Škola a dieťa mladšie ako 6 rokov. Máte skúsenosti?

mysel
16. jan 2009

Ahojte, bojujem s pochybnosťami, či robíme dobre, keď chceme dať dcérku, nar. v septembri, do školy. Podľa nás 🙂 , okolia aj učiteliek v škôlke je šikovná, psychologické testy nás ešte len čakajú (máme psychológa aj v rodine, ten nástup odobril). Od začiatku škôlky je v rovnakom kolektíve, má tam silné priateľstvá, do školy nastupujú všetci a ona sa tam veľmi pýta. Prosím, máte niekto osobné skúsenosti s takouto situáciou ? Tiež budem rada, ak mi niekto poradí ohľadom žiadosti o prijatie do školy. Ďakujem

sassi
16. jan 2009

mysel, ak je šikovna a pani učitelky v školke a pani psychologička to odporučí, myslím, že nebude problem
my máme dcerku v juli, a tiež sme premýšlali, ale pani učitelky jednoznačne odporučili, aby do školy išla
napriek istým problemom v 1. ročníku (hravosť, bola nekoncentrovaná) nebanujem, že sme ju dali "skor"
Problemy sme bvyriešili v spolupráci s pedagogicko-psychologickou poradnou velmi rýchlo, a odvtedy je všetko OK

mysel
autor
16. jan 2009

Sassi, vďaka za reakciu aj povzbudenie. Určite uznáš, že to bolo dosť ťažké rozhodnutie - dať či nedať - ale zatiaľ je podstatne viac okolností aj ľudí za. Ibaže keď sa bude malá trápiť, budem si to vyčítať. Sú aj také názory, že načo dieťaťu uberať rok bezstarostného života a aj na tom je niečo pravdy 😅 Ach, ach

zuzulap
16. jan 2009

ja som tiez za nazor, ze netreba davat dieta priskoro do skoly. Ale na druhej strane- ak by sa mala v skolke nudit, ze by ju to tam s tymi "malymi" detmi nebavilo, tak je ozaj lepsie ju dat do tej skoly. Treba sa pozerat na celkovu osobnost dietata, ci je zrele po vsetkych strankach, ale to urcite psycholog zvazil. A ked to odporucil, tak by som ju na Tvojom mieste asi dala skor.

cairka
16. jan 2009

mysel, my máme v rodine 2 podobné prípady a ja odporúčam nedať. Synovec je októbrový, zvažovali, tiež bol šikovný, počítal, ale veľmi hravý a neviem ako to napísať, nerád počúval príkazy. tak rok počkali a za ten rok veľmi vyzrel. teraz už je druhák a super zvláda školu.
druhá je neter, toho času štvrtáčka. Je mimoriadne nadaná a nastupovala na doporučenie psychologičky do školy v 5apol rokoch, do triedy pre nadané deti. Je šikovná, čo sa týka učiva patrí k najlepším, ALE u ostatných deti pomaly začína puberta, menia sa im záujmy, prestávajú byť hraví a robí to veľký problém vo vzťahoch medzi spolužiakmi teraz- teda už od minulého školského roku.
takže odporúčam veľmi zvážiť aj EQ, či je aj v tej emocionálnej stránke dostatočne vyzretá.

sassi
16. jan 2009

cairka, ale myslím, že je rozdiel dať julove - septembrove dieťa do školy "skor" , a dať dieťa do školy už v 5,5 roku
pre dospeleho sa to zda len pár mesiacov, ale pre dieťa je polrok velmi vela
a ked s nimi bude trieskať puberta, bude s ním trieskať a je potom už jedno, či v 6. alebo až v 7. triede

su deti, čo inklinuju k starším a su kludnejšie ... a su deti, čo dlho zostávaju hravými
možno ste tiež mali spolužiakov, čo ešte v 8. treide sa hrávali s autíčkom či bábikou a iných, čo v tom veku už randili ... 😉

sassi
16. jan 2009

u nas to bolo aj tým, že dcerka je na svoj vek velmi vysoká
v 6 rokoch mala 130cm a 30kg a aj teraz je stále 2. najvyššia v triede ... keby šla do škola ešte o rok neskor, tak ide ako "eifelovka" o hlavu vyššia od spolužiakov ... bala som sa, že bude kvoli tomu vysmievaná, alebo naopak bude všetkým rozkazovať

cairka
16. jan 2009

sassi, to je určite pravda, preto som tam dodala na záver tú poslednú vetu 😉 na druhej strane si ale treba uvedomiť, že pravdepodobne budú v triede aj deti s odkladom, takže tak či tak bude medzi nimi ten rok (abo skoro rok) rozdiel.

mysel, malá má výhodu, že by bola, v triede s kamarátmi so škôlky, ak som to dobre pochopila, to by mohlo byť pre ňu veľké plus.

mysel
autor
16. jan 2009

Ahojte dievčatá, som veľmi rada, že ste rozprúdili takúto debetu - je veľmi veľa okolností, ktoré môžu dieťa v škole ovplyvniť a ja ich neviem bez cudzej pomoci (resp. bez osobných skúseností ľudí, čo to zažili) dostatočne zvážiť. Je mi jasné, že nebudem môcť predpokladať všetko a všetko zohľadniť, ale čím viac mi toho napíšete, tým budem múdrejšia.

Cairka, ďakujem za názor. Dcérka je myslím na svoj vek dosť emocionálne vyspelá, je smelá, komunikatívna, vodcovský typ 🙂 , ale aj hravejšia ako niektorí jej spolužiaci. Podľa vyjadrenia učiteľky to môže byť otázka mesiaca, ale aj pol roka, roka. Na druhej strane je niekedy prekvapujúce, ako dlho dokáže vydržať pri jednej činnosti, ako sa vie zodpovedne a trpezlivo starať o brata... . Aj cez leto si vyberala pri hraní skôr staršie dievčatá. Vraj preto, lebo sú múdrejšie a vedia jej odpovedať 😀 Ale vie byť tiež veľmi nepozorná a nesústredená... asi ako každé dieťa.

Tak vás maminky prosím, píšte, píšte, píšte, budem veľmi vďačná.

sassi
16. jan 2009

mysel, no my sme si prešli v 1. triede takou velkou krízou v januári
najskor všetko vyslovene "hltala" teda bola pozorná, robila čo mala, relatívne jej všetko šlo od začiatku dobre, nosila hviezdičky, včeličky
ale po vianociach, ked si už školu okukala, začali problemy, začala byť pomalá, nepozorná, vrtela sa, nestíhala písať ... proste ked mi to pani učitelka povedela, tak som prišla s plačom domov, že moje dieťa je totálne neschopné a nemožné 🙄
Potom sme zavolali do psychologickejh poradne, objednali sa a 1. vec, čo mi psychologička povedala (vyslovene medzi dverami, bez vyšerenia) bolo, že "mala isť neskor do školy" ked som jej povedala, že je júlová
ale podla vysledkov, bola vo všetkom okrem rečových schopností nad priemer, rečove schopnosti zaostavali o 10 bodov, teda ešte v norme (ona aj začala rozprávať relatívne neskoro).

Pani psychologička však malej "dohovorila", povedala mi, aký ma problem a s pani učitelkou sme sa dohodli, že bude sedieť sama (aby sa nerozptylovala), a ešte na nejakých veciach, aj ja som zmenila prístup pri niektorých veciach, určili sme si pravidlá ... a bolo po probleme
U nas bol problem aj v tom, že sa narodil syn a ona žiarlila, navyše som ja ochorela, bola som v nemocnici, potom bol v nemocnici manžel ... proste to bolo na dcerku vela naraz a to vyustilo do problemov, pani učitelka si to tiež asi neuvedomila 🙄
Ale teraz ako je druháčka, už sedí s kamarátkou, seka dobrotu v škole, nosí jednotky, občas dvojku 🙂 tešíme sa a fakt som to nikdy neolutovala, verím, že sme urobili správne 🙂

mamca474
16. jan 2009

😉 ahoj mysel, som učiteľka na 1. stupni a môžem potvrdiť, že ak sa dcérka zaujíma o školu, ak dokáže zvládnuť sebaobsluhu, rada kreslí, číta, počúva rozprávanie - čítanie iných, ak pri činnostii vydrží minimálne 25 min, ak sa vie sama zahrať, je samostatná, odvážna, sebavedomá (pravdaže primerane veku), nie je nad čím rozmýšľať a treba ju dať do školy. Ak by zostala v škôlke, začala by zaostávať, prispôsobovať sa malým deťom, do kolektívu by časom chodila nerada, nudila by sa a po nástupe do školy by už nejavila o školu záujem a prejavilo by sa to aj na jej pozornosti a snahe niečo dokázať. Podľa psychológa Vygotského by sme mali klásť na deti o niečo vyššie nároky než aké sú práve schopné zvládnuť, aby sme rozvíjali ich osobnosť po všetkých stránkach. Teda, ak podľa normy je, že päťročné dieťa sa dokáže naučiť jazdiť na bicykli, vie udržať rovnováhu, mali by sme k bicyklovaniu začať pristuovať už v štyroch rokoch a často sa aj dieťa v tomto veku bicyklovať naučí. Ak mu nechávame čas, veď ho to počká, kým samé sa nebude o to pokúšať, strácame zbytočne drahocenný čas a oberáme dieťa o možnosť spoznávať, byť zvedavé, vyburcovať sa k výkonom. Potom takéto deti sú v škole bez záujmu, motivácie niečo dosiahnuť a rodičia začnú robiť maximum, no dieťa už ťažko prevychovajú. Je to niečo ako keď malé dieťa nenaučíme po sebe upratovať v období od 1 do 2,5 roka, už sa to nikdy nenaučí a môžeme robiť čokoľvek. Je jasné, že dieťa si nikdy dokonale neuprace, ale snaha sa ráta a časom to bude len lepšie. No dôležitý je aj vlastný príklad - teda nenecháme dieťa samé upratovať, ale upratujeme spolu s ním.

mysel
autor
17. jan 2009

Sassi, ja sa tak trošku držím toho, že máme v rodine psychológa, veľmi šikovnú pani učiteľku, ktorá sa venuje aj špeciálnej pedagogike a je ochotná nám vždy poradiť, tak sa spolieham na to, že bude ochotná aj pri prípadných problémoch. Dcérka je rečovo celkom zdatná, snažím sa ju viesť k tomu, aby rozprávala o zážitkoch súvisle a nie útržkovito, akurát "račkuje" - prestrihávali je hrazdičku pod jazykom - ale snažíme sa cvičiť. Vyzerá to byť na celkom dobrej ceste... . Som veľmi zvedavá, ako dopadneme u psychológa.

Mamca 474, ďakujem za fundovanú odpoveď - presne týmto smerom sme uvažovali. Ona jednoducho chce, myslím, že v jej ponímaní by to bol akoby krok späť, keby sa všetci jej kamaráti niekam posunuli, napredovali a ona by ostala s "dolňákmi" - aj o 2 roky mladšími deťmi v triede a opakovala by celú predškolskú prípravu 🙄 . Veľmi dúfam, že na to ideme správne 🙂 A teraz si tak uvedomujem - na bicykel sme ju posadili ako 4 ročnú a mala z toho ohromnú radosť, a pritom sa mohlo zdať, že je to priskoro 🙂

jarka007
24. jan 2009

myslel ja ti mozem poskytnut moj vlastny priklad. Ja som septembrova, bola som uz zrela do skoly, vedela som citat aj pisat ale kedze som vazila len 15kg neodporucali ma dat do skoly. Mama je ucitelka MS, tak si myslela, ze robi dobre a rok pockali. Musim povedat, ze jej to dodnes nemozem zabudnut. V skole som sa nudila, bola som sice najlepsia, ale prave preto som MUSELA predcitavat ostatnym a dost ma to potom hnevalo ked ma davali za priklad. Nepacilo sa mi to a aby som nevykukovala z radu, radsej som nieco nevedela. Ked sa ma niekto opytal, do ktorej triedy chodim, vzdy som nezabudla podotnut, ze o jednu vyssie, ale nasi ma skor nedali. Ako dievca som to mala dokonca este horsie. Najstarsia v triede, strasne. Ja viem, ze toto by som svojmu dietatu nespravila. Ak je zrele do skoly, malo by ist.

hasleerka
24. jan 2009

no ja poradím tiež z vlastnej skúsenosti ... ja som tiež semtembrová, boli so mnou na testoch, úspešná, ale asi nepostrehli, že sa ešte rada hrávam, a tak som nosila denne poznámky ... dcéra je posledného júla, (poniektorí dávajú odklad), v pohode som ju dala, lebo je veľmi šikovná, v škole dáva pozor ... takže ak je veľmi šikovná, naozaj by sa medzi škôlkarmi už nudila

roasha
24. jan 2009

mysel,ja som tiez strasne vahala pred rokom,ci dat,alebo nedat dceru skor do skoly/je novembrova/,od zaciatku chodila do skolky s bratovou dcerou/augustovou/,oni malu dali,a vzhladom na to,ze boli na seba prilis naviazane,aj ja som velmi rozmyslala/som si ista,ze vstupne testy by bez problemov zvladla/.nakoniec som ju nedala,a teraz to vobec nelutujem.mala to prezila,ze uz nebudu spolu,teraz trosku riesi,ci bude v triede so svojou kamoskou/je ich vela deti,mozno budu dve triedy/.beriem to tak,ze ked nebude tato kamoska,bude ina...jednoducho sa dieta formuje ako samostatna jednotka,musi sa spoliehat samo na seba.
a presne,ako pisali niektore baby,bratova je este prilis hrava na skolu,a ucenie je pre nu riadny zaberak,som zvedava na to vysvecko. 😀
ten rok urobil velmi vela,dcera je zasa 😉 ovela vyspelejsia.

mysel
autor
26. jan 2009

Jarka007, aj tohto sa obávam... Dcérka je teraz výškovo v triede niekde v strede. Má dlhé nožičky ako baletka 😀 a preto vyzerá vyššia, ako v skutočnosti je (už mi to toľko ľudí povedalo, že som našla rastové tabuľky a je presne na mediáne). Chcem tým ale povedať, že keby mala čakať na o rok mladšie deti, tak ich prerastie o dve hlavy... Myslím, že nie je veľmi príjemné takto vyčnievať. Tiež si myslím, že schodnejšia cesta je viac sa dieťaťu povenovať v prípade, že by nestačilo na starších spolužiakov, ako potom riešiť nudu a nezáujem o školu. Má ich dostať do rúk veľmi šikovná pani učiteľka, ktorej asi hlavné heslo je "škola hrou". Skutočne som na ňu nepočula jediné krivé slovo a deti ju zbožňujú... . Je ale možné, že raz mi moje dieťa bude vyčítať stratený rok detstva 😅 Fakt ťažké rozhodnutie ☹

mysel
autor
26. jan 2009

Hasleerka, ďakujem za názor. Dcérka sa mi javí tiež chvíľami hravá, ale je fakt, že to neviem veľmi porovnať s ostatnými deťmi. Čo sa týka vedomostí, je na rovnakej úrovni ako jej terajší spolužiaci v škôlke. Snažím sa veľa pýtať na jej správanie učiteliek v MŠ, dali sme ju aj na výtvarný krúžok, a tam vydrží pracovať dostatočne dlho. Je však tiež možné, že to ešte nemusí znamenať, že to tak bude aj v škole. Stále ale rozmýšľam nad tým, že keby sa narodila napríklad posledný augustový týždeň, toto by sme pravdepodobne vôbec neriešili, a keď sa tak nad tým zamyslím - je naozaj tých pár dní takých nosných ??? A tak stáááááále dokóóóóóla 😀

mysel
autor
26. jan 2009

Roasha, aj my máme takú veľkú kamarátku v škôlke, zhodou okolností tiež septembrová a tiež už boli na zápise z rovnakých dôvodov - je šikovná, smelá, komunikatívna, celý kolektív odchádza do školy a ako vysvetliť dieťaťu, že je síce rovnako šikovné, má rovnaký počet včeličiek v zošite, ale bohužiaľ sa narodilo o tri týždne neskôr, ako jej kamarátky 😀 Obe sú však riadne čertice a vedia narobiť učiteľkám pekné vrásky 😅 Stále sa ale obe mamičky držíme toho, že stále môžme cúvnuť - veď do nástupu nám ostáva viac ako pol roka. Môže sa udiať všeličo a ak zistíme, že sa potrebujú veľa hrať, nebudeme to nijako siliť. Len ako odhadnúť tú hranicu...

jarka007
26. jan 2009

mysel ak este aj fyzicky je niekde v strede, dokonca aj viac, je to dalsi dovod na skolu. Moja kamoska je augustova a isla akoze podla nej skor. Bola ale vzdy mensieho vzrastu a priznala sa, ze jej vadilo napr. neskor, ze ostatne baby mali prsia a ona nie. Mne to prislo divne, ale ju to asi psychycky zralo. Ona vycitala rodicom, ze ju do tej skoly dali skor 😒 . Mas to tazke, ale verim, ze sa rozhodnete spravne 🙂 .

prasiatko30
27. jan 2009

baby ja sa len musim pousmiat a trochu vas aj povzbudit ze tie deti niekedy vydrzia viac ako si my rodicia myslime - v spanielsku nastupuju do skoly deti od 3r - povinna skolska dochadzka - cize funguje to tak ze na zakladnych skolach - colegio su triedy aj pre takychto malych stuplov - nemaju ziadne osobitne herne, ziadne lehatka na spanie ani nic podobne nasim skolkam. maju proste svoju triedu sice zariadenu trochu infantilnejsie so zonou na hranie, stoly a hracky. cez prestavku ak mas stastie a skola je dobre vybavena tak vyvencia deti na dvore. a pritom tam travia 5h - intenzivne(9-14h) alebo delene(9-12,30 a poobede od 15,30-17,30) vyucovanie - a vacsinou nikto neriesi ci su deti zrele alebo nie - vsetky su rovnako nezrele - proste v danom skolskom roku dieta dovrsi tri roky - berie sa kalendarny rok nie skolsky - a musi sa zapisat 😖 mam proti tomu svoje vyhrady ale tak to proste funguje a deti sa cuduj sveta vcelku dobre adaptuju 😉

mysel
autor
27. jan 2009

Prasiatko30: Človek by neveril... Tiež mám niekedy pocit, že to netreba asi až tak veľmi riešiť, dopadne to hádam dobre. Z času na čas ma ale chytia také pochybnosti... Ale zdá sa, že deti fakt vydržia viac, ako si myslíme... 😀 Sama som zvedavá. Včera sme boli na zápise a dcérke sa páčilo 🙂 Inak, dobrý nick 😀 😀 😀 To, prosím ťa, ako vzniklo ? 😀 😀 😀

prasiatko30
27. jan 2009

- bud rypem ako svina alebo som taka rozlozita 😀 😀 😀 - mozem si vybrat 😝

mysel
autor
28. jan 2009

😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 júúúúúj, 4 kilá dole, ako som sa dobre zasmiala

digysa
9. feb 2009

Moj syn sa narodil 11.septembra. Tiez neviem co mam robit. Tu ale vravia, ze u chlapcov je lepsie pockat, lebo sa samozrejme vyvijaju pomalsie a ak nastupia do skoly o rok neskor, tak maju vyhodu v atletickej sfere- su fyzickym vyvojom dopredu....tak neviem.
Zatial sa zda, ze je dost nepozorny, ale zato sa velmi dobre hra so starsimi detmi a ucitelka v skolke mi povedala, ze ma velmi dobre vyvinujtu slovnu zasobu, lepsiu ako ostatni ziaci v jeho skolke.

Ale asi by som ho dala ten prvy rok do skoly na Slovensku a dalsi rok by chodil do prvej tu, kde byvame. Aspon by si zlepsi slovensku slovnu zasobu.

alon111
9. feb 2009

mala bude mat sest 22 jula chcela som ju uz dat do skoly tento rok ale boli sme dnes pri psychologicke a ta nam povedala ze ma nato aby sla ale je este velmi hrava a bola by to velka zataz tak ide o rok neskor.

katara
9. feb 2009

Moja dcérka bude mať 6 v auguste, nám na psychologických testoch povedali, že máme rok počkať, lebo je hravá.
Ale na druhej strane mi povedala, že do júna je ešte daleko a pre dieťa je ten pol rok veľmi veľa, tak máme chodiť k nej na cvičenia, ktoré rozvíjajú jemnú motoriku, ale ja sa viac prikláňam k tomu, aby išla až budúci rok.

mysel
autor
9. feb 2009

My sme objednaní ku psychologičke až v máji práve kvôli tomu, že je to dlhý čas a dieťa sa vyvíja rýchlo - môže nastať veľký pokrok. Už sme dostali posudok od učiteliek zo škôlky a bola som až prekvapená, aký pozitívny 🙂 Potešilo... 🙂 Najviac som zvedavá, ako posúdia "mieru hravosti", tam býva spravidla kameň úrazu. Ale čo ja viem z okolia, psychológovia veľmi neradi dávajú odporúčania, viem o jednej, ktorá za 15 rokov praxe nedala ani jedno 😖 Uvidíme...

nika...
20. feb 2009

My sme na tom tiez podobne, dcera bude mat 6 rokov 24.9., mentalne rozhodne zrela je (som psycholog), ale emocionalne este nie, ale predpokladam, ze do septembra sa to zmeni. Ideme na testy 24.3. Boli sme na troch zapisoch, na jednej skole sa vobec nepozastavili nad tym, ze nebude mat este vek, na druhu nas koli tomu nevzali a na tretej nam bola vyjadrena podpora. Ja sa budem riadit vysledkami testov. Verim, ze dopadnu dobre. Dcera uz vie pisat a obavam sa, ze keby ostala este rok v skolke, v skole by sa potom nudila.

aplless
20. feb 2009

ahojte ja mam dcerku v novemri dala som jej odklad a viem ze som urobila dobre ved zivot jej neujde nech si este o rocik predlzi detstvo lebo so skolou je uz vacsia zodpovednost a viac starosti
dufam ze sa dobre rozhodnes ahoj

hasleerka
20. feb 2009

no baby ale ste rozprúdili debatu super, šak ja už teraz začínam rozmýšľať, kedy dám moju oktobrovú do školy ... keby šla skôr, mohla by dostať učku čo má teraz staršia a tá je strašne super ... aj deti z jedného paneláku by boli v triede ... no musím sa ukludniť a prejdem do témy o škôlkaroch 😀

nika...
20. feb 2009

Tak ale november a september je podla mna rozdiel. Ja to beriem tak, ze keby sa dcera narodila o necely mesiac skor, isla by do skoly automaticky a rozhodne by sme jej nedavali odklad. Aj ked, dcera jednej ucitelky na zapise isla novembrova skor, preto nas v tom aj podporovala, lebo ona je spokojna.