Šáčkové polievky, mrazená zelenina a polotovary v školskej jedálni

kape
13. sep 2017

Poprosila by som Vás o rady usmernenie, navigovanie.
Včera som sa na rodičovskom združení dozvedela , že u syna v škole v školskej jedálni sa deťom varí veľa z polotovarov, varia im sáčkové polievky a nakupujú výlučne mrazenú zeleninu, čo je vraj podľa vyjadrenia vedúcej jedálne čerstvá zelenina. Riaditeľka si vraj s ňou nevie rady a vraj je ťažké nájsť náhradu. Naša škola patrí pod BSK, nie pod miestnu samosprávu. Keďže mne to nie je ľahostajné povedala som si , že rozprúdim debatu u nás na škole a pokúsim sa v tomto smere niečo pre naše deti urobiť. Viete mi prosím poradiť príslušné orgány, ktoré toto môžu riešiť, prípadne aj Vaše skúsenosti s niečim podobným a či sa Vám podarilo s tým niečo urobiť. Tiež sa mi veľmi nezdá, že riaditeľka si nevie v tomto smere s vedúcou jedálne poradiť.
Ďakujem.

sipopa
13. sep 2017

neverim tomu, ze riaditelka s tym nic nemoze urobit. este nejako pochopim tu mrazenu zeleninu, to je vo vacsine jedadalni ale sackove polievky? to uz ani polievku nevedia normalne uvarit? treba aby sa do toho zapojilo viacero rodicov, neverim, ze sa s tym neda nieco urobit, keby na nu riaditelka zatlacila a pohrozila jej tym, ze ich "vymeni" tak by isto rychlo otocila a bola pristupnejsia jednaniu

bosorkabb
13. sep 2017

Mrazená zelenina sa v školskom stravovaní používa bežné aj kopec iných mrazených veci. Sackove polievky však nie. Keď tak rôzne granulovane prísady ako vegeta, korenie, bujón to som v sklade videla.

kape
autor
13. sep 2017

@sipopa - vraj v BA nevie nájsť náhradu tak ľahko

tana85
13. sep 2017

urcite sa to da napadnut lebo taka sackova polievka je plna soli a ta je myslim nejak stanovena v jedalnach... skusala tiaditelka dat inzerat, ze hlada novu kucharku? toto by som ako rodic neakceptovala. drzim palce, nech sa vam podari nejaka zmena

marytesss
13. sep 2017

to čo je za blbosť? v BA je asi najväčšia populácia ľudí na SR, veľa ľudí tam aj cestuje za prácou.... isto by sa niekto našiel, ale je to kopa papierovačiek, vybavovania a pod, čo sa riaditeľke očividne nechce riešiť, plus pohovory a pod. takže spíš petíciu alebo niečo podobné od rodičov, ktorí s tým tiež nesúhlasia, aby sa pani vedúca vymenila, pokiaľ nemá v pláne zmeniť svoje zaužívané "zvyky" ohľadom stravovania detí v škole.

kacena4
13. sep 2017

sackove nechapem, ale mrazenu zeleninu casto uprednostnujem aj ja kedze je zdravsia ako "cerstva" https://www.aktuality.sk/clanok/480596/je-to-mo... a polotovarom sa v dnesnej dobe v skolskych jedalnach/aj zavodnych kedze maju normativy na deti nevyhnes ☹ za tie smiesne ceny tym detom musia nieco navarit a z cerstvych potravin je to casto nemozne, tak si musia pomoct polotovarom). napr. je jednoduchsie uvarit makove cestovinove slize a k tomu nieco dodat napr. ovocie ci nejaku vydatnu masovu polievku ako im robit domace slize (zabyt s tym 1/2 dna) a spravit im tu spominanu sackovu posievku - najma ak maju menej personalu - nie ako za sociku... skus si nastudovat kolko je normativ na jedno dieta na obed a kolko sa da z toho uvarit... je to des a nie hned odvolavat veducu jedalne, ale hladat kompromis....
nie je to az tak jednoduche ale zasa nechcem sa ich zastavat

juliet86
13. sep 2017

Ono aj ked nie je sackova. U nas varia. Ale je v nej veeeela muky cinskeho cesnaku a presolena... takze ani vtedy to nebude musiet byt vyhra...

oskvarka
13. sep 2017

@kape k tým veciam čo si vymenovala vˇ%setko súhlasím ale mrazená zelenina je plnohodnotná zelenina tam by som problém nevidela.... tie ostatné veci sú na zaplakani teda....

alaguema
13. sep 2017

@kape riaditeľka sa vyhovára. Oslov radu rodičov školy a jednotlivých rodičov v rámci triedy, prípadne aj mimo nej a adresujte riaditeľke hromadnú sťažnosť s tým, že v prípade odignorovania z jej strany, sa obrátite na príslušné nadriadené orgány. Potom sa uvidí, či si nevie poradiť so zamestnancami. Sáčkové polievky...to som ešte ani nepočula. Školské stravovanie je obvykle celkom zlé, ale toto je vrchol drzosti. Nehovoriac o tom, že je to drahšie, ako polievky z primárnych surovín a zákonite niekde v stravnej jednotke šetria, aby mohli tie sáčkove hnusy kupovať.

sissy27
13. sep 2017

@kape mrazená zelenina mi ako tragédia nepríde, ale sáčkové polievky určite nepatria do žiadneho jedálnička...

@marytesss žiaľ, BA nie je krajina zázrakov a prevádzkovať školskú jedáleň nie je v prvom rade lukratívny kšeft... veľmi záleží, ako je postavená zmluva... u nás bol na zš problém v tom, že vedúca školskej jedálne mala zmluvu postavenú tak, že bol veľký problém ju vypovedať a keď sa našla cestička ako to spraviť bez sankcií, tak nastal problém č.2 - ona si totiž prenajala len čisto priestor, ale vybavenie do poslednej lyžičky priniesla vlastné. To znamenalo nájsť opäť niekoho, kto prinesie nie len pracovnú silu, ale aj sporáky, spotrebiče, hrnce, panvice, taniere, atď. ... A to už také jednoduché nebolo... Bol to boj na niekoľko rokov...

oliva276
13. sep 2017

@kape - nie je divné, že vás iniciatívne hneď na prvom rodičovskom združení informovali o varení zo sáčkových polievok? (Ak by to bola pravda, je oveľa pravdepodobnejšie, že takúto vec budú "držať pod pokrievkou".)

marytesss
13. sep 2017

@sissy27 ou, to som nevedela že to býva až takto komplikované.... dobré vedieť. ďakujem za poučenie 🙂

marusia12
13. sep 2017

Nevaria sa sackove polievky ako ich klasicky pozname, ale su to tie iste chemicke veci, len je to balene vo velkej krabici. To len pre vysvetlenie. Cize klasicka vegeta, nejaka chemicka prichut a je to. Tiez mam problem so stravou v Dubravke na jednej skole, ale neurobim s tym nic. Zvysku rodicov je to asi jedno a za 20€ mesacne sa neda cakat zazrak. Rodicia viac na stravu dat nechcu. Sak naco....

marusia12
13. sep 2017

@alaguema Skus najst skolu, kde sa vari klasicka polievka. Mozno male a sukromne, inak vsade vo velkych ficia "sackove".

elysiacik
13. sep 2017

A odkiaľ vlastne viete, že im tam robia sáčkové polievky? Lebo na to sú myslím, nejaké normy aj na tú soľ ako tu už niekto spomínal. Neviem no je pravda, že väčšina rodičov chce platiť za stravu čo najmenej ale vyťažiť čo najviac. Asi bude treba rátať s tým, že keby sa vybavila nejaká lepšia strava tak stúpne aj cena a tam nastane komplikácia

kape
autor
13. sep 2017

@oliva276 - neinformovala, to som sa na konci svojimi otazkami ohladne sk.jedalne dostala ja. Pytala som sa na kontroly nakupu a pouzivanych potravin v nasej jedalni pri vsetkych tych terajsich potravinovych kauzach, ktore v sucasnosti su a na to mi nolo povedane, ze este mame aj ine problemy.

chrissie_kf
13. sep 2017

Len uvarit kvalitny vyvar alebo polievku pre take velke mnozstvo deti/ludi je dost narocne a aj nakladne. Preto sa pouzivaju tie dichucovadla. Robi sa to aj v nemocniciach. Netvrdim ze to schvalujem. Ale je to tak . Nehovoriac o tom ze stolovsnie deciek je dost katastrofa a to mnozstvo vyhodeneho jedla je na zaplakanie.
A otazka je ci tie polievky nutne treba denne. No netreba.

kenzom
13. sep 2017

Riaditeľka školy nemusí mať na jedáleň absolútne žiadny dosah. Ak chcete veci pohnúť musíte tlačiť na zriaďovateľa....tam je pes zakopaný...môže to byť od kšeftu pre kamosa az po problém nájsť firmu a kucharky..plat pod min.mzdou nepustí...v ba to je fakt problém pre skolu najst kucharku aj upratovacku....

wikisara
13. sep 2017

Je to dosť zúfale, že v školách varia takéto jedlá ale myslím, že je to už dlhšie obdobie takto len to predtým nikto neriešim. Všetky školské jedálne podľa môjho názoru varia z polotovarov aby im to vyšlo

marusia12
13. sep 2017

A skúste nájsť na obed niečo čerstvé... zelenina a ovocie okolo obeda ani neprešli.
U nás v BA, kde som toto riešila je majiteľ kuchyne asi nejaký primitív vidlák, inak si výber jedál neviem vysvetliť.... varia všetko z múky, samý lacný bordel. Nehovoriac o tých umelých polievkách plných chémie a soli.... hold, nechce sa im variť... za taká námaha to nie je, nahádzať do hrnca kuracie skelety, živú zeleninu a urobiť za doobedie vývar... iste to vyjde lacnejšie pre také množstvo detí ako ten umelý bordel....

osky
13. sep 2017

toto je hruuuuza.
ucitelky,jedlo,obchodne retazce....
clovek nevidi jediny pozitivny prispevok.
ludia...asi nenarobime nic 😢

zuzikak
13. sep 2017

suhlasim s @kacena4 - tazko sa vari z tak mala penazi. Ale skus sa dat do kopy s inymi rodicmi. U nas v skolke su dobrovolnici ako "stravovacia komisia". Patria tam 2 rodicia, clen rodicovskej rady, riaditelka a kucharka. Clenovia (a teda aj rodicia) maju pravo kedykolvek prist a skontrolovat mnozstvo jedla a chut. U nas bol problem, ze detom davali privela peciva (napr. desiata roztek a mlieko, olovrant roztek a caj), tak s veducou jedalne sa skusali diskutovat a robit kompromisy. Na desiatu sa napr. da roztek a caj a mlieko sa usetri na olovrant a spravi sa kasa atd. Vselico sa da, ked sa chce. Ak sa dohodnete na diskusii, uvidite aj veci zo strany kucharky. Ak sa s nou nebude dat dohodnut - uz je na riaditelke, co s tym spravi (a neverim, ze by sa nedalo.) Proti polotovarom nie som a ani proti mrazenej zelenine ale chemicke dochucovace a sackove polievky su fakt bordel....(uz len koli roznym alergiam deti)

mrkvicka060
13. sep 2017

Ked nebudu varit sackove polievky tak uvaria tak, ze tam do toho obrovskeho hrnca daju 5 kociek masoxu... a zas je to len ta stara dobra sackova polievka... len to vyzera, ze uvarili sami

ysseba
13. sep 2017

🙂
Áno je ťažké nájsť náhradu. Choďte tam variť vy za 350€. (tým duplom v Bratislave) A za tuto cenu práce tam čistite kvantá čerstvej zeleniny a pod. A potom sa kukajte na to ako to nevďačné deti nezjedia a všetko to ide do pomií pre prasatá. nehovoriac o rozpočte ktorý je na jeden obed. Za málo veľa muziky nedostanete. A čo tá mrazená zelenina je podľa vás rádioaktívna, že vám z nej deti umrú alebo im narastie druhá hlava?

kape
autor
13. sep 2017

Dakujem Vam vsetkym za reakcie, urcite to skusim posunut na skole dalej. A urvite sa aj z menej da chutne a zdravo navarit, uz sa napr. pisalo o kucharovi Marianovi Maszayovi, ked to ide unho v jedalni potom by to malo ist aj inde.
Ja z polotovarov nevarim, t
osobne si myslim, ze zmrazena piza namiesto cerstvej v skolskej jedalni kde sa stravuje nejakych 200 deti nie je ok. U nas sa stravuje len prvy stupen, kde v rocniku je v priemere 60 deti.

ysseba
13. sep 2017

A sáčkovými polievkami si si istá? Tak to sa mi zas nezdá.... A polotovarmi myslíš čo? Napríklad šúlance? Že ich kúpia už dopredu a nerobia si zemiakové cesto a nešúľaju ich tam od tretej hodiny rannej?

zuzana76
13. sep 2017

ono casto krat je skolska jedalen pri nejakej skole, nie su priamo zamestnancami skoly, takze riaditelka na nu nema dosah

simca06022011
13. sep 2017

Mne sa to nezda, musia postupovat podla receptur, iste im nedavaju sackove polievky.. ani by im to financne nevyslo tak vyhodne. Cize toto je taka polovicata pravda, druha vec je ak to nevedia primerane ochutit, vela soli atd.. co je castý zlozvyk kucharov/kucharok a nie len v skolkach a skolach.

mirkaaa80
13. sep 2017

@juliet86 presne ako hovoríš, bohužiaľ za tie ceny si nemôžu dovoliť kvalitné potraviny....Vzdy keď mi maly ochorel, bola som mu zobrať v škole obed aby mu neprepadol.....A kazdykrat polievka slaná jak sviňa!

kenzom
13. sep 2017

@simca06022011 presne musia variť podľa schvalených receptúr...sačkové neverím, aj soľ im obmedzili..skôr mi vadí kadejaká mrazená kuracina...ale to pri tom rozpočte nedajú..a spagety s kakavkom by mali zakázať...ale pokiaľ im nedovolia zdvihnúť cenu za lístok, neverím...