Šikanovanie na škole. Ako sa s tým popasovať?

junovka
11. jan 2008

Mam problem, ale neviem, ci som dala vhodny nazov
Mam prvacku, ktora je v skole velmi sikovna, co mi potvrdial aj triedna.Keby mohla tak, by spoluziakom znesla aj modre z neba, ale problem ktory je v nej, tak je to ze je velmi ticha, utiahnuta a to spoluziaci zneuzivaju.Zvyknu jej robit prieky, smeju sa jej....Dnes rano som jej dala do skoly 7Sk, nakolko maju v skole taky maly obchodik s potravinami, a nakolko mi stale hucala, aby som jej dala peniaze, lebo aj ine spoluziacky maju.Ked sa vratila domov,pytala som sa jej co si kupila.Povedala, ze nic, lebo ze mala malo penazi .Potom mi povedala, ze minula mince, ale nic nekupila.Dajako mi to neslo dokopy, tak som jej povedala, aby tie mince mi ukazala.Tusila som, ze je nieco nedobre.Rozplakala sa a povedala, ze jej 2 -e spoluziacky vytrhli z ruky peniaze a kupili si lizatka za ne.Mienim ist za triednou s tymto problemom, aby ich nepustala do obchodu, pretoze ked sme mali rodicko, tak sama bola proti tomu, aby tam chodili.Ked budu mat rodicko, tak mienim povedat rodicom tych dievcat, aby davali svojim dceram viac penazi, nakolko im asi nestaci, ked beru nasilim inym detom,konkretne mojej dcere.

Mne nejde o tych 7 Sk, ale o to, aby svoje deti viac usmernovali a vychovavali 😉

Co vy na to?

magg
11. jan 2008

nema v triede nejaku kamaratku, ktora by ti vedela vysvetlit okolnosti za akych sa to stalo?. Bolo by dobre vypocut si na to nazory viacerych stran, neviem aku maju triednu ucitelku, ale na prvom stupni nesmie nechat deti cez prestavku bez dozoru, takze by mala mat prehlad co sa deje,. Ak dcerku ostatne deti naozaj sikanuju, mala by si to tr. uc. vsimnut. Neviem, ci by bolo vhodne, vystupit takto zhurta na rodicovskom, tie deti doma niekto vychovava, tak aby rodicia neboli horsi ako oni. Skor by som sa o tom s nimi porozpravala v sukromi, aby sa to neobratilo proti tebe.
A dcerku skus doma povzbudit, aby mala viac sebavedomia a podpor ju aby sa naucila riesit konflikty sama, aby sa nebala.
Drzim prsty 😉

luciferova
11. jan 2008

ahoj magg - ty pracujes v skolstve? lebo neviem, ako si prisla na to, ze ucitelka nesmie nechat deti cez prestavku same.

magg
11. jan 2008

momentalne nepracujem ale ano mam to vystudovane a nesmie nechat deti bez dozoru

luciferova
11. jan 2008

hej, chapem. ja praveze robim v skolstve a nejak sa to technicky ani zdravotne neda zabezpecit. clovek potrebuje aj na wc, aj porady byvaju a pod.

magg
11. jan 2008

ja nemyslim ze priamo ucitelka ma sediet v triede, ale stale je na kazdej chodbe dozor ktory dohliada co sa deje, a myslim, ze ked je nejaky konflikt medzi detmi, tak si to dozor vsimne a mal by to nahlasit triednemu, aspon u nas sa to tak robilo vzdy. Tym padom mala ucitelka prehlad a mohla podat informacue rodicom, preto si myslim, ze najprv by bolo vhodne porozpravat sa s triednou, pokial to bol prvy pripad a nikto si nic nevsimol, nemusi ist o nic vazne, ale pokial sa to deje castejsie, ucitelka by musela byt velmi nezodpovedna aby si nieco nevsimla

luciferova
11. jan 2008

ten dozor na chodbe ma vsak na starosti nielen jednu triedu, ale niekolko.

ja by som sa tiez najprv porozpravala s triednou, necakaj na rodicko, ale chod trebars aj v pondelok. aj u nas sa teraz vyskytol jeden takyto pripad a mila mamicka to zacala rozkrikovat po celom meste pricom to ale nie je pravda a chyba bude zial v nej a jej dietati.

magg
11. jan 2008

Kazdy rodic je zatazeny na svoje dieta, tiez na bambulu nedam dopustit a v podobnej situacii by som ju branila zubami nechtami, no treba to riesit v pokoji aby si dcerke nenarobila vacsie problemy.

nera
11. jan 2008

Vlasti - ja by som hneď v pondelok išla za triednou a porozprávala sa čo sa stalo. Určite by som nečakala na rodičko.
(No ešte počas víkendu by som sa nenápadne viackrát porozprávala s dcérkou, aby Ti povedala čo sa deje v triede, či to vystrájajú iba jej či viacerým, čo sa vtedy stalo...a pod.)Jednoznačne treba to riešiť, nečakať na ďalší prípad. Každý si len toľko dovolí, koľko je mu dovolené....
Magg- učiteľka si nemusí nič všimnúť a to nemusí ich vôbec zanedbávať, musela by sa aspoň rozštvrtiť, aby všetko stíhala kontrolovať....nedá sa to aj keby si bola hyperaktívna....žiaľ.
A napokon takí ktorí chcú takto spolužiakov deptať to určite nebudú robiť pred učiteľkou....tá si nemusí nič všimnúť, snáď iba smutné a neisté správanie dcérky.
Takže ja by som určite to riešila čím skôr....podľa vlastných skúseností viem, že keď to bolo riešené hneď tak bolo to aj vyriešené.
Ja by som dokonca(ak by to už bolo vážnejšie) to riešila tak, že by som si nechala predvolať rodičov tých dievčat, aby sa to raz a navždy vysvetlilo.
Treba si uvedomiť, že takéto niečo sa stáva práve v prvom ročníku, keď sa deti kamsi zaradzujú...a práve na také detičky to má najväčší vplyv.
Ja som mala v triede tiež taký prípad....no predvolali sme si rodičov, urobili pohovor.....a bolo to prakticky vyriešené. Už sa to neopakovalo.

junovka
autor
12. jan 2008

vdaka Evi.V pondelok urcite to poviem v skole 😎 😉

penelope2066
12. jan 2008

tento problem by som riesila ihned a necakala na ziadne rodicko.ked si s detmi nevie rady ucitelka a rodicia tak by som to riesila ja a hned.mam o 6 rokov mladsiu sestru a ked bola v druhej triede na zakladnej tak jej robil zle spoluziak a to takym sposobom ze jej podkladal nohy a podkynal araz jej kopol do brucha tak velmi ze jej prislo zle a nevladala sediet na stolicke.isla som za nim a vyplieskala som ho ale jemu to raz nestacilo tak dostal este raz a bolo pokoj.tvoj problem sa da riesit aj inak ako mj ale urcite necakaj kym zakroci ucitelka.je velmi malo takych co sa zaujimaju o ziakov aby im pomohli.takze je to na tebe.

lidka619
12. jan 2008

ja mám dcéru tretiačku, a tiež to bolo to milé, pekné , poslušné dievčatko, ktoré bolo vychované tak, že každému má pekne napr. hračku požičať, poďakovať, nebiť sa, jednoducho - správne vychovaná. Ale prišlo obdobie, keď nastúpila do školy, a zrazu zbadala, že ten svet je iný ako trebárs doma, alebo v škôlke, tam jednoducho vládnu tí silnejší a arogantnejší. Tiež stále doma plakala, že ten jej urobil to a to, tá jej zase ukradla z peračníka to a to, a v kuse niečo. Samozrejme naša to učiteľke nepovedala, pretože bola naučená nežalovať. Ale jednoducho sme ju už teraz naučili, keď jej niečo niekto urobí zle, tak to povie učiteľke, resp. povie tomu dotyčnému, aby sa staral sám o seba a pod. Lebo ona je veľmi citlivá a všetko sa jej vždy dotklo a trápila sa pre to. Ale jednoducho niekedy treba mať aj kus zdravej drzosti v sebe, aby nebola stále len na posmech. Je to ináč strašne ťažké pre tieto deti, ale doba je veľmi zlá. Neboj nič junovka, malá sa musí oťukať, a trochu jej musíte aj vy v tom pomôcť - jednoducho ju naučiť reagovať, nebáť sa otvoriť ústa. Vieš, silnejší v škole si hľadajú len takých, ktorý si nechajú ubližovať, sú utiahnutý, pretože vedia, že sú neškodný. Ale za učiteľkou choď, povedz jej to, ale v prvom rade skús trochu malú "prevychovať" 😝

luciferova
12. jan 2008

ja osobne nepoznam taku ucitelku, ktora by sa nezaujimala o ziakov nesnazila sa im pomoct.

ale presne ako hovori lidka - ti silnejsi si hladaju prave tie obete, ktore budu ticho trpiet. aby sa mohli nad ne vyvysovat. zial je to tak. premyslam, ako ja vychovam svoje dieta. ak bude po mne, kus drzosti v nom bude 😀, ale ak nie, tak ho budem asi viest k tomu, aby bolo dravejsie. zalovanie z duse neznasam, lebo ked raz jeden zacne, nie je tomu konca ani u inych deti. ked si to maju vybavit same, tak sa biju, to tiez nie je dobre. tak potom neviem ako vychovavat dieta... 🙄 😒

nera
12. jan 2008

Tak to skutočne potvrdzujem, že stále ten "odvážnejší" si vyhliadne zväčša niekoho kto by nemal odvahu(či nemal to v povahe ) byť drzí a mu nejak odvrávať...a tak ho zneužíva....žiaľ.
A tak ako lidka písala, aj napriek tomu, že sú mi isté vlastnmosti nie príliš blízke, budem musieť napr. svoju dcéru vychovať tak, aby ju nik nikdy nevyužil, či niečo podobné...dnešný svet je fakt hrozný a mládež je z roka na rok horšia, prepáčte, ale aj hlúpejšia a o ich logike ani nehovorím...
Aspoň podľa mojich skúseností ☹ 😠

verulka
12. jan 2008

junovka, jednoznacne to riesit s triednou, prip. s riaditelom skoly...Nemyslim si, ze je spravne riesit to priamo tys rodicmi tych dievcat- na to je tu skola ako prostrednik. Okremtoho je jasne, ze tie baby tvojej dcerke nevzali prachy z dovodu, ze oni nemaju, ale jednoducho vyuzili svoju moc.Je dolezite vela hovorit s dcerkou o tom: musi vediet, kde su hranice, za kt. nesmienikto ist. A halvne je strasne dolezite makat na tom, aby ti vsetko pekne porozpravala aj to dobre, aj to zle...My sme sa to ucili velmi dlho, al eteraz uz ajka konecne pochopila, ze ak nieco prizna, resp. nezaprie je to pre vsetkych lepsie( my sme nemali problem so sikanou, ale s tym, ze akosi nehovorila vzdy pravdu)
ale nemyslim si mladez je horsia 😉 jednoducho sa meni prostredie, pre nich je to prirodzene- teda to co pre nas nie...Ale tak sme vnimali aj my nasich rodicov...
Drzim opalce, nech tuto inak podla mna velmi zavaznu situaciu uspesne zvladnete 😉

drobcek2007
12. jan 2008

junovka urcite to v pondelok chod riesit z triednou ucitelkou 😕
magg suhlasim stebou unas to tiez tak bolo ze dozor presiel aj dvakrat vsetky triedy na chodbe a stihali kontrolovat aj to ze ked ides na wc ci mas vrecusko a co v nom 😅

drobcek2007
12. jan 2008

a ked je porada cez prestavku tak nieje ziaden dozor ????? 😕 😕 😕