Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prvák nespadá medzi rovesníkov

vevesun
20. nov 2015

Môj synček,prvacik nenapadol medzi rovesníkov v triede.Od mala bol trochu iný,veľmi citlivý,poslušný,a rád sa hral sám.Nemá rád nové prostredie,hluk,vypete emocne chvíle.
Vždy ho zaujíma jedna vec záujmu najviac.od 2-4 rokov to boli Transformer roboti,neskôr roboti ako taký,prešiel na Avangers a teraz miluje minecraft a všetko s tým spojené.Pri hre ale rovesníkov veľmi nepotrebuje.Zo škôlky má nejakých kamošov,ktorý ale niesu v jeho triede a tak je tam taky trošku osamelý.Nie je z toho vyslovene nešťastný,rad je sám ale deti si začali všímať,že je iny a začínajú ho pomaly vylučovať zo skupiny.
Poraďte mi,čo robiť.Podporovať u neho jeho individualitu,alebo ho tlačiť do kolektívnych aktivít.Nechcem niečo pokaziť😔
Ďakujem za každú užitočnú rafu

sugarfree999
20. nov 2015

Určite by bolo dobré predebatovať to so školskou psychologičkou.

bonaqa2013
20. nov 2015

môj syn bol podobný prípad. Nie a nie si nájsť kamarátov. Deti ho začali uznávať na základe toho, že bol veľmi šikovný žiak. ale v nižších ročníkoch bol outsider. Prešiel do 8 roč. gymn. tam tiež mal začiatky ťažšie, ale postupne si našiel kamarátov. Vie asi ako to prežívaš - tak isto som to prežívala aj ja. U nás to bolo aj tým, že bol syn dlho jedináčik - 11 rokov, vyrastal bez otca, závislý na mne - mame, ja na synovi... Dobré by boli pre syna kolektívne športy - hokej, futbal, .....

zuz02
20. nov 2015

@sugarfree999 presne tak. Moze byt za tym cokolvek. Moj syn tiez nezapada, ale on je integrovany v ZS kvoli tomu, ze je vysokofunk cny autista. Takze "vdaka" diagnoze mi je jasne, ze je to normalne a ani ho do nicoho nemozem nutit. Viac by som mu tym mohla uskodit. Preto sa porad najskor s ucitelkou, potom aj s inym odbornikom a az potom konaj.

dari226
20. nov 2015

to ze neni taky ako ine deti neznamena ze nieco nieje v poriadku,je to samostatna osobnost vo vyvine a nemyslim,ze ho treba do niecoho nutit.prvy pol rok v skole je najtazsi po case si zvykne a mozno sa zacne zaujimat aj o ine deti a ked aj nie tak co su ludia taky aj taky a niektory su radsej sami.verim,ze sa to "vyriesi"to len my dospeli hladame kde je chyba dokonca aj tam kde chyba nieje 😉

seahorse27
20. nov 2015

Syncek je jednoducho introvert a nepotrebuje ku stastiu tlupu deti. Ja by som ho nasilu do kolektívnych aktivit netlacila, ked sa v nich neciti dobre. Riesit so psychológom by som to zacala vtedy, ak by maly bol z toho nestastny alebo by ucitelka avizovala nejake problemy.

vevesun
autor
20. nov 2015

Ja vnímam inakost môjho syna ako výnimočnosť a myslím,že v budúcnosti to bude prínosné,ale deti vedia byť kruté.A jeho spolužiaci mu už začínajú dávať nálepku divneho chlapca😭
Veľmi ma to mrzí,nechcem aby sa trápil.

monikamdl
20. nov 2015

@vevesun prepáč, že sa tak otvorene pýtam, ale v čom spočíva jeho inakosť?

monikamdl
20. nov 2015

ospravedlňujem sa, som tu nová, nevšimla som si tvoju správu, kde si krásne opísala, v čom je problém. Podľa mňa by si sa mala o tom porozprávať s jeho pani učiteľkou, sama som učiteľkou na 1. stupni. A ak je vnímavá, čo väčšinou prvácke pani učiteľky sú, tak si to všimla aj sama. Mohli by ste sa dohodnúť, že by počas vyučovania cez prestávky volila také aktivity, kde by ho zatiahla do kolektívu, trebárs aj cez jeho záľuby. A ver mi, ak by ostatné deti videli, že je to fajn a že aj pani učiteľka jeho obľúbené činnosti "uznáva", malo by to fungovať lepšie. A veľa sa so synom rozprávaj o tom, čo v škole prežíva a ako to vníma on.

libela
20. nov 2015

Niekedy to bolo bežné, že deti odsudzovali iné deti kvôli farbe vlasov... tak je to aj teraz. Mne sa to stalo. Moji rodičia ma podporovali a bolo mi jedno čo si kto o mne myslí.... jednoznačne ho nechať ešte tak. Ono sa to nejak vyvŕbi ... ale ten kolektívny šport nie je zlý..

menatko
20. nov 2015

@vevesun ahoj no moze to byt za tym diagnoza konkretne to vidim na aspergera ale to by tam toho muselo byt ovela ovela viac.takze pravdepodobnejsie je to ze je introvert.No treba zajst za psychologickou(klinickou) nech ho otestuje aby ste vedeli co sa za tym skryva.kvoli vam.Budete to mat od odbornika a budete vediet kde pritlacit a nacom popracovat.Nie kvoli skole( tam ani sa nezmienujte o tom ze mate nejaky zamer davat ho na diagnostiku)- kvoli tomu aby mu nedavali nalepky a nespravali sa podla toho k nemu v negativnom zmysle. Je to pre vas ako matku..treba mu rozsirovat okruh zaujmov a podporovat ho v tom..robte nieco spolu nenechavajte ho sameho sa hrat stale posilnujte u neho socializaciu a komunikaciu..zacnite u seba. A kolektivny sport je super no treba najst nieco co ho bude naozaj bavit a potom to pojde prirodzene. A deti vedia byt krute, dnes obzvlast, preto to treba riesit aby sa zbytocne nevtahoval este viac do seba a nevznikali zbytocne traumy.
Mozno je intelektovo nadpriemer a preto si nema s rovestnikmi co povedat..
drzim palce

jankali
20. nov 2015

preradiť do triedy, kde má kamošov. nemôže to byť problém, pamätám si, že u na preradzovali 1 prváčku z organizačných dôvodov - tu by to bolo z dôvodu osamelosti, keď toto je cesta, tak si to vyžiadaj, zbytočne by ste roky vymýšľali nejaké záplaty..

vevesun
autor
21. nov 2015

@jankali je tam iba jedna prvacka trieda.Nerada by som ho preradzovala do inej školy lebo v škole sa mu veľmi páči.

dadis
22. nov 2015

Mne pridu jeho zaujmy neprimerane veku. V realite hier nepotrebuje inych ludi, mozno je chyba v nom, ze nema zaujem o socialnu interakciu. Skusila by som hru uplne obmedzit a podporit mimoskolske skupinove aktivity , teda kruzky a zaroven pohovor s pedagogom prip. Skolskym psychologom.

babulka82
22. nov 2015

@vevesun je to zvlaštne dnes sa všetci sanžia prisposobit a prečo by mal by tvoj synček a menit sa len kvoli tomu aby bol ako ostatne deti? Ako pišeš je slušny ,normalny ,škola ho bavi ,prečo sa ma prisposobit ? nech je aky je ,prave to ho robi osobnostou.Ja som tiež moc nezapadala do kolektivu ked som bola menšia,ale nevadilo mi to ,hrala som sama a hotovo. Ked mu to vyhovuje nechaj ho tak k žiadnemu psychologovi by som ho netahala ani za svet. 🙂

simonka77
22. nov 2015

@dadis nesuhlasim. nutila by vlastne dieťa do niecoho, co je preň neprirodzene.
ja som bola na skole tiez viac menej samotar, nepotrebovala som neviem kolko kamaratov okolo seba. treba respektovat osobnost dietata taku, aka ja, nie ju silou mocou menit, aby zapadol do kolektivu. zakladatelka nepise, ze by syn trpel tym, ze ho deti zacinaju "vylucovat" spomedzi seba. nevidim ziaden dovod na psychologa.
@vevesun pokial nema syn ziaden problem so spoluziakmi, ani sa nebude trapit preto, co vsetko si popisala, nechaj to volne plynut. mozno pride cas, ked bude sam chciet zapojit sa medzi ostatnych, ked bude pocitovat potrebu nebyt jednotlivec. tahat ho psychologovi, riesit za neho nieco, co - podla tvojho popisu-nie je problem by nebol dobry krok.
moj starsi syn bol takyto typ - v zaciatkoch sk.dochadzky (a casto este v skolke) bol radsej sam, do coho sa chcel s detickami zapojit, zapojil sa, nevyhladaval skupinky, ani nemal potrebu niekam patrit. dnes,ked je na druhom stupni ZŠ, ma kopec priatelov, sportuje - opat s priatelmi, napriek tomu ma stale chvile, ked je radsej sam. respektujem to, je to jednoducho jeho osobnost.

dadis
22. nov 2015

@simonka77 nesuhlasis, ze odputat dieta od pre jeho vek nevhodnej hry? Moje deti su tiez introvertnejsie, ziadne podobne hry by som im zatial nedovolila, pretoze viem, ze nevedia v tomto veku odhadnut mieru. Chofia na kruzky, ktore ich bavia, nenutim ich. Vidim, ze napriek introvertnej povahe ocenuju, ze ziskali svoj maly okruh znamych so spolocnymi zaujmami. Napriek tomu si myslim, ze by hocijaky kruzok vymenili za hru na pc. Mysis si naozaj, ze to je ta lepsia cesta?

horana
22. nov 2015

Ja by som hra PC hra uplne nezatracovala. Viem ze to rodicia neradi vidia, ono asi aj zalezi ake hry, ci "bezduche strielacky", alebo dobre spracovane adventury kde sa uci logickemu mysleniu a pod.
Ja sama si z detstva pamatam tlak rodicov aby som chodila na kruzky, a pritom skutocne ma naplnal len 1-2 za cele obdobie skoly, ine som sice neprotestovala ale chodila len preto ze si to rodicia zelali a ja im chcela spravit radost. Oni ma nenutili, ale dietatu niekedy staci to ze vidia ze rodic na to dava doraz a tak sa neprotivia. Ked sa na to spatne pozeram, oni asi mali dobry pocit ze sa rozvijam ale okrem plateneho zaplacavania casu mi to nedalo do buducnosti ozaj nic.
Mali sme aj pocitac uz vtedy (ZX spectrum v blahej pamati) a boli obdobia ked ma svet hier pohlcoval, rodicia to sa to snazili obmedzovat, vyhanat na viacej von an ihrisko, no podla mna zbytocne. To su take obodbia, mna to frufam si povedat dost obohatilo, doteraz si pamatam tie pocity pri hrani aj niektore lepsie hry, teraz ako dospelu na to uz vobec nebavi, som "vyhrata" ziadne zavislosti. Uz dlho mam najvacsiu zalubu chodenie po horach a prirode.
Nedavno som citala clanok "Videohry mozu pomoct pri dusevnych poruchach", takze nie vsetko z tohto sudka je "bakane", zbytocna demonizacia toho akurat to spravi pre deti viac zakazano pritazlive. A mozno niekde zasunute a potom po rokoch ocko rodiny dojde domov z prace a kedze uz nema nad sebou autoritu, namiesto venovania detom, ani sam nevie preco uprednostni chvile pred PC. Vsetko ma dve strany...

jana_eyre
22. nov 2015

necitam celu diskusiu, lebo nemam moc casu.. ale ja som bola takyto maly introvert a stale som /s tym rozdielom, ze ja som si na skolu zvykala naozaj tazko s placom a nechutou - sposobovala to zmena/

kamaratov som moc nemala, nezapadla som do skupiniek, co sa v triede tvorili.. nasla som si jednu najlepsiu kamaratku a to mi uplne stacilo.. par krat si zo mna niekto urobil srandu / z mojho mena, alebo z toho, ze som mala krive zuby, alebo ze som stale len s kamaratkou/ ale ja som si to nejako nepripustala a neriesila.. nakoniec sme si vsetci na seba nejako zvykli a sice som nikdy nebola nejaka oblubenkyna triedy, vsetci ma akceptovali a srandu si robit prestali.. mama ma nejako netlacila do kolektivu, myslim, ze to skor neriesila - pretoze aj ona bola introvert, tak jej to prislo normalne..

takze ja si myslim, ze dieta netreba tlacit do nicoho kolektivneho, pokial ma introvertnu povahu, je to pre neho len narocne sa prisposobit.. treba ho viest len k tomu, aby sa vedel vhodne branit v pripade, keby si z neho niekto robil srandu, alebo mu robil inak zle /nemyslim tym ale bitku, ale vhodne zareagovanie/ pre introvertov je ziaduce byt sam, alebo len s par ludmi a je to tak uz od utleho veku.. kamarata si urcite najde, len to v pripade introverta trva trocha dlhsie..

moje deti su taki isti mali introverti /zatial obaja, uvidime kam to povedie/ tak ako ja a moj muz.. mame radi byt spolu len my 4ria, alebo byt s ludmi, ktorych mame naozaj velmi radi a tych je pomenej..

moni244
22. nov 2015

@dadis a kde pise autorka, ze hra pc hry? Ty ani nevies, co to vlastne je, ta jeho zaluba, tak si usudila, ze urcite pc hry, vsak?

dadis
22. nov 2015

"a teraz miluje minecraft a všetko s tým spojené:"
@moni244

moni244
22. nov 2015

@dadis a to nieje lego? Lebo nieco podobne je aj lego, nielen hry

dadis
22. nov 2015

@moni244 je aj lego, aj knihy mozno aj neviem co vsetko, ale vychadzaju z PC hry.
Syn ma o hru ziadal, takze preto som aj na prispevok reagovala. Preto som si pozistovala o com hra vlastne je. Na zaklade toho, co som si zistila, si nemyslim si, ze je vhodna pre 8rocne dieta (moj syn), preto som prispela, ze je podla mojho nazoru nevhodna pre 6 rocne dieta. Ja som nikde nepisala,ze deti treba nutit nasilu na kruzky. Moje deti maju kazde 1 kruzok, podla vlastneho vyberu - tym, ze si vyberu kruzok, co ich bavi je vyssia sanca - ze sa tam zoznamia s clovek so svojou "krvnou skupinou", nez v skole, kde mozu byt deti rozne a s roznymi zaujmami. Tiez sme s muzom intoverti, najviac casu travime ako rodina spolu, to sa ale nevylucuje nasim zaujmom a ani sa to nevylucuje s prirodzenou tuzbou a potrebou mat niekoho blizkeho - priatela/priatelku.

hoblinka13
22. nov 2015

@vevesun netrap sa,ja som bola vzdy outsider,dodnes som.kazdy mi vravi,ze som uzavreta,ticha,ale ja za to nemozem ako vyzeram.ale nie som nestastna ani som nikdy nebola.my samostatni si vystacime sami a nie sme smutni,ze sa nam smeju.

katrin21
22. nov 2015

@vevesun nedavno som pocula ,alebo citala, uz neviem, ze introverta extroverta nespravis a opacne tiez nie...
Ze by sa deti nemali tlacit do toho, aby robili veci, ktore necitia ,aby robili.... zneistuje ich to, vadi im to, skodi im to.. mozeme im ponuknut jemnu zmenu, ale nesmieme ich do toho tlacit..
Ved vo finale, komu je luto, ak je sam? tebe, jemu nie.... takze je to OK, ked je on OK a vystaci si sam, neries to privelmi... Nejakych kamosov uz len mat bude a mozno z neho bude ITčkar, ktory bude sam rad zavrety nieked vo svojom svete PC a bude robit genialne veci a zarabať miliony.. co ty vies 🙂
Takze prehnane to neries, ak ho do toho budes nutit a jemu to aj tak nie je prirodzene, tak to bude posobit umelo aj na ostatnych, nebude si vediet s takou situaciou počnuť a tym padom sa mozno dostane do trapasu, ktory by inak nemal...
Nie kazdy musi byt druzny a spolocensky.. aj ked viem a chapem, ze by si bola spokojnejsia, ako kazda mama, ale hold, je to jeho cesta 🙂 .a mozno to tak nebude navzdy, mozno sa nieco aj same zmeni...

vevesun
autor
22. nov 2015

Kočky,ste milé,veľmi pekne ďakujem za všetky postrehy a rady.Môj Samko je krásny a naozaj nadpriemerne inteligentný chlapec.Minecraft hra 10 minút denne(čas presne stopujem!) hra iba kreatívnu verziu a tá je ozaj skôr pre malých architektov.
Hra sa hlavne s logom a študuje knihy ktoré o tejto téme má.
A nie,jeho záujmy niesu primerane veku a nikdy neboli.Minulého roku si na Vianoce rozbil prasiatko a poslal Ježiškovi svoje úspory, lebo si prial drahu hračku ktorú mu nemohol celú Ježiško kúpiť.A tak nakoniec Ježiško priniesol programovateľného lego Minstorm robota.Samko ho sám postavil v priebehu niekoľkých hodín.
Nemôžem ho zaujať hrou pre 6 ročne deti.Len veľmi vynimocne sa to udeje a to ho na to musíme fakt nabádať intenzívne.Ja si nemyslím,že má nejaký postih.Sociálne interakcie chápe veľmi dobre a má vždy vhodné reakcie.Je ale a bol vždy troska iný ako jeho rovesníci.S deťmi v svojom veku sa väčšinou nudí.On nikdy nemal v ruke autíčko,omalovanky sú pre neho strata času,rad ale tvorí niečo nové,vymýšľa vynálezy...
Ja som sa snažila veľmi intenzívne tráviť s ním veľa času s deťmi.On nikdy ale nemal rád veľké skupiny ľudí, necíti sa dobre keď je v cudzom prostredí...nikdy sme to preto nerobili nasilu.
Krúžky má od 3 rokov vždy tie,ktoré si sám povie a keď mu z nejakého dôvodu nevyhovujú,zrusime ich.Aktuálne má klavír,výtvarnú a športový krúžok.
Môju Samkovi vyhovuje samota,ale v škole ho začali vyclenovat zo skupiny a on z toho aj začína byť smutný 😢. Trhá mi to srdce.Dali by sme mu naozaj aj posledné a hlavne nechceme niekde spraviť chybu,ktorá by ho nejako poznačila v budúcnosti. Je úžasný aký je a nechcem ho nijako meniť.Len správne pristúpiť k situácii.
😉😘

simonka77
22. nov 2015

@dadis vies, ja som nazoru, ze rodic je na to, aby usmernil svoje dieťa, a to aj v prípade používania PC. Starší syn má 12rokov, a ver či nie, vždy sa spýta, či môže ísť na PC a na ako dlho. A vždy povie, či sa ide zahrať, to má pol hodku, alebo či ide kvôli školským veciam, a to má podľa potreby. 4x v týždni má tréningy, v jedno voľné poobedie v týždni ide so mnou cviciť - nie preto, že ja chcem, ale proste chce ísť so mnou. Menší 2ročný si vie vypýtať rozprávku, pustím - jednu dve a venujeme sa iným činnostiam.
Je to o rodičoch, ako vedia zadeliť čas deťom, resp. ako ich vedia usmerniť.
Písala som hlavne o tom, že nie som zástanca zmeny osobnosti dieťaťa podľa väčšiny.

vevesun
autor
22. nov 2015

@simonka77... ja s tebou súhlasím.Sami má svoj tablet.Cez prázdniny letné máme pravidlo že na jeden týždeň,má jedno nabitie a organizuje si to on Sám.Keď to minie naraz celý zvyšok týždňa je bez tabletu a on nikdy nenamieta. Pravidlá rešpektuje absolútne a vie, že kompromis u nás v tomto neexistuje.
Teraz cez rok je to 10 minút denne.zazvoní budík a on mi tablet prinesie.
Myslím si ale že obsah ktorý mu spristupnujem na Ipade je plne vhodný jeho veku.
Žiadne strielacky, zbrane ani nič obdobne u nás nikdy nebolo.

dadis
22. nov 2015

@vevesun presne viem o com hovoris. Nemyslim si, ze introverti nemaju potrebu sa s niekym priatelit, preto ti radim mu pomoct sa do spolocnosti zaclenit.
Ja rovnako nemam rada davy, nove prostredie a vela novych ludi, ale vzdy som bola rada,ak som uz tych ludi spoznala, stali sa mi blizsi a niekto spoznal mna a mal ma rad. Cize aj ked je introvert, myslim si, ze niekoho s kym si bude rozumiet potrebuje, ak nie v skole (co by bol ideal), tak mimo. Ja som mala cele detstvo kamaratku o rok starsiu, aj ked mi v skole taka blizka dusa chybala (ani som si celu ZS inu najlepsiu kamartaku v triede nenasla, vzdy som bola ta 3.), tak som vedela, ze mam cloveka, s ktorym si rozumiem. Alebo sa skus spriatelit s niektorou z mamin, par krat chodte spolu s detmi von, niektore deti potrebuju viac casu pre seba, aby sa spratelili. Chodi syn do skolskeho klubu?

mamutka
22. nov 2015

nas maly je podobny. V Trnave je sychologicka, ktora sa zameriava na Aspergerov syndrom u deti. Dr.Janosikova. Moze mat kludne aj Aspergera, je vela foriem a nemusis sa bat. My sa s muzom bavime, ze podla tychto definicii sme aspici obaja a nikto to nikdy neriesil. Ona s dietatom pokeca, pohra sa a poradi, co by mu pomohlo. A kolektiv? Deti vedia byt krute, syn sa musi stav hodne silnou osobnostou, aby mal sebavedomie a bol v pohode, ked nebude taky ako svetci ostatni. Akosi sa od ludi ocakava, ze budu ako cez kopirak, nedajboze sa odlisovat ....

danaholanova
25. nov 2015

No ja som uz pisala ze syn je druhak a kvoli tomu, ze je dobry nechce vystrajat a neznasa nasilne hry bol velky problem zacali ho spoluziaci bit. Ale vymenili im ucitelku, lebo mali velmi agresivneho ucitela takze jedno cez druhe, ale poriesilo sa to aj p.ucitelka velmi pomohla a dokonca sa uz skamaratil, /aj ked niektorych som musela chytit pod krk ja/ a viete co ma tesilo najviac? Vcera mi ucitelka povedala ze, vyrusoval so spoluziakom na hodine. A ja vam uprimne cela stastna ze sa zaclenil do kolektivu radsej nech vyrusuje ako vsetci ako by ho mali mlatit./ale to len tak vo vnútri/.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli