to je v Nemecku a pod...ja by som tu mohla tiez pisat dlho o tom ako to funguje v anglicku ale teda nikomu to nepomoze.Nesuhlasim zo vseobecnom nazore ze skolstvo na sk je zle a teoreticke,to je blbost.Vela sa zmenilo ale vela zalezi od skoly a pedagoga.To je take typicke slovenske ze vsetko co je za nasimi hranicami je automaticky lepsie 😉

znama
13. mar 2015

Videla si tu pisomku? Nie vsetko, co ti povie tvoje 6-7rocne dieta, je pravda... Ono to proste nevie posudit. Prvy krok je stretnutie s ucitelkou, neskor pripadne so specialnym pedagogom na skole

deltaa
13. mar 2015

tym ze som porovnala v nemecku znamena ze polovicku vini je na skole pretoze uroven vedomosti klesa, staci ked si spomeniem na to co som sa ucila ja a vidim rozdiel. Na druhej strane su aj rodicia ktori sa bud o deti nezaujimaju alebo zase sa zaujimaju az priliz moc, co sa da zmenit, ale pristup skoly k ziakom a rodicom mi stacilo ked som si precitala ziacku knizku syna sesternice tak mi stacilo, take poznamky co pisala ucitelka som v zivote nevidela som nevedela ci sa mam smiat alebo plakat, neda sa to ani opisat ake somariny a strasne detailne vykreslene veci co on robil pocas dna zle a vety dane v uvodzovkach , ako taketo veci sa riesia na osobnom stretnuti ale koli kazdej veci co sa vyvedie sa nepisu poznamky zo spravania staci ohriaknut a potrestat ale vypisovat kazdy den nejaku vec tak to bolo ako keby ta ucitelka prave vysla zo skoly a prvy krat ma deti v triede. A na skolach su strasne velke rozdiely v ucivach co sa niekde ucia v 1. triede sa inde ucia v druhej nie je nic zjednotene na to je predsa zakladna skola.

mummy01
13. mar 2015

@deltaa a mozem sa spytat,mas skolopovinne dieta? Alebo ako vies ze niekde sa prvacke ucivo ucia v druhej triede...? Na to su ucebnice a ucebny plan,nikde sa ucivo neucia "z brucha' .A co sa tyka detailnosti poznamok tak mozno je niekde chyba v komunikacii medzi rodicom a ucitelom a tak ucitelka vypisuje taketo litanie,mozno je dieta hyperaktivne...ale toto nieje problem vo vzdelavani ale problem celkom inde.

deltaa
13. mar 2015

@mummy01 mam to od sesternici, ona mala tiez problemy so synom aj take ake sa tu spominaju, chodila s nim aj k psychologom a teraz zije v zahranici. Vsetky informacie mam od nej a aj od jej rodiny ktora navstivila rozne skoly v okoli a celkovo zistili ze je to rozne na skolach zavisi od pedagogov a deti z akych skupin chodia do skoly ale hlave to co maju nariadene ako ucit a co. je to rozne ako som uz spoinala ze oni maju na nejaku cast uciva volnu ruku.

kacena4
13. mar 2015

neviem ako je na tom celkovo s logikou a co hovori na to ucitelka ale skus sa poradit s nou a mozno navstivit poradnu a dat ju otestovat ci nie je diskalkulicka ☹ ak ano tak ju mozes trapit kolko chces doma to bude vediet lebo ma klud a sedis nad nou ale v skole kde je dalsich 20deti, nevie sa sustredit, hluk, musi pracovat na cas.... bez tvojho dohladu tam jej to nepojde chce to potom speci cvicenia na zvladnutie zakladov matematiky a nie demotivovat znamkami odporucim ti zohnat (stiahnut z uloz.to) matematika pre prvakov program do pc kde sa krasne da naucit cislovky + pocitanie do 10 na plus a minus, vacsie mensie... - krasne spracovany program hravou formou + geometricke tvary. bude ju to viac bavit ako pracovat s papierom a ceruzkou. program s nou rozprava a odmenuje ju pochvalou za kazdu spravne vyriesenu ulohu

ria_zuzolova
11. apr 2015

Ahojte. Aj my máme problém s matematikou. Ale iné sa chcem opýtať, najradšej keby tu boli nejaké učiteľky prvákov.
Ja som zo starej školy a nikdy som nemala rada, keď maminky hodnotili postup učiteľky. Ale s malou som bola u psychologičky a práve tá mi povedala, že sa jej nezdá správne hodnotenie od učiteľky... že proste na prvákov je to príliš prísne. A aj že náročné písomky dáva, tým, že veľa príkladov naraz.
Takže otázka - tak nejak približne orientačne, keď je písomka s cca 40 príkladmi, tak ako by ste odstupňovali známky? (Zaujímajú ma hlavne tie horšie, nie že jednička s hviezdičkou, ak je bez chyby 😅 )

ria_zuzolova
11. apr 2015

@mummy01 mne sa veľmi páči tá učebnica matematiky, z ktorej sa dcéra učí. Fakt ako si písala - postupne, hrou, že dieťa si ani nevšimne, ako sa zapája logika. Ale - napriek tomu mojej dcére to nepomohlo. Kuká na to ako na španielsku dedinu.
Tým som chcela povedať - ono keď povieme, že niekto nemá logické myslenie, tak pod tým môžeme rozumieť odlišné veci. Logické myslenie dieťaťa je jedna vec, v tom máš pravdu, že prvé dva roky ho deti až tak veľmi na matematiku nepotrebujú.
Ale ja z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že aj keď je učivo matematiky logicky usporiadané a vysvetlené deťom - niektorým to hold aj tak nedocvakne... 😔 mám taký pocit, že @karotka12 mala na mysli toto pod pojmom logické myslenie... že proste nepochopí to, čo iným dá sama logika.

jumama
11. apr 2015

@ria_zuzolova My sme kedysi davno na strednej boli z matiky hodoteni na percenta, nie na znamky. Ucitelka si zapisovala len kolko sme ziskali bodov z pisomiek a na konci polroku vypocitala percento. Podobne to popisuju tu: http://nanicmama.sme.sk/ja-mama/hodnotenie-ziakov

jeennyv
11. apr 2015

@karotka12 ...ja som mala v skole taku ucitelku v prvej triede, co pouzivala fazulky jablcka, mali sme povrazok s uzlikami od 1 do 20, potom karticky, plus minus, cisla na kartickach od 1 po 20 skladali sme rozne priklady atd...skus nejaku metodu u vas doma mozno pomoze....u nas v skole to velmi pomahalo a bol to dobry zaklad pre dalsie rozvijanie matematiky 🙂

zuzkagu
12. apr 2015

@ria_zuzolova ahoj ja mám dcéru ktorá nemá rozvinuté logické myslenie, a je dyskalkulička od 1 tr. je integrová, čo vám povedala ineho ešte psychologička? Treba hodiť reč s učiteľkou tu asi na začiatok iné nepomôže. Hodnotenie ma každa učiteľka svoje, mojej dcere sa teraz zmenila učiteľka na pol roka v 3 ročníku, čo nebol problém 2,5 roka tak teraz pani učiteľka vidí problém vo všetkom takže sa zase trápime. Moja NIna počíta príklady technicky nie logicky, proste je naučená pár postupov ktoré som ju postupne učila a tak to počíta, logické úlohy ma vynechané kedže je integrovaná.

ria_zuzolova
12. apr 2015

@zuzkagu psychologička odporučila moju dcéru podrobne otestovať, čakáme na termín. Čiže je tam aj nejaký problém mojej dcéry, ale o to mi nešlo. Skôr ma prekvapilo, že psychologička nesúhlasila s učiteľkou. A aj keby som zobrala tú percentuálnu stupnicu podľa článku z linku od @jumama (Ďakujem 🙂 ) tak fakt o 2 stupne lepšie by dcéra dopadla 😅 a to ak chápem, je stupnica pre stredoškolákov.
Držím palce s Ninkou - viem si to totiž živo predstaviť 😝

tricia76
21. mar 2017

@karotka12 Dobrý deň
ako som čítala Váš príspevok z minulého roku ,mi máme tento problém teraz
s mojou dcérou.Doteraz mala samé jednotky z matematiky a minulý týždeň kontrolné
práce za 3 a tento týždeň zase za 4.Neviem čo sa jej stalo doma počítame príklady a vie to a v
škole asi nerozumie zadaniu.Vedeli by ste mi poradiť či sa to u Vás zlepšilo
a čo ste ďalej robili.Ďakujem Patricia