Sfumato - splývavé čítanie. Má s tým niekto skúsenosť?

zuhu
22. okt 2011

dobrý deň, mám osemročnú dcérku dysfatičku, máme veľké problémy s čítaním a písaním, čo pramení z jej rečových schopností. len pred niekoľkými dňami som čítala o spôsobe, ako možno pomôcť takýmto detičkám - ide o splývavé čítanie podľa dr. navrátilovej, máte niekto skúsenosť? je takáto možnosť i v okolí trnavy, piešťan? prosím ozvite sa.

zabarka
9. dec 2012

Je to trošku neskoro..ale predsa.. v lete som absolvovala kurz Sfumato. som akreditovaná a vrelo odporúčam. je to metóda, ktorá sa deťom páči... je hravá a naozaj pomáha. takže šup - šup na sfumato. 🙂

zdenkaamarosko
29. okt 2013

Vie mi niekto poradit, kde cerpat informacie o metodike Sfumato - splyvavom citani? Prebiehaju kurzy pre zaujemcov aj na Slovensku? Su na Slovensku psychologovia, logopedi, externi ucitelia, ktori pracuju s metodikou Sfumato? Budem vdacna za vase odpovede. 🙂

dada07
29. okt 2013

Ahojte. Pocula som, ze na sukromnej ZS Felix pouzivaju rozne netradicne metody ... skuste sa spytat.

babulina
29. okt 2013

Zs tupolevova v bratislave ma na stranke info, ze ucia citanie prostrednictvom tejto metody

macocha
4. sep 2014

@zuhu Ahoj, je tá otázka ešte pre Teba aktuálna? Ja som včera o Sfumate počula prvýkrát a priamo v Piešťanoch. Vyskúšala si s dcérkou? Našla si niečo?

macocha
4. sep 2014

@tessa ak tomu správne rozumiem, tvoje deti sa učili alternatívne a písali tým Comenia Scriptom, ale je to iná alternatíva ako Sfumato?
To, čo píšu na http://www.sme.sk/c/6903568/bez-lastoviciek-a-e... mi skôr pripomína metódu Eľkonina, to mala dcérka v škôlke, len teda po to rozoznávanie hlások, písať a čítať sa neučili. Sfumato pokiaľ som dobre informovaná neučí ako prvé písmeno A ale O, potom S...

@zabarka prosím Ťa a na čo sa mám pripraviť ako rodič? Teda niečo nám pani učiteľka naznačila, ale nebolo veľa času a ja som zvedavá a nedočkavá. 😅 Hlavne teda mi vŕta v hlave, či ten Eľkonin v škôlke nebude teraz aj na škodu.

tessa
5. sep 2014

@macocha ja sa priznám, že neviem, čo je Sfumato, nejak som to neštudovala až tak...Vieš, ono, keď nám bolo povedané, že syn bude v experimentálke a hľadala som info o tom, tak som našla Sfumato a myslela som si, že to bude ono...
Ale potom nám to bolo vysvetlené, že to je experiment len a že je to všetko v štádiu výskumu...ba dokonca min. rok sme mali zakázané aj hovoriť o tom na verejnosti, a do médií...vraj aby sme výskum neovplyvnili a nepodali zlé info...
Ťažko sa mi to celé ťažko vysvetľuje, lebo info, ktoré mám a je aj verejné, je zhrnuté v tom linku, ktorý som ti dala..

Ale ak sa mám ja osobne vyjadriť, tak tento experiment, ktorým syn prešiel min. rok, resp. ešte stále prechádza...hodnotím vcelku pozitívne, čítať sa naučil, rozumie aj textu, ktorý číta a čo je hlavné pre mňa, nemusela som ho trápiť s krasopisom, s lastovičkami...Píše takým mixom tlačeného voľne spájaného písma a keďže on mal zlú grafomotoriku, bolo to pre neho omnoho jednoduchšie, ako teraz, keď mám druhého syna prváčika a ten sa bude učiť klasicky šlabikár, a písané písmo (a po pravde mám strach, ako to zvládneme :D ), lebo tá metodika experimentu sa mi pozdáva omnoho viac, ako klasická výučba.
Nestresuje to deti, voľne nabiehajú na písmenká, žiaden krasopis.... 🙂

jaaknaj
5. sep 2014

Prajem vám krásny deň,
SFUMATO - splývavé čítanie je ohromujúca metóda či už na počiatočnú náuku čítania pre deti, tak pre nápravné čítanie u detí, kde sa diagnostikovala dyslexia, či iná porucha čítania. Klasickú výuku od prvej triedy robia niektoré vybrané školy, ale nápravnému čítaniu sa venuje len málo školených učiteľov.
Ak nepochodíte u psychológa, alebo špeciálneho pedagóga, nápravnému čítaniu sa venuje aj súkromný sektor, skúste si mrknúť stránku http://www.agenturaradost.eu/doplnkove-vzdelava....

elize
6. sep 2014

Nas drobec je od septembra prvacik a v skole do ktorej chodi sa ucia citat sfumato metodou. Prve tri mesiace nam odporucaju s detmi vobec necitat. Vraj by sme narobili viac skody ako uzitku. Ak nam deti budu chciet doma citat same, mame ich nechat aby citali, ale nemame ich opravovat. Ako prve zacali pismenkom O, okrem citania ho aj pisu. Pismo maju tlacene nespojive - Comenia script. Jednou z vyhod tohoto citania je, ze deti vedia hned pochopit citany text.
Viem o aku metodu ide, viem ako deti pri tejto metode citaju, ale neviem ako ich to ucia 😀
Skus pozriet youtube, ci tam nebude nejaka prakticka pomocka.

macocha
7. sep 2014

@elize Tak približne to aj nám hovorili - nečítať s deťmi, len nechať, ak majú záujem to ukázať a povzbudzovať. Akurát že naši ešte nezačali O. Ste nejakí rýchlejší. 🙂

@jaaknaj Aj mňa to na počutie nadchlo, ale hľadala som, či sa tu nenájde niekto, kto už to so svojim dieťaťom absolvoval. Lebo žiadna kritika, žiadne negatíva - to sa vo mne zobudila prirodzená podozrievavosť. 😅 😀

@tessa Dík za reakciu, držím palce obom chlapcom. 🙂 Prosím Ťa a čo sú to tie lastovičky? 😅 Som to čítala viackrát, nejako to neviem zaradiť...

bielanevesta
7. sep 2014

Moja malá je dysfatička a chodí na školu kde sa učia touto metódou. 🙂 A presne aj my sme dostali zakázané s deťmi zo začiatku čítať, ale malá už bola aktívna a predviedla mi ako sa to učia. 😀 Už tretí deň začali písmenom „O“

tessa
8. sep 2014

@macocha no však napr. písané J.... ťaháš tomu jéčku chvostík a ja tomu hovorím lastovička :D

blumka
3. okt 2014

@macocha @elize ja som momentalne ucastnik vzdelavania metodikou Sfumato, uz v podstate koncim, a zaroven mam aj dceru v prvom rocniku, tak ak nieco potrebujete vediet, rada pomozem. U nas v skole sfumato uz funguje nejaky ten rok

macocha
3. okt 2014

@blumka jeeej, super že si tu 🙂 Tak napríklad, kde sa dajú sťahovať tie hárky na obťahovanie písmen? A vôbec, mala som dojem, že pri Sfumate sa píše tým iným písmom, Comenia Scriptom či ako sa to volá - alebo to je možnosť voľby? Lebo u dcérky v škole (prváčka od sept. 2014) ešte nepíšu, ale obkresľujú také klasické písané písmená.
No ale včera došla malá zo školy s tým, že majú opakovanie, tak nech napíšem písané S,s a bude trénovať. Nemala som šancu hovoriť s učiteľkou, ale tak sa mi zdalo na začiatku, že toto nemáme robiť. Tak som to zle ja pochopila, alebo moja malá si vymyslela niečo, čo nemusela?

blumka
3. okt 2014

@macocha pri sfumate sa pise klasickym pisanym pismom, len sklon je trosicku vacsi..viac padaju doprava. ale pismena pisat zacnu neskor..zatial su to len uvolnovacie cviky. TIe harky na obtahovanie sa nedaju stiahnut, ucitelky si ich fotia z metodickej prirucky a z ceskej ucebnice, kedze na SK este ucebnice niesu. A ano, ak pani ucitelka je naozaj sfumatacka tak ziadne trenovanie doma by nemalo byt a uz vobec nie ze mama napis pisane S. Deti momentalne len napozeravaju pismenka a ucia sa ich citat a rozlisovat, pisat nie. Na hodine im ucitelka ukaze ze toto je pisane S a aj im ukaze ze odtialto sa zacina pisat a deti ho obtahuju na pracovnom liste ale to len aby si oko zvyklo...

macocha
3. okt 2014

@blumka Dík. Tak už len jedna básnická otázka: ako to mám tej mojej malej vysvetliť, aby sa neponáhľala? Fakt to neviem udržať, stále sa pýta a ja len odpinkávam "počkaj, budete sa učiť neskôr".
A také že veď si stoj za svojim mi nepomôže. Ona si nájde niekoho - keď nie mňa, tak sa vonku opýta starších detí, ako sa píše to S. Potom vyzerám ako žiarlivá macocha, že furt behám a zakazujem jej učiť sa, pýtať sa. 😀

blumka
3. okt 2014

@macocha 😀 mam doma tiez taku 😀 Ona dojde zo skoly , urobi si na papier riadky a predpise si sama vstky pismena..o,s,b,u,a vleke a male pisane a potom chodi za nami ze mame pisat 😀
S tym ni nenarobime ze chcu vediet viac, su zvedave. Nic tym nepokazis ked jej napises S a nech si obtahuje, pismena sa pisu tak isto ako sme sa ucili my a sklon si ona nacvicuje uz teraz pri tych uvolnovacich cvikoch 😉

macocha
3. okt 2014

@blumka Len či si to ja ešte správne pamätám? 😀 Ja som z písania mala hneď od druhej triedy dvojku, že sa to učke nepáčilo. 😝
Dobre, dík za tip, tak teda nie napísať na začiatok, ale celý riadok mám ja napísať písané písmená a ona bude len obťahovať, hej? A keby som jej dala takú fóliu, že nech si nanovo poobťahuje tie už hotové predošlé, to už je moc uletené?
Dnes prišla, že už sa učia U. Aké písmeno nasleduje?

blumka
3. okt 2014

@macocha kludne jej daj foliu a nech si obtahuje 😉 a nejake pracovne listy od ucitelky nema? ze barbina v strede a okolo same B a b pisane napr...a ine take pracovne listy...tie si moze obtahovat
po U ide A

macocha
3. okt 2014

@blumka Nosí od učiteľky tie pracovné listy, ale už popísané. Preto som chcela, že jej stiahnem na novo čisté. A oni mali na b tuším bubon v strede. Ale tak skúsim s tou fóliou.
Konečne že bude aj A, lebo obe babičky sú z toho mimo, že prečo nejdú od A 😀

blumka
3. okt 2014

@macocha 😀 babky to najviac prezivaju vzdy 😀

ajabaja
23. nov 2014

@blumka Dobry vecer. velmi sa tesim tejto, aj ked utichnutej debate 🙂
prosim vas, kam sa da ist na kurz Sfumata na SK, resp. v CR? velka vdaka za info.

macocha
15. jan 2015

@blumka pomoooc, urgentne 😀 😀
Malá si mýli "m" a "n", najmä ak sa striedajú písané a tlačené 3-písmenové slabiky na čítacom liste. Je na to nejaká sfumaťácka finta? Aký je rozdiel v čítaní týchto dvoch hlások na konci slova (slabiky)? Lebo ono je jej aj ťažko rozumieť, či číta "num" alebo "nun". A samozrejme keď ju opravím, zvaľuje to na mňa, že som jej zle rozumela. 😅

blumka
15. jan 2015

@macocha cita kazdu hlasku dostatocnw dlho aby mala cas ocami si napozerat dalsiu? Lebo ak ano tak by nemala mat problem v citani a hlavne pri hlasnom sfumatackom citani je dobre rozumiet co cita.

macocha
15. jan 2015

@blumka myslím, že to nie je o tom, že by nemala čas pozrieť. Ona si tie počty kopčekov mýli. Proste písané n zamieňa za tlačené m. Zrejme tak nejak, že nepozerá na prvé dve hlásky, či sú písané alebo tlačené. Keď ich už vyslovila, tak pozerá na to tretie m či n samostatne a len tak tipuje, či je to písané n alebo tlačené m...

no a to rozoznanie - má teraz taký huhňavý hlas tak niekedy si fakt nie som istá. Som myslela, či napr. n sa nečíta kratšie alebo s iným nábehom ako to mmmmmmmmmmmmmmmmM.

blumka
15. jan 2015

@macocha ano chapem, a bol podobny problem ked mali izolovane m a n. Ked jej das citat pismena sams vtedy tiez tipuje? Problem moze byt uz tu ze proste nema tieto konkretne pismena poriadne zafixovane. Ucitelka co na to? Treba sa vratiti spat k samostatnemu pismenu n a m a fixovat

macocha
15. jan 2015

@blumka s učiteľkou mám termín na konzultáciu až o 2 týždne. Skúsim ju odchytiť medzi dvermi zajtra... ale všimla som si to až dnes večer, doteraz si ich nemýlila. Dala som jej pozrieť a obťahovať M a N zo starých kariet... trochu pomohlo, ale pár chýb urobila aj po tom. Tak asi to pár dní potrvá, skúsime cez víkend sa vrátiť a fixovať.
Dík za konzultáciu. 🙂

therasky
24. jan 2015

@zabarka Ahoj,aj ja som v lete absolvovala kurz Sfumata,mohla by si mi v niečom pomôcť?potrebovalka by som vzory mariášových kariet.vopred Ďakujem

barbora21
21. feb 2015

@ajabaja neviem ci je to este aktualne ale teraz od marca zacne novy kurz Sfumata vramci kontinualneho vzdelavania - viac na sfumato.cz ale kurz bude v BA a v dalsich slovenskych mestach.

filomena
21. feb 2015

@barbora21 prosim ta nevies ci ten kurz je len pre ucitelov alebo aj pre verejnost ? Dakujem.