Škola nedohliadne na odchod detí po vyučovaní

gabrielasugova
9. sep 2020

Mám syna prváka z dôvodu plnej kapacity družiny ho nevzali a tak hneď po vyučovaní ho pustia samého domov bez toho aby učiteľka dohliadala s kým odchádza alebo kam. Je to normálne, že škola sa vzdáva zodpovednosti len preto, že nebol prijatý do ŠKD . Mám obavy, že niekedy nestihnem prísť a už tam nebude. Alebo sa mu môže niečo stať. Ďakujem za odpovede

pribinak
9. sep 2020

@gabrielasugova celkom nerozumiem ako má ucitelka dohliadnuť na to kam jej odchádza napr 5 žiakov?
Skôr by som tlačila na školu ak je vás viac, aby zobrali deti do družiny

Keď jej skončí vyučovanie, ona ešte nemá volno, väčšinou má ešte nejakú službu na chodbe či v jedálni, vyprevádza deti do družiny, má zastupovanie, pripadne učí v inej triede.

Skús sa s niekym dohodnúť, že by šli k niekomu domov a tam by si si ho vyzdvihovala, napr iný spolužiak čo má maminu doma

miskooo1987
9. sep 2020

@gabrielasugova neviem, najeko mne sa to ešte ako otcovi nestalo, ale aj pred tým keď som bol ja decko, a v 4. Ročníku som chodil sám domov, tak už 20 rokov dozadu bol nutný súhlas... PS: vzdať sa dá práv... vzdať sa povinnosti nie je veľmi možné...

kristina2412
9. sep 2020

@gabrielasugova u nas berie deti druzinarka na obed( vsetky) ,potom tie deti co do družiny nechodia odovzdá rodičom.

gabrielasugova
autor
9. sep 2020

@pribinak to sme sa aj pokúšali, ale odmietli že kôli corone nemajú dosť finančných prostriedkov pre druhú učiteľku. Tam ide o to, že ja si po neho každý deň prídem len sa bojím čo keď sa auto pokazí alebo niečo stane to nikoho z nich nenapadlo čo bude. Či to môžu len tak dovoliť veď na všetko dnes potrebujú súhlas a zrazu, že len pustíme dieťa a nestarajú sa

zuz02
9. sep 2020

Ja tiež chodím po syna a nedá sa mi vždy načas tam byt. Ale som s nim dohodnutá, že ma pri vchode počká. Vchod je krytý, tak sa tam dá aj v daždi počkať, pripadne u nás sa dá počkať aj vo vestibule školy. Mňa tam síce teraz nepustia, ale dieťa tam po dohode s vedením môže počkať na doprovod.

jumama
10. sep 2020

U nas sme si museli prist pre dieta do triedy. Ucitelka by ich same nepustila Zo zaciatku ani do satne. Tu chvilku pockala, kym si rodicia nedruzinovych deti prisli. Az postupne pocas roku zvolnovala, ze po vyucku ti neobedovi a nedruzinovi mohli ist do satne a tam cakat rodicov. A aj z druziny, ak nemali v zositku napisane, ze mozu ist same, nikdy by nepustila, ani stvrtakov, nieto prvakov. Vzdy je vsetko o ludoch, je mi luto, ze su u vas taki benevolentni, narokovat sa to asi neda.

jantato
10. sep 2020

u nas prvakov nepustila či už učitelka alebo družinarka nikdy samich, pokial nemali pisomne od rodičov povolené. Prváci vždy čakaju na rodičov buď s učitelkou alebo družinarkou.

gabrielasugova
autor
10. sep 2020

Tiež si myslím,že také malé deti nechať samé a vôbec nepozriet. Je to smutné.

sense
10. sep 2020

Ak chodis po dieta. Tak mu treba jazdy den hovorit kde ma cakat ak tam uz nebudes pre pripad ak budes meskat a tiez nech ma pri sebe tvoje t.c. ak ho nevie naspamat ak nebudes chodit nech poprosi ucitelku. My sme v 6 rokoch mali kluc na krku a sli domov...tiez nikto nedohliadal kedyrodicia pridu

alexandra2010
10. sep 2020

@gabrielasugova ano je to smutne. Mam prvacku v Nemecku. Pustia ich na dvor a neriesia. Ucitelky s tym pocitaju ze tam niekdo bude alebo dieta je poucene rodicom ze bude tam stat kym nepride. Aj to chapem. Jednoducho tam idem a vsetko zlozim v robote. A ver mi nemam lahke, lebo robim v nemocnici.

asfodelka
10. sep 2020

@gabrielasugova vo Vašej škole zjavne neriešili únos dieťaťa.ja som mala starsieho v skole kde to zazili a daval sa pisomny suhlas ako pojde dieta domov. Tie ktore nesli do druziny sedeli za dverami pri upratovacke na vratnici. Von ich pustili ked ponich niekto prisiel.aknikto nechodil volali. My sme ako deti chodili same ale to na uliciach nebolo tolko blaznov ako teraz. Napr. ja som byvala v Kosiciach a tam sa stalo ze zena videla v optime dieta bez rodicov (vybehlo z obchodu) a nemala problem zobrat si ho domovbez toho aby rodicov hladala. Na policiu ju nahlasil sofer autobusu, velke patranie bolo.
Teraz sme na dedine a deti tiez sedia pri upratovacke na vratnici.
Skus sa opytat u Vas navratnici ci je to problem ak tam dieta pocka

sara07
10. sep 2020

skuste spisat hromadnu žiadost na zriadovatela a na kraj , lebo však prachy pre školy boli navyšené aj na učitelov, asistentov, išlo ovela viac € ako min školsky rok, to isté na hyg prostriedky atd,
len štat prachov poslal, ale mestá, kraje nie všetko do centa odovzdali školám, však rodič porad si nejak
ak je vás viac, zorganizujte sa a napíšte pisomnu žiadost na požiadavku družiny, s tým či si to beru na zodpovednost atd v tom štyle,
prachy sú ,oni si môžu na 4 hod zobrat aj z uradu prace babu že ich to nebude nič stáť, riešenia sú len to sa im nechce doslova ,odbije sa rodič nie su prachy a hotovo
prípadne do miestnych novín to dat , že ste takto dopadli

tilko
10. sep 2020

vyučovanie je povinné, ŠkD nie...takže je na rodičovi, aby si zariadil, že na konci vyučovania si dieťa vyzdvihne...
tvoje obavy chápem...ja by som sa dohodla s nejakým pedagógom (triedna alebo vychovávateľka), že v prípade nejakého opodstatneného meškania zavoláš, nech ti dieťa postrážia...

makova333
10. sep 2020

@gabrielasugova poziadala by som pisomne triednu ucitelku aj vedenie skoly, ze v ziadnom pripade si neprajes, aby dieta pustali same mimo skoly, inak ich v prípade problemu budes brat na zodpovednost. Pokial po neho neprides, nech caka vo vestibule skoly. Dieťaťu daj mobil s tvojim t.c. a pouc ho, ze mimo skoly same ist nesmie a v pripade, ze meskas, zavolas mu. Rovnako moze dieta volat tebe, ak ma pocit, ze meskas (tieto deti este nemaju taky pojem o case a aj minuta cakania na rodica sa im moze zdat nekonecna).
@sara07 problem je ten, ze vychovavatelov nik nechce robit. Nemyslim si, ze je to o peniazoch, tie prave teraz su, najmä cez rozne projekty. Ale vychovavatel niekedy musi prist na 6-6.30, potom ma volno (poslu ho domov) alebo suplovacky, potom od cca 12.00 je s detmi do cca 16.30-17.00 h. Niekedy ma kratsi den niekedy dlhsi. Ak ma male dieta, uplne naprd pracovna doba.

gabrielasugova
autor
10. sep 2020

@sara07 spísali sme žiadosť odvolali sa a povedali, že sa to bude riešiť ale kedy to už nikto nevie. Bývame na dedine starosta obce bol taký zhorezny, že ako sme si to mohli dovoliť napísať mu prečo nie je družina a o riaditeľke už ani nehovorím tej keď sme dali odvolanie do školy ,že s tým nesúhlasíme ,aby prijala aj naše deti tak sa nám už ani nepozdravi. Ako išlo tam o 11 deti čo neprijali a 25 prijali. Na to sa už nič nedá povedať stále nám hovoria dookola, že niesu peniaze.

tilko
10. sep 2020

@gabrielasugova do problematiky trošku viac vidím...som tiež učiteľka a pravdu povedané...s tými peniazmi je to pravda...je to taký začarovaný kruh, ktorý vytvára nedorozumenia a napätie na všetkých stranách...samotný riaditeľ viacmenej nič nezmôže...vychovávateľky často nedostanú plné úväzky, niektoré školy dokonca nemávajú ranné ŠKD atď...šetrí sa všade...u vás naplnili možnú kapacitu triedy a zvyšok má smolu...je to ako so škôlkami...prednosť majú predškoláci a potom poradovník...potom deti pracujúcich rodičov podľa dátumu narodenia...ak je rodič doma (nezamestnaný, MD/RD) šance na prijatie sú menšie...porušilo sa veľa škôl aj škôlok pre nedostatok detí a teraz sa to zase otáča...no učitelia, čo pred x rokmi dostali výpoveď pre nepotrebnosť sa asi späť nevrátia, sú na dôchodku atď....v niektorých regiónoch je dokonca nedostatok kvalifikovaných učiteľov, takže ani nemajú koho prijať....ja som išla na MD a vedenie hlava v smútku, nevedeli zohnať niekoho spoľahlivého....

tilko
10. sep 2020

A prečo práve tvoje dieťa neprijali do ŠKD?

sisaka
10. sep 2020

Ja neviem, však tu nejde o batoľa, že ho niekto vyhodí na ulicu a teraz chuďa sa niekde zatúla, hovoriť nevie .... Ide o minimálne 6 ročné dieťa, ak dieťa musí opustiť školu, dohodnem si presné miesto, pred budovou školy, kde ma bude čakať, ak po dlhom čakaní neprídem, dieťa vidí, že všetky deti už odišli a ono tam stále čaká, tak sa vráti do školy, povie, že preňho nikto neprišiel, škola zavolá rodičov a zistí, čo sa deje. Nechápem, kde presne je problém? Však dieťaťu poviem, že bezo mna nemôže odísť, poviem mu, že vyzdvihnúť ho okrem mna môže prísť len babka/dedko/teta Zuzka a problém vyriešený...

fokuska
10. sep 2020

@gabrielasugova Preco mas obavy ze nestihnes prist nacas a on tam uz nebude? Myslis, ze ho zo skoly "vyhodia" a povedia mu, ze musi ist sam domov? Alebo preco by "tam nemal byt"?
U nas to fungovalo tak, ze deti, ktore do druziny nechodili, sa nemali zdrziavat v skole - pretoze nebol zabezpeceny dozor a ked sa len tak potulovali na skole/chodbach, tak ich nemali pod kontrolou. Takze si deti po obede vzali svoje veci z triedy, obiekli sa, prezuli a mohli odist. Kto sa bal, alebo nesmel ist domov sam, tak cakal na vratnici a sedel na lavicke, alebo stal pred skolou - pred krytym vchodom alebo na najblizsej lavicke pred skolou.
Takze ano, svojim sposobom sa skola zbavi zodpovednosti, lebo nemaju moznosti na to, aby niekto vnutri strazil skupinu deti, ktora nechodi do druziny - keby na to mali prestor a peniaze a personal, ta by predsa rovno otvorili dalsie oddelenie druziny.
A ako som pisala, deti sa same nemozu len tak tulat po skole, po ucebniach, po chodbach...

Takze sa so synom dohodni a pouc ho, aby cakal na vratnici alebo hned pred skolou a nech v ziadnom pripade sam neodchadza prec. Alebo si myslis, ze ked nebude strazeny, tak neposluchne a sam sa vyberie domov alebo niekam?

ave17
10. sep 2020

@makova333 ako ich môžeš vziať na zodpovednosť??? Oni majú deti na zodpovednosť v čase vyucovania, pripadne v druzine, potom pre nich zodoovednost padá... Nie, ze kým rodič príde pre dieťa, to tak nefunguje

ave17
10. sep 2020

Ja som to vyriešila tak ze som dala prváčke smart hodinky za nejakých 40 eur, viem mi zavolať, vie mi poslať správu, viem si skontrolovať cez GPS, kde sa nachadza, zodpovednosť po vyučovani za dieťa mam ja, nie skola, tak som si to zariadila.

ketrint
10. sep 2020

@ave17 a toto je vyborny napad.
Dakujem a tiez vyuzijem

makova333
10. sep 2020

@ave17 prvaka? Srandujes? My sme este aj splnomocnenie museli pisat, kto dieta moze zobrat zo skoly/resp. druziny. Ved sa nebavime o stvrtakovi, piatakovi, co uz ma ako tak rozum, ale o dieta, ktore pred dvomi mesiacmi chodilo do skolky. Vid nahodny vyber skoly:

Odchod z vyučovania, alebo z pobytu v ŠKD

zákonný zástupca si vyzdvihne dieťa pri vstupných dverách do budovy školy, kde mu ho odovzdá pedagogický zamestnanec.

ave17
10. sep 2020

@makova333 ja nesrandujem, u nás na skole to funguje takto a áno, vypustia deti von a viac sa nestarajú, takže ja som sa zariadila takto, dieťa síce vie, že ma čakať, ale tak, človek niekdy nevie, mobil som jej nechcela ešte dávať, ale tie hodinky sú super kompromis

ave17
10. sep 2020

@makova333 ja nesrandujem, u nás na skole to funguje takto a áno, vypustia deti von a viac sa nestarajú, takže ja som sa zariadila takto, dieťa síce vie, že ma čakať, ale tak, človek niekdy nevie, mobil som jej nechcela ešte dávať, ale tie hodinky sú super kompromis

majkappp
10. sep 2020

@sara07 no môžem Vám povedať, že "prachy" nie sú. Neviem, odkiaľ máte tieto informácie, ja ich mám z účtu školy. Neprišli. Peniaze neboli navýšené ani na učiteľov, ani na asistentov, ani na nepedagogických zamestnancov. A ani na hygienu neprišlo ani €. Čo sa týka ŹPSVaR - tiež veľmi milná informácia. pokiaľ v štáte trvá minoriadna situácia, žiadne peniaze na projekty ani ľudské zdroje sa neposkytujú. Sú blokované práve pre potreby pandémie.
A teraz k autorke. Predstavte si, že pani učiteľka v prvom ročníku v svojej triede si nevykryje celý úväzok, preto, predpokladám, ide nasledujúcu hodinu vyučovať do inej triedy. Nemôže teda strážiť VAše dieťa. Čo bude robiť daná trieda dovtedy, kým príde? Nie každá škola má k dispozícii upratovačku, zvlášť v časoch dezinfekcie niekoľkokrát denne, aby na vrátnici strážila deti. NEtvrdím, že niektoré školy to nerobia, je to však nad rámec ich povinností a zároveň riskujú, že v prípade úrazu budú mať aj poistné plnenie. Dieťa po skončení vyučovania podľa školského zákona i školského poriadku nemá čo v škole robiť, pokiaľ nemá v škole riadené aktivity (ŠKD, CVČ, doučovanie s učiteľom...). TAkže aj keď ma tu teraz predpokladám roztrháte, každý si zodpovedá za svoje dieťa. Po skončení vyučovania škola nenensie žiadnu uodpovednosť za žiaka, tú už preberá rodič.
Moje dieťa bolo tiež prvákom. A normálne vedelo, že na parkovisku pred školou ho vždy niekto čaká. Ak by sa stalo, že tam niekto nie je, telefonuje. Sadne na lavičku a čaká.

makova333
10. sep 2020

@majkappp prave obsadzujeme psxchologov. socialnych pedagogov, pedagogickych asistentov...Ano, je to z "projektov" a ano, je to na cca 2 roky, ale ked neprsi aspon kvapka.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lubkavargova1
10. sep 2020

Akonahle dieta opusti branu skoly, uz zanho zodpoveda zakonny zastupca..teda tak bolo u nasej skole. Ale odprevadzali sme deti na autobusovu zastavku, aj ked som maximalne nesuhlasila (nemala som to v pracovnej naplni), lebo 2 ucitelia na 130 deti, na frekventovanej ceste je to rovno na basu! A netvarme sa, ze vsetci deti poslusne sedia a vedia sa spravat. V pripade, ze neprisiel rodic, tak sme volali rodica, ze kde je. A veru bolo, ze riaditel sadal do auta a odviezol dieta az domov. Mne napriklad koncila pracovna doba o 15.30 hod. Druzina koncila o 17.00 hod. keby, ze ostanem dlhsie, kto mi zaplati nadcas? Rodicia? To tazko pochybujem.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz