Prváčka v škole neposlúcha

enka81
31. máj 2017

Dúfam, že mi niekto poradí. Dcérka je prváčka a asi od januára robí v škole , akoby do nej vošli všetci čerti. Vysvetlím podrobnejšie. Na hodinách je OK, i keď ju niekedy napadne vyrušovať, jej triedna pani učiteľka je prísnejšia a nejako si vie poradiť. Problémom je družina. Tam vôbec neakceptuje autority, neposlúchne, upútava na seba pozornosť nevhodným spôsobom, t.z. lieta po triede, otvára a zatvára skrinky, odmietne ísť na obed, prípadne sa zatne a nekomunikuje/do družiny ale chodiť chce/. Kvôli tomu, že zo začiatku škol. roka málo komunikovala / pritom doma je ukecaná, nemá žiadne rečové vady/ som z vlastnej iniciatívy navštívila psychol.-pedagogicke centrum, kde zhodnotili, že je inteligentá , v niektorých oblastiach napriemer, tam zázračne spolupracovala, takže nezistili nič. Problém je, minimálne 2x do týždňa si vypočujem na ňu sťažnosti. Vždy to riešim aj s pani vychovávateľkami , aj s ňou doma. Doma mi sľúbi, že už bude dobrá, o pár dní zase niečo vyvedie a povie, že zabudla na ten sľub. Doma s ňou nemám žiaden problém, ak neposlúcha, tak zvýšim hlas, , prípadne začnem, počítať do 5, zatiaľ to vždy zaberie. Keď mi opisovala dnes pani učiteľka situáciu, ktorá bola včera v škole - odmietla pracovať na hodine, odmietla dať žiacku knižku, neakceptovala nič, čo sa po nej chcelo, vravím, že ja na ich mieste by som aspoň zvýšila hlas. Keby to nebola moja dcéra, poviem, že je to vymaznaný spratek, ale mám staršieho syna, vychovávame ich rovnako, a ten je iný. Je možné, že robím vo výchove niekde chybu, len neviem kde a akú. Tiež sme zhodnotili s pani učieteľkou, že asi nebola sociálne dozretá na školu, žiaľ, keď boli v školke testy, prešla nimi bez ťažkostí, tak nebol podnet na to, aby jej odložili školu. Už som zúfala, neviem, ako na to, aby v škole poslúchala. Včera sme zhodnotili s mužom, že napriek tomu, že je šikovná, a v hlavičke jej nič nechýba, škola ju nebaví, jej je úplne jedno, keď dostane poznámku, otrasie sa akoby nič, čo sa deje ale v jej hlavičke neviem. Ak Vás napadne nejaké riešenie, budem vďačná za názory.

lada02
31. máj 2017

ahoj, reagujem, lebo to co opisujes, som s dcerou absolvovala minuly rok, nakoniec problem nebol v mojej dcere, ale v pani ucitelke, ktora to cele hrala samozrejme ako dospelak, silno profesionalne, a nakoniec z mojej veselej a milej dcery urobila klbko nervov, a aj k tomu posudku som sa dostala, a taktiez nam vysli skvele at nadpriemerne vysledky.deti silno reaguju aj na nepriemne poznamky a pohlady, a aj ked skritu averziu nevedia pomenovat, velmi dobre ju rozpoznavaju,
moja dcera dva roky nepovedala na pani ucitelku ani slovo, bola to "moja" pani ucitelka, len ked mala ist do skoly stale nieco bolo, bolelo ju brucho, vracala, atd, az ked sme sa s pani ucitelkou posekali, a manzel povedal ze prestupuje na inu skolu, vsetko z nej opadlo a povedala aka pani ucitelka je v skutocnosti, a vtedy sa objasnilo mnohé, ver svojej dcere, len ti ju poznas najlepsie, a nikomu inemu na nej nezalezi, a ver mi, ani ucitelke.mozno len ak by s toho nieco mala 😉
a paradoxne aj ked si to odnasa dieta, problem nie je v dietati.

enka81
autor
31. máj 2017

@lada02 ďakujem za názor, tiež som zvažovala aj túto možnosť, len triedna, ktorá je prísna si s ňou poradí a v družine neposlúcha paradoxne nikoho, pritom tam sú na ňu milé.

1anonym9
31. máj 2017

@enka81
Podla mna ju treba učit zodpovednosti a to, každy čin ma svoju odozvu. Ak bude robit v družine zle, doma bude mat trest napr. ziadna TV, pocitac alebo podobne. Bude vediet že sa musi viac kontrolovat a že za svoju neplechu bude musiet pykat. Zvyšeny hlas a vyhrešenie absolutne z mojho pohladu nestači lebo dieta vie že mama si trocha zahundre a zasa dobrá...

enka81
autor
31. máj 2017

@1anonym9 a ty si myslíš, že jej vystrájanie skončí bez trestu? Ja zvýšim hlas v konkrétnej situácii, problém v škole je vždy doma potrestaný, zakázané rozprávky, teraz v lete zmrzka, tablet, zákaz vždy akceptuje, dodrží.

ivana11155
31. máj 2017

....aj ja som skoro napisala, ze treba nejake sankcie za neposluchnutie....pretoze z tvojho uvodneho prispevku vyplyva, ze len ma slubit, ze nabuduce to nespravi a zivot ide dalej. OK ked davate aj tresty tak by som sa zamyslela dalej, ked brat je pohodovy, ci jej nie je stale vyhadzovane na oci, ze je ten lepsi atd... proste vychadza mi, ze tym spravanim nieco kompenzuje. Co? to treba rozanalyzovat, pises, ze k obidvom mas rovnaky pristup, viem ako to myslis, ale kazde dieta je ine, ja mam tiez dve, tiez rozdielne a na kazde treba trochu inak...prave preto, ze su rozdielny aj ked zaklad vychovy je ten isty.

enka81
autor
31. máj 2017

@ivana11155 chápem, čo chceš povedať, jasné, že každý je iný, každý má iné prednosti a slabosti, dcérka je ten typ, ktorý k šťastiu nepotrebujú hračky, stačí jej prítomnosť mamy, tata, brata,kamarátov, neviem ako by som to inak napísala, ona bude radšej so mnou v záhrade, ako pozerať telku či hrať sa s hračkami. Ja už rozanalizuvávam od januára a na nič som neprišla, len na to, že tým upútava na seba pozornosť. Je ťažké niečo riešiť, keď sama nie som svedkom jej vyčíňaní a nemôžem adekvátne v tej chvíli na to reagovať. Ja ju síce potom doma potrestám, zisťujem , prečo to robí, ale väčšinou ani sama nevie, ale myslím, že keď u prváčika riešim niečo o pol dňa, minie sa to účinku, ona síce akceptuje zákaz, a aj to, že sa hnevám, ale problém sa nerieši. A ako som už písala v prvom príspevku, doma nikdy nič také nerobí, nevyvádza ako utrhnutá z reťaze.

hanka1674
31. máj 2017

Škôlka to je predsa len iné prostredie ako doma. Možno bude preto tak v nej vyvádzať, že si tam neni. Predsa len doma ťa má, tak si je istejšia. Nemusí k učiteľke pociťovať rešpekt ako by pani učiteľka asi vyžadovala. Ono sa to utrasie, neboj

laura1804
31. máj 2017

Su v druzine len jej spoluziaci, alebo aj ine deti, ako na vyucovani? Okrem toho, ze tvoja dcera je velmi inteligentna, a rychlo vycitila autoritu, aj to, kde si co moze dovolit, moze to byt aj zlozenim triedy...napr.konkurencia v inej spoluziacke...dokonca to moze byt aj putanie pozornosti kvoli spoluziakovi z druziny, ktory sa jej paci...

jumama
31. máj 2017

Ja si tiez myslim, ze niekedy je to o pristupe dospelych. Mozno uz unavenych profesiou, uz sa im nechce "hrat", pozorovat povahy deti, vnimat ich jednotlivo, niekedy prave prisnost moze byt na skodu. Mozno dcerku doma chvalite a ona to iste nezaziva v skole, ba prave naopak, ak vykonala nieco v ociach pani ucitelky "zle", tak bola neocenena, pokarhana. A uz sa to s nou vezie, uz chce uputat pozornost, a je to uplne normalne. Moja je tiez prvacka a pre nu bolo velmi tazke prekusnut, ze mala skarede pismo. Ze inych pani ucitelka chvalila, ze ovela skor mohli pisat perom... Vedela velkym tlacenym pisat uz davno a teda mala urcite sebavedomie, v triede boli len dvaja, co vedeli pisat nielen svoje meno, ale lubovolne texty, no zrazu v pisanke cervene more, dost casto jej dala pani ucitelka aj prepisat ulohu. A v jej hlavicke, ze ved ona uz tak dlho pisat vie, tak co zrazu. Tiez to vyustilo v boj - nie voci skole, ale voci mne. Ked som jej chcela pomoct, zorganizovat, nech nema toho vela, nachystala som jej na stol ulohy, nech si ich spravi, tak to bolo jedovania. Ak sa jej nedarilo pismenko, aj za to som mohla ja 🙂 Pomohlo, ked sme tu zodpovednost naozaj nechali na nu. Vysvetlili n krat a nechali na nu, nech si rozhodne kedy robi ulohy a ako, ci zmizikuje, gumuje, nekomentovali sme to. S tym, ze ak s niecim potrebuje pomoc, nech povie. Nemusi jej zalezat na znamkach, ale malo by jej zalezat na tom, ako sa vsetci okolo citia, mala by sa to naucit vsimat. Ak poznate knizky pre deti od Gabriely Futovej, tak odporucam, kazda riesi nejaky takyto problem, napriklad Nejdem a basta je o dievcatku, ktore sa velmi vzpiera chodit do skoly a potom sa mu casom v nej zapaci. Mohlo by vasej dcerke pomoct najst lepsi vztah k skole 🙂

enka81
autor
31. máj 2017

@laura1804 družiny máme 3 a sú zmiešane rôzne ročníky, čiže sú tam jej spolužiaci a ešte starši žiaci, ak aj puta pozornosť kvôli čomukoľvek, ako mám dosiahnuť, aby to robila iným spôsobom? Vysvetľovanie a dohováranie nepomáha,

eliska13
31. máj 2017

@enka81 ja si myslím, ze chyba nie je v nej, ale druzinarke.Vie, ze tam si môže dovoliť preto je na hodinách ako tak normálna.
A TIEZ si myslím, ze sa predvádza putá na seba pozornosť.Do školy bola určite zrelá tým sa netráp.
Druzinarka by ju mala poveriť nejakými uložiť úlohami, niečo organizovať.....zaujímavé, ze doma sa tak nepresadzuje iba v druzine.Treba, aby boli na ňu prisnejsi

enka81
autor
31. máj 2017

@jumama ja viem, že jej triedna nie je typ človeka, ktorého by rodič chcel vidieť ako osobu, ktorá povedie jeho dieťa 4 roky školou, a keď sa nad tým zamyslím, môže byť niečo na tom, že nedocenenosť v triede potom vyvrcholí tým, že po skončení vyučovania vyventiluje svoje pocity blbosťami, ale nemám na to dôkaz, malá sa na pani učiteľku nesťažuje, pretože nie je typ, ktorý súdi ľudí. Tie knižky určite pozriem, možno nám pomôžu.

enka81
autor
31. máj 2017

@eliska13 to som im navrhovala, ale nejako sa nechytajú. Ono je jednoduchšie to vysypať na rodiča, ako hľadať riešenie a pri tom počte detí sa im ani nedivím.

elysiacik
31. máj 2017

Ja som už videla aj to, že normálne vrátili dieťa zo školy do škôlky ale to bolo aj z iných dôvodov. Keď je dcérka hlavička a nerobí je problém učivo ale skôr to správanie tak by podľa mňa odklad aj tak nič nevyriešil. Možno skúsiť zájsť normálne bez nej k nejakej psychologičke iba na takú konzultáciu alebo aj výchovná poradkyňa v škole by mohla vedieť niečo poradiť 🙂

veronikaszabova
1. jún 2017

@enka81 juuuj, ako keby si pisala o mojom synovi - prvakovi ;) ;) je to soumen, extrovert, rad sa predvadza...
V triede je jeden z najlepsich, vynika najma v matematike. Sem tam vystrkuje rozky, no pani ucitelka vie, ako na neho.
Tiez mame problem s druzinou - alebo s pani druzinarkou?? ;) ;)
Jakub dostane od nej priemerne jednu poznamku tyzdenne - a to je v druzine max 2h denne.
"Jakub napodobnuje prdenie na ruke"
"Jakub sa stale snazi byt stredobodom pozornosti"
...
No vedela by som o tom pisat eseje. Uz som sa aj pani druzinarky bola pytat, ci mu mam dat do kabele diazepan, aby si pred druzinou dal. Ze ked nevie zvladnut deti, nech vymeni povolanie (ma uz asi 60rokov)...
Uz to s muzom neriesime. Podpiseme poznamku a hotovo.

enka81
autor
1. jún 2017

@veronikaszabova dakujem za nazor, aspon viem, ze nie som sama, kto mal podobný problém,

enka81
autor
1. jún 2017

@elysiacik zial , vrátit dieta do skolky sa dá len do pol roka, ako som uz pisala, u psychologicky sme boli viackrat v centre psychol.-pedagog. , nezistili ziaden problem, máme na skolu aj psychol.poradkynu, ktora tiez s nou sa rozpravala, ale nic viac, problem sa nestratil,

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
veronikaszabova
1. jún 2017

@enka81 nie si v tom sama, neboj. My uz to ozaj neriesime ;) keby dostaval poznamky za bitie, nadavanie,... Bolo by to ine. Ale za to, ze je " troska viac energicky, ako by si pani druzinarka priala"
Ak je mala na hodinach a cez prestavky ok, neriesila by som to

lada02
1. jún 2017

nic v zlom, ale zo vsetkych stran pocuvam ako su deti nezrele, nevychovane, ako maju problem so sustredenim, s citanim, s pocuvanim a aj s pocitanim, ako no neviem , vychadza mi z toho ze deti nemaju behat, skakat, nahanat sa, ze uz v skolke maju vediet pisat, citat, pocitat a v skole sediet s rukami za chrbtom a ako roboti aby nevyrusovali pani ucitelku, ktora ma toho aj tak vela,....a potom ked pridu do druziny tak v tejto bohumilej cinnosti maju pokracovat,....lebo aj vychovavatelka je len clovek, a ked sa na skolskom dvore potrebuje od kolegine dozvediet najnovsie drby deti, ju predsa nemozu vyrusovat,
zhodou okolnosti viem co to znamena fungovat s detmi , aj v druzine, aj v tabore, aj v skole prírode , a poviem jedno, pre mna je normalne ked zdrave dieta pocas hodiny pozera von oknom namiesto na tabulu, je normalne ze beha ako zmyslov zbavene po chodbe, je uplne normalne ze deti kricia a jasia sa, ze sa chcu viac hrat ako ucit, ze vsetko vidia inak ako mi dospely,
ale viem aj to ze deti ktore sa hraju nehnevaju, a poznam nejednu pani vychovavatelku ktora by zivot dala za svoje deturence, a taka sa ziadnej mamicke isto na deti nestazuje, 🙂
my dospely chceme aby sa deti - tie najprirodzenejsie bytosti prisposobivali nam, a boli niecim cim niesu, a postupne z nich vychovame nestastnych , nudnych a často vyhoretých dospelakov,
vela stastia, a prajem aby vase boli stále štastne a vesele
Ps: kazdy rodic, ktory ma take dieta, ktore z nejakeho dovodu nemoze santit na luke či ihrisku, hrat sa na prelizkach, atd , najma ak vie za sa jeho zdravotny stav nezlepsi by dal aj posledne za to aby jeho dieta dostalo poznamku, ze behalo a jasilo sa 🙂
a ak niekto pracuje na mieste ktore ho nenaplna pociti to cele okolie.

lanczi
1. jún 2017

@lada02 Velmi múdro si napísala,palec hore. Ja by som ešte dodala,že učitelia nemajú žial na keždé dieta rovnaky meter,niektoré oblúbenci učiteliak možu robit všetko,niektorym sa neprepečie takmer nič. Mojej sa podarilo vlani pokazit zámok dverí ked otvárala triedu,naša z toho urobila halo,dcere nadavala pred každym ponižila ju,plakala do večera,na druhy den som išla za nou,že skodu nahrádim,vtedy ju už pohladil po hlave"vraj sa to može každému stat" a čo den predtým ked videla ako dréra plače,a je neštastná,vtedy prečo mala iny názor? Ja sm dospelá,a veru zámok sa ja mne podaril zlomit,ale chyby robí kždy človek,nik nie je výnimkou. Alebo vlani dostala prasiatko,na druhy den mi pohovorila,že v ten den iné deti boli omnoho horšie,že jej dala(neviem prečo) nech sa nehnevám. Proste jej nie je sympatická,smola...
enka81@ stoj pri svojom dietati,ono ty vieš najlepšie aké je. A niekedy sú veci úplne inak ako ti je možno podané..

eliska13
1. jún 2017

@zltyslonik a ake navrhujes riesenie?Dat ju k psychiatrovi, psychologovi?zbit ju... ak toleruje a dodrziava domace tresty nevyzera, ze by im doma skakala po hlave.Vzdy boli a budu deti,ktore narusaju vyucovaci proces druzinu ci nrskor v praci...nepoznas takych?aj my sme mali v skole take deti.Ucitelia by chceli mat vsetkych dobrych poslusnych ideal....deti v posl
case nemozu v druzine nic aspon u nas ani sa hrat, vyrabat....robia si ulohy a cakaju kym pridu rodicia.
je podla teba chyba v dietati?na to je pedagog studovany aj vychovna poradkyna, aby poradili co poradili??

enka81
autor
1. jún 2017

@lanczi Ďakujem za povzbudenie, keď idem pre malú do družiny, až mi je tažko, keď vidim, ze ide družinárka ku mne, hnevám sa potom na malú, potrestám ju, a keď sa zamyslím, nad tým o nejaký čas, tak si uvedomujem, ze niekedy to ,,žalovanie rodičovi" je prehnane, ze ja by som asi reagovala inak, to ale neznamená, ze schvaľujem, čo dcérka robí, najhoršie je, ze aj vplyvom tejto diskusie si uvedomujem, ze malá ,,robi zle", nie preto, lebo cíti pri tom šťastie, ale práve preto, lebo v tej chvíli nevie spracovat zle pocity /napr. som si uvedomila, ze naposledy odmietla spolupracovat, pricom pred tym dostala 3 z pisania, co ju mohlo demotivovat, ona mi to ale nevie takto vysvetlit a ja si to zacinam skladat ako rozbite crepiny a lepit do celku.

enka81
autor
1. jún 2017

@eliska13 presne to som mala na mysli, okrem toho ved ja stále píšem a opakujem, ze s malou doma problémy nemám, ze doma také hlúposti nevystrája, zltyslonik sa zapojil ale nečítal

snehuuulienka
1. jún 2017

@enka81
@lanczi
@lada02
Dievčata tiež mám doma prváčika,ktorý tiež je rád stredobodom pozornosti.Minule už ani neviem presne o čo konkretne išlo. Sú v triede 3 naj kamosi,môj syn a ešte dvaja chalani.Nieco spolu vyviedli,a môj syn ako jediný z nich 3 dostal poznámku.Na druhý deň som ho išla ráno odniesť do školy,a pýtam sa jedného z tých 2.A vravím: aj vy ste dostali včera poznámku????a on mi vraví,nie teta nám triedna odpustila.Hmmmmmm

A nebolo to prvýkrát.Skratka sú deti,ktoré to vedia na učiteľku uhrat a ukecat ju,môj syn kým sa začne obhajovať,už je neskoro a všetko hodia na nho.Tak mi to vychadza,a tiež sme uz prestali trestat,nikam to neviedlo.Pohovorime si o tom,dohovorime mu,ak prinesie poznamku,nerobime uz z toho halo,podpiseme a hotovo.Musia z toho len vyrast tie nase deti.
Doma s ním nemáme problém,v škole je šikovný hlavne v matematike a krásne kreslí,je velmi kreatívny čo mi hovoria učiteľky od prvého dňa v škole.

Tym chcem len povedať toľko,že nie je všetko mať ukončené pedagogig.vzdelanie,treba troška aj načúvať tomu dieťaťu,že možno sa len nevie brániť a obhájiť sa tak ako to robia všetci ostatní,to však neznamená,že to dieťa musí byť hneď najhorsie a možno len treba mu nejako pomôcť ako ucitel

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
snehuuulienka
1. jún 2017

@enka81 presne aj ja mám ten pocit,že zakaždým mi to príde ako žalovanie učiteľky na moje dieta,aj ja to takto citlivo vnímam,a naše deti to musia ešte horšie pociťovať,a naozaj ich to demotivuje.....ale keď sa tak zamyslím,my ako deti sme nevystrajali v družine???učiteľka nas vytahala za uši,za vlasy,čapla nám jednu po hlave.Kde naša mama vedela,čo sme tam vystrájali.Dnes???.... deti ucitelky nebijú,dnes sa to oznámi rodičom,buď osobne alebo poznamkou,a rodičia si to musia poriešiť doma s deťmi☺

lanczi
1. jún 2017

@enka81 Vieš,ja som minule čitala knihu Martiny Klesniakovej,a mala tam pasáž že na jej syna sa vždy stažovali ked ponho išla,že začala to robit aj ona,aj ona šla a stažovala, čo jej synovi kt čo urobil,a tie stažnosti záhadne prestali..Ja sama som taká,že ani v školke ani v škole som sa ani raz nestažovala,a pri tom mojej sa tiež ubližovalo,ale poprvé som staršia generácie,za mojich čias rodič do školy nechodil ako teraz na bežiacom páse,a za druhé chcem aby sa naučila riešit svoje veci sama ved jej nebudem za "zadkom"cely život. Ale zistila som tento tyžden že tiež začnem,mojej napr.tento tyžden jedna matka tiež vynadala že jej dcére moja roztrhala vykres,že tolká nehoráznost! Ty kokos,moju jeden chlapec neustále bije,hadže jej veci do smetiaku,dalšia spolužiačka jej po tajomky vzadu strihala vlasy,atd. Zistila som že netreba byt ticho,sú rodičia ktory sa za každú blbost chcú hadat,zametat cestu svojim detom len som potom zvedavá aká generácia po nás príde ak im odoberieme možnost vyriešit si spory medzi sebou. Deti sa medzi sebou udobria za pár hodin,a rodičia častokrát koli blbostiam cely školsky rok.

enka81
autor
2. jún 2017

@snehuuulienka hovoríš mi z duše, niekedy ma prepadnú myšlienky, že keď si s ňou viem poradiť ja, prečo nie iní, mala som pár semestrov psychológie a keby len trošku začali využívať svoje vedomosti aj pani družinárky, či učiteľky, možno by jej lepšie porozumeli a vedeli ako na ňu.

zltyslonik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz