Škola a dieťa mladšie ako 6 rokov. Máte skúsenosti?

mysel
16. jan 2009

Ahojte, bojujem s pochybnosťami, či robíme dobre, keď chceme dať dcérku, nar. v septembri, do školy. Podľa nás 🙂 , okolia aj učiteliek v škôlke je šikovná, psychologické testy nás ešte len čakajú (máme psychológa aj v rodine, ten nástup odobril). Od začiatku škôlky je v rovnakom kolektíve, má tam silné priateľstvá, do školy nastupujú všetci a ona sa tam veľmi pýta. Prosím, máte niekto osobné skúsenosti s takouto situáciou ? Tiež budem rada, ak mi niekto poradí ohľadom žiadosti o prijatie do školy. Ďakujem

hasleerka
20. feb 2009

ja ešte napíšem, že zuzka má spolužiačku júnovú, v škole moc pozor nedáva, stále sa vytáča ... jej mama aj rozmýšľa že mohla dať odklad, ale sme ju zrušili, ved je šikovná, dobre sa učí, teraz bola recitovať aj s mojou zuzkou a poviem, že bola oveľa oveľa lepšia ako moja ... ved ju to vytáčanie časom prejde

dukla
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dera21
24. jan 2012

Mam dcerku narodenu v decembri. Myslite, ze nemam o skole ani uvazovat? Ked ja by som to najradsej nechala na nu, teda na psychologa, ktory by to najlepsie posudil. Manzel je ale proti, ze naco ju tlacit do skoly, ze nech si uzije detstvo. aj v skolke bola malo, neskor nastupila, lebo ju nevzali, bolo plno, a teraz ked chodi, je casto chora. teraz je v predskolskej triede, ale 3 mesiace tam nechodila, kvoli tej chorobnosti. tak neviem. bola by som velmi nerada, keby vysvitlo, ze je sikovna a mohla ist. nechcela by som, aby bola potom v skolke brzdena vo vyvoji. riesite niekto taketo mlade dieta?

janula_nz
25. jan 2012

ahojte. nejako sem nepisu mamicky s buducimi prvacikmi. moja laurika mala 6r v novembri a uz je zapisana do skoly. velmi sa tesi. rada by som popisala s mamickami, ktore budu mat prvacikov. kde ste? 😕 😕

@dera21 ak mala v decembri 5r, tak ja by som ju nedavala tak skoro do skoly. manzel ma podla mna pravdu, naco sa ponahlat. teraz sa dava odklad deti , ktore sa narodili od aprila tusim.

adetka
25. jan 2012

@janula_nz skus zalozit temu: nastup do skolly september 2012.. a urcite sa pridaju 😉

@dera21 moja starsia dcerka mala 5 rokov 1. decembra... a napriek malym uvaham mojho manzela - ju urcite do skoly neprihlasim... do triedy chodi s detmi, ktore nastupuju do skoly (vsetky uz maju 6 rokov, pripadne ich budu mat na jar) - a vidim rozdiely... aj ked nie vo vyslovnosti (tu ma casto lepsiu), ani v schopnosti kreslenia, pisania, pocitania (uz vieme do dvadsat)... ale skor v tej hravosti + je o hlavu mensia... pri hrani a uceni neobsedi dlhsie ako pol hodinku, pri vaznych temach sa hra a saskuje... v skolke sa nenudi.... aby napredovala sa snazime zapajat do roznych kruzkov: chodi na tanecnu (folklorny subor), anglictinu, zacneme opat s plavanim... viem, ze jej nic neutecie... este sa do skoly nachodiii 😉

janula_nz
25. jan 2012

@adetka akurat pozeram, je tu vela tem o buducich prvacikov, asi je zbytocne zakladat novu temu. pozeram, ze tvoja malicka ma aky krasny datum narodenia 😵 ja som takeho isteho nazoru ako ty. tiez som radsej pockala ten rok a lauriku dala az teraz do skoly

mamavera
25. jan 2012

@dera21 som učiteľka, s tým problémom sa stretávam každý rok, ale nie je vždy vhodné dieťaťu detstvo takýmto spôsobom predlžovať. Je to individuálne, každé dieťa je iné, psychologička je výborný nápad, vlastne, keby ste sa rozhodli ju dať do školy, jej vyjadrenie je potrebné. Nie je vždy pravidlom, že ´daľší rok v materskej škole je pre dieťa osožný, tvoja dcérka je síce narodená až v decembri,ale mala som také dievčatko, ktoré rodičia napriek môjmu odporúčaniu nezaškolili a myslím,že urobili chybu, ale trochu som ich chápala, mali opačný problém s prvou dcérkou, ktorej by som ja určite školskú dochádzku odložila. Je to naozaj veľmi individuálne, decembrovým deťom väčšinou ďaľší rok v materskej škole prospeje, ale nie je to pravidlom. Želám vám, aby vaše rozhodnutie bolo správne, prechod do základnej školy je pre dieťa veľmi vážnym krokom a veľkou zmenou.

maminka142
1. feb 2012

Ahojte prosím vas da sa niekde kupiť šlabikar, pre prvačika? Ďakujem 🙂

kvojtanikova
1. feb 2012

@mamavera aj ked si neodpovedala mne, velmi ma povzbudili tvoje slova, moj syn bude mat 6 rokov 2.9. a tiez som s nim uz bola na zapise, no cakame aj na vyjadrenie psychologicky. Uz u jednej bol a ta sa vyjadrila ze je extremne intelektovo popredu (ako 7 rocne dieta, hoci mal len 5 rokov a 4 mesiace), no je pravda aj to, ze je tiez este hravy, 45 minut teda urcite pri cinnosti nevydrzi, aj ked podla mna je to tazke posudit, lebo v miestnosti, v ktorej testy robil boli vitriny s hrackami ake ani my doma nemame takze je jasne, ze ho to velmi lakalo a chcel sa ist hrat. Psychologicka odporucila triedu pre nadane deti a posudenie druhou psychologickou ktora sa na toto specializuje, takze uvidime, to nas caka az niekedy v maji. Co vsak, ak o triedu pre nadane deti nemam zaujem, bola by som radsej aby bol zaskoleny medzi obycajne deti? Je take nieco mozne aj bez suhlasneho vyjadrenia psychologa? Na zapise si ho boli obzriet tri prvacke pani ucitelky a povedali ze by s nim podla nich nebol problem, ale ako je to legislativne? da sa zapisat dieta aj s negativnym posudkom od psychologicky? Dakujem.

renab
1. feb 2012

@kvojtanikova bez súhlasného stanoviska psychologickej poradne ti dieťa nezapíšu ani do triedy pre nadané deti, ani do obyčajnej triedy. ale myslím, že ak sa už jedna vyjadrila, že je schopný ísť do školy, tak aj druhá dá podobný posudok. inak z nášho testovania viem, že (teda aspoň u nás) dosť zaváži pozornosť a grafomotorika. Maťa testovali skoro dve hodiny a on na konci kýval nohami pod stolom a už tam chcela napísať, že neudrží pozornosť po dlhšiu dobu. až keď to prebrala so mnou, tak to vyjadrenie zmenila. a grafomotoriku sme mali tiež vytknutú, ale syn dodnes nekreslí, iba píše, aj to je to písmo kadejaké. mne to však vtedy bolo jedno, lebo aj napriek pozitívnemu vyjadreniu sme ho do školy nakoniec nedali.

elise
1. feb 2012

@mysel kamoška dala dceru do školy pre mimoriadne nadane deti v 5 rokoch, v podstate bola v triede najmladšia delili ju až 2 roky od niektorých spolužiakov, psychologický posudok mala super zvládala dobre ale vela veci nechápala, v určitých zaostávala, popritom chodila na angličtinu husle tanečnu. v druhom ročníku ju začali spolužiaci šikanovať tak v treťom prestupila na inu školu. tam je teraz spokojná je v ročníku treťom ešte raz (mala same jednotky, vedela plynulo čítať ked mala 4 roky a písať tiež aj písanými pismenkami) teraz kamoška lutuje že ju dala tak skoro do školy

renab
1. feb 2012

@dera21 radiť ti, či dať dcérku do školy alebo nedať nemá význam, lebo ju nepoznám, ale ja by som na tvojom mieste zvážila hlavne tú chorobnosť, lebo sa môže stať, že pre chorobu (ak vymešká určitý počet hodín, stačí len z jedného predmetu) by mohla aj opakovať ročník.
syna mám narodeného v decembri, posudok od psychologičky sme mali dobrý, mohol nastúpiť do školy skôr, ale sme ho nedali. u nás zavážili skúsenosti so starším synom - najmladší v triede a niekoľko rokov šikany. bol síce vedomostne na oveľa vyššej úrovni, ako jeho spolužiaci, ale sociálne nezrelý.

anjelik0907
1. feb 2012

@mysel ja by som určite skôr do školy dieťatko nedávala ☹ mám chlapčeka ktorý bol veeeľmi šikovný 😉 dovolím si povedať až mimoriadne nadaný ,lebo mi poznal abecedu už v 2 rôčkoch a čítať začal sám od seba v 5 rôčkoch, ale aj tak mal odklad 🙂 už len z toho dôvodu ,že do jeho triedy mali chodiť len dievčatá a tých bolo len 7 😀 tak som sa rozhodla ,že rok počkáme ,aby mohol ísť do triedy s kamarátmi 😉 iná škola nepripadala v úvahu 😲 ale som nadmieru spokojná, že sme tak urobili 🙂 rok sa v škôlke ešte pekne vyhral a je pravda ,že si predĺžil aj detstvo bez povinností a potom mi do školy nastúpil ako rozumný a zodpovedný chlapček 🙂 a vôbec sa nenudil, ako sme si mysleli 😝 jednoducho mal skvelú pani učiteľku, ktorá ho vedela zaujať napriek tomu ,že mal učivo v malíčku 😀 mať tú možnosť a rozhodnúť ešte raz rozhodla by som rovnako ,lebo tie detičky majú toho teraz naozaj v tej škole dosť 😕

mamavera
1. feb 2012

veľmi veľa závisí od učiteľky, ktorá má také dieťa v triede v základnej škole, pretože veľmi často sa stáva, že dieťa je síce po rozumovej stránke popredu, ale po sociálnej a emočnej nie a potom je preň škola utrpením a je lepšie ho naozaj nechať ešte rok v škôlke. Je to naozaj veľmi, veľmi individuálne, je dobré navštíviť aspoň dvoch psychológov a porozprávať sa s učiteľkami zo škôlky, ktoré by dieťa mali poznať veľmi dobre, pretože ho poznajú v akýchkoľvek situáciách. U psychologičky je samozrejmé, že dieťa rozptyľuje prostredie, ale oni to vedia a dokážu to zohľadniť.

dera21
1. feb 2012

dakujem za nazory.....rozpravala som sa pani ucitelkou v dcerkinej triede v skolke a ona hovorila, ze po emocionalnej stranke by ju do skoly este nedavala, je placliva, ked idu von, boji sa, ze ju nepockaju a rozplace sa, cize tieto veci este nema pod kontrolou. takze do skoly ju este nedame. snad to bude dobre rozhodnutie. drzim palce vsetkym, ktori tuto dilemu riesia. 😎

bertica.h
6. feb 2012

Ahoj.My sme dali dceru do školy v 5rokoch-chýbalo jej len mesiac do 6rokov.
Mala potvrdenie z PPP a tom,že je zrelá,s prehladom zvládla prvý pol rok-to,čo prebrali vedela už v školke.

bertica.h
6. feb 2012

@anjelik0907 nadanie nieje o tom,že sa naučí memorovat-k tomu je potreba potvrdenie psychologa.

anjelik0907
6. feb 2012

@bertica.h mali sme

anjelicek26
6. feb 2012

Saska chodi do skoly uz dva roky, v anglicku, rozmyslat ci takmer 6 rocne dieta patri do skoly je pre mna zvlastny pojem, ked nasa isla cerstvo 4 rocna. Je to skor o strachu rodicov, nie o tom, ci to dieta zvladne alebo nie. Niektore nebudu "zrele" - teda ostanu hrave/placlive/hanblive - aj ako 7-8 rocne a co potom? Citat, pisat, pocitat samozrejme uz vie. Odklad by mat mohla, kvoli datumu narodenia, nam v jednej skole (zvazovali sme dve) - ponukli ju dat rovno do druhej triedy, no si viem predstavit cerstvo 6 rocne dieta a take malinke (105cm ma teraz) -- ako by sa vyrovnalo dietatu, co ma v septembri 8 rokov... nemam chut, aby bola za hracku.