Školák žijúci v zahraničí, ktorý musí chodiť na skúšky na Slovensko

zuzanagoralova
13. apr 2018

Dobrý den je tu niekto kto už bol zo synom alebo dcerou na Sk na preskušani ďakujem

roamers
8. apr 2021

@lubina, @sovica mne islo o to aby syn nemusel tie skusky robit. On ma kazdy tyzden hoidny slovnenciny, krasne rozprava aj cita, snazime sa ho naucit aj gramtiku, ale mal minuly rok komisionarne skusky a cele zle. Ma z toho trumu do dnesneho dna a ked mu to spomeniem, zacne mi normalne plakat. Pritom dovredy nebol ziaden problem s vyucbou, po tomto incidente ju odmieta. Takze konecne som vlastne zistila, ze on ich nemusi robit, kedze zazracne slovicko v zakone "moze" a este k tomu ma aj dvojite obcianstvo.

sovica
8. apr 2021

@roamers Jasné, nestresuj ho. Žijete v USA? Vidím fotky z Vermontu. Plánujete sa vrátiť na SK? Ak áno a v čase, kedy by nemal dokončenú ZŠ, tak by tie komisionálne skúšky musel robiť. Ale ak nie, tak je zbytočné ho stresovať. Ak s ním rozprávaš po slovensky a čítate aj slov. knihy, tak je to super.
Je syn zapísaný na trvalý pobyt aj na Slovensku? Ak nie, zabudni na kom. skúšky. Nikto to nebude riešiť.
Ináč, nechápem niektorých učiteľov. Veľa kočiek písalo, že tie kom. skúšky sú brutál a že na niektorých školách chcú všetky predmety. Úplne od veci. Ja som zatiaľ mala šťastie na učiteľky(musím poklopať🙂), ktoré boli veľmi chápavé, nechceli synovi ublížiť a boli celé šťastné, ako krásne rozpráva a číta po slovensky napriek tomu, že sa narodil aj vyrastá v Nemecku. A ja som mu vždy pred skúškami povedala, že aj keby to spravil na 4, tak to bude OK. U nás dávali väčšinou testy, čo nevedel alebo si nebol istý, išiel vylučovacou metódou. Vždy dostal 1 alebo 2.

lubina
10. apr 2021

@roamers ano, nemusi ich robit a ak ma z toho stres je to aj zbytocne, ak sa mu venujes ty a ucis ho doma. Dcera tie skusky robit chcela, preto sme to robili, ale vlani, ako zacala korona, tak sme ani na SK neboli, cize nerobila to, doma sa tiez ucime, objednavam slovenske knihy, aby citala vela a aj pise, pozera telku, na udrziavanie jazyka, tak to musi stacit.

roamers
10. apr 2021

@sovica, @lubina Hej, my sme v USA. No ja by som sa vrátila hned🙂, deti ani nahodou :(. Chalani majú dvojité občianstvo, cize môžu absolvovat školu aj v zahraničí a nemusia na tie skusky chodit. Písala som aj do školy a odpovedali mi tak záhadne, že teda áno, ze moze si dorobit, ked bude chciet, v 4 a 9 rocniku. Co teda on ucite 👎. Vie sice tiez krasne citat aj hovorit, no o jeho mladsom bratovi sa to neda povedat, ten po slovensky nevie hovorit, i ked rozumie vsetko. ZIal, moj plan 1/2 roka v US a 1[2 roka na SK bol zmereny pandemiou ☹. Ja hovorim na nich len slovensky, kazdy den im citam slovenske knizky. Aj manzel sa plynule naucil po slovensky, ale on na nich teda rozprava len anglicky, aby z tych reci nemali mix. Tak uvidíme ako to dopadne, zatiaľ budeme posielať len potvrdenie o návšteve školy v zahraničí a vysvedčenia.

sisaka
10. apr 2021

@roamers keď majú deti dvojité občianstvo nie si povinná posielať vôbec nič... na čo je to dobré? A čo koho do toho, kde chodia do školy a ako sa učia? Vôbec nechápem... na Slovensku doteraz nikto nevie, že dcéra ma už skončenú univerzitu, nikto netuší kde žijeme a nikoho nikdy nezaujímalo, či vôbec chodi do školy a ani ja som nemala niekoho na Slovensku potrebu informovať... hlavne nech si tam riešia vzdelávanie detí, ktoré sú fyzicky prítomné v krajine, lebo to ide od 10 k 5 (teda 10 to nikdy nebolo)

roamers
11. apr 2021

@sisaka no ja som najprv ani netusila, ze ked maju dvojite obcianstvo, nemusim ich vobec do skoly ani zapisat. No ale u mna to bolo v provom rade snaha zabezpecit synom kontkat s jazykom a slovenskymi detmi. Netusila som, ze to nakoniec vypali tak, ze syn sa mi doma pomaly rozplace, ak spomeniem slovensku skolu. No hold, uz tam nepojde, vdaka slovenskemu pristupu ☹. Ale zase vidno, ze nie vsade to takto chodi, ze su aj normalne skoly a prijemne ucitelky.

roamers
15. apr 2021

Už nie je povinnosťou žiaka vykonať každoročne komisionálne skúšky z vyučovacích predmetov. Nová úprava ponúka žiakovi možnosť byť preskúšaný na základe žiadosti jeho zákonného zástupcu. V žiadosti sa uvedú konkrétne ročníky, za ktoré by sa mali skúšky vykonať. Termín skúšok závisí od dohody školy a rodičov žiaka najneskôr 15 dní pred ich konaním. To, čo bolo do 1. septembra 2015 povinnosťou, dnes rezort školstva ponúka ako možnosť na báze dobrovoľnosti. Pokiaľ má rodina v pláne vrátiť sa späť na Slovensko a dieťa zaradiť do školy, deti vykonajú komisionálne skúšky. Vykoná ich z predmetov, ktoré určí riaditeľ školy (najmä zo slovenského jazyka, prípadne dejepisu či geografie).Podľa ich výsledkov riaditeľ zaradí školáka do príslušného ročníka.

vivi
24. jan 2023

Ahojte,
chcem sa spytat ak by sme isli do Ciech a teda kmenova skola by bola na Slovensku, tu by chlapci robili aj rozdielove skusky. Ci by boli klasifikovaní aj z cestiny v ceskej skole? Alebo by z tohto predmetu neboli klasifikovani? Alebo boli ale mali by to ako cudzi jazyk?
Dakujem

lusyyy36
24. jan 2023

@bosoriak nie nieje to povinné, je to dobrovoľne, sama žijem v zahraničí a mam dcéru skolacku

barb0renka
24. jan 2023

@zuzanagoralova to je nejaka hlupost. My sme v AT a nikto nas nikdy nenutil robit nejake skusky. Mam tri deti, ktore tu chodia do skoly. Tu, kde zijem, su ludia, ktori to preskusavanie robili dobrovolne (chceli, aby deti mali dobru gramatiku zo slovenciny), ale vacsina s tym prestala a teraz to uz nerobi nikto. Zistili, ze je to pre deti stres a naozaj to nie je ziadna povinnost, ak mate v zahranici TP.

sovica
24. jan 2023

@vivi Áno, ak budú chodiť v Českej republike do klasickej českej školy, budú klasifikovaní aj z českého jazyka, tak isto ako z ostatných predmetov. Na SK budú robiť rozdielové skúšky len z predmetov, ktoré nebudú mať v Čechách. Predpokladám teda, že len zo slovenčiny a možno niektorý ročník zemepis a dejepis (len tie ročníky, kde sa bude učiť vyslovene o Slovensku alebo slovenských dejinách).
Keďže budú chodiť no českej školy v Čechách, český jazyk sa nebude brať ako cudzí jazyk.